خانه / تازه های صنعت هوایی و گردشگری / آشنایی با طراح برترین لوگوی خطوط هوایی

آشنایی با طراح برترین لوگوی خطوط هوایی

هواپیمایی-ایران-ایرآژانس خبری حمل و نقل هوایی skift، لوگوی هواپیمایی هما را به‎عنوان برترین لوگوی شرکت‌های هوایی جهان معرفی کرد.

از طراحی این لوگو بیش از نیم قرن می‌گذرد. ماجرای طراحی این لوگو به شرح زیر است:

در پنجم اسفند ماه سال ۱۳۴۰ برای اولین بار در ایران یک شرکت هواپیمایی بازرگانی ملی آغاز بکار کرد. این شرکت با عنوان اختصاری «هما» امکانات و تجهیزات دیگر شرکت‏های خصوصی در زمینه حمل و نقل هوایی را در اختیار گرفت و تحت نام هواپیمایی ملی ایران شروع به فعالیت نمود. از آنجایی که هر ایرلاینی باید لوگوی مخصوص به خود را داشته باشد، این شرکت در سال ۱۳۴۰ در روزنامه‌های کثیر الانتشار آن زمان یعنی کیهان و اطلاعات، آگهی مسابقه طراحی لوگوی شرکت خود را منتشر کرد.

پس از انتشار این آگهی یک جوان ارمنی ۲۲ ساله به نام ادوارد تیگران زهرابیان که خود را برای کنکور آماده می‌کرد تصمیم گرفت شانس خود را در این مسابقه امتحان کند. او متولد سال ۱۳۱۸ در تهران بود و دیپلم ریاضی خود را از دبیرستان البرز اخذ کرده بود. وی در زمان تحصیل در مسابقه طراحی نشانه دبیرستان خود شرکت نمود و طرحش به عنوان نشان دبیرستان البرز برگزیده شد. زهرابیان در جوانی، برای کمک به برادرش که دانشجوی معماری بود و هم چنین کسب تجربه به آتلیه‌های معماری رفت‌وآمد می‌کرد.

زهرابیان در ۲۲ سالگی بعد از مشاهده اتفاقی فراخوان طراحی نشان هواپیمایی ملی ایران، طرحی تجربی را آماده کرد و در مسابقه طراحی لوگوی این شرکت هوایی تازه تاسیس شرکت کرد. این طرح توسط هوشنگ سیحون و برخی از استادان دانشکده هنرهای زیبا دانشگاه تهران داوری شده و به عنوان  طرح برگزیده پذیرفته شد. دلیل انتخاب طرح زهرابیان به گفته این اساتید یک ‌رنگی طرح و سادگی آن بود و به این ترتیب طرح  زهرابیان در سال ۱۳۴۱ به عنوان نشان رسمی «هما» ثبت و رونمایی گردید.

گفتنی است که تاریخ مسابقه خرداد ماه سال ۱۳۴۱ بود و اعلام نتیجه‌ آن مدتی طول کشید. زهرابیان وقتی دید خبری از اعلام نتیجه نیست، با این شرکت تازه تأسیس تماس گرفته و نتیجه مسابقه را جویا شد. بعد از اینکه وی خود را معرفی نمود متوجه شد که برنده مسابقه شده است.

وی در زمانی که طرح خود را برای شرکت در مسابقه ارسال کرد در توضیح آن به این نکته اشاره کرد که حروف اول «هواپیمایی ملی ایران» مترادف با پرنده افسانه‌ای ایران زمین یعنی «هما» است. به این ترتیب همراه با لوگوی  طراحی شده زهرابیان، نام «هما» نیز برای این ایرلاین تازه متولد شده ثبت گردید.

همادر سال ۱۳۴۱ مدیرعامل وقت «هما»، سرلشکر خادمی در یک نامه رسمی خطاب به زهرابیان از ثبت قانونی لوگوی وی خبر داد. زهرابیان درباره پایه و اساس طرح این لوگو که خمیر مایه آن از پرنده افسانه ای هما گرفته شده می‌گوید: «دنبال سوژه‌ای بودم که الهام بخش من در طراحی این لوگو باشد. ناگهان به یاد تخت جمشید افتادم. وقتی  کتاب‌های مستشرقین غربی  را هم مطالعه کردم، دیدم آن‌ها هم به این تندیس بر روی سرستون‌های پاسارگارد برخورده اند. به عنوان مثال نام این پرنده افسانه ای در كتاب «ایران از آغاز تا اسلام» نوشته رومن گیرشمن (۱۸۹۵-۱۹۷۹)، ایران شناس و باستان شناس  نامدار فرانسوی  كه حوزه تخصصي مطالعاتش ايران باستان بود، هم ذکر شده است. این تندیس اسطوره ای ترکیبی از صورت عقاب، گوش گاو و یال اسب است. از آنجایی که پروازهای هما هم باید به پنج قاره دنیا طی مسیر می کردند، این بهترین الگو بود که خوشبختانه نتیجه هم داد.»

تاریخچه-ایران-ایراین لوگو بدون هیچ تغییری نزدیک به ۶ دهه است که بر پیشانی هواپیماهای شرکت هما می درخشد.در همین خصوص ادوارد زهرابیان بر این نظر است که لوگوی بیشتر  شرکت‌های هواپیمایی‌ دستخوش تغییراتی شده‌اند. این لوگو‌ها به‌روز و مدرن شده‌اند مثل: لوگوی ایرفرانس. آرم‌ اکثر ایرلاین‌ها را هر چند سال یک‌بار تغییر می‌دهند و آنها را نو می‌کنند. طراح لوگوی هما معتقد است که دلیل این تغییر آن است که برخی ایرلاین‌ها می‌بینند لوگوی شرکت آنها جایگاه شایسته‌ای پیدا نکرده است. در میان شرکت‌های هواپیمایی با سابقه فقط لوگوی هما و لوگوی لوفت‌هانزا تغییر نکرده‌اند. این دو لوگو از روز اول تاکنون بدون تغییر و دست نخورده باقی مانده چرا که این لوگوها جایگاه خود را  پیدا کرده اند.

ایران-ایرگفتنی است که یکی از ویژگی‌های مهم این لوگو رسا بودن پیام، جذابیت و سادگی آن است. نکته جالب دیگری که در مورد این لوگو وجود دارد مبلغ جایزه طراحی این لوگو هست که به ادوارد زهرابیان پرداخت شد. مبلغ جایزه طراحی آرم هما ۵۰۰ تومان بود که در آن زمان مبلغ قابل توجهی برای یک جوان ۲۲ساله بود.

آکادمی فرانگر به شما پیشنهاد می‎کند که برای شرکت و آژانس هواپیمایی خود به‎دقت لوگویی مناسب طراحی کنید زیرا اینکار به برند و برندسازی کمک می‎کند

 

درباره عاطفه انیسی

بیشتر بخوانید

سایت های کاریابی کانادا

سایت­ های تخصصی یافتن شغل در کانادا کاریابی در کانادا ، اگر منابع درستی را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *