خانه / تازه های صنعت هوایی و گردشگری / کارکردن در حین تحصیل در کانادا

کارکردن در حین تحصیل در کانادا

یکی از اولویت­ های بسیاری از افراد در زندگی بیمه­ کردن آینده­شان است؛ و قدم اول در این فرایند کسب تحصیلات خوب برای به دست آوردن شغلی خوب در آینده است. ولی اگر راهی برای انجام هم­زمان این دو وجود داشته باشد چه؟

در کانادا، این راه قطعا وجود دارد! جواز تحصیل کانادا به دانشجویان اجازه­ی کار در خود دانشگاه را می­دهد، و درعین­حال، در طول دوراه­ی تحصیل، به همسر آن­ها فرصت­ های کاری ارائه می­دهد.

کار حین تحصیل در کانادا

شرایط موردنیاز برای کار درحین تحصیل

اگر بخواهید هم­زمان با درس ­خواندن کار کنید، باید شرایط تعیین­شده توسط سازمان مهاجرت و شهروندی کانادا را داشته باشید. این شرایط عبارتند از:

 • باید دانشجوی تمام­وقت یکی از موسسات زیر باشید:
 • یک موسسه­ ی دولتی مربوط به تحصیلات پس از دبیرستان، مانند یک کالج یا دانشگاه؛ یا
 • یک موسسه­ ی خصوصی مربوط به تحصیلات پس از دبیرستان که تحت همان قوانین و مقررات موسسات دولتی اداره می­شود، و حداقل ۵۰ درصد بودجه­ ی خود را از دولت دریافت می­کند (درحال­حاضر فقط موسسات آموزشی خصوصی سطح کالج در کبک موردقبول هستند)؛ یا
 • یک موسسه­ ی خصوصی کانادایی که طبق قوانین استانی حق اعطای مدرک دارد.
 • جواز تحصیلی معتبر.
 • روزی که دیگر تمام شرایط بالا را دارا نباشید نباید دیگر در دانشگاه کار کنید (مثلا اگر دیگر دانشجوی تمام­وقت محسوب نشوید).

به علاوه، برای کار در کانادا یا برای دریافت منافع و خدمات از برنامه­ های دولتی باید درخواست یک شناسه­ی بیمه­ی اجتماعی (SIN) از سرویس کانادا دهید.

بیشتر بخوانید: اقامت بعد از تحصیل در کانادا

همسر شما چگونه می­تواند در کانادا کار کند

اگر شما یه فکر مهاجرت به­ همراه همسرتان هستید، خیالتان راحت باشد که او نیز می­تواند در کانادا کار کند. شرایط موردنیاز برای این امر دقیقا همان است که در بالا ذکر شد، و همسرتان تنها نیاز دارد درخواست جواز کاری باز دهد. فایده­ی اصلی این نوع جواز این است که برای دریافت آن نیاز به ارائه­ی پیشنهاد کاری یا نظر بازار کاری سرویس کانادا وجود ندارد.

بدین­شکل، شما می­توانید به همراه هم یک سبک زندگی پایدار بسازید، و نیز خود را برای آینده آماده کنید. ممکن است زمانی که تحصیل خود را به اتمام برسانید دلتان بخواهد برای همیشه در کانادا بمانید. در این صورت، می­توانید هر دو در دسته­بندی کلاس تجربه­ی کانادا و سپس برای اسکان دائم اقدام کنید.

مزایای انجام کار دانشجویی در کانادا

 • انجام کار در حین تحصیل در کانادا ، منجر به آشنایی دانشجو با کارفرمایان کانادایی می‌شود و شرایط مناسبی را برای ورود دانشجو به بازار کار بعد از پایان تحصیل فراهم می‌کند.
 • مانند سایر کارکنان در کانادا از مزایایی برخوردار می‌شوید. مثلا دستمزد شما از حداقل حقوقی که به کارکنان در آن ایالت تعلق می‌گیرد کمتر نخواهد بود.
 • در دوره کار دانشجویی، مهارت‌هایی را می‌آموزید که ممکن است به صرف گذراندن واحدهای درسی در دانشگاه به دست نیایند. البته در صورتی که کار دانشجویی با رشته تحصیلیتان مرتبط باشد.
 • ایجاد و تقویت اعتماد به نفس برای ورود به بازار کار بعد از پایان تحصیل
 • یادگیری نحوه برخورد با کارفرمای کانادایی

کار دانشجویی در کانادا

انواع موقعیت‌های شغلی برای دانشجویان بین‌المللی در کانادا

چهار حوزه کاری در کانادا برای دانشجویان فراهم است که دانشجویان می‌توانند با ورود به هر یک از آن‌ها همزمان با تحصیل به انجام کار دانشجویی بپردازند.

 • کار دانشجویی داخل دانشگاه
 • کار دانشجویی خارج از دانشگاه
 • کواپ
 • اینترشیپ

کو آپ در کانادا

کو آپ  یک دوره تحصیلی همراه با تضمین کاری است. در کو آپ، متقاضی پس از طی کردن دوره تحصیلی وارد بازار کار می‌شود و با شرکت‌هایی که متقاضی کار مورد نظر هستند همکاری می‌کند. در کو آپ، متقاضی باید بابت هر سال حضور در برنامه کو آپ تقریبا ۱۲۰۰۰ دلار پرداخت کند. متقاضیان می‌توانند در دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد کو آپ شرکت کند.

 اینترنشیپ در کانادا

اینترشیپ موقعیت شغلی است که معمولا به دانشجویان و افراد جویای کار که از تجربه چندانی برخوردار نیستند پیشنهاد می‌شود. این موقعیت شغلی زمینه را برای کسب تجربه و یادگیری فراهم می‌کند به همین دلیل پیشنهاد می‌شود وارد حوزه‌ای مرتبط با رشته تحصیلی خود بشوید. اینترشیپ معمولا به این دلیل که در برخی از ایالات بدون پرداخت دستمزد است برای دانشجویانی که به درامد نیاز دارند پیشنهاد نمی‌شود.

بهترین راه برای پیدا کردن کار دانشجویی در کانادا

بهترین راه برای پیدا کردن کار دانشجویی مراجعه به سایت‌های مربوطه است. متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت‌های زیر، پست‌های مربوط به کارفرمایان کانادایی برای کارهای پاره وقت را مشاهده کنید.

 

بیشتر بخوانید

زندگی دانشجویی در کانادا

کارآموزی در کانادا

کار بعد از تحصیل در کانادا

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

سایت های کاریابی کانادا

سایت­ های تخصصی یافتن شغل در کانادا کاریابی در کانادا ، اگر منابع درستی را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *