خانه / تازه های صنعت هوایی و گردشگری / Couchsurfing – سفر در قرن ۲۱ همانند سعدی

Couchsurfing – سفر در قرن ۲۱ همانند سعدی

Couchsurfing

مسافرت ماجراجویانه و ارزان، عملی است

اگر شکل و شمایل کار را در نظر نگیرید، کاری که سعدی و سایر دار و دسته‌ی فرهیخته در آن روزگار انجام می‌داده‌اند، تفاوت چندانی با شیوه‌ی Hitchhiker ها نداشته است. کوله‌پشتی خود را می‌بسته‌اند و دل‌سپرده به جاده، عزم سفر می‌کردند. درراه هر جا که شد، می‌ماندند و دغدغه و چالش‌های روزمره نمی‌توانست خللی در عزم جزم آن‌ها ایجاد کند. آن‌ها نه برای رسیدن به مقصدی خاص، بلکه برای ذات سفر، مسافرت می‌کردند.

سخن را کوتاه می‌کنیم، درصورتی‌که دستی بر آتش هماهنگی ایران و جهانگردی یا برپایی تور دارید، این نوشته بررسی می‌کند که چگونه می‌توان یک سفر ماجراجویانه را با حداقل هزینه ترتیب داد، درست مثل سعدی، اگرچه شیخ اجل این بار کوله‌پشتی دارد و شاید مجبور شود کنار جاده بایستد و شب را روی یک کاناپه صبح کند.

شما دوستانی در سراسر جهان دارید که هنوز آنها را ندیده اید.

در سال ۱۹۹۹، کیسی فنتون( هکر و گردشگر) هیچ نظری نداشت که ایده وی برای ارائه یک وب سایت برای ارتباط مسافران با مردم محلی، بسیار محبوب خواهد بود. وقتی سایت در سال ۲۰۰۴ راه اندازی شد، بسیاری از افراد پرسیدند: couchsurfing چیست؟ دو سال بعد این سایت به قدری نزد گردشگران اقتصادی محبوب شد که سایت قبلی به سختی دچار مشکل شد با این وجود سایت جدید couchsurfing.com دارای جمعیتی از میلیون ها نفر می باشد. حتی با استفاده از چند ترفند برای صرفه جویی در هزینه محل اقامت، این هزینه معمولا به عنوان بزرگترین هزینه در هر سفر است. ایده couchsurfing ساده است: “couchsurfers” مهمان نوازی از افراد دوستانه در سراسر جهان است که خانه خود را به روی مسافران باز می گذارند ( عمل مهربانی که هزاران سال قدمت دارد).

Couchsurfing یک سرویس است که اعضای آن را به یک جامعه جهانی مسافران متصل می کند. از Couchsurfing برای پیدا کردن یک مکان برای اقامت و یا به اشتراک گذاشتن خانه با مسافران استفاده کنید. Couchsurfers رویدادهای منظم را در ۲۰۰،۰۰۰ شهر در سراسر جهان سازماندهی می کند. همیشه چیزی برای انجام دادن وجود دارد و دوستان جدید برای ملاقات وجود دارد.

بسیار سفر باید تا پخته شود خامی

صوفی نشود صافی تا درنکشد جامی

قبل از آن‌که وارد مسائل فنی بشویم و جزئیات کار را دقیق شرح دهیم، کلیت ماجرا را در اختیار شما قرار می‌دهیم. ما از یک پلتفرم یا شیوه و ساختار سفر خاص صحبت می‌کنیم. مخلصِ کلامِ این ایده که بر پایه‌ی برنامه‌ی Couchsurfing بنانهاده شده به این صورت است که، “خودت را به شهر یا کشور موردنظر برسان و ازآنجا به بعد را به عهده‌ی افراد محلی بگذار“. همه‌ی ما می‌دانیم که بخش اعظم هزینه‌های یک سفر مربوط به یافتن یک سرپناه می‌شود، درنتیجه اگر شما اطمینان داشته باشید در زمان رسیدن به مقصد (چه داخلی و چه خارجی)، کسی هست که یک واحد، اتاق یا حداقل مبلی ساده در برای گذراندن شب در اختیارتان قرار می‌دهد، دل به سفر و ماجراهایش نمی‌دهید؟

قصه از کجا شروع می‌شود؟

برنامه‌ریزی گام اول و آخر است

برنامه‌ی اصلی به این شکل است. شما در اپلیکیشن Couchsurfing عضو می‌شوید. تمامی ویژگی‌ها و خصوصیات اخلاقی و رفتاری مخصوص به خود را وارد می‌کنید. مثل‌اینکه در منزل سیگار می‌کشید یا نه، چه زبان‌هایی را صحبت می‌کنید، برای چند شب و کجا خواهید ماند، دوست دارید در هنگام بازدید از فلان شهر، کدام محل، بنا یا منظره را ببینید. با این کار، یک سری میزبان به شما معرفی می‌شود. با آن‌ها ارتباط می‌گیرید و برنامه‌ی سفر را هماهنگ می‌کنید.

در این میان شاید کسی نتواند میزبانی شما را بر عهده گیرد، درنتیجه یک مصاحبت و چرخی در شهر غریب به همراه دوستی محلی، خود کم‌ارزش ندارد. یا حتی این امکان وجود دارد که جای شما به‌عنوان مسافر و میزبان عوض شود. به این معنی که اگر خود سعدی نیستید، حداقل می‌توانید میزبانی از یک میهمان خارجی را به عهده بگیرید و از این طریق در ماجراجویی او سهیم شوید.

Couchsurfing

چرا باید این‌گونه سفر کنیم؟

انتخابی اقتصادی و البته تجربه‌ای بی‌نظیر

با سیستم Couchsurfing سفر دیگر تنها محدود به یک قالب کلیشه‌ای نیست، شما با افراد محلی دمخور می‌شوید و زیرپوست شهرهای غریب می‌روید. یک کتاب‌فروشی بکر پیدا می‌کنید، روی سنگفرش‌های تاریخی گام می‌گذارید و هزاران هزار تجربه‌ی اختصاصی و دست‌نیافتنی دیگر انتظارتان را خواهد کشید؛ از همه مهم‌تر اینکه، در سراسر این کره‌ی خاکی دوست و آشنا پیدا می‌کنید.

در باب اقتصادی بودن این‌گونه مسافرت هم که نیازی به تأکید دوباره نیست، علی‌الخصوص در این بازار ارز، شاید تنها راهی که بتوان چندی از محیط روزمره خارج شد و به‌دوراز قیل‌وقال دنیا به خویشتن خویش پرداخت، همین باشد. برای سفر به سبک سعدی آماده‌اید؟

couchsurfing

جذابیت سفر به سبک سعدی برای آژانس ها چیست؟

چند نکته به عنوان حسن ختام

حتما وقتی در ابتدای بحث نوشتیم دست اندرکاران تدارک سفر و تورهای داخلی و خارجی بخوانند، در طول مطالعه ی سطرهای بالا مدام از خود می پرسیده اید اگر خود مسافر تمام هماهنگی ها را انجام می دهد، پس نقش یک آژانس مسافرتی چیست؟ مساله ساده است، مسافران ایرانی اغلب از این گونه راه های جذاب آگاهی ندارند و اگر هم مطلع شوند، هماهنگی سفر با گستره ی وسیعی از افراد در یک کشور غریبه، به دلیل ضعف زبان ما ایرانی ها، کاری ساده ای نیست. در طرف دیگر، این برنامه در شهرهای ایران هم برقرار است، یعنی یک مشهدی می تواند به خوزستان برود، با محلی های اهواز هم کلام شود و حتی یک شب را مهمان آن ها باشد. احتمالا متوجه شده اید از چه صحبت می کنیم، مساله ی مورد نظر ما یک تور ارزان قیمت، همدل و همگام با مردم محلی و البته پر از شور هیجان است. مسافری دارید که از این مطلب خوشش نیاید؟

آکادمی فرانگر در اینجا ذیل چند بند ویژگی‎های منحصر به فرد این نوع از سفر را لیست کرده است:

  • توری که رایگان محل اقامت در اختیار مسافر قرار می دهد؛
  • توری که ملاقات با افراد علاقه مند به سفر و مردم محلی را ممکن می سازد؛
  • هیجان قدم زدن در درون یک شهر داخلی یا خارجی؛
  • عدم محدودیت زمانی، یعنی اگر دوشب ماند و خواست بیشتر بماند، بازهم می توان میزبان پیدا کرد.

couchgraph

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

سایت های کاریابی کانادا

سایت­ های تخصصی یافتن شغل در کانادا کاریابی در کانادا ، اگر منابع درستی را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *