خانه / تازه های صنعت هوایی و گردشگری / بهبود مهارت های گفت و گو

بهبود مهارت های گفت و گو

مهارت گفت و گو

یکی از بهترین راه­ های ارتباط با افراد و برقراری روابط با کیفیت، از طریق گفتگو است. اگرچه اکثر مردم می توانند یک مکالمه و گفت و گو انجام دهند، اما فقط تعداد کمی از افراد در حین مکالمه روان و جذاب صحبت می­‌کنند.

به آرامی صحبت کنید

سخنوران خوب، نوعاً برای انجام یک مکالمه عجله ندارند. آن‌ها قبل از بیان صحبت­‌های خود بر روی مطالب فکر می­ کنند و به آرامی و با لحن آرام و با حوصله حرف­های خود را بیان می‌کنند.

ارتباط چشمی بیشتری داشته باشید

اکثر افراد در هنگام صحبت کردن حدود ۳/۲  زمان یا کمتر، تماس چشمی با مخاطب برقرار می­کنند. من به تجربه دریافته­ام که اگر تماس چشمی را فقط کمی بیشتر از این برقرار کنید،  برای بهتر شدن یک گفت­و­گو مؤثر است. این امر اعتماد به نفس و علاقه شما را در تعامل با آن­ها نشان خواهد داد.

به جزئیات توجه داشته باشید

افرادی که مهارتهای مکالمه­ای خوب دارند، تمایل دارند مواردی را که افراد به طور میانگین به آن دقت نمی­کنند را مورد  را توجه قرار دهند و از این جزئیات در گفتگو استفاده کنند. مثلاً آنها ممکن است به وجود یک حلقه جالب در دست شخص مخاطب دقت کنند و به آن اشاراتی در طول مکالمه داشته باشند

از تعریف ­های منحصر به فرد استفاده کنید

هر کسی می تواند نوعی از تعارفات عمومی را برای جلب توجه و قدردانی فرد دیگری استفاده کند. از سوی دیگر، افراد جذاب و خاص ممکن است واقعاً به دیگران توجه کنند و فراتر از یک نگاه عادی آن­ها را ببیند، بدین ترتیب، به شکل منحصر به فردی از طرف مقابل تعریف کنند. این کار را انجام دهید. از این طریق علاوه بر جلب توجه دیگران، حتی ممکن است به آنها کمک کنید تا از چیزهایی که درباره خودشان نمی­دانند، آگاهی بیابند.

احساسات خود را بیان کنید

فقط به بیان واقعیت­ها و حقایق موجود نپردازید، به یاد داشته باشید که شما روزنامه نیستید بلکه در مورد حقایق احساسات خود را ابراز کنید و فراموش نکنید که افراد بهترین ارتباطات  خود را در سطح احساسی و عاطفی با هم برقرار می­کنند.

بینش ­ها و نگرش ­های جالب ارائه دهید

سخنوران خوب می توانند به طور مرتب در مورد چیزهایی که شما نمی دانید صحبت کنند و شما آن­ها را بسیار جذاب خواهید یافت. به همین دلیل است که بهتر است در زمینه­هایی مانند روانشناسی یا جامعه شناسی اطلاعات خوبی داشته باشید و بیان آن­ها را در لحظات مناسبی از یک گفتگو بگنجانید.

از بهترین کلمات استفاده کنید

توانایی شیوا و رسا صحبت کردن رابطه تنگاتنگی با انتخاب واژه های دقیق برای انتقال احساسات یا افکارتان دارد. مهارت های مکالمه تنها با دانستن مواردی که گفته شد، بهبود نمی­یابد. بلکه تسلط در مکالمه نیاز به گذر زمان، و تمرین دارد و به توانایی یادگیری سریع و قابلیت شما در استفاده از تجربیات تان دارد.

به عنوان فردی که به دنبال یک شغل جدید هستید، برخورد اولیه و اثرگذاری در همان جلسه اول از اهمیت ویژه­ای برخوردار است پس سعی کنید به نکاتی که بالا در مورد بهبود مکالمه بیان شد و نکاتی که قرار است برای اولین روز کاری در شغل جدیدگفته شود توجه کنید و آن ها را بکارببرید.اگر به روند استخدام در شغل جدید نگاه کنیم خواهیم دید که شما باید در ابتدا یک رزومه خوب آماده کنید. اگر این کار را خوب انجام دهید و مورد توجه کارفرما قرار بگیرید. در مرحله بعد یعنی در طول مصاحبه کاری نیز باید به خوبی عمل کنید تا صاحب شغل مورد نظر شوید. اکنون که شما یک شغل جدید را قبول کرده اید برخورد اولیه (first impression) در اولین روز کاری جدید از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

نکات نوزده ­گانه زیر را برای  داشتن یک برخورد اولیه خوب در اولین روز کاری در شغل جدید به کار بگیرید و بدین ترتیب سعی کنید از اشتباهاتی که معمولاً با شروع یک کار جدید همراه هستند، اجتناب کنید.

مهارت گفت و گو

نگرشی مثبت داشته باشید

هیچ چیزی بهتر از داشتن یک حس خوب و نگرش مثبت در روز اول کاری شما نمی­تواند بر داشتن از یک برخور اولیه خوب مؤثر باشد. شور و اشتیاق خود را برای اینکه بخشی از تیم و سازمان جدید شده­اید را به افرادی که در تماس با آن­ها قرار می­گیرید ابراز کنید..

حرفه ای لباس بپوشید

نحوه لباس پوشیدن شما می تواند برخورد اولیه را به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار دهد. امروزه سه نوع شکل اصلی برای لباس پوشیدن وجود دارد: کاری-حرفه‌­ای (business professional)، کاری- معمولی (business casual) و معمولی (casual).

سبک لباس پوشیدن حرفه ای به این معنی است که شما یک کت و شلوار و کراوات برای کار می پوشید. این نوع لباس رسمی هنوز هم در صنایع سنتی مانند خدمات مالی یا بانکی وجود دارد. سبک پوشش کاری- معمولی  عمدتاً یک سطح پایین­تر از لباس حرفه ای است. اغلب به این معنی است که شما شلوارهای خاکی رنگ و پیراهن و یا چیزی شبیه به آن می پوشید. این لباس برای بسیاری از زمینه ها، از جمله مهندسی، بازاریابی و حسابداری بسیار رایج است. در برخی موارد، یک کسب و کار به کارکنان خود اجازه می دهد لباس عادی داشته باشند. لباس تصادفی به طور معمول به شلوار جین و پیراهن اشاره می کند.

به سرعت نام همکاران خود را یاد بگیرید

با هر فردی که ملاقات می کنید، سعی کنید اطلاعاتی که در مورد او دارید را روی یک کارت بنویسید. هنگامی که وقت آزاد دارید، چند یادداشت در پشت کارت اضافه کنید. این یادداشت­ها می­تواند شامل اطلاعاتی باشد که در مورد این شخص یاد گرفتید. سپس، گاهی اوقات، این کارت­ها را مطالعه کنید تا افراد جدیدی که در تیم جدید کاری با آن­ها باید کار کنید را مجدداً به یاد بیاورید. این ترفند غالباً به شما کمک می کند تا اسامی را با سرعت بیشتری یاد بگیرید.

سوال کنید؛ درخواست کمک کنید

هیچ کس انتظار ندارد شما همه چیز را در روز اول خود در محل کار بدانید، بنابراین سوالات خود را بپرسید و یا موقعی که نیاز به کمک دارید از دیگران درخواست کنید که به شما کمک کنند. به یاد داشته باشید قبل از صرف وقت برای انجام کار به صورت اشتباه، بهتر است قبل از انجام کار، برای روشن شدن کار بخواهید که شما را راهنمایی کنند.

یادداشت بردارید و در جلسات راهنمایی و جهت­ دهی شرکت کنید

در مورد تمامی سیستم ها و قوانین سازمان جدید خود در روز اول کاری یادداشت­ هایی تهیه کنید. در تمامی جلسات که در آن­ها جهت­دهی و راهنمایی انجام می­شود شرکت کنید و هر گونه آموزشی به شما پیشنهاد می­شود را قبول کنید. در صورتی که در سازمان جدید، کتاب راهنمای آشنایی با فرآیندها (Onboarding Manual) وجود دارد و در اختیار شما قرار گرفته است،استفاده کنید. هیچ چیزی نمی­تواند بهتر از آن شما را به کار جدید سریع­تر آشنا کند. مشارکت شما نشان دهنده­ی علاقه، بلند همتی و اشتیاق­تان در کار جدید است.

پیش قدم باشید

در گرفتن تکالیف و کارهای جدید پیش­قدمی کنید. ابن کار روحیه انجام کار و علاقه و اشتیاق شما را نشان خواهد داد.

هر چیز را که می توانید درباره شرکت کارفرمای جدید خود بدانید یاد بگیرید

از لحاظ تئوری، شما باید قبل از انجام مصاحبه، آشنایی لازم را به دست آورده باشید، اما زمانی که به داخل راه می­یابید، همیشه چیزهای بیش­تری برای یادگیری وجود خواهد داشت. یک هندبوک کارمند (Employee Handbook) را در روز اول کاری خود به همراه داشته باشید و در محل کار آن را مطالعه کنید . گزارشات و منابع مختلف شرکت را برای تبدیل شدن به یک متخصص در سازمان خود مورد مطالعه قرار دهید. همچنین می توانید اطلاعات خوبی را در صفحه مطبوعات وب سایت شرکت جدید خود و یا در دیگر وب سایت های اینترنتی پیدا کنید.

مهارت گفت و گو

زودتر سر کار بیائید، دیرتر محل کار را ترک کنید و سعی کنید دچار بیماری نشوید

سعی کنید که همیشه سر وقت در محل کار حاضر شوید، حتی در روزهای اولیه سعی کنید زودتر سرکار بروید. سعی کنید در روزهای اول کار مدت ببش­تری از زمان عادی کاری که معمولاً هشت ساعت در روز است در محل کار بمانید.

از سیاست­ های اداری و درگیر شدن در شایعات اجتناب کنید

این یکی می تواند کار سختی باشد. محل کار می تواند پر از شایعات و حواشی باشد. اما شما باید از شایعات و سخن­چینی ­های ممکن در اداره تا حد ممکن دوری کنید و سعی کنید در هیچ یک از سیاست­های اداری خصوصاً در روز­های ابتدایی کار جدید دخالت نکنید. تکرار شایعات در ایجاد یک تصویز خوب از شما در یک کار جدید، ایجاد نمی­کند بلکه می­تواند اثر بدی نیز بر آن داشته باشد.

کارهای شخصی در زمان حضور در شرکت را به حداقل برسانید

مطالعات نشان می دهد که تقریباً همه افراد در زمان حضور در شرکت محل کار خود، مرتباً مقدار زیادی از کارهای شخصی خود را انجام می دهند، مثلاً چک کردن ایمیل، تهیه شام، ارسال پیام کوتاه، خرید آنلاین و غیره. شما باید انجام کارهای شخصی خود در محیط کار را به حداقل برسانید و روی کار تمرکز کنید، این کار مخصوصاً در روز اول کاری بسیار مهم است.

در فعالیت ­های فوق برنامه شرکت کرده و از مزایای آن­ ها استفاده کنید

بسیاری از سازمان­ها فعالیت­های فوق برنامه رسمی یا غیر رسمی مانند لیگ­های ورزشی دارند. حضور داشتن در چنین فضاهایی حتی اگر به عنوان لیدر تشویقی هم که شده در این نوع فعالیت­ها شرکت کنید، زیرا این کار روشی مؤثر در ایجاد پیوند و ارتباط نزدیکتر با همکاران جدیدتان است.

بیشتر از اینکه صحبت کنید، گوش دهید

در اولین روز کار خود، ۹۰٪ اوقات را گوش کنید و فقط ۱۰٪ از زمان را صحبت کنید. اینکه عادت گوش دادن را در خود بیش از صحبت کردن تقویت کنید یکی از سخت­ترین مهارت ها است.

کارهای انجام شده و دستاوردهای خود را ثبت کنید

از آغاز کار جدید خود به پیگیری دستاوردها و ثبت کارهایی که انجام می­دهید، اقدام کنید. ممکن است در هر زمان خاص پروژه­های مختلفی داشته باشید که یاداوری  همه کارهایی که برای این پروژه­های گوناگون انجام داده­اید، کاری دشوار است. از حالا شروع کنید، رفته رفته این کار را به طور معمول انجام خواهید داد.

ثیت دستاوردهایتان به دلایل مختلف به درد می­خورد. آنها می توانند به بهبود عملکرد شما در طول زمان کمک کنند. همچنین می توانند برای شما رضایت شخصی به ارمغان  بیاورند، به علاوه شانس شما را برای دریافت ترفیع رتبه یا رسیدن به شغل بهتر در آینده افزایش خواهند داد.

تشکر و قدردانی خود را ابراز کنید

تشکر و قدر دانی از افرادی که به شما کمک می­کنند دارای اهمیت زیادی است. از هر کس که به شما در یادگیری مطالب نو که ، در محیط کار جدید به آن­ها آشنایی ندارید کمک می کند، قدردانی کنید – از همکاران خود گرفته تا مسئولان بخش  منابع انسانی. برای نشان دادن قدردانی خود، از این عبارت ساده شروع کنید: “از شما سپاسگزارم.” همچنین ممکن است بخواهید با یک  دست نوشته یا ایمیل تشکر و قدر­دانی خود را انجام دهید. اگر شخص واقعاً برای حل کار شما و راهنمایی ­تان از کار خود گذشته است،او را یه یک ناهار دعوت کنید ویا هدیه کوچک برای او تهیه کنید.

یک مربی و آموزش دهنده پیدا کنید

نیازی نیست که به محض ورودی به محیط کاری به دنبال این باشید، ولی همانطور که به کارکنان ارشد آشنا می­شوید، در مورد ایجاد روابط تعلیمی با یک شخص ارشد در سازمان فکر کنید. مشاوره تعلیمی دارای مزایای فراوانی است از یک مسئول تبلیغات ساده گرفته تا کسی که در سازمان به صورت مستقیم  به پیشرفت شما در کار کمک می کند.

منظم و سازمان یافته باشید

برای یک فرد منظم، برنامه­ریزی و تنظیم وقت کاری آسان است. اما دیگر افراد نیازمند ایجاد یک سیستم برای پیگیری جلسات، ملاقات­ها، تکالیف و پروژه­ها هستند.

اهدافی برای خود در نظر بگیرید

موقعی که برای آینده برنامه ریزی می­کنید، اهدافی را برای خود تعیین کنید و سپس برای رسیدن به آنها تلاش کنید. هر چند ماه یکبار لیست اهداف خود را مرور کنید. آنچه که در سه ماه اول کار برای شما اهمیت دارد، با اهداف تان برای یک مدت زمان شش ماهه کار متفاوت خواهد بود.

با رئیس خود، قرار ملاقات بگذارید

داشتن یک جلسه هفتگی با رئیس جدید خود برای آگاهی دادن به او در مورد نحوه انجام کارتان مسئله­ای مهم است.علاوه بر اینکه این کار  به شما کمک می کند تا با مسئولیت­ها و وظایف خود را به موقع انجام دهید. جلسه با رئیس خود باعث برقراری ارتباط و رسیدن به توافق می شود.

هم در داخل و هم در خارج از اداره شبکه­ هایی ایجاد کنید

در محل کار، از هر فرصتی برای برقراری ارتباط با افراد کلیدی با حضور در جلسات کارکنان، کنفرانس های تخصصی سازمان و نمایشگاه های تجاری استفاده کنید. از هر فرصتی برای دیدار با همکاران خود با زمینه کاری مشترک خود بهره بگیرید. شبکه سازی با افراد کلیدی می تواند برای شناسایی مربیان درون سازمانی و افراد متخصص و کار کشته کمک  قابل توجهی کند.در خارج ازمحیط کار، به یک سازمان بپیوندید و یا در کلاس­ های اضافی برای کسب آمادگی بیش­تر در زمینه کاری خود شرکت کنید. برای مطالعه مقالات بیشتر از به مجله کی سفر مراجعه کنید؛ کی سفر ارائه دهنده تور لحظه آخری ، تور مسافرتی ، هتل و هتل آپارتمان می باشد که از جمله آن ها می توان به هتل آپارتمان ارومیه ، هتل آپارتمان ساری ، هتل آپارتمان کرمان ، هتل آپارتمان بندرعباس ، هتل آپارتمان قزوین و … اشاره کرد.

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

سایت های کاریابی کانادا

سایت­ های تخصصی یافتن شغل در کانادا کاریابی در کانادا ، اگر منابع درستی را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *