خانه / تازه های صنعت هوایی و گردشگری / بیومتریک کانادا و قوانین جدید آن

بیومتریک کانادا و قوانین جدید آن

قانون بیومتریک کانادا از تاریخ ۳۱ جولای ۲۰۱۸ برای مردم اروپا، آسیای شرقی و آفریقا که قصد دریافت ویزای توریستی کانادا، ویزای کار کانادا، ویزای تحصیلی و اقامت دائم کانادا یا حتی پناهندگی و ورود به خاک کانادا دارند، تعریف شده است. فرآیند شناسایی بیومتریک که اثرانگشت و عکس چهره تمام‌رخ متقاضیان را شامل می‌شود، یک ابزار کارآمد در شناسایی صحیح افراد محسوب می‌شود که پردازش اپلیکیشن‌های دولت کانادا و ورود مسافران کم‌ریسک به خاک کانادا را تسهیل می‌کند.

بر اساس این قانون، ثبت عکس و اثرانگشت که برای احراز هویت متقاضیان موردنیاز است، اجباری شده است. دولت کانادا عقیده دارد که قانون بیومتریک، فرآیند ارسال درخواست ویزا و مهاجرت به کانادا را برای متقاضیان کم‌ریسک آسان‌تر می‌کند. در این قانون تمامی متقاضیان بین سنین ۱۴ تا ۷۹ سال از کشورهای تعریف شده، می‌‌بایست اطلاعات بیومتریک خود را ثبت کنند؛ البته در رابطه با پناهندگی هیچ‌گونه محدودیت سنی تعریف نشده است. متقاضیان کشورهای معاف از ویزا نیز که با مجوز مسافرت الکترونیکی (eTA) و تحت‌عنوان توریست وارد خاک کانادا می‌شوند، نیازی به گذراندن این فرآیند ندارند.

انگشت نگاری ویزای کانادا

تست بیومتریک یا انگشت‌نگاری کانادا در دو مرحله، هنگام درخواست ویزا و هنگام ورود به خاک کانادا، انجام می‌شود. با استفاده از این تست افسر ویزا می‌تواند درخواست‌ها را با سرعت و کیفیت بهتری مورد بررسی قرار بدهد و متخلفین و مجرمین سریع‌تر شناسایی می‌شوند. در هنگام ورود به خاک کانادا، هشت فرودگاه بزرگ این کشور از طریق کیوسک‌های بازرسی اطلاعات بیومتریک مسافرین را بررسی می‌کنند. سپس پس از بررسی اطلاعات بیومتریک و انگشت‌نگاری مسافرین، اظهارنامه آن‌ها بر روی نمایشگر نمایش داده می‌شود که می‌توانند آن را مشاهده کنند.

در حال حاضر با وجه به شیوع همه‌گیری کرونا، قانون جدید بیومتریک کانادا در ماه سپتامبر ۲۰۲۰ توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) اعلام شده است. بر اساس این قوانین ضرورت و زمان ارائه اطلاعات بیومتریک دچار تغییراتی شده است. تا جایی که در برخی موارد درصورت عدم امکان ارائه اطلاعات بیومتریک، مهلت و موقعیت ارائه این اطلاعات تغییر کرده است تا رفاه حال متقاضیان در نظر گرفته شود. در ادامه قصد داریم قانون جدید بیومتریک کانادا را همراه با جزئیات و تغییرات جدید آن (به‌روزرسانی ۱۷ آذر ۹۹) بررسی کنیم.

 

مراحل تست بیومتریک کانادا

تست بیومتریک که در مراکز VAC در داخل یا خارج از خاک کانادا انجام می‌شود، حداکثر به مدت ۲۰ دقیقه به طول می‌انجامد. در ابتدا کارمند سفارت از چهره تمام‌رخ شما تصویر دیجیتالی تهیه می‌کند. سپس در مرحله بعدی، شما باید انگشت‌تان را بر روی اسکنر قرار بدهید تا اثرانگشت شما ثبت شود. معمولا در این مرحله نیازی به مهارت زبان انگلیسی نیست؛ چرا که در مراحل انگشت‌نگاری مهاجرت به کانادا مصاحبه‌ای صورت نمی‌گیرد.

فرآیند رزرو وقت و تست انگشت‌نگاری کانادا

برای انجام تست بیومتریک کانادا می‌توانید هم داخل خاک کانادا و هم خارج از کانادا اقدام کنید.

در داخل خاک کانادا مراکز VAC متعددی وجود دارند که می‌توانید برای ثبت اطلاعات بیومتریک و انگشت‌نگاری به آن‌ها مراجعه کنید. همچنین در سایر کشورها نیز مراکز VAC بسیاری وجود دارند که فرآیند ثبت اطلاعات بیومتریک و انگشت‌نگاری را برای شما به انجام می‌رسانند.

متاسفانه از آن‌جایی که در ایران سفارت کانادا وجود ندارد، هم‌وطنان باید برای طی این مراحل به کشورهای دیگر مراجعه کنند. در حال حاضر ۱۳۷ مرکز vac در ۹۵ کشور جهان وجود دارد. خوشبختانه در برخی از کشورهای همسایه ایران مراکز VAC وجود دارند که ایرانیان می‌توانند برای ثبت اطلاعات بیومتریک و انگشت‌نگاری به آن‌ها مراجعه کنند.

در ادامه مراکز VAC کشورهای همسایه ایران را که فرآیند انگشت‌نگاری را برای شما انجام می‌دهند، معرفی می‌کنیم.

 • مرکز انگشت‌نگاری کانادا در ابوظبی، امارات متحده عربی
 • مرکز انگشت‌نگاری کانادا در دبی، امارات متحده عربی
 • مرکز انگشت‌نگاری کانادا در اربیل، عراق
 • مرکز انگشت‌نگاری کانادا در آنکارا، ترکیه
 • مرکز انگشت‌نگاری کانادا در استانبول، ترکیه
 • مرکز انگشت‌نگاری کانادا در باکو، آذربایجان
 • مرکز انگشت‌نگاری کانادا در ایروان، ارمنستان
 • مرکز انگشت‌نگاری کانادا در تفلیس، گرجستان

همچنین متقاضیان ورود به خاک کانادا لازم است که برای ثبت اطلاعات بیومتریک خود از قبل وقت تعیین کرده باشند و در زمان مقرر برای این کار به دفاتر VAC مراجعه کنند. کاربران می‌توانند به‌صورت آنلاین برای رزرو وقت انجام تست بیومتریک و انگشت‌نگاری اقدام کنند. با این کار فرآیند ثبت اطلاعات بیومتریک و اثرانگشت برای متقاضیان به‌صورت کارآمدتری اجرا می‌شود.

از تاریخ ۳۰ نوامبر ۲۰۲۰ سرویس تعیین وقت کانادا برای ثبت اطلاعات بیومتریک از سر گرفته شده است. بنابراین متقاضیان می‌توانند به‌صورت آنلاین وقت قبلی خود را برای این تست رزرو کنند تا در زمان مقرر به‌صورت حضوری به دفاتر VAC مراجعه کنند.

همچنین اداره مهاجرت کانادا به‌صورت واضح اعلام کرده است که متقاضیان می‌بایست نوبت خود را در نزدیک‌ترین دفاتر VAC رزرو کنند و ارائه خدمات بدون رزرو نوبت از قبل امکان‌پذیر نیست.

فرآیند انگشت ‌نگاری ویزای کانادا

مفاد قانون جدید بیومتریک کانادا

در شرایط عادی، تمامی متقاضیان به‌جز آمریکایی‌ها برای دریافت یا تمدید ویزای گردشگری، تحصیلی، کاری، پناهندگی و اقامت دائم کانادا می‌بایست اطلاعات بیومتریک و انگشت‌نگاری خود را در درخواست ویزای خود ثبت کنند. در این میان اگرچه انگشت‌نگاری برای دریافت ویزای کانادا تحت هر شرایطی اجباری است، اما موارد زیر از ارائه اطلاعات بیومتریک معاف بوده‌اند:

 • افراد دارای سن بالای ۸۰ سال و کمتر از ۱۴ سال
 • افراد دارای ویزای مهاجرتی و آن‌دسته از کسانی که دارای مجوز معتبر سفر الکترونیکی (ETA) هستند.
 • افراد مقیم کانادا
 • افراد دارای پاسپورت کانادایی
 • دیپلمات‌ها و کارکنان سازمان ملل متحد و سازمان‌های دولتی
 • افرادی که حین درخواست ویزا در خاک کانادا هستند

در این موارد، متقاضیان ویزای کانادا می‌توانند با حضور در یکی از سفارت‌های کانادا یا دفاتر VAC برای طی مراحل انگشت‌نگاری اقدام کنند.

اما در پی همه‌گیری COVID-19 فعالیت مراکز انجام تست بیومتریک کانادا در کشور کانادا و سایر کشورها با تغییراتی همراه بوده و همچنان مشخص نیست که از چه‌زمانی فعالیت این مراکز به‌صورت عادی از سر گرفته می‌شود. در این شرایط بسیاری از مراکز خدماتی و ثبت درخواست ویزا یا به‌اختصار VAC (Visa Application Centers) به‌صورت موقت تعطیل شده‌اند که روند صدور ویزا برای بسیاری از متقاضیان اقامت دائم کانادا را تحت‌تاثیر قرار داده است. این در حالی است که بسیاری از متقاضیان پیش از وقوع این شرایط اطلاعات بیومتریک خود را ثبت کرده‌اند.

بر اساس قانون جدید بیومتریک کانادا که با توجه به همه‌گیری کرونا، در تاریخ ۱۰ سپتامبر ۲۰۲۰ تصویب شده و از تاریخ ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۰ در حال اجرا است؛ متقاضیان داخل و خارج کانادا که دو شرط زیر را داشته باشند، نیز مشمول قانون لغو تست بیومتریک کانادا می‌شوند:

 • افرادی که درخواست اقامت دائم خود را به‌تازگی ثبت کرده‌اند یا درخواست اقامت دائم آن‌ها در حال بررسی است.
 • افرادی که تا حداکثر ۱۰ سال پیش از ثبت درخواست اقامت دائم کانادا، اطلاعات بیومتریک و انگشت‌نگاری خود را ثبت کرده‌اند.

به این ترتیب، متقاضیان اقامت دائم کانادا که در طی ۱۰ سال گذشته اطلاعات بیومتریک و انگشت‌نگاری خود را ثبت کرده‌اند، نیز نیازی به انجام مجدد آن ندارند. اما متقاضیان اقامت دائم کانادا که در طی ۱۰ سال گذشته اطلاعات بیومتریک خود را برای اداره مهاجرت کانادا ارسال نکرده‌اند، باید برای انجام این تست اقدام کنند. همچنین متقاضیانی که به دلیل همه‌گیری کرونا قادر به ثبت اطلاعات بیومتریک خود نیستند، می‌توانند آن را به تعویق بیندازند.

در ادامه موارد معاف از فرآیند تست بیومتریک و تسهیلات جدید دولت کانادا برای ورود به این کشور را که با توجخ به همه‌گیری کرونا لحاظ شده‌اند، با جزئیات بیشتری مرور می‌کنیم.

افراد معاف از تست بیومتریک کانادا در شرایط کرونا

هما‌طور که بیان کردیم، تا پیش از همه‌گیری Covid-19 برخی از متقاضیان ورود به خاک کانادا از ارائه اطلاعات بیومتریک خود معاف بوده‌اند. اما پس از شیوع این بیماری سیستم احراز هویت متقاضیان به‌صورت موقت دست‌خوش تغییراتی شده است تا مسافرین و متقاضیان بتوانند همچنان از خدمات دولت کانادا بهره‌مند شوند.

تا پیش از شیوع این بیماری، متقاضیان می‌بایست در مدت زمان مشخصی اطلاعات بیومتریک و اثرانگشت خود را در مراکز VAC ثبت می‌کردند و در صورتی که این اقدام در طی مدت‌زمان مشخص که ۳۰ روز بود، توسط متقاضیان صورت نمی‌گرفت، از ادامه فرآیند دریافت ویزا باز می‌ماندند و درخواست آن‌ها لغو می‌شد. اما در شرایط فعلی در صورتی که با توجه به شرایط فعلی، متقاضیان نتوانند برای ارائه اطلاعات بیومتریک و اثرانگشت خود اقدام کنند، فرآیند دریافت ویزای آن‌ها لغو نمی‌شود تا زمانی‌که بتوانند برای این کار اقدام کنند. در ادامه قصد داریم موارد جدید معاف از ارائه اطلاعات بیومتریک و جزئیات آن‌ها را بررسی کنیم.

متقاضیان اقامت موقت که در حال حاضر در کانادا هستند

از تاریخ ۱۷ ژوئیه ۲۰۲۰ الزام ثبت و ارائه اطلاعات بیومتریک برای متقاضیان اقامت موقت در کانادا که در حال حاضر در این کشور هستند، به‌طور موقت توسط اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا لغو شده است.

بر اساس این طرح موقت، داوطلبانی که در کانادا حضور دارند و مایل به درخواست، تمدید یا بازیابی مجوزهای تحصیلی، کاری، ملاقات با اقوام خود یا اقامت موقت هستند، می‌توانند بدون نیاز به ارائه اطلاعات بیومتریک خود می‌توانند این پروسه را طی کنند.

این در شرایطی است که حتی اگر فرم درخواست متقاضیان از خارج از کانادا ارسال شود، متقاضی مشمول این طرح موقت می‌شود. به این ترتیب دریافت هزینه‌های بیومتریک نیز از این متقاضیان تا اطلاع ثانوی صورت نمی‌گیرد. باید توجه داشته باشید که متقاضیانی که در شرایط فعلی هنوز ویزایی برای حضور در کانادا ندارند، مشمول این طرح موقت نمی‌شوند و برای این دسته از افراد ارائه اطلاعات بیومتریک ضروری خواهد بود.

کارگران خارجی موقت در بخش‌هایی خاص که ساکن خارج از کانادا هستند

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا اعلام کرده است که از تاریخ ۵ ژوئیه ۲۰۲۰ بر اساس یک سیاست موقت در پی شیوع بیماری کرونا، کارگران خارجی در بخش‌هایی خاص که خارج از کانادا هستند و نزدیک‌ترین مراکز VAC به آن‌ها به دلیل بیماری کرونا تعطیل هستند، از ارائه اطلاعات بیومتریک تا پیش از رسیدن به کانادا معاف هستند.

برای مثال، کارگرانی خارجی موقت (TFW) که به‌عنوان راننده کامیون یا در بخش‌های مراقبت‌های بهداشتی یا کشاورزی فعالیت می‌کنند، برای ورود به خاک کانادا نیازی به ارائه اطلاعات بیومتریک پیش از ورود به کانادا ندارند. این افراد پس از ورود باید اطلاعات بیومتریک خود را در یک نقطه ورود (POE) در کانادا ارائه بدهند.

متقاضیان اقامت دائم کانادا

اداره IRCC کانادا اعلام کرده است که در پی همه‌گیری کرونا، از تاریخ ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۰ متقاضیان اقامت دائم کانادا که در طی ۱۰ سال گذشته برای اپلیکیشن‌های دیگری مانند ویزای گردشگری، ویزای تحصیلی یا کاری یا ویزای ملاقات اقوام اطلاعات بیومتریک خود را ارائه کرده‌اند، تا اطلاع ثانوی از شرط ارائه اطلاعات بیومتریک خود معاف هستند. به‌عبارت دیگر، متقاضیانی که در دسته‌بندی‌های زیر قرار می‌گیرد و در طی ۱۰ سال گذشته برای اپلیکیشن‌های دیگر اطلاعات بیومتریک خود را ارائه کرده‌اند، فارغ از این که در داخل خاک کانادا یا در کشور دیگری باشند، از شرط ارائه اطلاعات بیومتریک خود معاف هستند.

 • متقاضیانی که درخواست اقامت دائم کانادا را پیش از این ارائه داده‌اند.
 • متقاضیانی که قصد دارند درخواست اقامت دائم کانادا را ارائه بدهند.

نحوه گرفتن وقت انگشت ‌نگاری کانادا

مدت‌زمان اعتبار اطلاعات بیومتریک کانادا

جواب تست بیومتریک کانادا در همان لحظه که تست را انجام می‌دهید، در پرونده مهاجرتی شما ثبت می‌شود. همان‌طور که بالاتر ذکر کردیم، در صورتی که برای دریافت ویزای کانادایی دانشجویی، کاری، گردشگری یا دیدار با اقوام اقدام می‌کنید، اطلاعات بیومتریک شما که تا حداکثر ۱۰ سال گذشته ثبت کرده‌اید، قابل قبول است و نیازی به ثبت مجدد اطلاعات بیومتریک نیست. در واقع هر ۱۰ سال یک‌بار لازم است که اطلاعات بیومتریک خود را ثبت کنید.

اما در صورتی که قصد دارید برای اقامت دائم کانادا اقدام کنید، لازم است که تست بیومتریک خود را دوباره از اول انجام بدهید و هزینه‌های جدید آن را نیز پرداخت کنید. به عبارت دیگر، حتی ار در طی ۱۰ سال گذشته اطلاعات بیومتریک خود را برای دریافت ویزای تحصیلی، کاری، گردشگری و ملاقات با اقوام ثبت کرده باشید، برای دریافت ویزای اقامت دائم کانادا لازم است که به‌صورت مجدد اطلاعات بیومتریک خود را ثبت کرده و هزینه‌های آن را مجددا پرداخت کنید.

هزینه انگشت‌نگاری در سفارت کانادا

فرآیند تست بیومتریک و انگشت‌نگاری تنها چند دقیقه طول می‌کشد. متقاضیان لازم است که برای انجام این تست در کنسولگری کانادا هزینه آن را پرداخت کنند که این مبلغ بر حسب دلار کانادا پرداخت می‌شود. این هزینه به‌صورت زیر تعریف می‌شود:

 • هزینه ثبت اطلاعات بیومتریک به‌ازای هر نفر: ۸۵ دلار کانادا
 • هزینه ثبت اطلاعات بیومتریک به‌ازای خانواده‌های دو نفره و بیشتر: ۱۷۰ دلار کانادا
 • هزینه ثبت اطلاعات بیومتریک به‌ازای گروه‌های سه نفره یا هنرمندان اجرا: ۲۵۵ دلار کانادا

همچنین اگر کاربران تقاضای خود را در مراکز خدمات VAC ثبت کنند، هزینه سرویس‌دهی این مراکز نیز اضافه می‌شود که لازم است آن را را پرداخت کنند. این هزینه خدمات زیر را شامل می‌شود.

 • بررسی روند تکمیل تقاضای شما
 • ارسال پرونده اپلای متقاضیان به مرکز ویزا
 • ارسال پاسپورت‌ها و اسناد به اداره ویزا و تضمین حفظ و سلامت اسناد در طی این فرآیند
 • انجام پیگیری‌های مربوط به اپلای متقاضیان که به‌صورت آنلاین ثبت شده است.

حریم خصوصی افراد

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) صراحتا اعلام کرده است که اثرانگشت متقاضیان به‌صورت کدگذاری‌شده و الکترونیکی به سیستم بیومترکی احراز هویت مهاجران کانادایی ارسال می‌شود. همچنین زمانی‌که این اطلاعات به پایگاه اطلاعاتی منتقل شوند، تمامی اطلاعات شخصی افراد حذف می‌شوند.

پلیس سواره نظام کانادا (RCMP) این اثرانگشت‌های مسافران را با اثرانگشت‌های ثبت‌شده جنایت‌کاران، مدعیان پناهندگی، اخراجی‌ها و متقاضیان ویزای اقامت موقت مطابقت می‌دهد و سوابق آن‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

کانادا اطلاعات بیومتریک را با ایالات‌متحده، استرالیا، نیوزلند و انگلیس به اشتراک می‌گذارد، اما اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا اعلام کرده است که این کار با تکیه بر قوانین حفظ حریک خصوصی کانادا و آزادی‌های مدنی و تعهدات حقوق بشر شامل منشور حقوق و آزادی‌های کانادا صورت می‌گیرد.

همچنین نکته قابل‌توجه دیگر آن است که اثرانگشت متقاضیان به‌مدت ۱۵ سال در پایگاه داده این کشور ذخیره می‌ماند. تا زمانی که متقاضی شهروند کانادا شود یا ۱۵ سال از زمان ثبت اثرانگشت او بگذرد، این مدارک از پایگاه داده این کشور حذف خواهند شد.

 

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

سایت های کاریابی کانادا

سایت­ های تخصصی یافتن شغل در کانادا کاریابی در کانادا ، اگر منابع درستی را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *