خانه / توسعه کسب و کار / تبلیغات و فروش / تبلیغات – آژانس‎ تبلیغاتی

تبلیغات – آژانس‎ تبلیغاتی

وقتی از تبلیغات در مقیاس گسترده و با بودجه‌­های زیاد حرف می‌­‍‌‌‌‌‌‌زنیم، طبیعتا باید به انتخاب آژانس تبلیغاتی نیز توجه کنیم. یکی از بخش­‌های مهم و تأثیرگذار در صنعت تبلیغات، آژانس­‌های تبلیغاتی هستند.

تبلیغات

آژانس تبلیغاتی، شرکت­‌هایی هستند که به ساخت و برنامه­‌ریزی و مدیریت تمام ابعاد تبلیغات مشغول هستند. آژانس­‌های تبلیغاتی ممکن است در یک زمینه­‌ی خاص از تبلیغات مثل تبلیغات تعاملی و یا این‎که در تمام زمینه­‌ها و به‌صورت فراگیر به ارائه­‌ی خدمات مشغول باشند. کمپین­‌ها یا پویش‌­های تبلیغاتی، کاتالوگ‌ها، ایمیل­‌ها، بروشورها و آگهی‌­های تلویزیون و رادیو از جمله ابزارهای تبلیغاتی هستند که شرکت­‌های تبلیغاتی از آن‌ها استفاده می­‌کنند. تیم آکادمی فرانگر به شما پیشنهاد می‎کند که ابتدا به مقالات تبلیغات – انواع و تاریخچه و تبلیغات – رسانه‎ی تبلیغاتی و انواع آن مراجعه کنید تا قبل از شروع بحث آژانس‎های تبلیغاتی، با تیلیغات و رسانه‎های تبلیغاتی آشنا شوید.

انواع آژانس تبلیغاتی

انتخاب آژانس تبلیغاتی مناسب برای سازمان­‌ها یک انتخاب استراتژیک محسوب می­‌شود زیرا یکی از مهم­‌ترین کارهای سازمان به دوش آن­‎ها گذاشته می­‌شود. بعضی‌ اوقات نیز همین آژانس‌­های تبلیغاتی هستند که می­‌توانند سرنوشت یک محصول و برند را تعیین کنند؛ اما سؤالی که وجود دارد این است که کدام شرکت تبلیغاتی می­‌تواند به نیازهای شما پاسخ بدهد و استراتژی‎های تبلیغاتی مناسب برای شما اتخاذ کند؟

آژانس­‌های تبلیغاتی بر اساس کارکردی که دارند، دارای انواع مختلفی هستند که عبارت­‌اند از:

  • شرکت­‌های تبلیغاتی رسانه دار
  • شرکت­‌های تبلیغاتی خلاق
  • شرکت­‌های تبلیغاتی طراح یا همان بوتیک طراحی
  • شرکت­‌های تبلیغاتی استراتژیست
  • شرکت­‌های تبلیغاتی تولیدکننده

شرکت­‌های تبلیغاتی رسانه‎دار

این­ شرکت‌­ها، شرکت­‌هایی هستند که فقط رسانه­‌های تبلیغاتی در اختیار دارند و از طریق این رسانه‌­ها، خدماتی را به مشتریان خود ارائه می­‌دهند. مثلاً ممکن است این شرکت­‌ها تعداد زیادی بیلبورد در اختیار داشته باشند یا مثلا تبلیغات دور زمین فوتبال را در اختیار داشته باشند و یا اینکه در تبلیغات تلویزیونی تخصص داشته باشند.

شرکت­‌های تبلیغاتی خلاق

این شرکت‌­ها بیشتر بر روی ایده‌­های خلاقانه‌­ی تبلیغاتی کار می‌­کنند و اغلب خدماتی جدید در حوزه‌­ی تبلیغات ارائه می­‎دهند. ولی اکثرا شرکت‌­های کوچکی هستند و نیازمند همکاری با شرکت­‌های بزرگ هستند.

شرکت‌­های تبلیغاتی طراح یا همان بوتیک طراحی

شاید نتوانیم اسم این شرکت­‌ها را شرکت تبلیغاتی بزاریم. تخصص این شرکت­‌ها بیشتر در طراحی، گرافیک و خدماتی مثل طراحی لوگو و بروشور است. آن­‎ها همچنین اطلاعات زیادی در مورد اصول تبلیغات ندارند.

شرکت­‌های تبلیغاتی استراتژیست

تعداد این شرکت­‌ها بسیار کم است. این شرکت­‌ها با برنامه­‌ریزی استراتژیک، اقدام به راه‌اندازی کمپین یا پویش­‌های تبلیغاتی می­‌کنند. برنامه‌­ریزی برای تبلیغات در این شرکت‌ها بسیار مهم است.

شرکت‌­های تبلیغاتی تولیدکننده

تخصص این شرکت­ها بیشتر در تولید محتواهای تبلیغاتی و تیزرهای تبلیغاتی است. تخصص این شرکت‌­ها بیشتر از این‌که در تبلیغات و بازاریابی باشد، در فیلم­‌سازی و هنر است.

کار در شرکت­‌های تبلیغاتی مثل کارهای متداول اداری نیست. در محیط کار شرکت‌­های تبلیغاتی، تنش و استرس زیادی وجود دارد چون بعضی از مشتری­‌ها پرتوقع هستند و برای راضی نگه‌داشتن آن­‎ها، به فرمان­‌برداری زیادی نیاز است. برای اینکه درک دقیقی از اتفاقات درون یک شرکت تبلیغاتی داشته باشیم، بهتر است این قضیه را به بخش­‌های مختلف تقسیم کنیم. اول این‌که شرکت­‌های تبلیغاتی مشتری دارند. هر شرکت تبلیغاتی از طریق جلسه­‌ی معارفه با مشتریان خود آشنا می­‌شود؛ درواقع این مشتریان هستند که با قرار دادن اطلاعات اولیه­‌ی خود در اختیار چند شرکت تبلیغاتی، گزینه­‌ی مناسب را از میان این شرکت­‌ها انتخاب می­‌کنند. بعد از این مرحله، قرارداد بسته و کار شروع می­‌شود. بسته به نوع شرکت و مشتری، حوزه­‌ی فعالیت متفاوت خواهد بود؛ اما در کل هر شرکت در ازای دریافت هزینه­‌ی مشخص از مشتری با مشتری توافق می‌­کند. پس مشتری متعهد به پرداخت دستمزد شرکت و شرکت­‌های تبلیغاتی نیز متعهد به انجام دادن پروژه‌­های تبلیغاتی هستند.

آژانس­‌های تبلیغاتی در بیشتر کشور­ها و فرهنگ­‌ها خوش‌نام نیستند. Fred Allen در این رابطه می­‌گوید: ۸۵

درصد ماجرای آژانس­‌های تبلیغاتی، گیج شدن و ۱۵ درصد بقیه­‌ی آن‌هم کمیسیونی است که دریافت می‌کنند.

علت­‌های زیادی وجود دارد که باعث می­‌شود آژانس‌­های تبلیغاتی به سمت کارهای غیرحرفه­‌ای میل پیدا کنند. نداشتن دانش لازم و کافی در حوزه‌­ی تبلیغات و استفاده از رسانه­‌های در دسترس و روی دست مانده به‌جای رسانه­‌ی تبلیغاتی مناسب برخی از این موارد هستند. ولی همیشه هم نمی­‌توانیم با دیدِمنفی به آژانس­‌های تبلیغاتی نگاه کنیم. شاید جمله­‌ی موریس هیت، دفاع مناسبی از آژانس­‌های تبلیغاتی باشد. موریس هیت بیان می­‌کند که:

مشتریان خوب هستند که آژانس تبلیغاتی خوب را می‌­سازند.

فروشنده­‌ی خوب کسی است که تبلیغات را فقط به‌قصد معرفی کالا و خدماتش به مشتری انجام می­‌دهد نه برای فریب دادن مشتری و مهم­‌تر از همه آن‌قدر با صنعت تبلیغات و شرکت­‌های تبلیغاتی آشنا هست که خواسته و توقعات معقول و منطقی از این شرکت‌­های تبلیغاتی داشته باشد.

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

رسانه تبلیغاتی

تبلیغات – رسانه‎ی تبلیغاتی و انواع آن

رسانه­­‌ی تبلیغاتی انجام تبلیغات شیوه­‌های مختلفی دارد اما در یک نگاه کلی می­‌توانیم بگوییم که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *