خانه / توسعه کسب و کار / تبلیغات و فروش / تبلیغات – رسانه‎ی تبلیغاتی و انواع آن

تبلیغات – رسانه‎ی تبلیغاتی و انواع آن

رسانه تبلیغاتی

رسانه­­‌ی تبلیغاتی

انجام تبلیغات شیوه­‌های مختلفی دارد اما در یک نگاه کلی می­‌توانیم بگوییم که تبلیغات معمولا از بستر رسانه­‌های تبلیغی به مخاطبان خاص خود منتقل می­‌شود. به‌طورکلی “رسانه” فرد، ابزار و یا موقعیتی است که در آن پیام از فرستنده به گیرنده منتقل می­‌شود. رسانه‎ی تبلیغاتی روی استراتژی‎های تبلیغاتی اثرگذار است و در واقع هر استراتژی، رسانه‎های مخصوص خود را داراست. تعاریف زیادی در حوزه­‌ی علوم ارتباطات برای رسانه وجود دارد ولی چیزی که مهم­ است، مفهوم رسانه­‌ی تبلیغاتی است. رسانه­‌ی تبلیغاتی، وسیله یا ابزاری است که پیام و شعار تبلیغاتی یا پیام فروش یا بازاریابی ما را به مخاطبان خاص ما منتقل و آن­‎ها را به عکس­‌العمل وادار می­‌کند. تیم آکادمی فرانگر به شما پیشنهاد می‎کند که قبل از مطالعه ادامه این مطلب به مقاله‎ی تبلیغات – انواع و تاریخچه مراجعه کنید تا با تعریف تبلیغات و انواع آن آشنا شوید.

انواع رسانه­­‌ی تبلیغاتی

معمولا رسانه­‌ها به سه دسته­‌ی کلی تقسیم می­‌شوند:

  • رسانه­‌های ادراک حسی (زمان و مکان)
  • رسانه‌­های نشانه‌­های شناختی (تصویر، خط و موسیقی)
  • رسانه­‌های فنی – انتقالی (رسانه‌های مکتوب، رادیو، تلویزیون و اینترنت)

در حوزه‌­ی تبلیغات بیشتر از دسته‌­ی سوم یعنی رسانه‌­های فنی – انتقالی استفاده می‌­شود. این رسانه‌ها شامل رسانه­‌های دیداری مثل تلویزیون، اینترنت، مجله و روزنامه و همچنین رسانه­‌های شنیداری مثل رادیو می­‌شوند.

از مهم‌­ترین رسانه­‌های تبلیغاتی می­‌توانیم موارد زیر را نام ببریم:

  • رسانه‌های محیطی

تبلیغات محیطییکی از شیوه‌­های رایج در تبلیغات، استفاده از فضاهای محیطی است. بیلبوردها، تبلیغات در فضای مترو و اتوبوس و پخش کردن تراکت از انواع تبلیغات محیطی است. تبلیغات مختلف به‎دلیل شکل­‌های مختلفی که دارند، می­‌توانند برای کسب‌وکارهای مختلف با بودجه‌­های مختلف مفید باشند. هر کسب‌وکاری متناسب با بودجه و استراتژی تبلیغاتی خود می­‎تواند از این روش­‌ها استفاده کند.

بعضی از افراد تبلیغات بیرون از خانه یا Out Of Home Advertising را با تبلیغات محیطی اشتباه می­‌گیرند، اما باید این نکته را بدانیم که تبلیغات محیطی فقط یک زیرمجموعه از تبلیغات بیرون خانه است و وقتی از تبلیغات بیرون خانه حرف می­‌زنیم، مجموعه­‌ی بسیار گسترده از انواع رسانه‌­های تبلیغاتی را مدنظر قرار می­‌دهیم.

  • رسانه­‌های چاپی

رسانه چاپیاز مزایای تبلیغ با رسانه­‌های چاپی این است که تبلیغ نسبت به سایر رسانه­‌ها با هزینه­‌ی کمتری انجام می­‌شود و کسب‌وکارهای کوچک با بودجه‌های محدود می‌­توانند به‌راحتی از آن استفاده کنند. روزنامه­‌ها و سایر رسانه­‌های چاپی مثل مجلات، مخاطبان خاصی دارند و تبلیغ‌­کنندگان می­‌توانند سراغ همان مخاطبان خاص بروند. این خاصیت رسانه­‌های چاپی راه خوبی برای جلوگیری از هدر رفتن بودجه­‌ی تبلیغات محسوب می­‌شود.

 

  • اینترنت

اینترنتاینترنت رسانه‌­ای با توان بسیار گسترده و بالاست و شرکت­‌های کمی هم توانسته­‌اند از آن به‌صورت موفق آمیز برای تبلیغات خود استفاده کنند. اینترنت به‌عنوان یک رسانه­‌ی پویا و خلاق برای آگهی­‌های تبلیغاتی ظهور کرده است و می­‌تواند به‌عنوان یک رسانه­‌ی تبلیغاتی مهم برای شرکت­‌ها عمل کند. از مزایای دیگر این رسانه می­‎توانیم به‌سرعت بالای آن در نقل‌وانتقال پیام­‌های تبلیغاتی اشاره‌کنیم.

 

  • تلویزیون

تبلیغات تلویزیونیتلویزیون یکی از مهم‌­ترین و اثربخش‌ترین رسانه‌­های تبلیغاتی در طول تاریخ است. رسانه­‌ای که روزبه‌روز مخاطب­‌های آن زیاد می­‌شود و دسترسی گسترده‌­ای به کسب‌وکارها می­‌دهد. کسب‌وکارها می‌­توانند به شکل­‌های مختلف تبلیغات تلویزیونی داشته باشند، مثل حمایت از شبکه­‌های تلویزیونی و…

 

 

  • بنرهای تبلیغاتی

تبلیغات بنریبنرهای تبلیغاتی در بعضی و‌ب­سایت‌­های خاص نمایش داده می‌­شوند و معمولا بر اساس تعداد بازدیدکننده فروخته می­‎شوند؛ اما نکته­‌ی مهمی که در مورد بنرهای تبلیغاتی وجود دارد این است که زمانی که تبلیغ به نمایش گذاشته می­‌شود، ممکن است کاربر آن را مشاهده نکند که این مشکل هم با استفاده از ویدیوها و ویجکت­‌ها قابل‌حل است.

 

انتخاب رسانه­‌های تبلیغاتی

یکی از مهم‌­ترین دغدغه­­‌های کسب‌وکارها این است که کدام رسانه را برای تبلیغات خود انتخاب کنند. در مورد این موضوع باید بیان کنیم که کسب‌وکارها معمولا دو نوع رویکرد دارند:

  • رویکرد تمرکز رسانه­‌ای
  • رویکرد پراکندگی رسانه­‌ای

در “رویکرد تمرکز رسانه­‌ای” کسب‌وکارها تمام بودجه­‌ی خود را فقط صرف چند رسانه­‌ی خاص می‌­کنند و از خیلی از رسانه­‎های دیگر استفاده نمی­‌کنند. بعضی از کسب‌وکارها به‎دلیل این‎که از اثربخش بودن سایر رسانه­‌ها مطمئن نیستند و یا از ترس این‎که استفاده از چند رسانه­‌ی مختلف باعث شود مشتریان دچار اشتباه شوند و از برند رقیب خرید کنند،، این رویکرد را دارند. ولی در “رویکرد پراکندگی رسانه‌­ای” کسب‌وکارها بدون محدودیت و با بودجه­‌های زیاد از تمامی رسانه­‌ها استفاده می­‌کنند.

نکته­‌ی مهم دیگری که در بحث انتخاب رسانه­‌ی تبلیغاتی وجود دارد، توجه کردن به نوع و ماهیت محصولات است. مثلا اگر یک محصول مخاطب عام دارد، از رسانه­‌های گروهی و ارتباط‌ جمعی مثل تلویزیون، رادیو و روزنامه استفاده کنیم و اگر یک محصول مخاطب خاصی دارد از استراتژی­‌های نقطه­‌ی فروش استفاده کنیم.

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

تبلیغات

تبلیغات – آژانس‎ تبلیغاتی

وقتی از تبلیغات در مقیاس گسترده و با بودجه‌­های زیاد حرف می‌­‍‌‌‌‌‌‌زنیم، طبیعتا باید به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *