خانه / دسته‌بندی نشده / مجوزهای موردنیاز آژانس جهت فروش بلیت و تور

مجوزهای موردنیاز آژانس جهت فروش بلیت و تور

مجوزهای موردنیاز آژانس

آژانس‌های هواپیمایی برای ادامه‌ی فعالیت‌های خود به مجوزهایی نیاز دارند که عبارت‌اند از:

 1. مجوز بند الف
 2. مجوز بند ب
 3. مجوز بند پ

اگر بخواهیم چارتی از یک آژانس بکشیم، این چارت به این شکل است:

مجوزهای موردنیاز آژانس

همان‌طور که می‌­بینید تمام این فروش­‌ها به امور مالی مرتبط می‌­شوند؛ پس نتیجه می­‌گیریم امور مالی آژانس‌های هواپیمایی، قلب و مهم‌ترین بخش یک آژانس هستند.

مجوز بند الف

این مجوز توسط سازمان هواپیمایی کشوری با ارائه نامه‌ی مدیر فنی و معرفی مدیرعامل و یا گذاشتن ضمانت­نامه نزد بانک به نام سازمان هواپیمایی کشوری داده می­‌شود و سالی یک‌بار تمدید می­‌شود.

هواپیمایی کشوری

این مجوز، اجازه‌ی فروش بلیت هواپیما را می­‌دهد؛ بدون این مجوز آژانس، امکان فروش بلیت را ندارد؛ اما وقتی می­‌خواهیم مجوز بند الف را بگیریم، همان‌طور که گفته شد، به ضمانت‌نامه‌ی بانکی نیاز است. مراحلی که این ضمانت‌نامه طی می­‌کند، بسیار به بخش حسابداری مربوط هستند.

طریقه‌ی گرفتن ضمانت‌نامه

طریقه‌ی گرفتن ضمانت‌نامه به این شکل است طی درخواست کتبی که توسط آژانس در سربرگ ارائه می‌شود، آژانس حساب بانکی خود را که قرار است در آن ضمانت‌نامه صادر شود، معرفی می­‌کند «شماره‌حساب/شماره شبا/ نام شعبه/ کد شعبه»، پس از انجام این کار، نامه برای سازمان ارسال می‌­شود.

سازمان طی نامه­‌ای به بانک موردنظر درخواست خود را مبنی بر مبلغ موردنظر برای بانک ارسال نموده و سپس بانک با گرفتن درصد مبلغ ضمانت‌نامه به‌صورت سفته، چک و یا سپرده کردن ده درصد آن، ضمانت‌نامه را صادر می­‌کند.

اکنون مجوز بند الف صادر شده است. سازمان هواپیمایی کشوری طی نامه‌ای عمومی به‌تمامی ایرلاین­‌های موجود در ایران، آژانس را معرفی می­‌کند.(نام مدیرعامل همراه با نامه‌ی مدیر فنی)

بعد از صدور مجوز آژانس باید طی نامه‌ای، به ایرلاین­‌های داخلی مثل ایران‌ایر، ماهان، آسمان، آتا، معراج، قشم‌ایر، ایرتور، کاسپین و کیش‌ایر و … درخواست همکاری بدهد.

ایرلاین ها

برای هرکدام از این‌ها، مانند سازمان هواپیمایی کشوری، نامه درخواست به‌علاوه‌ی معرفی بانک برای صدور ضمانت‌نامه یا درخواست ضامن فروش و کد کاربری نیاز است؛ البته استثناهایی نیز وجود دارد؛ بعضی از این ایرلاین­‌ها با حذف ضمانت‌نامه، تنها با شارژ کردن فروش می­‌کنند مانند کاسپین یا ایرتور.

اما ایرلاین­‌های فوق به شما روی سیستم فروش مجوز می‌­دهند و به مبلغ ضمانت‌نامه و اعتبار شما، سیستم را شارژ می‌­کنند؛ مثلا ایران‌ایر ۲۰ میلیون شما را شارژ می‌کند، سپس پرسنل فروش، بلیت را می‌­فروشند؛ در این قسمت، قیمت پایه مهم‌ترین بخش است، چون ایرلاین روی این بخش به آژانس کمیسیون می­‌دهد؛ پس همان‌طور که گفتیم آژانس به‌عنوان نماینده‌ی فروش بین ایرلاین و مردم عادی با گرفتن کارمزد و ارائه‌ی خدمات، فعالیت می­‌کند.

مسافرینی که برایشان بلیت صادر می­‌شود، سه گروه‌اند:

 1. افراد بالای ۱۲ سال که به آن‌ها بزرگ‌سال یا Adt می­‌گویند
 2. افرادی که بین ۲ تا ۱۲ سال دارند که به آن‌ها یا Child کودک می‌گویند
 3. افرادی که ۰ تا ۲ ساله هستند و آن‌ها نوزاد یا inf می‌گویند

افراد ۰ تا ۲ سال نیاز به صندلی یا اصطلاحاً SEAT ندارند، برای افراد ۲ تا ۱۲ سال هم بلیت نصف قیمت حساب می­‌شود برای ۱۲ سال به بالا یا بزرگ‌سال هم قیمت بلیت کامل است.

 هزینه خردسال دو تا دوازده سال و نوزاد زیر دو سال چطور محاسبه می شود؟

در پروازهای شرکت هواپیمایی ماهان و کاسپین هزینه خردسال برابر ۷۵% هزینه بزرگسال و در سایر شرکت­‌های هواپیمایی معادل ۵۰% نرخ بزرگسال می‌باشد؛ اما نرخ خردسال در پروازهای چارتری به طور کامل برابر یک نفر بزرگسال محاسبه می شود. بر خلاف این تنوع، هزینه نوزاد در تمام پروازها شامل بیمه، عوارض و مالیت بوده و برابر ۱۰% هزینه بزرگسال نرخ­گذاری می گردد؛ قیمت بلیط کودک و نوزاد وابسته به قیمت بزرگسال می‌باشد در واقع درصدی از قیمت بزرگسال می باشد.

شرایط استفاده از تخفیف ۵۰% ایثارگران روی پروازهای داخلی چگونه است؟

جانبازان بیست و پنج درصد و بالاتر، آزادگان و خانواد‌‌های شاهد و خانواده جانبازان هفتاد درصد در صورت مسافرت داخلی از طریق هر یك از شركت­های دولتی یا خصوصی هواپیمایی با ارائه كارت ایثارگری و یا معرفی­‌نامه بنیاد از پرداخت پنجاه درصد هزینه مسافرت معاف هستند. به دلیل عدم امکان بررسی مدارک به صورت آنلاین، برای محاسبه این تخفیف پیش از رزرو همراه با مدارک مذکور به آژانس­‌های مسافرتی محل مراجعه فرمایید.

گزارش فروش

اما ما چگونه به ایرلاین، در مقابل شارژی که برایمان روی سیستم کرده‌اند (برای مثال ۲۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال) پرداختی داشته باشیم؟! و آیا اصلاً باید به ایرلاین پرداختی انجام دهیم؟ مگر این نیست ‌که ما ضمانت‌نامه گذاشته­‌ایم تا بتوانیم سیستم و شارژ داشته باشیم؟!

ضمانت‌نامه‌ای که میان آژانس و ایرلاین منعقد می‌شود، نقش یک بازدارنده و تثبیت‌کننده‌ی قرارداد میان شرکت­‌های هواپیمایی و آژانس را دارد تا شرکت هواپیمایی در مقابل اعطای نمایندگی به آژانس، دپوزید یا همان ضمانت را داشته باشد و مطابق اصول قرارداد رفتار کند. بر اساس قوانین، برای ارسال گزارش و پرداخت مبلغ به ایرلاین مربوطه باید از این روش‌ها استفاده کرد:

ایران‌ایر، ماهان، آسمان، قشم‌ایر و آتا هر ۱۵ روز میلادی گزارش می‌­خواهند. مثلاً (۱۵-۱ Mar) و (۳۰-۱۶ Mar).

گزارش از کجا گرفته می­‌شود؟ این کار وظیفه‌ی حسابداری است که با استفاده از sign و user و password که ایرلاین در اختیار آژانس‌ها قرار می­‌دهد گزارش بگیرد، البته شرکت فرانگر این کار را بسیار آسان کرده و sign تمامی ایرلاین‌ها در سایت فرانگر و در یک صفحه‌ی مجزا جمع­‌آوری شده‌اند که این خود کار را راحت‌تر کرده و به راحتی می‌توان از آن‌ها گزارش گرفت؛ در این‌جا حسابدار با وارد شدن به سایت، شروع به گرفتن گزارش می­‌کند.

گزارش فروش

این گزارش شامل چندین بخش است:

 • گزارش فروش
 • گزارش ریفاند
 • خلاصه‌ی فروش

در اصطلاح حسابداری آژانس، به گزارش فروش، PSR می­‌گویند که مخفف شده‌ی Passenger sales report یا گزارش فروش مسافر است؛ دومی Refund report یا گزارش استرداد، سومی RTRD یا خلاصه‌ی فروش است.

اما توضیح قابل توجه این است که آژانس‌­های دارای بند الف دو دسته‌­اند:

 1. آژانس‌هایی که عضو یاتا هستند.
 2. آژانس‌هایی که عضو یاتا نیستند.

آژانس‌های عضو یاتا، دارای کد یاتا هستند؛ اما یاتا چیست و چه اهمیتی دارد و چرا باید آژانس‌ها عضو آن باشند؟

یاتا

یاتا

یاتا (IATA)؛ مخفف عبارات انگلیسی (International Air Transport Association) به معنی انجمن بین‌المللی حمل و نقل هوایی می‌باشد که مرکز آن در سوئیس قرار دارد؛ آژانسی که مجوز یاتا را دریافت کند، کد یاتا می‌گیرد و با گرفتن کد یاتا می­‌تواند به طور مستقیم با نمایندگان ایرلاین­‌های خارجی قرارداد ببندد؛ اما آژانس­هایی که عضو یاتا نباشند نمی­تواند به طور مستقیم با ایرلاین‌های خارجی قرارداد ببندند، آن‌ها باید با فرستادن درخواستی به نام واچر، از ایرلاینی که می‌خواهند خرید کنند یا از آژانس­های همکار بخرند.

چگونگی گرفتن یاتا

یکی از شروط اصلی دریافت کد یاتا این است که عملکرد و اظهارنامه‌ی یک‌ساله‌ی آژانس باید ترازی مثبت و سودآور باشد. با گرفتن تراز، نسبت یک سال آن در بخشی از سازمان (از طریق واحد یاتا مستقر در ادارات مرکزی هما )، بررسی، ترجمه و ارسال می‌شود.

‌مجوز بند ب

مجوز بند ب که توسط سازمان میراث فرهنگی طی درخواستی به آژانس داده می­‌شود، به آن اجازه‌ی فروش تور به صورت تور مستقیم یا شناور را می‌دهد.

تور مستقیم چیست؟

تور مستقیم توری است که آژانس خودش مستقیماً با ایرلاین، هتل و لیدر قرارداد می‌­بندد و خودش به تنهایی تور تشکیل می‌­دهد. هزینه­‌ها را پرداخت و درآمدی مستقیم ایجاد می­‌کند.

تور شناور چیست؟

به‌عنوان مثال آژانس A برای فروش تور از آژانس B که خودش تور ایجاد کرده تور می‌­خرد. سپس درآمد خود یا سود خود را روی تور می­‌کشد و به مسافر می­‌فروشد؛ این نوع تور به صورت داخلی یا خارجی ارائه می‌شود که به اصطلاح برای خرید تور، پکیج تشکیل شده‌ی آژانس B را دریافت و بر اساس آن به مسافر خدمات ارائه می‌­دهد.

‌مجوز بند پ

در مجوز بند پ آژانس از سازمان حج و زیارت مجوز می‌گیرد و با معرفی مدیر فنی و مدیرعامل خود آن را دریافت می­‌کند. سپس با این مجوز تورهای کربلا، حج تمتع یا حج واجب را با اعلان آن سازمان شروع به فروختن می‌­کند.

‌قطار

قطار

قطار یک بخش جداست، پرسنل جدا دارد و سیستم فروش مجزا که از طرف رجا باید مجوزش را اخذ کرد؛ با این مجوز می‌توان بلیت قطارهای رجا، سفیر و ریل نو‌آفرین (فدک) را فروخت؛ این قسمت از فروش به صورت هفتگی بسته می‌شود و سیستم فروش گزارش گرفته شده توسط فروشنده‌ی بلیت قطار را که به این صورت است:

 • ۷-۱
 • ۱۵-۸
 • ۲۲-۱۶
 • ۳۰-۲۳

و مهلت پرداخت آن دو روز کاری است، دریافت می‌کند.

نوع دیگر خدمات، بیمه‌ی سازمان است که برای مسافرینی که به خارج از کشور سفر می‌کنند بیمه صادر می­‌کند.

نوع دیگر درآمد، گواهینامه است. در این بخش برای افرادی که می­‌خواهند در خارج از ایران رانندگی کنند، با ارائه‌ی گواهینامه‌ی ایرانی و شماره‌ی پاسپورت، گواهینامه صادر می­‌کنند و در مقابل این کار درآمد کسب می­‌کنند.

 

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

پزشک در منزل

پزشک در منزل

امروزه به دلیل مشغله ها و درگیری های کاری بسیار زیادی که در هر خانواده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *