خانه / تازه های صنعت هوایی و گردشگری / ۱۰ فرودگاه پر ترافیک دنیا در سال ۲۰۱۸

۱۰ فرودگاه پر ترافیک دنیا در سال ۲۰۱۸

فرودگاه

بر اساس آمار تعداد مسافرها، شلوغ‌ترین فرودگاه‌های سراسر جهان در سال ۲۰۱۸ میلادی توسط خبرگزاری CNN مشخص و رتبه بندی شدند. آکادمی فرانگر ۱۰ فرودگاه بین المللی شلوغ دنیا بر اساس این آمار را در ادامه‎ی این مقاله معرفی کرده است. همچنین برترین و بدترین فرودگاه‎ها نیز در مقاله‎ای با عنوان برترین و بدترین فرودگاه‎های جهان در سال ۲۰۱۸ که براساس یک نظرسنجی معتبر توسط edreams شناخته شده‎اند، منتشر شده است.

۱٫ فرودگاه هارتسفیلد-جکسون آتلانتا

فرودگاه-هارتسفیلد-جکسون-آتلانتا

فرودگاه هارتسفیلد-جکسون آتلانتا شلوغ‎ترین فرودگاه در این لیست است که در ۱۱ کیلومتری جنوب شهر آتلانتا در جرجیا قرار دارد و قطب پروازی جنوب‌ شرق آمریکا محسوب می‌شود. این فرودگاه برای دومین بار در طول تاریخ عنوان شلوغ‌ترین فرودگاه جهان را از آن خود کرد. فرودگاه هارتسفیلد-جکسون آتلانتا از لحاظ تعداد با ۱۰۴ میلیون مسافر، پر رفت و آمدترین فرودگاه جهان است. حالا این فرودگاه را با فرودگاه امام خمینی تهران مقایسه کنید که ظرفیتش شش میلیون نفر است.

فرودگاه هارتسفیلد-جکسون که در سال ۱۹۲۵ میلادی در زمینی به مساحت ۲۵۷ هکتار ساخته شده، کارآمدترین فرودگاه جهان نیز محسوب می‌شود. فرودگاه هارتسفیلد-جکسون جواهر اقتصادی ایالت جورجیا است؛ چرا که درآمدی معادل  ۳۴ میلیارد دلار برای شهر آتلانتا ایجاد می‌کند. در این فرودگاه عظیم  ۶۳۰۰۰ نفر مشغول به کار هستند. هارتسفیلد-جکسون به‌نوعی دروازه جهانی است و خدمات خود را بدون توقف به بیش از ۱۵۰ شرکت هواپیمایی داخلی و خارجی با ۷۰ مقصد بین‌المللی  ارائه می‌دهد.

۲٫ فرودگاه پکن

فرودگاه-پکن

در رتبه دوم شلوغ‌ترین فرودگاه‌های جهان، فرودگاه بین‌المللی پکن (Beijing Capital International Airport)، واقع در ۲۰ کیلومتری شمال پایتخت چین، قرار دارد. این فرودگاه از حیث شلوغی مسافر نزدیک به دو دهه هست که شانه به شانه فرودگاه هارتسفیلد-جکسون آتلانتا پیش می‌رود و در سال ۲۰۱۷ به ۹۵ میلیون مسافر خدمت رسانی کرد.

این فرودگاه  به نام «دروازه شماره ۱ چین» هم شناخته می‌شود و با امکانات پیشرفته‌ای که دارد، مهم‌ترین، بزرگ‌ترین و پرانرژی‌ترین مرکز حمل و نقل بین‌المللی به‌حساب می‎آید. هم‌چنین پنجره مهم چین برای برقراری ارتباط با دنیای بیرون است. فرودگاه بین‌المللی پکن در طول نیم قرن گذشته از زمان تأسیس (سال ۱۹۵۸) تاکنون، همیشه به سمت جلو حرکت کرده است، به‌خصوص از زمان اجرای اصلاحات سیاسی و باز کردن درهای چین به دنیای خارج، توسعه سریعی داشت. بهره‌وری این فرودگاه از سال ۱۹۷۸ که پذیرای یک میلیون مسافر بود تا سال ۲۰۱۷ که به ۹۵ میلیون نفر مسافر سرویس ارائه کرد، همواره رشد داشته است.

برای پاسخگویی به تقاضای روزافزون مسافرین، در فرودگاه بین‌المللی پکن از سال ۱۹۶۵ تا امروز، پروژه‌های توسعه و بازسازی گسترده‌ای صورت گرفته است. این فرودگاه تنها فرودگاهی در منطقه آسیا و اقیانوس آرام است که دارای سه پایانه، سه باند و دو برج هم‌زمان است. از این فرودگاه روزانه ۱۷۰۰ پرواز از ۹۴ شرکت هواپیمایی، کار جابجایی مسافران را به ۲۴۴ شهر از ۵۴ کشور جهان انجام می‌دهند. ۶ درصد از کل کارکنان شهر پکن کاری مرتبط با این فرودگاه دارند.

۳٫ فرودگاه دوبی

فرودگاه-دوبی

سومین فرودگاه شلوغ دنیا در کنار خلیج فارس قرار دارد، یعنی فرودگاه بین‌المللی دوبی امارات متحده عربی که در سال۲۰۱۷، ۸۸ میلیون مسافر را جابجا کرد. هم‌چنین این فرودگاه پررفت‌ و آمدترین هاب پروازی ایرباس‌های غول‌پیکر ۳۸۰e محسوب می‌شود. این فرودگاه عظیم که در شرق دوبی قرار دارد در زمینی به مساحت ۲۹۰۰ هکتار بنا شده است و ۳ ترمینال دارد (ترمینال‌های ۱ و ۲ مخصوص پروازهای خارجی و ترمینال ۳ مخصوص پروازهای داخلی). ساخت این فرودگاه در سال ۱۹۵۹ با دستور شیخ رشید بن سعید آل مکتوم حاکم دبی، آغاز و در سال ۱۹۶۰ با یک باند شن و ماسه‌ای ۱۸۰۰ متری شروع به کار کرد. از آن زمان تاکنون این فرودگاه به پیشرفت و توسعه خود ادامه داد. رشد تعداد مسافران این فرودگاه از ابتدای تأسیس تاکنون سالانه ۱۳ درصد بوده و اکنون ۱۴۰ ایرلاین به ۲۴۰ مقصد در ۶ قاره جهان از این فرودگاه استفاده می‌کنند.

۴٫ فرودگاه هاندا ژابن

فرودگاه-هاندا-ژاپن

پس از دوبی، فرودگاه بین الملل توکیو در ژاپن که به نام هاندا (Haneda Airport) مشهور هست، چهارمین فرودگاه شلوغ دنیا محسوب می‌شود که در سال ۲۰۱۷ میزبان ۸۵ میلیون مسافر بود. این فرودگاه که در سال ۱۹۳۱ ساخته شد، ۳ ترمینال داشته و در ۱۴ کیلومتری شهر توکیو قرار دارد. این فرودگاه بعد از پکن و دبی سومین فرودگاه شلوغ آسیا نیز مجسوب می‎شود.

۵٫ فرودگاه لس آنجلس (LAX)

فرودگاه-لس-آنجلس (LAX)

فرودگاه بین‌المللی لس‌ آنجلس (LAX) در کالیفرنیای آمریکا در مکان پنجم جدول شلوغ‌ترین فرودگاه‌های جهان با میزبانی از ۸۴ میلیون و ۵۰۰ هزار مسافر قرار دارد. این فرودگاه در سال ۱۹۲۸، با تصویب  شورای شهر لس‌آنجلس در ۳۰ کیلومتری جنوب غربی لس‌آنجلس در زمینی به مساحت ۶۴۰ هکتار احداث شد. LAX به‌عنوان بزرگ‌ترین و شلوغ‌ترین فرودگاه بین‌المللی در سواحل غربی ایالات‌متحده، و در کنار اقیانوس آرام نه‌تنها یک دروازه بزرگ بین‌المللی برای آمریکا محسوب می‌شود، بلکه یک نقطه اصلی برای مسافران بین‌المللی است. به لطف ارتباطات عمیق خود با آسیا و آمریکای لاتین، LAX به‌عنوان دروازه برتر در امتداد اقیانوس آرام قرار دارد.

از فرودگاه بین‌المللی لس‌آنجلس به‌تمامی قاره‌های جهان و به ۸۵ مقصد بین‌المللی و هم‌چنین ۱۰۱ مقصد داخلی پرواز مستقیم انجام می‌شود.  بیشترین تعداد پروازهای خروجی از این فرودگاه متعلق به شرکت‌هایی همچون امریکن ایرلاینز و امریکن ایگل هستند. همان طوری‎که گفته شد، در سال ۲۰۱۷ این فرودگاه بیش از ۸۴ میلیون مسافر را با ۳۶۲۷۰۰ پرواز ورودی و خروجی جابجا کرده است.

۶٫ فرودگاه اوهر شیکاگو

فرودگاه-اوهر-شیکاگو

در رتبه ششم باز هم فرودگاهی از آمریکا یعنی فرودگاه بین‌المللی اوهر شیکاگو (Chicago O’Hare International Airport) در ایالت ایلینویز و در ۲۷ کیلومتری مرکز شهر، قرار دارد. این فرودگاه در سال ۲۰۱۷ از ۷۹ میلیون و ۸۰۰ هزار مسافر میزبانی کرد؛ هم‌چنین فرودگاه اوهر شیکاگو به ۲۱۷ مقصد در سراسر جهان پرواز دارد. این فرودگاه در سال ۱۹۲۶ ساخته و در سال ۱۹۴۴ بازسازی و با گنجایش بیشتری عملیاتی شد. در کنار فرودگاه یک هتل به نام هتل هیلتون قرارداد که متعلق به وزارت حمل و نقل هوایی شیکاگو است و تحت توافق‎نامه‌ای با هتل هیلتون اداره می‌شود.

فرودگاه‌های دیگری نیز هستند که بیش از ۲۰۰ مقصد جهانی را پوشش می‌دهند که عبارت‌اند از: فرودگاه فرانکفورت آلمان، فرودگاه آمستردام هلند، فرودگاه شارل دوگل پاریس، فرودگاه هارتسفیلد-جکسون آتلانتا، فرودگاه بین‌المللی دالاس-فورت ورث در آمریکا، فرودگاه مونیخ در آلمان و فرودگاه بین‌المللی دبی.

رتبه‌های اول تا ششم این فهرست به فرودگاه‌های آسیا و ایالات‌متحده آمریکا تعلق داشت که سه تا از آن‌ها آسیایی و سه تا آمریکایی بودند و فرودگاه‌های اروپایی در این رتبه‌ها جایگاهی نداشتند؛ چرا که مدتی است که ایرلاین‎های اروپایی در ابعاد مختلف چه از لحاظ کیفیت سرویس دهی و چه از لحاظ خدمات مسافری و تعداد پروازها قافیه را به رقبای آسیایی خود باخته‌اند و از این حیث عقب افتاده‌اند. با این وجود، هفتمین فرودگاه پر رفت آمد دنیا؛ یعنی فرودگاه هیثرو (London Heathrow Airport)، در اروپا و شهر لندن قرار دارد.

۷٫ فرودگاه هیترو لندن

فرودگاه-هیترو-لندن

هیترو پررفت ‌و آمدترین فرودگاه بریتانیا و اروپا هم محسوب می‌شود و در سال ۲۰۱۷ موفق شد از  ۷۸ میلیون مسافر میزبانی کند. از این تعداد مسافر، ۹۳ درصد بین‌المللی و ۷ درصد داخلی بودند که نسبت به سال ۲۰۱۶، ۳درصد رشد داشته است. فرودگاه هیترو  ۸۰ پرواز مستقیم به بیش از ۱۸۰ مقصد در ۸۵ کشور جهان دارد و در سال ۱۹۲۹ ساخته شد، اما در سال ۱۹۶۶ نام فرودگاه هیترو را بر آن گذاشتند. این فرودگاه هم‌چنین عبادتگاه‌هایی برای مسلمانان، هندوها، سیک ها، مسیحیان و یهودیان دارد. هم‌چنین در سال ۲۰۱۷، ۱۸۶۴۷۶ پرواز ورودی و خروجی در این فرودگاه نشست و برخاست داشته‌اند.

۸٫ فرودگاه هنگ‎ کنگ

فرودگاه-هنگ-کنگ

باز هم از اروپا به آسیا برمی‌گردیمT جایی که هشتمین فرودگاه شلوغ جهان در آن قرارداد؛ جزیره هنگ‌ کنگ و فرودگاه بین‌المللی آن (Hong Kong International Airport) که در سال ۲۰۱۷ میزبان ۷۲ میلیون مسافر با ۴۲۰۶۳۰ پرواز بود. این در حالی است که این آمار در سال ۲۰۱۶، ۷۰میلیون و ۵۰۰ هزار مسافر با ۴۱۱۵۳۰ پرواز بود. مرکز شرکت کاتای پاسیفیک یکی از بهترین و قوی‌ترین خطوط هوایی دنیا در این فرودگاه هست. ارتفاع فرودگاه از سطح دریا ۹ متر است و دارای دو باند به طول ۳۸۰۰ متر است. این دو باند ظرفیت پرواز ۶۰ هواپیما در ساعت را دارند. در این فرودگاه ۹۵ خط هوایی بین‌المللی مسافران را به ۱۶۰ مقصد در جهان هدایت می‌کند. هم‌چنین این فرودگاه ۳۲۰ مغازه و ۱۰۰رستوران دارد.

۹٫ فرودگاه شانگهای پودنگ چین

فرودگاه-شانگهای-پودنگ-چین

نهمین فرودگاه شلوغ جهان هم در آسیا قرار دارد. فرودگاه بین‌المللی شانگهای پودنگ (Shanghai Pudong International Airport) در چین. این فرودگاه از سطح دریا ۴ متر ارتفاع دارد و یک باند ۳۸۰۰ متری کار هدایت پروازها را انجام می‌دهد. فرودگاه بین‌المللی شانگهای پودونگ یکی از دو فرودگاه بین‌المللی شانگهای است که عمدتاً پروازهای بین‌المللی را انجام می‌دهد و فرودگاه  دیگر شانگهای در پروازهای داخلی و منطقه‌ای عمل می‌کند. این فرودگاه که در سال ۱۹۹۹ افتتاح شد، توانست در مدت کمی، عنوان یکی از شلوغ‌ترین فرودگاه‌های جهان را از آن خود کند طوری که در سال ۲۰۱۷ موفق به جابه‌جایی ۷۰ میلیون مسافر شد.

۱۰٫ فرودگاه شارل دوگل پاریس

فرودگاه-شارل-دوگل-پاریس

دهمین رتبه فهرست شلوغ‌ترین فرودگاه‌های جهان به فرودگاه شارل دوگل پاریس (Paris Charles de Gaulle Airport) اختصاص دارد. این فرودگاه که در ۲۵ کیلومتری شمال شرقی پاریس قرار دارد، در سال ۲۰۱۷ میزبان ۶۹ میلیون و ۵۰۰ هزار مسافر با ۶۵۴۴۷۵ پرواز بود. این فرودگاه در سال ۱۹۷۴ افتتاح و نام رهبر جنبش آزادی‌بخش فرانسه در طول جنگ جهانی دوم و رئیس جمهور این کشور را بر آن گذاشتند.

درباره سعید سویزی

مدیر محتوای وبسایت آکادمی فرانگر

بیشتر بخوانید

سایت های کاریابی کانادا

سایت­ های تخصصی یافتن شغل در کانادا کاریابی در کانادا ، اگر منابع درستی را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *