خانه / تازه های صنعت هوایی و گردشگری / زندگی در بریتیش کلمبیا کانادا

زندگی در بریتیش کلمبیا کانادا

بریتیش کلمبیا British Columbia با داشتن مساحت ۹۴۴٫۷۳۵ کیلومترمربع غربی‌ترین استان کشور کانادا است که به عنوان پنجمین استان پهناور کانادا شناخته شده است. مرکز این استان شهر ویکتوریا و زیباترین و بزرگ‌ترین شهر آن ونکوور است. زبان اکثر مردم این استان انگلیسی است. این استان طی سال‌های گذشته یکی از مهاجرپذیرترین استان‌های کانادا بوده است و مهاجران از سراسر دنیا به آنجا مهاجرت کرده‌اند. این استان ازنظر اقتصادی بزرگ‌ترین صادرکننده الوار و برق‌آبی و دومین تولیدکننده گاز در کانادا است. توریست نیز از منابع درآمد استان بریتیش کلمبیا است.

برنامه ‌استانی بریتیش کلمبیا برای گروه فارغ التحصیلان بین المللی

اقتصاد بریتیش کلمبیا

شهر ونکوور یکی از شهرهای استان بریتیش کلمبیا پایین‌ترین نرخ بیکاری را داشته و یکی از بهترین شهرها برای پیدا کردن کار به‌حساب می‌آید. این استان و شهر ونکوور از سطح بالای زندگی برخوردار بوده و در سطح جهان از این نظر معروف است. همچنین نرخ مالیات بر درآمد در این استان دومین نرخ پایین در کانادا است.یکی از دلایل برتری اقتصادی این شهر نرخ بالای سرمایه گذاری در بریتیش کلمبیا است.

تحصیل در بریتیش کلمبیا کانادا

شهروندان کانادایی و دارندگان اقامت دائم کانادا می‌تواند تا مقطع دیپلم به‌صورت رایگان تحصیل کنند. البته این شرایط شامل حال دانش آموزان بین‌المللی نمی‌شود. از بهترین دانشگاه‌های بریتیش کلمبیا می‌توان به UBC، سایمون فریزر در ونکوور و دانشگاه ویکتوریا در شهر ویکتوریا اشاره کرد. سطح بالای این دانشگاه‌ها کمک زیادی به شکوفایی اقتصادی این استان کرده است. دانشگاه بریتیش کلمبیا سالانه پذیرای ۱۰۰ هزار دانشجو در رشته‌های مختلف است که بعد از اتمام تحصیل در بریتیش کلمبیا می‌مانند.

آب ‌و هوای بریتیش کلمبیا

بریتیش کلمبیا نسبت به استان‌های دیگر آب‌وهوای معتدلی داشته و به دلیل نبود آب‌وهوای قطبی هرساله پذیرای مهاجران زیادی از سراسر دنیا است. در این استان هر چند سال برف می‌بارد.

برنامه‌های انتخاب مهاجر بریتیش کلمبیا

برنامه انتخاب استانی بریتیش کلمبیا درخواست‌های مربوط به سه گروه اصلی مهاجرت را می‌پذیرد:

اکسپرس اینتری بریتیش کلمبیا

مهاجرت تخصصی

مهاجرت از طریق بیزنس

برنامه ورود سریع به بریتیش کلمبیا

استان بریتیش کلمبیا دارای نرخ رشد اقتصادی بالایی است و این امر نیاز به نیروی متخصص را در این استان بالا برده است. این استان هم‌جوار با استان واشنگتن آمریکا و در کنار اقیانوس آرام قرار گرفته است و موقعیت جغرافیای و اقتصادی بالایی دارد. بازار کار خوب و اقتصاد پویا از دیگر ویژگی‌های این استان است. به همین دلیل استان بریتیش کلمبیا از سال ۲۰۱۵ به سیستم یکپارچه اکسپرس اینتری یا ورود سریع نیروی کار پیوسته است تا بتواند نیاز بازار کار به نیروی متخصص را برطرف کند.

اکسپرس اینتری بریتیش کلمبیا: اداره مهاجرت بریتیش کلمبیا از ۴ گروه افراد متقاضی و متخصص را می‌پذیرد.

  • ورود سریع از طریق تخصص استانی بریتیش کلمبیا-ونکوور:

برای پذیرش و ورود به بریتیش کلمبیا از طریق این برنامه شما باید از یک کارفرمای معتبر این استان یک پیشنهاد شغلی داشته باشید. داشتن سابقه کاری مرتبط با شغل موردنظر و مدرک تحصیلی مورد تائید سازمان‌های ارزیابی مدرک کانادایی از دیگر شرایط آن است.

  • ورود سریع از طریق مشاغل مرتبط با خدمات بهداشتی بریتیش کلمبیا:

برای ورود به بریتیش کلمبیا از طریق این برنامه نیز شما باید یک پیشنهاد کاری مرتبط از کارفرمای معتبر داشته باشید. همچنین شما باید سابقه کاری مرتبط با شغل موردنظر و مدرک تحصیلی معتبر و مورد تائید مراکز ارزیابی مدارک پیراپزشکی را داشته باشید.

  • ورود سریع برای فارغ‌التحصیلان مراکز آموزشی بریتیش کلمبیا در مقطع لیسانس:

این افراد نیز باید یک پیشنهاد شغلی مناسب از یک کارفرمای معتبر را داشته باشند. این موردنیاز به سابقه کاری مرتبط نداشته و مدرک تحصیلی را باید از مراکز استانی بریتیش کلمبیا دریافت کرده باشد.

  • ورود سریع برای فارغ‌التحصیلان مراکز آموزشی بریتیش کلمبیا در مقطع فوق‌لیسانس و دکترا:

این افراد کسانی هستند که نیاز به سابقه کاری و پیشنهاد کاری مرتبط نداشته و به دلیل طی کردن مدارج عالی تحصیلی در این استان می‌توانند با داشتن شرایط مهاجرت تخصصی به این استان ورود کنند.

 

طرح مهاجرت به کانادا از طریق تخصص بریتیش کلمبیا (BC PNP Skills Immigration Stream)

استان بریتیش کلمبیا با داشتن اقتصاد فعال و پویا و بازار کار مناسب برای جذب نیروهای متخصص برنامه‌های مختلفی را طراحی کرده است که طرح مهاجرت از طریق تخصص یکی از این برنامه‌ها است.

طرح مهاجرت از طریق تخصص از چند گروه تشکیل شده است که هر یک شرایط مخصوص به خود را دارند.

گروه نیروهای متخصص (Skilled Worker Category)

گروه متخصصین حوزه‌ی بهداشت و درمان (Health Care Professional Category)

گروه فارغ‌التحصیلان بین‌المللی (International Graduate Category)

گروه فارغ‌التحصیلان بین‌المللی مقطع ارشد (International Post-Graduate Category)

گروه نیروهای کار نیمه ماهر (Entry Level and Semi-Skilled Worker Category)

داوطلبین برنامه‌های نیروهای متخصص، متخصصین حوزه‌ی بهداشت و درمان، فارغ‌التحصیلان بین‌المللی و فارغ‌التحصیلان بین‌المللی مقطع ارشد می‌توانند درخواست خود را به برنامه‌ی اکسپرس انتری بریتیش کلمبیا که هم‌راستا با سیستم اکسپرس انتری فدرال است، نیز ارائه کنند. درواقع از طریق سیستم اکسپرس اینتری و داشتن پیشنهاد شغلی در یکی از ۲۹ شغل برنامه آزمایشی تکنولوژی می‌توانند فرایند مهاجرت خود را سرعت بخشند.

شرایط عمومی

متقاضیان مهاجرت به کانادا علاوه بر داشتن شرایط گروهی که از طریق آن اپلای می‌کنند، باید یک سری شرایط عمومی و مهاجرت از طرایق تخصص بریتیش کلمبیا را داشته باشند. اولین شرط داشتن یک پیشنهاد کار دائمی و تمام‌وقت از مشاغل مرتبط و شرایط حقوقی مناسب است. معمولاً برای بسیاری از مشاغل ارائه مدرک زبان لازم نیست، اما استان بریتیش کلمبیا برای اطمینان ممکن است مدرک زبان را مطالبه کند. حداقل مدرک زبان برای مشاغل گروه B،C و D باید در سطح CLB4 باشد. از دیگر شرایط این است که متقاضی طی ۵ سال گذشته و در مدت انجام پروسه پذیرش سهامدار یا مالک شرکت که به او پیشنهاد کار داده است نباشد. اشتغال متقاضی باید منافع اقتصادی بریتیش کلمبیا را تأمین کند، زمینه‌ساز انتقال دانش و تجربه به مردم کانادا بوده و نیروی کار پروژه‌های بزرگ را تأمین کند.

درصورتی‌که متقاضی دعوت به اپلای شود باید ۷۰۰ دلار هزینه بررسی درخواست خود را به استان پرداخت کند.

کدام متقاضیان واجد شرایط اپلای نیستند:

کسانی که ممنوع‌الورود به کانادا هستند، پرونده مهاجرتی آن‌ها منقضی شده باشد، در حال حاضر مشغول به کار در کانادا بدون مجوز باشند، دستور خروج آن‌ها از کانادا صادرشده باشد، واجد شرایط اپلای برای کار نیستند.

گروه نیروهای متخصص

این گروه شغلی مخصوص افرادی است که دارای آموزش‌های عالی و سابقه کار در یک شغل تخصصی باشد. این افراد باید پیشنهاد کاری دائمی و تمام‌وقت از یک کارفرمای معتبر در بریتیش کلمبیا داشته باشند. برای برخی از طبقه‌بندی مشاغل متقاضی باید مدرک زبان در چهار سطح و تسلط خود به یکی از زبان‌های انگلیسی و یا فرانسه را اثبات کند. استان نیز به صلاحدید خود تسلط به زبان را از متقاضی دریافت کند تا مطمئن شود فرد صلاحیت کافی برای شغل را داشته باشد.

این گروه مخصوص نیروهای کاری با آموزش‌های عالی و سابقه‌ی کار در یکی از مشاغل تخصصی است. بهتر است متقاضی دو سال سابقه کاری مرتبط با شغل را داشته باشد. متقاضی نیروی متخصص باید توانایی برآورده کردن و تأمین مخارج خود و امرارمعاش خود را داشته باشد و این مسئله را از طریق زیر اثبات کند. دستمزد سالیانه، محل سکونت، تعداد افراد تحت تکفل ازجمله راه‌های اثبات این مسئله است.

سرمایه گذاری در بریتیش کلمبیا

گروه متخصصین حوزه‌ی بهداشت و درمان

متقاضیان کار درزمینه بهداشت و درمان علاوه بر شرایط عمومی باید واجد شرایط داشتن شغل دائمی و تمام‌وقت از مراجع بریتیش کلمبیا در یک یا زمینه‌های پزشکی، پرستاری، پرستار بیماران روانی، ماما، متخصص پیراپزشکی (سونوگرافیست، داروساز بالینی، تکنولوژی آزمایشگاه، رادیولوژی، کار درمان و فیزیوتراپ) را داشته باشد. به‌عنوان‌مثال یک ماما باید مدرک خود را در کالج مامایی بریتیش کلمبیا ثبت کرده باشد. یا اینکه واجد شرایط آن باشد. همچنین یکی از گروه‌های حرفه‌ای باید پذیرش فرد به مدت شش ماه را تائید کند تا فرد بتواند وارد بریتیش کلمبیا شود و این نامه باید در سربرگ رسمی گروه نوشته شده باشد و توسط رئیس گروه و خود متقاضی امضا شده باشد.

متقاضی کار در حوزه بهداشت و درمان باید حداقل شش ماه سابقه کار در این زمینه را داشته و مدارک لازم را ارائه کند. همچنین فرد باید در چهار سطح زبانی مدرک ارائه کند و تسلط به یکی از زبان‌های انگلیسی و یا فرانسه داشته باشد. توانایی برآورده کردن هزینه‌های زندگی، مسکن و مخارج زندگی در بریتیش کلمبیا نیز باید اثبات شود.

گروه فارغ‌التحصیلان بین‌المللی از دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا

این گروه مخصوص دانشجویان بین‌المللی است که در سال قبل از دانشگاه یا کالج کانادا فارغ‌التحصیل شده و به دنبال شغل در کانادا هستند. این گروه نیاز به داشتن سابقه کاری نیستند، اما باید پیشنهاد شغلی متناسب با رشته تحصیلی خود از کارفرمای معتبر داشته باشند. فرد متقاضی باید یکی از مدارک ذیل را طی سه سال گذشته از دانشگاه‌ها و کالج‌های بریتیش کلمبیا دریافت کرده باشد. مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد از مؤسسات آموزشی کانادا، داشتن مدرک دیپلم از یکی از مؤسسات معتبر در کانادا (دیپلم از مؤسسات خصوصی مورد قبول نیست)، حداقل زمان اخذ دیپلم باید ۸ ماه تمام‌وقت بوده باشد، درصورتی‌که مدت‌زمان اخذ دیپلم بیشتر در بازه کارآموزی باشد مدرک موردپذیرش نیست. علاوه بر این متقاضی باید مدرک تحصیلی و صلاحیت‌های لازم برای شغل را داشته باشد.

متقاضی باید ثابت کند که توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی، اسکان و تأمین مخارج افراد تحت تکفل خود را دارد و چشم‌انداز شغلی مناسبی داشته باشد. داشتن موقعیت مسکونی مناسب برای افراد تحت تکفل و داشتن یک پیشنهاد کار تمام‌وقت نیز الزامی است. داشتن مدرک زبان در سطح مناسب و ارائه مدارک تسلط به زیان‌های انگلیسی و فرانسه از دیگر شرایط احراز شغلی افراد دیپلمه است. استان بریتیش کلمبیا نیز برای اطمینان از سطح زبانی نیز ممکن است درخواست مدرک زبان کند.

گروه فارغ‌التحصیلان بین‌المللی مقطع ارشد و دکترا از دانشگاه‌های بریتیش کلمبیا

این گروه افرادی هستند که مدرک ارشد یا دکترای خود را در رشته‌های علوم طبیعی، علوم کاربردی یا بهداشتی از یکی از مؤسسات علمی بریتیش کلمبیا اخذ کرده باشد. این افراد نیازی به داشتن پیشنهاد شغلی ندارند. حداقل شرایط لازم برای شغل این افراد این است که مدرک ارشد یا دکتری خود را از یکی از مؤسسات مورد تائید بریتیش کلمبیا طی سه سال اخیر گرفته باشند.

رشته‌های کشاورزی، کشاورزی عملیاتی و علوم وابسته، علوم زیستی و زیست پزشکی، علوم کامپیوتر، اطلاعات و خدمات پشتیبانی

مهندسی، فناوری مهندسی و علوم مرتبط با مهندسی، حرفه‌های بهداشت و علوم بالینی مرتبط، ریاضیات و آمار، حفاظت از منابع طبیعی و پژوهش و علوم فیزیک ازجمله رشته‌های کارشناسی ارشد و دکترا هستند.

همچنین داوطلب باید مدارکی را ارائه کند که قصد اقامت دائم در بریتیش کلمبیا دارد. این مدارک شامل مدت‌زمان دوره اقامت فعلی و قبلی در این استان است. اثبات ارتباط خانوادگی، کاری و تحصیلی که ارتباط فرد با بریتیش کلمبیا را اثبات کند. اثبات توانایی فرد برای تأمین مخارج سکونت و هزینه‌های زندگی، شرح فعالیت‌های مالی و سکونتی، تعیین میزان مشارکت‌های اجتماعی و ارائه طرحی برای کسب مجوز قانونی کار از دیگر شرایط این گروه است.

 

روش مهاجرت تجاری به بریتیش کلمبیا

این روش مهاجرت مخصوص کسانی است که قصد دارند از طریق تأسیس شرکت، خرید و توسعه یک کسب‌وکار به بریتیش کلمبیا مهاجرت کنند. این افراد باید دارای شرایط زیر باشند:

  • هدف اصلی از این تجارت تولید محصول و کالا و کسب سود و ارزش‌افزوده باشد.
  • تجارت مدنظر باید دارای برنامه و پایدار باشد.
  • کار ایجادشده برای اقتصاد بریتیش کلمبیا مفید باشد یعنی باعث افزایش صادرات کالا و افزایش ارزش‌افزوده، افزایش تعداد توریست‌ها شود.
  • برنامه تجاری ارائه‌شده باید حداقل سه کار جدید برای شهروندان کانادا ایجاد کند.
  • فرد باید حداقل مالک یک‌سوم کسب‌وکار باشد.
  • متقاضی باید تجربه، مهارت و سابقه تجاری مفید و سابقه مدیریتی لازم برای کسب‌وکار را داشته باشد.

بازار کار و کاریابی در بریتیش کلمبیا

هرساله استان بریتیش کلمبیا به پیش‌بینی بازار کار در بریتیش کلمبیا پرداخته و فهرستی از مشاغل و عرضه و تقاضای بازار کار در ۱۰ سال آینده را منتشر می‌کند. این لیست هر ساله ویرایش شده و لیست کارهای جدیدی به آن اضافه می‌شود. این لیست که در سال ۲۰۱۸ منتشر شده است آخرین اطلاعات مربوط به انواع مشاغل و مهارت‌های در یک بازه زمانی تا ۲۰۲۸ را در برگرفته و با بررسی این گزارش اطلاعات زیر به دست آمده است: پیش‌بینی می‌شود ۹۰۳ هزار فرصت شغلی بین سال‌های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۸ در این استان ایجاد شود.

بیش از ۷۷ درصد شغل‌های آینده نیاز به داشتن مدرک تحصیلات عالی و گذراندن دوره‌های آموزشی دارند. بیش از ۶۶ درصد مشاغل ایجادشده در بریتیش کلمبیا با استفاده از سیستم اتوماسیون و اداری خواهند بود و تکنیک خوب گوش دادن یک مهارت مهم برای بیش از ۷۳ درصد مشاغل پیش‌بینی شده است. همچنین فرصت‌های شغلی، لیست شغل‌های پردرآمد و میزان تحصیلات به تفکیک هر استان مشخص شده است. سایت کاریابی استان بریتیش کلمبیا به آدرس https://www.bcjobs.ca/ برای جستجوی فرصت‌های شغلی، ارتباط با کارفرمایان این استان و پر کردن فرم‌های مربوط در اختیار متقاضیان مهاجرت قرار دارد. در حال حاضر مؤسسات مهاجرتی زیادی درزمینهٔ کاریابی در بریتیش کلمبیا به متقاضیان مشاوره ارائه می‌کنند.

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

سایت های کاریابی کانادا

سایت­ های تخصصی یافتن شغل در کانادا کاریابی در کانادا ، اگر منابع درستی را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *