آب و هوای کانادا

هنگامی که شما برای  مهاجرت گزینه های مختلف را مورد بررسی قرار می دهید یک نکته مهم که همیشه باید در نظر داشته باشید این است که شرایط آب و هوایی محل مورد نظر چگونه خواهد بود. هنگامی که کانادا را مقصد مهاجرت خود انتخاب کرده اید و درباره­ی آب و هوای آن تحقیق می کنید، یک سوال همیشه در مورد کانادا مطرح می شود و آن این است که با سرمای کانادا چه کنیم؟ ما در اینجا هستیم تا به شما ثابت کنیم آب و هوای کانادا آنچنان هم تصور می کنید سرد نیست!

در ابتدا اجازه دهید با چهار فصل کانادا آشنا شویم

زمستان در کانادا

بهار در کانادا

بهار زمان بسیار مناسبی  برای سفر به کانادا است. همه چیز پس از زمستان دوباره زنده می شود و دمای هوا افزایش می یابد. بهار در ماه فوریه در سواحل غربی آغاز می شود و همچنین در اواخر مارس و آوریل در سایر مناطق کشور حاکم است و تا ژوئن ادامه دارد. دما  در این فصل سال بصورت میانگین بین ۷- تا ۱۹ در جه سانتیگراد است. بریتیش کلمبیا و انتاریو هر دو گزینه های مناسب برای گردش در فصل بهار هستند. و پیشنهاد ما به شما این است که به دلیل قابل پیش بینی نبودن دمای هوای مناطق مختلف حتما در فصل بهار  در کانادا لباس مخصوص فصل سرد نیز به همراه داشته باشید.

تابستان در کانادا

دمای تابستان در بعضی از مناطق ممکن است از ۲۰ تا ۲۷ درجه سانتیگراد باشد. در حالی که رطوبت در ماه های تابستان در اوج است ، در اکثر مناطق این رطوبت حس می شود. هالیفاکس و کلگری دو مکان زیبا برای بازدید در ماه های تابستان هستند .در تابستان کانادا در حالی که دمای هوای در طول روز بالا می باشد ، به یاد داشته باشید که شب ها خنک تر هستند. باز هم بهتر است در انتخاب لباس برای اقامت در فضاهای باز دقت کنید.

پاییز در کانادا

برخی ممکن است فکر کنند که پاییز بهترین زمان برای بازدید از کانادا است زیرا  آب و هوا کاملا خنک ، شاخ و برگهای زیبای پاییز و ترافیک جمعیت کم از مزایای این ماه است. دما در پاییز می تواند از ۳- سانتیگراد در ماه نوامبر به میانگین بالاترین درجه یعنی  ۱۹ درجه سانتیگراد در سپتامبر برسد. مونترال و تورنتو هر دو در پاییز دمای گرم تری دارند و مقصد خوبی برای تفریح و گردش هستند. در پاییز کانادا مثل بهار حتما  کلاه ، کاپشن و دستکش نیز به همراه داشته باشید.

زمستان در کانادا

دمای زمستان در استان های داخلی می تواند به منفی (۴۰درجه سانتیگراد) برسد. سردترین مکانهای کانادا بیشتر در شمال در مناطق یوکان ، مناطق شمال غربی و نوناووت قرار دارد ، جایی که دمای هوا به طور مرتب به (منفی ۳۰ درجه سانتیگراد) می رسد. جمعیت این مناطق شمالی نسبتاً کم است. با این حال ، وینیپگ ، در جنوب منیتوبا ، یکی از سردترین شهرهای جهان است که بیش از ۷۵۰،۰۰۰ نفر جمعیت دارد.   اگر اسکی باز هستید ، ویستلر و بنف بهترین مقصد برای شما هستند.

اما آب و هوای مناطق مختلف کانادا چگونه است ؟

کانادا کشوری با آب و هوای متنوع است ، هنگامی که شما از شمال که نزدیک قطب شمال واقع شده به طرف مرز با ایالات متحده حرکت می کنید ، از انواع شرایط جوی عبور خواهید کرد. آب و هوای  متنوع کانادا به گونه ای است که شما می توانید بهترین و بدترین آب و هوای ممکن را در این کشور پیدا کنید. مجاورت آن با جریانهای مختلف جوی و سواحل اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام به این معنی است که آب و هوا معتدلی دارد و زمستانهای مناطق ساحلی به اندازه قسمت های مرکزی سرد نیست . تابستان ها گرچه کوتاه است ، به ویژه در مناطق شمالی اما نسبتا گرم است.

کانادا در گذشته آب و هوای عجیب و غریبی را تجربه کرده است. در بهار و زمستان وزش باد شدید(به ویژه در شرق) می تواند باعث سردتر شدن هوای این ناطق شود به طور مثال در این شرایط  دمای ۱۲-  در روز همانند دمای ۳۰- درجه سانتیگراد حس می شود . سردترین دمای کانادا در شمال غربی شهر اسناگ (Snag) ، در منطقه یوکان  که در نزدیکی مرز آلاسکا قرار دارد ثبت شده است و معمولا شاهد سردترین دما در کل کانادا است. در فوریه سال ۱۹۴۷  در یک روز زمستانی ساکنان اسناگ دمای  دردناک ۶۳- درجه سانتیگراد را تجربه کردند و این رکورد کمترین دما در زمستان های کانادا بود، این منطقه به دلیل نزدیکی به قطب شمال و همچنین ارتفاع زیاد دارای زمستان های سردی می باشد. در جنوب شرقی شهر اسناگ شهر Yellowknife مکان دیگری است که اغلب کمترین دماهای کانادا را ثبت می کند. در سال ۱۹۹۴ بین ۳۱ دسامبر و ۱۹ ژانویه ، شهرYellowknife  ۲۰روز پشت سر هم یخبندان را سپری کرد و دما شبت شده ۳۷- درجه سانتیگراد یا کمتر از آن بود.! در شهر Yellowknife ، متوسط ​​دمای زمستان در شب معمولا ۹- درجه سانتی گراد است.

حال می خواهیم با تفکیک مناطق جغرافیایی کشور کانادا شما را با نوع آب و هوای این مناطق بیشتر آشنا کنیم.

شمال کانادا

بخش عمده ای از کشور در قطب شمال واقع شده است و این مناطق زمستانهای طولانی و به شدت سرد و همچنین تابستانهای کوتاه را تجربه می کند. تمام مکان های که آب در آن ها جریان دارد مانند دریاهای شمال ، در بیشتر سال یخ زده اند و تقریباً همه بندرهای اصلی کشور ، به استثنای سواحل غربی در اقیانوس آرام و سواحل اقیانوس اطلس  مثل نیوفاندلند ، در اکثر ماههای زمستان کاملاً یخ می بندند. در شمال شرقی کانادا ، در دشتهای کم ارتفاع زمستانها به شکل محسوسی سرد می شود ، زیرا بادهای سرد قطبی که از بلندای کوه های شمالی می وزد به سمت جنوب و شرق می رسد و تقریباً هیچ مانعی برای آن ایجاد نمی کند و این مهم ترین دلیل سردی بودن این مناطق می باشد.          با نزدیک شدن به جنوب مناطقی مثل سواحل آتلانتیک ، زمستان ها گرم تر می شود ، بخصوص هنگامی که آب های اقیانوس یخ نمی زند. بنابراین دمای هوا در ماه های زمستان در این مناطق بسیار معتدل تر است.

مناطق مرکزی کانادا

بریتیش کلمبیا منطقه ای کوهستانی است که میزبان دره های عمیق و همچنین قله های بلند می باشد. آب و هوای این مناطق نیز ویژگی های خاص خود را دارد، در حالی که مناطق ساحلی آب و هوای معتدل دریایی را می بینند و بی شباهت به جزایر انگلیس نیست و با حرکت به سمت کوه ها و دور شدن از ساحل ، هوا قاره ای تر می شود. کوههای اصلی که  این استان را پوشانده اند کوههای ساحلی و زنجیره اصلی کوههای راکی ​​کانادا هستند، شما در این مناطق  قله های بیش از ۳۰۵۰ متری را پیدا خواهید کرد و پوشش برف برای کل سال در این کوه ها وجود دارد. در کوههای ساحلی معمولا بارندگی بسیار سنگینی در کل سال رخ می دهد که در ارتفاعات بالاتر از ۱۲۰۰ متر  به بارش برف شدید تبدیل می شود.

بهترین راه برای مشاهده تفاوت آب و هوای در مناطق ساحلی و در مناطق داخلی تر مقایسه شرایط یک مکان ساحلی مانند ونکوور و یک مکان داخلی مانند پرنس جورج است چون هر دو منطقه در بریتیش کلمبیا قرار دارند. در ماه ژانویه ، پرنس جورج به صورت میانگین حداقل دمای ۱۶- درجه سانتیگراد و بشترین دمای ۵ درجه سانتیگراد را در طول روز تجربه می کند. تفاوت بین مناطق ساحلی و داخلی این است که در مناطق داخلی به طور قابل توجهی کمتر باران می بینید به طور مثال ونکوور بارش ماهانه بیش از ۲۰۰ میلی متر را ثبت می کند ، پرنس جورج فقط در حدود ۴۰ تا ۵۰ میلی متر از بارش را برای یک ماه ثبت می کند.  در این مناطق دمای هوا در اوج تابستان می تواند به بالاترین میانگین روزانه ۲۴ درجه سانتیگراد برسد و دمای بیش از ۲۴ درجه سانتیگراد در بعضی موارد ثبت می شود. حداقل میزان دما در این مناطق ممکن است در تابستان به ۶ درجه سانتیگراد برسد و میانگین بالاترین میزان دما در ماه آگوست حدود ۲۳ درجه سانتیگراد است. البته باید این نکته را هم در نظر بگیرید در مناطقی مثل پرنس جورج بارش باران در تابستان ماه به ماه تفاوت زیادی ندارد ، و همچنین رطوبت هوا در  تابستان نسبن به زمستان بیشتر است.

آب و هوای سرد کانادا

مناطق ساحلی و جنوبی کانادا

سواحل غربی کانادا آب و هوای بسیار مطبوع و بسیار فوق العاده­ای دارد  به گونه ای که ونکوور ، بزرگترین شهر بریتیش کلمبیا ، در سه مکان برتر برای زندگی در جهان (به همراه زوریخ ، سوئیس و پرت ، استرالیای غربی) جای گرفته است . این مکان رویایی ، قابلیت های شگفت انگیزی دارد در واقع زنذگی در این منطقه به این معنی است که می توانید در زمستان اسکی کنید و در تابستان شنا کنید. شما در ونکوور علاوه بر بودن در کنار ساحل ، هرگز از یکی از محبوب ترین استراحتگاه های اسکی جهان – Whistler Blackcomb دور نیستید. شما در نزدیکی مرز ایالات متحده آمریکا هستید و فاصله اندکی با زندگی در شلوغی سیاتل فاصله دارید. شما کمترین روزهای انجماد را در ونکوور مشاهده می کنید ،که معمولا بیش از ۵۰ روز دمای صفر درجه را ثبت می کند.

ونکوور در زمستان یکی از گرمترین مکانهای کانادا است. حداقل دمای روزانه در دسامبر ، ژانویه و فوریه به ترتیب ۲ درجه سانتیگراد ، ۰ درجه سانتیگراد و ۱ درجه سانتیگراد است. حداکثر  دمای روزانه در دسامبر و ژانویه در دمای ۶ درجه سانتیگراد و ۵ درجه سانتیگراد است در فوریه به ۷ درجه سانتیگراد می رسد. زمستان مرطوب ترین زمان سال در ونکوور است ، زیرا بارش باران در کل سال و بخصوص زمستان همیشه وجود دارد. در زمستان به طور متوسط ​​بیش از ۲۰۰ میلی متر در هر ماه بارندگی رخ می دهد و بارش در حدود ۲۰ تا ۲۲ روز در ماه ادامه می یابد. در تابستانهای ونکوور  در ماه ژوئن حداقل دمای روزانه ۱۱ درجه سانتیگراد و حداکثر ۲۱ درجه سانتیگراد است، در حالی که در جولای و آگوست به بالاترین دمای روزانه یعنی  ۲۳ درجه سانتیگراد می رسد. میزان بارندگی در ماه به حدود ۳۰ میلی متر تا ۶۰ میلی متر می رسد و همچنین  میزان بارش در تابستان  به ۷ تا ۱۱ روز در ماه کاهش می یابد.

مناطق  جنوبی نزدیک به مرز ایالات متحده می باشند. شهر وینیپگ ، واقع در جنوب ، یک شهر مرزی است که یک بار شاهد طوفانی ۳۲ ساعته بود که منجر به مدفون شدن شهر در زیر ۳۵ سانتی متر برف شد! این شهر مجبور است یک چهارم بودجه سالانه خود را برای پاکسازی برف صرف کند تا شهر را از شر یک طوفان خلاص کند. در وینیپگ بارش برف در زمستان قابل توجه است ، این شهر در ماه دسامبر به طور متوسط ​​۹ روز ماه را شاهد بارش برف است ، در حالی که در ژانویه ۱۲ روز برف می بارد. در تابستان زمانی که میزان بارندگی در بالاترین حد ممکن است ، به طور متوسط تا ماه مه و ژوئن ​​۱۰ روز بارانی را ثبت می کند و در ماه جولای  ۹ روز بارانی مشاهده می شود.

کدام شهرهای کانادا از نظر آب و هوایی برای زندگی کردن مناسب می باشند؟

با توجه به اینکه معنی بهترین آب و هوا از نظر دید و علایق درونی  هر فرد متفاوت است ، نمی توان تفسیر مناسبی از این واژه داشت . با این حال ما در پایان چند شهر که از نظر میانگین بارش باران و دمای بالا هوا در کانادا در رتبه بندی بهترین ها هستند به شما معرفی می کنیم:

شهرهای ویکتوریا ، ابوتسفورد، ونکوور، کلونا ، سنت کاترینز، هلیفکس، وینزر و تورنتو به دلیل داشتن آب و هوای نسبتا گرم و معتدل گزینه های مناسبی برای مهاجرت و سفر هستند.

 

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

سایت های کاریابی کانادا

سایت­ های تخصصی یافتن شغل در کانادا کاریابی در کانادا ، اگر منابع درستی را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *