خانه / کارگاه‎ها / راهنمای جامع طراحی بر مبنای تجربه کاربری (UX) / بررسی اپلیکیشن گردشگری – TripAdvisor (درسنامه اول)

بررسی اپلیکیشن گردشگری – TripAdvisor (درسنامه اول)

قبل از اینکه بخواهیم یک اپلیکیشن یا یک وبسایت یا هر چیز دیگری را از نظر کاربردپذیری مورد بررسی قرار دهیم باید بدانیم که هدف آن چیست و می‌­خواهد چه نیازی از کاربران را برطرف کند و همچنین اینکه کاربران برای رفع چه نیازی از آن استفاده می‌کنند.

تجربه کاربری

در این مقاله هدف بررسی اپلیکیشن­‌های گردشگری می‌­باشد پس در ابتدای امر باید بدانیم که این اپلیکیشن­‌ها چه کاربردهایی دارند و چرا از آن­‌ها استفاده می­‌شود و برای چه ساخته شده‌­اند.

در تجربه­‌ کاربری یکی از کارهایی که انجام می‌دهیم بررسی و تحلیل رقبا از نظر کاربردپذیری می­‌باشد چرا که قرار نیست تمام راه را خودمان از اول بپیماییم بلکه ممکن است بسیاری رقیب داشته باشیم که تا کنون تجربه‌­های زیادی را کسب کرده‌­اند پس بهترین راه این است که با بررسی تخصصی رقبا تجربیات آن­ها را به دست آوریم که این کار به پیشرفت سریع ما کمک خواهد کرد.

این نکته را باید همواره در ذهن داشته باشیم اینکه بدانیم ما که هستیم و چه هدفی داریم و کاربران ما چه کسانی هستند و قرار است کدام نیاز کاربر را برطرف کنیم چرا که نباید در هیچ‌­جا از چیزی که کاربر می­‌خواهد دور شویم چونکه اگر کاربر متوجه شود که تنها دارد زمان خود را هدر می‌­دهد و ممکن است به هدف خود نرسد یا اینکه به سختی به هدف خود برسد به راحتی ما را کنار می‌­گذارد مخصوصا زمانی که رقبای زیادی نیز داشته باشیم پس با اینکه گفتن این نکته بسیار ساده می­‌باشد اما باید بدانیم که ملکه ذهن کردن این نکته و در نظر گرفتن آن در هر زمان کار ساده‌­ای نمی‌­باشد به همین دلیل نیاز می­‌باشد که رقبای خوب خود را بررسی کنیم چرا که بیشتر از ما کاربران را می­‌شناسند و تاکنون تلاش زیادی در جهت بهبود محصول خود در راستای رفع نیاز کاربر و ایجاد حس خوب در کاربر انجام داده­‌اند.

در نوشته‌­های قبلی وبسایت­‌های گردشگری را بررسی کردیم اما در این مقاله هدف، بررسی اپلیکیشن­‌های گردشگری می‌­باشد پس در همین­جا این نکته را ملکه ذهن خود می­‌کنیم که دیگر کاربران با تلفن همراه با ما در ارتباط می­‌باشند با اینکه همه ما این را می‌­دانیم اما باید در همه­‌جا از آن استفاده کنیم و فراموشش نکنیم در اینجا نیز در هنگام بررسی اپلیکیشن­‌ها این نکته را نیز در نظر می‌­گیریم.

باید ذکر شود که اگر استفاده زیاد از کاری وجود داشته باشد نیاز به اپلیکیشن برای آن کار بیشتر خواهد شد کاربران برای کاری که سالی یک بار انجام می‌­دهند هیچ وقت نیاز به اپلیکیشن ندارند حتی اگر اپلیکیشن بسیار خوبی نیز داشته باشیم کاربران از آن استفاده نخواهند کرد چرا که برای استفاده دیر به دیر نیاز به اپلیکیشن اضافی را بر روی گوشی خود حس نمی­‌کنند پس گام اول این است که کسب­‌وکار خود را بررسی کنیم که آیا نیاز به اپلیکیشن دارد یا خیر.

بعد از اینکه به این پی بردیم که کسب­‌وکار ما به اپلیکیشن نیاز دارد باید بتوانیم آن­ را به افرادی که واقعا به آن نیاز دارند معرفی کنیم تا از آن استفاده کنند نباید وقت خود را هدر دهیم برای اینکه سعی کنیم که تمامی افراد آن را نصب کنند و از آن استفاده کنند پس باید بتوانیم کاربر هدف خود را پیدا کرده و او را ترغیب به نصب کنیم.

در ادامه ۳ اپلیکیشن گردشگری را بررسی خواهیم کرد.

۱) Trip Advisor(تریپ ادوایزر):

وبسایت تریپ ادوایزر یک وبسایت گردشگری می‌­باشد که برای به دست آوردن اطلاعات گردشگری به طور مثال اطلاعات هتل­‌ها، رستوران­‌ها، پروازها، فعالیت­‌ها و سرگرمی­‌هایی که می‌­توان در سفر داشت و بسیاری اطلاعات دیگر که برای یک سفر لازم می‌­باشد مورد استفاده قرار می­‌گیرد که به دلیل استفاده زیاد از آن و محبوبیت این وبسایت، در کنار آن نیاز به یک اپلیکیشن هم وجود داشت که امروزه نیز کاربران زیادی از اپلیکیشن آن استفاده می­‌کنند که در آن می­‌توان نظرات افراد مختلف را در مورد جاذبه­‌های گردشگری و .. را مشاهده کرد و همچنین می­توان در مورد تجربه­‌های خود پست گذاشت و مکان­‌هایی که تجربه کرده­‌ایم با دیگران به اشتراک بگذاریم.

فرض کنیم کاربری کلمه cheapest flight to tehran را گوگل کند، در این حالت یکی از گزینه‌­هایی که برای او نمایش داده می­‌شود سایت Trip Advisor می‌­باشد که در زیر مشاهده می­‌شود.

تجربه کاربری

با کلیک کردن بر روی آن کاربر را متناسب با هدفی که به دنبال آن می­‌باشد به یک صفحه مناسب می­‌برد حال همانطور که مشاهده می­‌شود در بالای صفحه متناسب با سیستم عامل کاربر به او نصب اپلیکیشن Trip Adviser را پیشنهاد داده است.

تجربه کاربری

اول اینکه این وبسایت می­‌داند کسی که از این طریق وارد شده است قطعا اپلیکیشن را ندارد و اینکه ممکن است تا کنون از وبسایت آن­ها استفاده نکرده باشد اما آیا کاربری که شاید برای اولین بار وارد این وبسایت شده است و هنوز سایت را به خوبی نمی­‌شناسد اپلیکیشن را دانلود خواهند کرد؟؟؟

موضوعی که باید به آن توجه کرد این است که کاربر به این راحتی اپلیکیشن ما را نصب نخواهد کرد مگر اینکه یک حس درونی پیدا کند که به او درصدی اطمینان بدهد که با نصب اپلیکیشن می­‌تواند کار خود را آسان­تر کند که در اکثر مواقع این حس زمانی به سمت او خواهد آمد که مدت­‌ها از وبسایت استفاده کند و راضی باشد و بداند که بهتر است دیگر برای راحتی و دسترسی بیشتر اپلیکیشن را نصب کند.

با این گفته‌­ها نتیجه می‌­گیریم که کاربرانی که تازه در حال استفاده از خدمات ما می‌­باشند درصد اینکه در همان ابتدا اپلیکیشن ما را نصب کنند بسیار پایین می­باشد.

اما آیا باید تنها پیشنهاد نصب اپلیکیشن را به کاربرانی که می­‌دانیم مدتهاست از ما استفاده می‌­کنند بدهیم؟؟

اگر ما دیدی این چنینی داشته باشیم که در صورتی ما در جایی موفق خواهیم بود که به یک نقطه قابل لمس برسیم پس ممکن است بگوییم که گذاشتن این پیشنهاد تاثیر چندانی در رسیدن به هدف ما ندارد اما تجربه کاربری چه می‌­گوید؟

تجربه­‌ کاربری به دنبال ایجاد احساسات خوب در کاربر اکنون و در آینده می‌­باشد trip advisor قطعا می‌­داند که فردی که از این طریق وارد این صفحه شده است احتمال اینکه اپلیکیشن را نصب کند بسیار پایین می­‌باشد اما این را نیز به خوبی می­‌داند که وجود این پیشنهاد یک ذهنیتی مثبت را در کاربر به وجود خواهد آورد با اینکه کاربر امروز که این چنین وارد سایت شده است اپلیکیشن را دانلود نمی­‌کند اما متوجه می‌­شود که این وبسایت اپلیکیشنی نیز خواهد داشت و ذهنیتی مثبت در اولین ملاقات با ما در او ایجاد خواهد شد و اینکه اگر روزی به دلیل استفاده از این وبسایت احساس نیاز به اپلیکیشن کرد به خاطر می‌­آورد که وبسایت ما اپلیکیشن دارد و می­تواند آن را نصب کند شاید گفتن بعضی از احساساتی که در درون کاربران ایجاد می­شود کمی ساده باشد اما تاثیراتی که بر روی کاربر می­گذارد و تا مدت­ها با او خواهد بود بسیار زیاد است. و اینکه برخورد اول کاربر با کسب‌­وکار نیز تاثیر زیادی در ذهنیت او نسبت به ما دارد پس باید تا جایی که امکان دارد حس خوب در کاربر ایجاد شود.

پس بیشتر هدف ما در اینجا این است که احساسات کاربران را در نظر بگیریم گاهی این احساسات ممکن است بسیار کوچک باشند اما تعداد زیادی از این تاثیرات مثبت می­‌تواند رفته رفته ما را برای کاربران قابل اعتماد کند.

همانطور که گفته شد در این مقاله قرار است که اپلیکیشن­‌های گردشگری بررسی شود اما باید بدانیم که اپلیکیشنی که کاربر نداشته باشد به درد نخواهد خود هرچند که بسیار عالی نیز طراحی شده باشد پس همانطور که گفتیم اول باید در کسب‌­وکار احساس نیاز به اپلیکیشن کنیم و بعد باید کاربران را ترغیب به نصب اپلیکیشن کنیم و به آن­ها اپلیکیشن کاربر پسندی را ارائه کنیم.

پس نیاز است که راه‌­هایی که رقبا برای ترغیب کاربران به نصب نیز انجام داده‌­اند را نیز بررسی کنیم.

در کل خوب بودن وبسایت و رضایت کاربران و حس خوب نسبت به وبسایت کاربر را در نهایت راغب به نصب اپلیکیشن خواهد کرد به طور مثال در اینجا ما ارزان­ترین سفر به تهران را جست‌وجو کردیم که همانطور که در تصویر زیر مشاهده می­‌شود تلاش کرده است که این صفحه را برای کاربر شخصی کند و چیزهایی که احتمال می­‌دهد کاربر به آن­ها نیاز داشته باشد را به او نمایش دهد و تاجایی که ممکن است کاربر را به هدفش نزدیکتر کند.

جمله‌­ای که در ابتدا در بالا نوشته است اول چیزی می‌­باشد که به کاربر اطمینان اولیه­‌ای می­‌دهد که شاید این وبسایت بتواند نیاز او را برطرف کند. اینکه به کاربر بگوییم که ما متوجه شده‌­ایم که تو چه می‌­خواهی اولین حس مثبتی می­‌باشد که می‌­توانیم در کاربر ایجاد کنیم این جمله با اینکه شاید مهم به نظر نرسد اما تاثیر درونی­‌ای که می‌­تواند داشته باشد بسیار زیاد است می­‌توانیم بگوییم که یکی از تاثیرات آن این است که مدت زمانی که کاربر را در وبسایت نگه می­‌دارد را زیاد می‌­کند به راحتی می‌­بینیم که یک حسی که با یک جمله در کاربر ایجاد کردیم می­‌تواند تاثیرات آینده بسیار خوبی داشته باشد.

نکته بعدی­‌ای که در این قسمت قرار دارد این است که برای کاربر مقصد را مشخص کرده است چرا که کاربر در جستوجوی خود درخواست ارزان­ترین سفر به تهران را داشت. نکته اول این است که کاربر از اینکه وبسایت توانسته است این کار را برای او بکند خوشحال می­‌شود و نکته بعدی این است که ما هرچه بتوانیم مدت زمانی که کاربر به هدف خود می­‌رسد را کمتر کنیم رضایت کاربر بالاتر می­‌رود کاربران دوست دارند که زود به هدف خود برسند و اینکه در حین رسیدن به هدف خود لذت ببرند این کار نیز یکی از کارهایی می­‌باشد که زمان رسیدن کاربر به هدفش را بالاتر می‌­برد و در نهایت رضایت کاربر را افزایش می­دهد.

تجربه کاربری

در پایین­‌تر صفحه نیز تا جای ممکن اطلاعاتی که شاید کاربر در مورد تهران نیاز دارد را قرار داده است به طور مثال:

تجربه کاربری

کار بعدی­‌ای که انجام داده است این است که لیست تعدادی از هتل­‌های تهران را نمایش داده است مزیت این کار این است که کاربر از اینکه این وبسایت هتل نیز ارائه می‌­کند حس بهتری به این وبسایت پیدا خواهد کرد و اینکه اگر کاربر نیاز به هتل نیز داشته باشد در این صورت ترغیب می­‌شود که هتل خود را نیز در این وبسایت انتخاب کند.

تجربه کاربری

ادامه این مقاله را در پست‌های بعدی مشاهده خواهید کرد.

درباره تیم محتوای آکادمی فرانگر

بیشتر بخوانید

تجربه کاربری

بررسی وب‌سایت‌های گردشگری (قسمت دوم)

Yatra.com یکی از مواردی که می‌توان با آن اعتماد کاربران را جلب کرد، معرفی کامل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *