خانه / تازه های صنعت هوایی و گردشگری / ایجاد یک آژانس مسافرتی آنلاین رقابتی

ایجاد یک آژانس مسافرتی آنلاین رقابتی

طبق گفته فوکوسورایت، ۳۹ درصد از بازار سفرهای دیجیتال به آژانس‌های مسافرتی آنلاین تعلق دارد و انتظار می‌رود که این تعداد رشد کند؛ سامانه فروش آنلاین بلیط هواپیما کی‌ سفر نیز در سال ۱۳۹۷ با هدف آسان کردن فرآیند خرید و ارائه‌ی خدمات گردشگری شروع به فعالیت کرد؛ از خدمات کی سفر می توان به پرواز تهران مشهد ، پروازتهران کیش ، پرواز تهران اهواز ، پرواز مشهد کیش ، پرواز تبریز مشهد ، پرواز اهواز مشهد ، پرواز تهران استانبول ، پرواز تهران نجف ، پرواز تهران مسقط ، پرواز تهران تفلیس ، پرواز قشم مسقط  و… اشاره کرد.

دیجیتالی کردن خدمات مسافرتی همراه با سلطه بر روی تلفن همراه، به‌سرعت به مقیاس‌های جدیدی برای خرید مسافرت تبدیل‌شده است. آژانس‌های مسافرتی آنلاین (OTAs)، با ارائه یک برنامه‌ریزی یکپارچه گردش و همچنین یک پکیج کامل پلتفرم خرید یک مرحله‌ای به خدمات مسافرتی کمک کردند. علاوه بر این، توصیه‌های شخصی شده همراه با چندین بررسی توسط مسافرین دیگر، به مشتریانی که ترجیح می‌دهند سفر خود را در یک مکان ترتیب دهند، خدمت می‌کنند.

رقابت در بازار برای تازه واردینی که قصد دارند جایگاه خود را در میان بزرگان پیدا کنند یک نگرانی عجیب به شمار می‌رود. آیا امکان پیدا کردن اتاق تنفسی در چنین بازار اشباع و رقابتی وجود دارد؟ و اگر این است، انتخاب اصلی استراتژیک برای ایجاد یک آژانس مسافرتی آنلاین رقابتی چیست؟ بیایید پیدا کنیم:

بازار مناسب سفرها را انتخاب کنید

برندهایی که سهم بزرگ‌ترین بازار OTA را کنترل می‌کنند، نه‌تنها دارای ساختارهای پیچیده و طیف وسیعی از نرم‌افزارها هستند، بلکه همچنین توسط مشتریان و تأمین‌کنندگان قابل‌تشخیص هستند. هتل‌ها، تلاش می‌کنند تا فروش مستقیم را افزایش دهند، به‌ویژه در مورد موجودی خود به شرکت‌های کوچک توجه خاصی دارند. بسیاری از آن‌ها در حال تلاش برای کاهش وابستگی خود به روابط شخص ثالث هستند و مشتریان را به سایت‌های خود بازمی‌گردانند. در اینجا راه‌حل چیست؟ سرویس‌های مبتنی بر مکان به طریقی ارائه می‌شود تا به بازارهای رقابتی دسترسی پیدا کند و اعتماد مخاطبانش را به دست آورد. محبوب‌ترین OTA ها مانند Kayak و Hipmunk بر این باورند که ارزان‌ترین پروازها و هتل‌ها را ارائه می‌دهند. خوابگاه‌های دیگر نیز به‌هیچ‌وجه در دسترس نیستند. همان‌طور که تعداد دوستداران خوابگاه‌ها در حال افزایش هست، این مسافران در مورد برخی از وب‌سایت‌های محبوب برای بررسی گزینه‌های اسکان خود اقدام می‌کنند؛ به گفته TheTravelNet، این پنج بازار مسافرتی هستند که در سال ۲۰۱۷ و فراتر از آن موردبررسی قرار می‌گیرند:

Libertine travel : سرویس خدمات برای مسافران روشن‌فکر و لیبرال که منافع آن‌ها اغلب به‌عنوان تابویشان شناخته می‌شود.

Special needs travel : مسافران با مسائل مربوط به جابجایی و ناتوانی به دنبال خطوط هوایی و استراحتگاه‌هایی متناسب با نیازهای خود هستند.

Wellness travel : یوگا و مدیتیشن از جوانان حمایت می‌کنند.

Organized tours for millennials : در تعطیلات برای مخاطبان جوانی که به دنبال ماجراجویی، اکتشاف و تجربیات معتبر هستند شرایط مناسب را فراهم می‌کند.

Specialty cruises : سفرهای ویژه برای مسافران گروه‌های طنز

تحقیقات خود را برای یافتن یک بازار مناسب در منطقه خود انجام دهید. مرور انجمن‌های محلی، صحبت با وبلاگ نویسان، پیوستن به بحث‌ها برای یادگیری در مورد دغدغه‌های فکری مسافران موجود در منطقه. بنیان‌گذاران Innclusive.com، با توجه به تجربه تبعیض از ابتدا یک پلتفرم برای اتصال مسافران با میزبانان خوشایند ایجاد کردند.

دریافت اعتبارنامه

به‌طورمعمول، آژانس‌های مسافرتی که می‌خواهد توسط حرفه‌ای‌ها در این صنعت شناخته شوند، باید مجوزهای لازم را از ایرلاین ها و سایر مراکز دریافت کنند؛ از جمله‌ی این ایرلاین‌ها می‌توان به هواپیمایی ماهان ، هواپیمایی آسمان ، هواپیمایی ایران ایر ، هواپیمایی ایرتور ، هواپیمایی کیش ایر ، هواپیمایی قشم ایر ، هواپیمایی آتا ، هواپیمایی کاسپین و… اشاره کرد. ما به‌طورمعمول می‌گوییم، هنوز گزینه‌هایی برای OTA ها وجود دارد که بدون شماره شناسایی کار می‌کنند که بعد آن‌ها را پوشش خواهیم داد. چندین برنامه اعتباربخشی وجود دارد که باید از آن آگاهی داشته باشید، هرکدام با نیازهای مختلف، هزینه‌ها و مزایای بالقوه متفاوت عرضه می‌شوند. بیایید بعضی از آن‌ها را در شرایط عمومی موردبحث قرار دهیم:

International Air Transport Association (IATA)

شماره شناسایی IATA که در سطح جهان پذیرفته‌شده است مدرک به رسمیت شناخته‌شده از تخصص شما در صنعت است. با داشتن اعتبار توسط IATA، از برخی مزایا مانند دسترسی به بهترین نرخ‌های قیمت‌گذاری از حدود ۲۵۰ شرکت هواپیمایی و همچنین یک صورتحساب واحد، پرداخت و رابط پرداخت بین شما و تأمین‌کنندگان بهره‌مند می‌شوید. با این‌حال، برای تبدیل‌شدن به یک عامل IATA، ابتدا باید ثابت کنید سال‌ها تجربه صنعت، کسب مجوز کسب‌وکار و معیارهای مالی را کسب کرده‌اید. علاوه بر این، انتظار تایید ممکن است چند ماه طول بکشد. شرایط نیز از کشور به کشور و حتی در یک کشور متفاوت است. مطمئنا این یک مسیر شگفت‌انگیز برای تازه واردین است و نیاز به آمادگی جدی دارد.

Airlines Reporting Corporation (ARC)

ARC آژانس اعتباری تنها برای آژانس‌های مسافرتی مستقر در ایالات‌متحده هست. همانند IATA، اعتباربخشی ARC به شما امکان دسترسی به بیش از ۲۰۰ حامل و ابزار شامل برنامه‌هایی برای پردازش کارت اعتباری و خدمات پیشگیری از تقلب را می‌دهد. ARC سه سطح اعتباربخشی را برای مقاصد مختلف فراهم می‌کند و معمولا نیاز به تجربه قبلی درزمینه خاصی ندارد. بااین‌حال، هزینه‌های نرم‌افزاری بالا به همراه هزینه‌های سالانه همراه با یک برنامه سخت‌گیرانه ازجمله مصاحبه با صاحبان آژانس‌ها می‌تواند برای یک آژانس جدید کافی باشد. علاوه بر این، ARC مستلزم آن است که یکی از کارکنان آژانس امتحان ARC Specialist را بگذراند که نه‌تنها هزینه را افزایش می‌دهد، بلکه روند تایید اعتبار را نیز گسترش می‌دهد. ARC همچنین webinars را برای آژانس‌های مسافرتی سازمان‌دهی می‌کند و پشتیبانی در تمام طول سال را فراهم می‌کند.

Cruise Lines International Association (CLIA)

اعتباربخشی CLIA فقط مربوط به آژانس‌های فروش کشتی تفریحی است. CLIA علاوه بر شناسایی در صنعت و دسترسی به ۹۵ درصد ظرفیت کشتی تفریحی (کروز) جهانی، فرصت‌های آموزشی و توسعه را ارائه می‌دهد. اگر حداقل یک بخش از کسب‌وکار شما به کروز اختصاص داده شود، ممکن است بخواهید یک شماره شناسایی دریافت کنید. خوشبختانه، به دست آوردن عضویت پایه نیاز به هیچ تجربه قبلی و یا هزینه درخواست ندارد؛ اما اگر می‌خواهد گزینه حق بیمه را انتخاب کنید، ممکن است لازم باشد حداقل نوار کمیسیون را ببینید و دعوت شوید که عضو شوید.

Building an OTA without accreditation

با توجه به فرآیند غالبا خسته‌کننده برای به دست آوردن اعتبار، بسیاری از OTA های جدید به دنبال راه‌هایی برای رسیدن به بازار گردشگری بدون شناسه هستند. در اینجا چگونگی انجام آن را می‌بینیم:

 از یک آژانس میزبان استفاده کنید

آژانس میزبان یک آژانس معتبر است که به‌عنوان یک شرکت حائل برای آژانس‌های مسافرتی غیر IATA عمل می‌کند. با پیوستن به یکی از آن‌ها شما می‌توانید به شناسه اعتبار خود دسترسی داشته باشید، می‌توانید از نرم‌افزار و GDS خود استفاده کنید و حتی از مشاوره کمک بگیرید. این گزینه به دلیل کم‌خطر بودن و عدم نیاز به سرمایه‌گذاری‌های بزرگ یک نقطه ورود آسان را فراهم می‌کند. میزبان‌های مختلف، مدل‌های کسب‌وکار مختلفی را ارائه می‌دهند و شما باید قبل از درخواست به هر آژانسی برای میزبانی، سعی کنید اقدامات قانونی را انجام دهید. برخی از الزامات شامل تقسیم کمیسیون و در موارد دیگر هزینه هر رزرو را پرداخت کنید.

گرفتن حق امتیاز

گرفتن حق امتیاز آژانس مسافرتی انتخاب خوبی برای کسب‌وکارهایی است که نمی‌خواهند برند خود را توسعه دهند. با خرید یک حق رای، شما به یک کسب‌وکار مبتکرانه با مراحل عملیاتی و بازاریابی دسترسی خواهید داشت. درحالی‌که یک سازمان حقوقی ۱۰۰ درصد از کمیسیون را دریافت می‌کند، آن‌ها باید هزینه حق امتیاز را پرداخت کنند که می‌تواند یک درصد از فروش یا یک هزینه مساوی باشد. همانند آژانس‌های میزبان، شرایط حق امتیاز متفاوت است و باید با دقت موردبررسی قرار گیرد. ازآنجایی‌که تمام franchises ها اعتبار خود را با شما به اشتراک نمی‌گذارند، در بعضی موارد، شما باید خودتان مجوز داشته باشید.

اتصال به شرکت‌های هواپیمایی

سرویس‌هایی مانند TravelFusion و Mystify، OTA ها را به کوچک‌ترها متصل می‌کند، هواپیماهای متنوع‌تر با ارائه فناوری متفاوت از راه‌حل‌های برچسب سفید به API های XML. ازآنجاکه تثبیت‌کننده‌ها بلیت‌هایی تخفیف یافته از شرکت‌های هواپیمایی را خریداری می‌کنند، OTA ها را با قیمت‌های پایین‌تر و مزایای رقابتی در بازارهای برتر به ارمغان می‌آورند.

اقدامات کاهش هزینه

موفقیت طولانی‌مدت OTA به جذب رزروهای مکرر و مدیریت هزینه‌های عملیاتی مرتبط است. درحالی‌که مهم است که یک تجربه مشتری برجسته فراهم کنیم و یک رویکرد متحرک را پیش ببریم، از فرآیندهای کمک به رشد درآمد و کاهش هزینه‌ها آگاهی داشته باشید.

تمرکز بر فروش غیر هوایی

بر اساس یک نظرسنجی که توسط مشاور Hermes Management Consulting انجام‌شده است، ۸۵ درصد از فروش OTA از بلیت هواپیما است، درحالی‌که این امر برای هتل‌ها تنها ۱۴ درصد است. بااین‌وجود، بررسی دقیق‌تر نشان می‌دهد که حاشیه ناخالص فروش هتل تقریبا دو برابر ببیشتر از هواپیما است (۱۲ درصد نسبت به ۶ درصد)؛ بنابراین، فروش غیر هوایی، فرصت رشد بیشتر برای OTA را نشان می‌دهد.

کنترل هزینه‌های بازاریابی

بازاریابی بزرگ‌ترین ریسک هزینه برای OTA است اما دستیابی به هزینه‌های هوشمند می‌تواند این هزینه‌های بازاریابی را به حداقل برساند و تبدیل فرصت بیشتر را ایجاد کند. معرفی یک سیستم CRM برای سفارشی کردن اطلاعات مشتری و مدیریت پیشنهاد‌ها؛ و برنامه‌های وفاداری نیز باعث افزایش مصرف مکرر می‌شود. برای مثال، هتل، یک اقامت رایگان در هر ده شب اقامت را ارائه می‌دهد.

خودکار کردن

پس از بازاریابی، مدیران پشتیبانی آفلاین دومین مجریان هزینه برای OTA هستند. درحالی‌که پشتیبانی مشتری از طریق کانال‌های مختلف حائز اهمیت هست، بیشتر وظایف معمول، مانند تغییر بلیت و یا مدیریت صف، می‌تواند خودکار باشد.

موتورهای رزرو و API را ادغام کنید

موتورهای رزرو، ابزارهای نرم‌افزاری برای آژانس‌های مسافرتی هستند که برای رزرو آنلاین از طریق وب‌سایت مورداستفاده قرار می‌گیرند. آن‌ها می‌توانند به سازندگان وب‌سایت (مانند ورد پرس)، دروازه‌های پرداخت، سیستم‌های CRM و همچنین به طیف گسترده‌ای از خدمات مانند Mailchimp یا Google Analytics متصل شوند. علاوه بر اقدام به‌عنوان دفتر پشتیبانی، به کاربران اجازه می‌دهد تا در دسترس بودن، رزرو، پرداخت آنلاین و دریافت یک ایمیل تایید را بررسی کنند. شرکت‌های فن‌آوری راه‌حل‌های رزرو مختلف را برای هر دو بازار B2B و B2C، با تأمین‌کنندگان مختلف با GDS، شامل پرواز، هتل، بسته، فعالیت‌ها و انتقال، ارائه می‌دهند؛ هنگام تهیه یک سیستم رزرو، داشتن این ویژگی‌ها ضروری است:

  • طرح‌بندی قابل‌برنامه‌ریزی
  • پشتیبانی چندزبانه
  • پرداخت آنلاین امن
  • صندوق گزارش
  • مدیریت موجودی
  • مبتنی بر ابر
  • کنترل لغو خودکار

وب‌سایت‌های سفر نیز می‌توانند رابط برنامه‌های کاربردی (APIs) را برای طیف گسترده‌ای از خدمات ادغام کنند. آن‌ها به مشتریان خود اجازه خواهند داد تا رویدادها و منوی غذای رستوران‌ها را رزرو کنند و حمل‌ونقل عمومی را به‌طور مستقیم از طریق پورتال خود مدیریت کنند.

درگاه پرداخت را یکپارچه کنید

درگاه پرداخت یک سرویس تجارت الکترونیک است که به‌عنوان یک پیوند بین یک وب‌سایت و یک حساب کاربر برای پردازش پرداخت‌ها به‌صورت ایمن عمل می‌کند. دروازه اطلاعات شخصی کاربر را از یک مرورگر به فروشنده انتقال می‌دهد، از یک بانک مجوز درخواست می‌کند و سپس پاسخ را به وب‌سایت می‌فرستد تا پرداخت را تکمیل کند.

آژانس مسافرتی

ارائه‌دهندگان مانند Amadeus و Sabre سیستم‌های پردازش پرداخت خود را اداره می‌کنند. بااین‌وجود، شما می‌توانید روش‌های جایگزین پرداخت را برای افزایش نمونه کارها و سفارشی کردن تجربه مشتری متصل کنید. به همین دلیل است که شما باید از گزینه‌های موجود مانند PayPal، Payments آمازون و WePay مطلع باشید. قبل از انتخاب یک ارائه‌دهنده، معیارهای زیر را در نظر بگیرید.

کشورها و ارزها

بسته به بازار شما ممکن است بخواهید که کشورها و ارزهای مختلف ارائه‌دهندگان را بررسی کنید. اگر قصد دارید رشد کنید و بازارهای بیشتری را پوشش دهید، در جستجوی سیستم‌هایی باشید که طیف وسیعی از گزینه‌ها را ارائه می‌دهند. به‌عنوان‌مثال، FirstData بیش از ۵۰ کشور و ۱۴۰ ارز را پوشش می‌دهد و WePay تنها در ایالات‌متحده کار می‌کند.

بودجه

ارائه‌دهندگان مختلف هزینه‌های مختلفی را برای تنظیم، تراکنش و مدیریت ارائه می‌دهند. برخی از ارائه‌دهندگان هزینه فردی را محاسبه می‌کنند و باید با آن‌ها تماس بگیرید. بقیه هیچ هزینه ماهانه‌ای ندارند.

امنیت

همیشه یک ارائه‌دهنده با مکانیزم تشخیص تقلب و اقدامات امنیتی داخلی (از قبیل علامت‌گذاری) برای اطمینان از بالاترین امنیت را انتخاب کنید. این از شهرت شما محافظت می‌کند و به مشتری اطمینان می‌دهد که می‌تواند با اعتمادبه‌نفس در پورتال خود پرداخت را انجام دهد.

راه‌اندازی

تا همین اواخر تمام صاحبان فروشگاه‌های تجارت الکترونیکی می‌بایست یک حساب تجاری ایجاد می‌کردند تا کارت اعتباری آن‌ها بتواند مستقیما از دروازه پرداخت‌ها پول دریافت کند. در حال حاضر برخی از ارائه‌دهندگان مانند PayPal و Stripe اجازه انتقال پرداخت‌ها را به‌طور مستقیم به حساب شما می‌دهند که این کار را با ساده‌سازی روند یکپارچگی انجام می‌دهند. بااین‌حال، این سیستم‌های مدرن به پرداخت بیشتر در هر تراکنش تمایل دارند و مشتریان را به خارج از سایت هدایت می‌کنند تا پرداخت را تکمیل کنند. این ممکن است تبدیل را کاهش دهد و به دلیل رشد سایت شما، هزینه‌ها افزوده می‌شود. هر دو گزینه را قبل از انتخاب ارائه‌دهندگان دروازه کلاسیک یا مدرن در نظر بگیرید.

اطمینان از یک سیستم کاربرپسند

جذب بازدیدکنندگان به وب‌سایت شما تنها گام نیست. شما همچنین باید اطمینان حاصل کنید که پلت فرم شما کاربرپسند است و مسافرین یک تجربه کاربری باکیفیت را دریافت می‌کنند. قبلا ما بهترین روش‌های UX برای وب‌سایت‌های رزرو را پوشش دادیم، جایی که در مورد جستجوی ساده و اهمیت بررسی‌ها بحث کردیم. به‌غیراز این، باید عناصر تجربه باکیفیت کاربر برای یک آژانس مسافرتی آنلاین شامل موارد زیر باشد: 

آژانس مسافرتی

Trustmarks

درست مثل هر سرویس تجارت الکترونیکی، شما می‌خواهید مطمئن شوید که مشتریان شما می‌توانند به اطلاعات تراکنشتان اعتماد کنند. یک نظرسنجی Econsultancy دریافت که ۶۱ درصد از مشتریان خریدی را انجام نداده‌اند زیرا نمی‌توانند آرم‌های اعتماد را پیدا کنند.

هشدار قیمت

اطمینان حاصل کنید که پیام‌های ایمیل، پیامک یا اعلان‌ها را فعال کنید تا به کاربران درباره کاهش قیمت‌ها و در دسترس بودن اتاق در تاریخ‌های انتخابی خودشان اطلاع دهید.

خدمات مشتری

با وجود اینترنت برای خدمات مسافرتی، بازدیدکنندگان همچنان می‌خواهند سطح خدمات را مشابه یک عامل انسانی ببینند. برای ایجاد وفاداری مشتری و افزایش نرخ تبدیل، یک سیستم تعامل با مشتری را با ارائه اطلاعات تماس خود و همچنین با فعال بودن در رسانه‌های اجتماعی و اجازه دادن به چت زنده گسترش دهید تا کیفیت را ارتقا بدهید. در حال حاضر شما حتی می‌توانید chatbots سفر با AI را ایجاد کنید که با وظایف تکراری برخورد کرده و سوالات متداول را پاسخ می‌دهد.

در آخر باید بیان کنیم که؛ یکی از معیارهای کلیدی که به غول‌های OTA کمک می‌کند اعتماد مشتری را کسب کنند، شفافیت و توجه به جزئیات است. مسافران مردد وقتی با گزینه‌های مختلف ارائه‌شده مواجه می‌شوند احساس سردرگمی و پریشانی می‌کنند و تمایل به پیدا کردن سرویس متناسب با برنامه سفرشان را دارند؛ بنابراین، رویکرد کاربر محور را در جهت ایجاد سیستم‌عامل‌های تجارت الکترونیک موفق و سرمایه‌گذاری در تحولات تکنولوژیکی برای حمایت از آن‌ها اتخاذ کنید.

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

شرکت پرستاری در ولنجک

استفاده از خدمات شرکت پرستاری سبب می‎شود تا به شیوه‎ایی راحتر از خدمات درمانی، مراقبتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *