خانه / تازه های صنعت هوایی و گردشگری / راهنمای مهاجران برای زندگی در کانادا

راهنمای مهاجران برای زندگی در کانادا

موقعیت جغرافیایی کانادا

کانادا در شمال ایالات متحدۀ آمریکا واقع شده است و دومین کشور بزرگ جهان به شمار می‌آید. اکثریت قریب به اتفاق جمعیت این کشور، در نزدیکی مرز جنوبی این کشور و در همسایگی با ایالات متحدۀ آمریکا زندگی می‌کنند.

مهاجران کانادایی

کار در کانادا

در سال‌های اخیر، صادرات محصولات کشاورزی و مواد معدنی کانادا، در بازارهای جهانی عملکرد خوبی داشته است. شرایط اقتصادی برای اکثریت کشور خوب است.

تا چند سال پیش از این، کانادا کشور خوبی از منظر وضعیت اشتغال و حقوق و دستمزد به‌حساب نمی‌آمد. کانادایی‌ها از گذشته کیفیت زندگی خوبی داشته و دارند، اما حقوق و دستمزد آن‌ها در مقایسه با حقوق و دستمزد در ایالات متحده آمریکا، انگلیس و اروپای شمالی، چندان زیاد نبوده است.

هم‌اکنون، افزایش حقوق و افزایش ارزش پول کانادا در مقایسه با آمریکا (افزایش نسبت ارزش دلار کانادا به دلار آمریکا)، باعث شده است متوسط حقوق در کانادا نسبت به ایالات متحده آمریکا، انگلیس و بیشتر کشورهای اروپایی بیشتر شود.

با توجه به هزینه زندگی در کانادا می توان گفت در بیشتر مناطق با یک حقوق متوسط می‌توان خانه‌ای بزرگ و راحت تهیه کرد.

مشاغل فراوانی در شهرهای تورنتو، جنوب آنتاریو، ونکوور، کلگری و ادمونتون وجود دارد.

کانادا از رکودهای اقتصادی دنیا ایمن نیست. هرچند نرخ بیکاری در کلگری و ادمونتون حدود ۱۰ تا ۱۱ درصد است، اما در شهرهای تورنتو و ونکوور (در آوریل ۲۰۲۰)، به ترتیب چیزی حدود ۸ و ۵/۷ درصد بوده است.

وقتی مهاجران برای اولین بار به کانادا می‌رود، یافتن کار می‌تواند برای آن‌ها مشکل باشد. در حالت ایده آل شما باید قبل از مهاجرت به کانادا، ترتیب شغلی را داده باشید.

قبل از اینکه به‌طورجدی برای مهاجرت به کانادا اقدام کنید، بسیار ضروری است که بررسی کنید کارفرمایان کانادایی مدارک و سوابق شما را خواهند پذیرفت.

اگر شما در مهارت‌هایی که برای آن‌ها تقاضا وجود دارد، متخصص هستید، به احتمال زیاد با دشواری مواجه نخواهید بود، ولی هیچ تضمینی وجود ندارد که کاری مناسب پیدا کنید.

کارفرمایان کانادایی برای پر کردن جایگاه‌های شغلی، ابتدا به سراغ نیروهای کار محلی می‌روند؛ سپس اگر نتوانند نیروی کار محلی مناسبی را برای جایگاه شغلی موردنظرشان پیدا کنند، به سراغ مهاجران می‌روند.

به دلیل دشواری‌های احتمالی در یافتن کار مناسب، به‌شدت به مهاجران توصیه می‌شود که مقدار زیادی پول در ابتدا همراه خود داشته باشند تا در بازه زمانی تخصیص‌یافته به کاریابی، به مشکلی بر نخورند.

اگر مهارت‌های شما در زبان انگلیسی عالی نیست، یافتن کار مناسب برایتان تقریباً غیرممکن می‌شود.

جاذبه های گردشگری کانادا

رفتار مردم کانادا

فرهنگ مردم کانادا ، به‌خصوص افرادی که در مناطق شهری و روستایی زندگی می‌کنند، بسیار مهمان‌نواز و خونگرم هستند. اکثر کانادایی‌ها بردبار هستند و در آنجا حس تعلق به جامعه و مسئولیت‌پذیری بیشتری در مقایسه با دیگر کشورها وجود دارد.

تمایز قائل شدن میان لهجۀ مردم آمریکا و مناطق استانی کانادا برای بازدیدکنندگان ممکن است دشوار باشد. کبک یکی از استان‌های کانادا است که زبان اصلی مردم در آنجا، فرانسوی است. برای کاریابی یا راه‌اندازی یک کسب‌وکار در این استان لازم است به زبان فرانسوی مسلط باشید.

گاهی مردم کبک با بعضی از انگلیسی زبانان کانادایی رفتاری خصومت‌آمیز داشته‌اند.

غذا در کانادا

بیشتر کانادا دارای آب‌وهوای نیمه قاره‌ای یا قاره‌ای است.

بسته به موقعیت جغرافیایی دقیق، تابستان‌ها ممکن است گرم یا خیلی گرم و زمستان‌ها ممکن است سرد یا بسیار سرد (یا به شکل طاقت‌فرسایی سرد) باشند. در سواحل اقیانوس آرام کانادا، تابستان‌ها و زمستان‌ها آب‌وهوایی معتدل حاکم است.

تابش نور آفتاب در بیشتر استان‌ها، به‌خصوص استان‌های واقع در مناطق مرکزی کانادا، بسیار فراوان است.

شهرهای تورنتو و ونکوور بیشترین تنوع فرهنگی و ملیتی را دارند و فعالیت‌های هنری زیادی در آن‌ها انجام می‌گیرد. بسیاری از غذاهای جهان در رستوران‌های این شهرها سرو می‌شوند.

اقتصاد کانادا

کانادا یکی از اعضای سازمان همکاری اقتصادی و توسعه و گروه g8 است. عضویت در این دو نهاد، رشد اقتصادی را برای کانادا به همراه داشته است. بخش مهمی از فعالیت‌های اقتصادی در کانادا از طریق بخش خصوصی انجام می‌شود و دولت نقش کمی در این زمینه ایفا می‌کند و همین امر باعث شده تا بستر مناسبی برای سرمایه‌گذاری و فعالیت صنایع مختلف فراهم شود. صنعت استخراج نفت خام و تولید محصولات نفتی و همچنین محصولات چوبی، در اقتصاد کانادا نقش مهمی ایفا می‌کند. هر چند که در سال‌های اخیر پیدایش کسب و کارهای جدید مانند استارت‌آپ‌ها نیز تولید ثروت را برای کانادا به همراه داشته است. کانادا از ذخایر طبیعی مانند گاز برخوردار است و آن را به سایر کشورها صادر می‌کند. مجاورت کانادا با اقیانوس اطلس، آرام و منجمد شمالی و وجود بنادر وسیع در مجاورت اقیانوس، این کشور را از لحاظ صنعت حمل و نقل دریایی نیز به یکی از کشورهای عمده در این زمینه تبدیل کرده است. به طور کلی می‌توان گفت که قرار گرفتن منابع طبیعی در کنار نیروی متخصص و سیاست‌های اتخاذ شده از سوی دولت در زمینه مسائل اقتصادی، کانادا را به یکی از کشورهای مهم اقتصادی در دنیا تبدیل کرده است.

کانادا یکی از کشورهای تجارتی پیشروی دنیا و یکی از اعضای گروه G7 است. این کشور منابع طبیعی عظیم و استانداردهای بالای زندگی را دارا می‌باشد.

در این کشور بویژه، کشاورزی و شیلات از اهمیت بالایی برخوردارند، کانادا بیشتر محصولات کشاورزی خود (به طور عمده غلات و دانه‌‌های روغنی) را صادر می‌کند و یکی از بزرگترین صادرکنندگان ماهی است. با توجه یه اینکه بیش از ۴۰ درصد این سرزمین جنگل است، چوب و الوار هم یکی دیگر از بخش‌های مهم این کشور به حساب می‌آید.

کانادا به عنوان تولیدکننده مواد معدنی، نفت خام و گاز طبیعی، سنگ مس، سنگ آهن، زغال سنگ و زغال سنگ نارس صادر می‌کند. انرژی هم از نیروگاه‌های نفتی، زغالی، هسته‌ای و برق آبی و مواد تجدید پذیر غیر آبی تامین می‌شود. بخش تولید محدوده وسیعی از طراحی و ساخت ماشین آلات سنگین و مواد شیمیایی تا تولید وسایل نقلیه و صنایع و محصولات کشاورزی و وسایل اتوماسیون اداری و چاپگرهای تجاری را در بر می‌گیرد.

در بخش صادرات، تقریبا ۷۵ درصد تجارت کشور با ایالات متحده آمریکا است. سایر شرکای تجاری کانادا عبارتند از چین، ژاپن، مکزیک و انگلستان.

توافق‌نامه تجارت آزاد ۱۹۸۸ که کانادا با با ایالات متحده آمریکا امضا کرد، اساس توافق‌نامه تجارت آزاد آمریکای شمالی (NAFTA) را تشکیل داد و در سال ۱۹۹۴ مکزیک هم به عنوان سومین امضا کننده این توافق‌نامه به آن پیوست. آینده NAFTA نامشخص است، چرا که دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده آمریکا به دنبال این است که درباره شرایط این قرارداد دوباره مذاکره کند.

سیاست‌های اقتصادی محتاطانه کانادا باعث شده‌است که بدترین رکود اقتصاد جهانی را تحمل کند و در سال ۲۰۱۰ پس از تحت تاثیر قرار گرفتن بحران مالی سال ۲۰۰۸ ، دوباره با بازیابی خود به رشد ۳٫۱ درصدی برسد. در سال ۲۰۱۸، مقدار رشد این کشور ۱٫۹ درصد بود.

تولید ناخالص داخلی کانادا

۱٫۶۵ تریلیون دلار آمریکا (۲۰۱۷)

صادرات اصلی کانادا

قطعات و وسایل نقلیه موتوری، ماشین آلات و تجهیزات، نفت خام، محصولات نفتی پالایش شده و گاز نفتی.

واردات اصلی کانادا

ماشین آلات و تجهیزات فنی، کالاهای صنعتی، قطعات و وسایل نقلیه موتوری، سوخت، نفت و دارو

شرکای تجاری اصلی اقتصادی کشور کانادا

چین، آلمان، ژاپن، مکزیک، انگلستان و ایالات متحده آمریکا

بیشتر بخوانید:

بازار کار عکاسی در کانادا

بازار کار پرستاری در کانادا

بازار کار عمران در کانادا

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

شرکت پرستاری در ولنجک

استفاده از خدمات شرکت پرستاری سبب می‎شود تا به شیوه‎ایی راحتر از خدمات درمانی، مراقبتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *