حسابداری در کانادا

چگونه به عنوان یک تازه وارد موفق شوید؟

حسابداری و زمینه های مالی، گستردگی زیادی در صنایع مختلف کشور کانادا دارد؛ به طوری که در سال های اخیر، بخش بزرگی از استخدامات سراسری را تشکیل داده است. بیشتر مشاغل حسابداری و مالی کانادا در شهر های بزرگ آن مانند تورنتو، مونترال و ونکوور دیده می شوند.

در حقیقت تورنتو دومین مرکز بزرگ مالی آمریکای شمالی به شمار می رود با جذاب ترین مرکز فناوری مالی ( FinTech ).

با این حجم از گستردگی، تعجبی ندارد که فرصت های شغلی بسیاری در این زمینه وجود دارد. اما سوال مهم این است که تازه واردان چگونه به این مشاغل دست یابند؟

مانند بسیاری از جنبه های دیگر زندگی در کانادا، یافتن شغل حسابداری یا مالی هم بسته به لیاقت شماست؛ یعنی هر چه بهتر و آماده تر باشید، جایگاه بهتری هم خواهید داشت. خب این به چه معناست؟قبل از هر چیزی، شما باید لیاقت، مهارت و کیفیت کاری خود را ثابت کنید. برای جزئیات بیشتر این لینک را بخوانید

به علاوه، مشاغل حسابداری در کانادا رقابتی بوده و شما باید برای مصاحبه آماده باشید. همچنین به هر طریقی که می توانید ارتباطات شبکه ای خود را گسترش دهید.می توانید نکات مهم یافتن شغل را در این صفحه بخوانید و در نهایت، بگردید و جای مناسب خود را پیدا کنید

حسابداری در کانادا

گواهی نامه های مالی و حسابداری برای خارجی ها:

آیا ترازنامه های حسابداری، خوراک شب و روز شماست؟ آیا با اعداد روی صفحه ی کامپیوتر ارتباط برقرار می کنید؟ مهم تر از آن، آیا در حیطه ی مالی یا حسابداری در کشور خودتان مشغول به کارید و قصد مهاجرت به کانادا را دارید؟ اگر پاسخ مثبت است، پس به دقت به جزئیات توجه کنید تا مهاجرت راحتی را به عنوان یک حسابدار داشته باشید. مهم ترین چیز، داشتن گواهی نامه ی معتبر است.

خبر خوب اینکه به عنوان حسابدار یا کارشناس مالی، کانادا سرشار از موقعیت های شغلی سود ساز است و خبر بد اینکه بعضی از این مشاغل، به خصوص آن هایی که مسئولیت بیشتری دارند، به گواهی نامه ی معتبر و مورد تایید نیاز دارند. روند تایید اعتبار کارکنان خارجی، بستگی به حیطه ی شغلی و ایالت مقصد آن ها دارد.

به عنوان مثال، اگر بخواهید در اونتاریو مشغول به حسابداری شوید، باید روند تایید اعتبار خود را از طریق CPA ( https://www.cpaontario.ca/ ) و یا انجمن حسابداری ایالت اونتاریو ( http://www.pacont.org/ ) سپری کنید.

اگر چه برای اخذ شغل حسابداری در آلبرتا، احتیاجی به طی کردن این روند نیست.

در حقیقت روند تایید اعتبار و اخذ گواهی نامه، ممکن است انرژی بر، هزینه بر و وقت گیر باشد. در بعضی مواقع، یک سال یا بیشتر هم طول کشیده و چند هزار دلاری هزینه داشته است. اما باز هم به ایالت و حیطه ی شغلی شما بستگی دارد.

با این حال، اگر دنبال اخذ چنین مشاغلی و پیشرفت در آن ها هستید، چاره ای جز گذر از این موانع ندارید. جزئیات بیشتر در مورد تایید اعتبار را در این لینک بخوانید:

روند تایید اعتبار در ایالت های مختلف:

 

آلبرتا حسابداری حرفه ای جزئیات بیشتر
بریتیش کلمبیا حسابداری حرفه ای جزئیات بیشتر
بریتیش کلمبیا حسابدار عمومی جزئیات بیشتر
منیتبا حسابداری حرفه ای جزئیات بیشتر
نیوبرانزویک حسابداری حرفه ای جزئیات بیشتر
نیوفاندلند و لابرادور حسابداری حرفه ای جزئیات بیشتر
نواحی شمال غرب حسابداری حرفه ای جزئیات بیشتر
نوا اسکوشیا حسابداری حرفه ای جزئیات بیشتر
نوا اسکوشیا حسابدار عمومی جزئیات بیشتر
نوناووت حسابداری حرفه ای جزئیات بیشتر
اونتاریو حسابداری حرفه ای جزئیات بیشتر
اونتاریو حسابدار عمومی جزئیات بیشتر
جزیره پرنس ادوارد حسابداری حرفه ای جزئیات بیشتر
کبک حسابداری حرفه ای جزئیات بیشتر
ساسکاچوان حسابداری حرفه ای جزئیات بیشتر
یوکان حسابداری حرفه ای جزئیات بیشتر

بیشتر بخوانید:

بازار کار حسابداری در کانادا

توصیه هایی برای اخذ مشاغل مالی و حسابداری:

آیا رزومه ی شما این شکلیست؟ « دارای مدارک حسابداری و سایر مشاغل مالی. » یا به این صورت؟

« اداره کردن همزمان چند جریان تجاری و کمپانی های وابسته. »

اگر اینگونه است، باید رزومه ی خود را تغییر دهید. این صفحه را حتما مطالعه کنید

برای انجام این کار، رزومه باید به شکلی تغییر کند که شرایط پیشرو، راه حل های صورت گرفته و دستاورد های آن راه حل ها را برای کمپانی شرح دهد. به این صورت:

« مسئول حساب های حقوقی همه ی مشتریان وابسته به بنگاه؛ با تهیه کردن یک دستور العمل کارآمد برای حساب های کارمندان.

کاهش زمان بررسی گزارشات داخلی در طول یک سال به اندازه ی ۴۰ درصد؛ بدون از بین رفتن کیفیت گزارشات. »

آیا این سبک و سیاق نوشتن، کارفرما را نسبت به توانایی های شما در حل مشکلات، بیشتر ترغیب نمی کند؟ البته نیاز نیست که مثال فوق را عینا کپی کنید. بلکه از فرمت زیر استفاده کنید:

مشکل / مسئله ——— راه حل انجام شده ——– نتایج / دستاوردها

در پایان، اگر تغییراتی مورد نیاز بود، لحاظ کنید. اگر این فرمت را رعایت کنید، احتمالا زودتر از حد انتظار، به مرحله ی مصاحبه می رسید. که البته برای آن هم باید به اندازه ی کافی آماده باشید. در همین راستا، پنج نکته ی مهم را رعایت کنید:

  • کوتاه پاسخ دهید؛ دستاورد های خود را بگویید اما زیاده روی نکنید. از رزومه ی خود به عنوان مرجع استفاده کنید.
  • قبل از هر کاری، درباره ی کمپانی تحقیق کنید و به کارفرما نشان دهید که این کار را کرده اید اما خودنمایی نکنید.
  • وقتی از شما پرسیده شد « چرا می خواهی برای ما کار کنی؟ » ابتدا درباره ی نیاز های کمپانی حرف بزنید، نه نیاز های خودتان.
  • اگر از شما خواسته شد که جنبه های مثبت و منفی شغل را نام ببرید، سه یا تعداد بیشتری از جنبه های مثبت را ذکر کنید؛ مثل حقوق و ساعت مناسب کار. اما فقط یک جنبه ی منفی را بگویید.
  • به تجربیات گذشته ی خود درباره ی چالش های مشابه، اشاره کنید.

همچنین درباره ی سوالات رایج مصاحبه در این صفحه بخوانید

تحصیل حسابداری در کانادا

تورنتو؛ مرکز فعالیت های مالی و حسابداری کانادا:

تورنتو، علاوه بر اینکه خاستگاه قهرمانان NBA و دارای گوناگون ترین جمعیت و فرهنگ در آمریکای شمالیست، یکی از مهم ترین مراکز مالی این قاره نیز به شمار می رود.

پس اگر به دنبال پیشرفت در چنین مشاغلی هستید، تورنتو قطعا مقصد جذابی برای شماست. اما این شهر چگونه به چنین چیزی تبدیل شده است؟

اول از همه، به موقعیت آن بر می گردد. با وجود برگزیت ( خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ) که اقتصاد و قدرت اجتماعی بریتانیا را تضعیف می کند و درگیری های بین سیاست مداران در آمریکا، تعجبی ندارد که کانادا و به خصوص تورنتو، مرکز فعالیت های مالیست.

کانادا در سال های اخیر، پایدار ترین سیستم بانکی را بین کشور های G7 داشته است و تورنتو یکی از مهم ترین دلایل این موفقیت است.

گزارشات اخیر نشان می دهد که تورنتو جذاب ترین شهر آمریکای شمالی از لحاظ فناوری مالیست و بین سال های ۲۰۱۳ تا ۲۰۱۸، این شهر سریع ترین رشد بازار تکنولوژی را در آمریکای شمالی داشته است؛ با رشدی به اندازه ی ۵۴ درصد و ایجاد ۸۰ هزار شغل جدید.

در سال ۲۰۱۸، آمار اشتغال در شهر تورنتو در بخش مالی، ۸٫۳ درصد و کل آمار اشتغال شهر، بیشتر از لندن ( ۶٫۵ درصد ) و نیویورک ( ۶٫۴ درصد ) بوده است.

به علاوه ی این، تورنتو خاستگاه ارکان بزرگ بانکی کانادا معروف به « پنج بزرگ » ( Big five )، می باشد که همه ی آن ها جزو ۴۰ موسسه بانکی برتر جهان هستند.

و در نهایت حقوق و پرداختی ها در این شهر، در بالاترین سطح خود در کانادا قرار دارد. به آن معنا که فرصت های شغلی بسیاری با درآمد های رقابتی برای متخصصان مالی و حسابداران وجود دارد.

 

پول، مسئله ی اصلی!

اگر چه برای شغل و حرفه ی شما، چیز هایی بیشتر از تعداد صفر های حساب بانکیتان اهمیت دارد اما در نهایت، پول مسئله ی اصلیست! در حقیقت رشد شغلی، با توجه به انتظارات درآمدی شما قیاس می شود. برای تازه واردان، این مسئله بسیار مهم است؛ یعنی قبل از آنکه کانادا را به عنوان مقصد خود انتخاب کنند، باید انتظارات درآمدی خود را بدانند.

خب، حقوق متوسط حسابداران و متخصصان مالی در کانادا چقدر است؟ بگذارید با حسابداران شروع کنیم:

با توجه به آمار سایت نیوو ( https://neuvoo.ca/salary/?job=Accountant )، حقوق سالانه متوسط یک حسابدار در کانادا در سال ۲۰۲۰، ۵۷۵۰۰ دلار بوده است. مراحل ابتدایی تر با ۳۴۰۱۳ دلار در سال شروع می شود؛ در حالی که حسابداران مجرب، تا ۸۷۵۰۰ دلار و حتی بیشتر هم دریافتی در سال دارند. با توجه به بررسی های صورت گرفته، سودساز ترین فرصت های شغلی بین ایالت های کانادا، در نواحی شمال غرب ( ۱۱۸۱۸۸ دلار در سال)، آلبرتا ( ۶۹۹۸۴ ) و ساسکاچوان ( ۶۳۴۳۸ ) بوده است.

نکته قابل توجه، دستمزد های پایین در مراکز مهم مالی کانادا مثل تورنتو، ونکوور، مونترال و کلگریست که احتمالا به خاطر حجم بالای فارغ التحصیلان و متقاضیان می باشد.

درباره ی مشاغل مالی، به طور کلی دریافتی سالانه در کانادا کمی بیش از ۷۱۲۵۳ دلار است. گزارش نیوو نشان می دهد که از ۲۹۲۵۰ دلار در سال شروع شده و تا ۱۲۱۱۳۱ دلار هم پیش می رود.

بر خلاف حسابداری، در مشاغل مالی دیگر، فرصت های شغلی متنوعی مثل تحلیلگر مالی، مدیر مالی و سرپرست مالی وجود دارد. به طور مشابه، نواحی شمال غرب ( ۷۸۹۹۵ دلار )، ساسکاچوان ( ۹۰۰۰۰ دلار ) و آلبرتا ( ۹۵۸۴۹ دلار )، بالاترین درصد حقوق را در مشاغل مالی دارا هستند. به این ها، اونتاریو را هم اضافه کنید ( ۸۵۲۹۸ دلار ).

ونکوور مرکز مالی غرب کانادا به شمار می رود.

رابرت والترز، اخبار خوبی را برای کارشناسان مالی تازه وارد دارد. مشاغل این حیطه، رشد چشمگیری را در سال ۲۰۲۰ داشته اند و تقاضا های زیادی در این زمینه وجود داشته است.

برای مطالعه ی جزئیات بیشتر، به صفحه ی زیر مراجعه کنید:

https://news.efinancialcareers.com/ca-en/305480/accounting-finance-pay-canada

گزینه های مهاجرت به کانادا برای حسابداران و کارشناسان مالی:

راه های بسیار سریع و راحتی برای مهاجرت حسابداران و کارشناسان مالی وجود دارد؛ به خصوص برای متخصصان جوان تر، با تجربه ی کاری، تحصیلات بالا و تسلط به زبان انگلیسی و فرانسوی.

احتمالا راحت ترین راه، سیستم Express Entry باشد، اما گزینه های دیگری هم مثل PNP هستند. از طریق سیستم Express Entry، متقاضیان می توانند در طول چند ماه به زندگی و کار در کانادا مشغول شوند.

کانادا همچنین برنامه ی اقامت دائمی، جواز کاری و تحصیلی را هم برای اعضای خانواده ی شخص فراهم می کند.

اگر Express Entry، راه مناسب شما نبود، می توانید PNP را امتحان کنید. ایالات کانادا بر حسب احتیاجات خود، متقضیان را از این طریق نام نویسی می کنند. برای کارشناسان مالی، PNP گزینه ی مناسبیست. صفحه ی راهنما درباره ی PNP مطالعه کنید:

مدیریت مالی در کانادا

اگر قصد مهاجرت سریع تری دارید، اخذ مجوز موقت کاری مناسب شماست؛ از یکی از راه های زیر اقدام کنید:

IEC: برنامه ی مورد استفاده ی جوانان بیش از ۳۰ کشور؛ متقاضیان می توانند بدون نیاز به پیشنهاد کاری، بسته به نوع شهروندی خود، بین ۱۲ تا ۲۴ ماه، ویزای کار آزاد دریافت کنند.

Intra-Company Transfer: اگر کارفرمای فعلی شما، یک دفتر کاری و یا هر نوع وابستگی در کانادا داشته باشد، این برنامه مناسب است.

LMIA: با کمک یک کارفرما یا یک پیشنهاد کاری در کانادا، این برنامه برای اخذ ویزای کاری به شما کمک می کند.

این ها، راه های رایج پیشروی شماست. اما با توجه شرایط، ممکن راه های دیگری هم باشد. بد نیست که راهنمای کامل مهاجرت را در این لینک بخوانید

همچنین با مراجعه به این آدرس، در انتهای صفحه نمونه ای از فرم استخدام و فرمت آن را خواهید دید

بیشتر بخوانید:

رشته مدیریت مالی در کانادا

اپلای حسابداری

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

سایت های کاریابی کانادا

سایت­ های تخصصی یافتن شغل در کانادا کاریابی در کانادا ، اگر منابع درستی را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *