خانه / ارتباطات / زبان بدن / زبان بدن – تعاریف، توصیه‎ها و اهمیت یادگیری آن

زبان بدن – تعاریف، توصیه‎ها و اهمیت یادگیری آن

زبان بدن

زبان بدن که در حال حاضر از مهم‌ترین ارتباطات انسانی است و ارتباط غیرکلامی را شامل می‌شود و یادگیری و آموختن آن از نیازهای ضروری و از مهارت‌های مهم و ارزشمند و کارا در زندگی انسان است، در اواخر قرن بیستم ظهور و بروز پیدا کرد و تا به امروز، به شکل روزافزونی موردتوجه قرارگرفته و اهمیت فراگرفتن آن نیز بیشتر شده است. ما به‌وسیله زبان بدن می‌توانیم افکار و نیّات دیگران را بخوانیم و بفهمیم و در این زمینه خود را مسلط کنیم تا ضمن برقراری رابطه‌ی کلامی، رابطه‌ و ارتباط غیرکلامی را هم مورداستفاده قرار دهیم تا در زندگی شخصی و کاری و اجتماعی خود موفق‌تر باشیم و از این امر مهم در ارتباطات انسانی غافل نمانیم.

تعریف زبان بدن

مجموعه حالات و رفتارها و علامت‌هایی که ما با بدنمان ایجاد می‌کنیم و از این طریق پیام‌هایی را منتقل می‌کنیم. به عبارت دیگر به ارتباطی که بدون کلام و نوشتن و به‌وسیله بدن برقرار می‌شود، زبان بدن گفته می‌شود.

اهمیت و ضرورت آموختن زبان بدن

زبان یک نظام است که بسیاری از تفکرات و انتخاب‌‎ها و کلام و بیان آدمی در آن نهفته است. از طریق زبان می‌توانیم نسبت به رفتار خود و دیگران شناخت به‎دست بیاوریم و با شناخت دقیق‌تر و بهتر خود و بهبود و تقویت ارتباطات خود با دیگران و یادگیری زبان بدن بتوانیم در زندگی شخصی و اجتماعی از موفقیت بیشتر و رضایت قابل قبولی برخوردار شویم و بسیاری از مواقع شرایط را به نفع خود تغییر دهیم.

امروزه اهمیت زبان بدن جهانی است و خود جهانی بودن این مقوله، ارزش و اهمیت بیشتری را به‌وجود می‌آورد تا به دنبال یادگیری این ارتباط غیرکلامی برویم.

اگر که می‌خواهیم گفتگو و مذاکرات بهتر و موفقی داشته باشیم، اگر که می‌خواهیم آرامش و اعتماد به‌نفس را تجربه کنیم، باید به دنبال آموختن زبان بدن باشیم. زبان بدن به ما کمک می‌کند تا بتوانیم از بروز رفتارهایی که با گفتار ما تناقض دارد جلوگیری کنیم و بر خود و اعمال و رفتارمان آگاه باشیم و همین کسب آگاهی خود بسیار ارزشمند و مهم است و می‌تواند زمینه‌ساز پیشرفت‌های فردی بیشتری برای ما بشود.

وقتی زبان بدن را یاد می‌گیریم، از آنجاکه نشان‌دهنده‌ی درون افراد است، به ما کمک می‌کند تا بتوانیم برخوردی دقیق، درست و آگاهانه با افراد و اشخاص با توجه به زبان بدن آن‌ها داشته باشیم و این برای ما یک امر مهم است. که چگونه زبان بدن کسانی که در اطراف شما هستند را تفسیر کنید، درحالی‌که می‌توانید زبان بدن خودتان را با این کلاس و دانستن اسرار زبان بدن، تکمیل کنید.

به‌طورکلی، زبان بدن توسط ذهن ناخودآگاه ما کنترل می‌شود و همیشه با آنچه که می‌گوییم، مطابقت ندارد. افراد باهوش می‌توانند بر تفاوت‌های بین آنچه می‌گویید و آنچه که بدن شما با حرکات می‌گوید، پی ببرند و حس واقعی شما را حدس بزنند. برای اطمینان از این‎که افکار و عقاید خود را آن‌طور که می‌خواهید انتقال دهید، زبان بدن را تمرین کنید تا حرکات شما با کلمات شما منطبق باشد.

برای درک و شناخت بیشتر و بهتر از زبان بدن به نکات و توصیه‌های زیر توجه کنید

زبان بدن شامل مجموع حرکات است

برای فهمیدن درست زبان بدن باید بدانید که مجموعه‌ای از حرکات و رفتار را باید دید و تحلیل کرد نه به‌صورت تکی، اگر در تحلیل زبان بدن فقط یک حرکت را دیدیم و تفسیر کردیم و از توجه و تحلیل سایر حرکات و رفتارها غافل شدیم، درواقع در درک و فهم این زبان مهم دچار خطا و اشتباه خواهیم شد. نکته‌ی دیگر اینکه رفتار و حرکات را با توجه به شرایط و مکان تفسیر و تحلیل کنید تا به درک و شناخت دقیق و درستی از زبان بدن برسید.

رعایت حریم شخصی و حفظ فاصله

این نکته‌ی مهم را به یاد داشته باشید که حتما حریم شخصی افراد را رعایت کنید و عدم رعایت فاصله باعث واکنش افراد می‌شود، ما انواع رعایت فاصله‌داریم که ضروری است بدانیم با توجه به شرایط و موقعیت‌های مختلف این فاصله را رعایت کنیم. حریم و فاصله شخصی به‌صورت دسته‌بندی زیر است:

 • صمیمی

این حریم بسیار مهم و ارزشمند است و کسانی وارد این حریم می‌شوند که ازنظر عاطفی یا جنسی به فرد نزدیک باشند، در حریم صمیمی فاصله بین افراد ۱۵ تا ۴۵ سانتی‌متر است. حریم صمیمی افراد قطعا جای هرکسی نیست و هرکسی هم نباید به خود اجازه دهد که وارد حریم صمیمی افراد شود.

 • شخصی

حریم شخصی شعاعی گسترده‌تر دارد، مهمانی‌ها و گردهمایی‌های خصوصی و خودمانی جزو این حریم هستند. رعایت فاصله در این حریم بین ۴۶ تا ۱۲۲ سانتی‌متر است.

 • اجتماعی

حریم اجتماعی همان‌طور که از اسمش پیداست، حریم و میزان فاصله در جامعه و اجتماع است که فاصله مناسب در این حریم بین ۱۲۲ سانتی متر تا ۳.۶ متر است. غریبه‌ها افراد ناشناس و کسانی را که به‌خوبی نمی‌شناسیم در این حریم جای دارند.

 • عمومی

این فاصله، مکان‌های عمومی را شامل می‌شود و دامنه‌ی آن از همه حریم‌های نامبرده بیشتر است و فاصله مناسب در این حریم بیش از ۳.۶ متر است.

انتقال احساسات از طریق زبان بدن

بسیاری از احساسات نیازی به استفاده از کلام و بیان ندارد بلکه از طریق زبان بدن به‌خوبی و درستی قابل‌انتقال و فهم هستند. ما از طریق زبان این پیام را ارسال می‌کنیم که اکنون در چه حس و حالی هستیم و احساسات ما به چه شکل است. احساساتی مانند غم، شادی، ترس، استرس، عشق، تنفر و… ازجمله احساساتی هستند که بدون نیاز به کلمات از طریق زبان بدن انتقال می‌یابند.

زبان بدن

تناسب و هماهنگی بین زبان بدن و پیام دلخواه ما

مهم‌ترین نکته‌ای که در رابطه با زبان بدن وجود دارد این است که بین افکار و صحبت‌های ما با زبان بدن باید هماهنگی و تناسب وجود داشته باشد، در غیر این صورت به‌جای توجه به کلام و بیان ما زبان بدن موردتوجه و دقت قرار می‌گیرد و پیام زبان بدن موردقبول واقع می‌گردد. پس نباید هیچ تناقض و تضادی بین زبان بدن و گفتار ما وجود داشته باشد. برای همین باید بدانید و بفهمید که فرد چه زمانی کلمات و حرکات متناقض می‌فرستد و چه زمانی بین حرکات و کلمات او تناسب وجود دارد و این در راستای یک‎دیگر است.

در زبان بدن چیزی به نام نقطه کور داریم

نقطه کور را می‌توان به‌راحتی شناخت و فهمید، زمانی که کلام و گفتار فردی با زبان بدنش تناقض داشت و برای شما گیج‌کننده و تعجب‌آمیز و غیرقابل قبول بود و خود شخص این تناقض را قبول ندارد و رد می‌کند شما در واقع با نقطه کور مواجه هستید. در حقیقت شما چیزی را از رفتار و زبان بدن فرد میدانید که خودش نسبت به آن ناآگاه و بی‌اطلاع است. اغلب افراد حداقل یک نقطه کور را دارند، یعنی زمانی که نمی‌دانند حرکات و کلماتشان چگونه بر دیگران تأثیر دارد و همه به‌نوعی آن نقطه کور را می‌دانند به‌غیراز خود شخص مثل بوی بد دهان.

برخورد اول را جدی و مهم بدانید

برخورد اول بسیار مهم و اثرگذار است. به‌هیچ‌وجه اهمیت و تأثیری را که برخورد اول دارد و ذهنیت و تصویر ذهنی که ایجاد می‌کند را دست‌کم نگیرید، برخورد اول این امکان را دارد که برای همیشه تصویر ذهنی به وجود آمده را تا همیشه نگه دارد و سعی کنید از همه نظر در برخورد اول عالی و خوب به نظر برسید. مثل هماهنگی زبان بدن با کلام و صحبتتان، مثل آگاهی و تسلط بر زبان بدن و فهمیدن آن به‌خوبی و درستی، شیک‌پوشی و لبخند زدن.

زبان بدن لحن صدا را هم شامل می‌شود

شاید عده‌ای فکر کنند لحن بیان و صدا جزء زبان بدن نباشد، ولی لحن صدا هم جز زبان بدن است و هم اثرگذار. لحن صدای ما می‌تواند بیان‌کننده‌‌‌‌‌‌‌ی حالات درونی ما باشد و در جذابیت ما و تأثیر گزاری ما در مخاطب اثر بگذارد. همچنین در سخنوری و سخنرانی بسیار مهم و قابل‌توجه است. پس سعی کنید با لحن مناسب و مشخص و طبیعی خود صحبت کنید و ادا درنیاورید و به شکل مصنوعی صحبت نکنید و تن صدا و زیروبم صدا را هم مدنظر قرار دهید.

سعی کنید استرس و اضطراب خود را فاش نکنید

اگر که از آن دسته افرادی هستیم که زود عصبانی و یا تحریک می‌شویم، باید خود را کنترل کنیم، خودمان باشیم، حواسمان به پاهایمان باشد و پاها را کنترل کنیم، استرس و اضطراب ما نباید علنی شود؛ به دست‌ها در ابن زمان توجه کنید و کنترل کنید، نفس عمیق بکشید مثبت فکر کنید و خودتان را حفظ کنید. هم‌چنین مراقب باشیم بی‌حوصلگی از طریق زبان بدن منتقل نشود زیرا منجر به ایجاد حس بد و نامطلوبی در مخاطب می‌شود.

استرس

۱۰ نکته برای مثبت نگه‌داشتن زبان بدن

حالت ایستادن یا نشستن

در حالت نشسته یا ایستاده، آرامش خود را حفظ کنید. خمیده نباشید، اما شق ‌و رق هم نباشید و کمی شانه‌هایتان را شل کنید. این کار باعث می‌شود دیگران فکر کنند که شما با محیط اطراف خود احساس راحتی می‌کنید.

زبان بدن

فضای خودتان را داشته باشید

شما نباید خیلی بی‌پروا بنشینیدT بلکه باید به‌اندازه خودتان فضا اشغال کنید. این به دیگران نشان می‌دهد که شما با خودتان راحت هستید. یاد بگیرید که زبان بدن خود را به‌کارگیرید تا اعتمادبه‌نفس را نشان دهید.

تکیه دهید

زمانی که کسی صحبت می‌کند کمی تکیه دهید، این نشان می‌دهد که شما به‌طورجدی گوش می‌دهید. خیلی تکیه ندهید (لم ندهید)، زیرا این سیگنال‌هایی از این‎که شما علاقه‌ای به موضوع ندارید را ارسال می‌کند.

بازوها

دست‌به‌سینه بودن یک علامت واضح از این است که بی‌علاقه به پیرامون خود هستید. تمرین کنید که بتوانید دست‌هایتان را در کنارتان نگه‌دارید یا دست‌هایتان را در هم کرده و نشان دهید که آماده ارتباط برقرار کردن هستید.

دست‌ها

صحبت کردن با دست یک‌راه آسان برای ترکیب حرکات و گفتگو است، اما مراقب باشید که آن را خیلی در هوا نرقصانید. با دست‌های خود بر کلمات تأکید کنید، این می‌تواند اعتمادبه‌نفس و مطمئن بودن شما را نشان دهد.

دست دادن

دست دادن یکی از مهم‌ترین نشانه‌های ارتباطی غیرکلامی است زیرا می‌تواند حال و هوای کل مکالمه را تنظیم کند. دست دادن محکم شما را مطمئن و قدرتمند جلوه می‌دهد. درصورتی‌که دست دادن ضعیف آسیب‌پذیری شما را نشان می‌دهد. مراقب باشید که دست دیگران را خیلی فشار ندهید (له نکنید).

زبان بدن

ارتباط چشمی

سر خود را بالا نگه‌دارید و به فردی که با او گفتگو می‌کنید نگاه کنید، هم‌ زمانی که آن‌ها با شما صحبت می‌کنند و هم زمانی که شما با آن‌ها صحبت می‌کنید. لازم نیست که آن‌ها را خیره نگاه کنید، بلکه باید گاهی پلک بزنید و به اطراف نگاه کنید. ارتباط چشمی خوب باعث می‌شود که دیگران بدانند که شما به گفتگو علاقه‌مند هستید.

حرکات تصدیق‌آمیز

شما می‌توانید همدلی را با حرکت ساده‌ای از توافق نشان دهید مانند تکان دادن سر یا لبخند. این کارها باعث می‌شوند که مردم بدانند که شما در کنار آن‌ها هستید و می‌توانید با آن‌ها همدردی کنید. در جای مناسب نیز می‌توانید از خنده بلند استفاده کنید.

یادداشت‌ برداری

یادداشت‌ برداری به دیگران این حس را می‌دهد که شما برای حرف‌های آن‌ها ارزش قائلید و درگیر مکالمه آن‌ها هستید. البته یادداشت‌ برداری در هر شرایطی مناسب نیست.

پرسشنامه

آرام‌تر

نفس عمیق بکشید، آن را دو یا چند ثانیه نگه‌دارید و سپس بیرون دهید. کمی بر روی آرام‌تر کردن گفتار و حرکات بدن خود تمرکز کنید. این باعث می‌شود که دیگران فکر کنند اعتمادبه‌نفس بیشتری دارید و متفکر هستید. اگر عصبی هستید، این کار به آرامش شما کمک خواهد کرد.

۱۰ زبان بدنی که موردقبول نیستند

چک کردن زمان

به ساعت نگاه کردن این سیگنال را می‌فرستد که نمی‌خواستید در آنجا باشید و کارهای مهم‌تر دیگری دارید. اگر برنامه دیگری دارید، می‌توانید خیلی مؤدبانه به شخص دیگری بگویید که باید به‌قرار دیگری بروید و عذرخواهی کنید.

دست زدن به صورت

برای هرکسی ممکن است خارش در صورت پیش بیاید و خاراندن آن برای یک یا دو بار مشکلی نیست اما اگر در هنگام صحبت با شخص دیگر، این کار را به‌طور مکرر انجام دهید، نشان‌دهنده‌‌ی این است که دروغ می‌گویید و از این طریق می‌توانید دروغ‌های افراد را با حالات صورت و زبان بدن تشخیص دهید.

روی لبه

نشستن بر روی لبه صندلی نشان می‌دهد که شما به معنای واقعی کلمه در لبه ذهنی و فیزیکی هستید. با نشستن کامل بر روی صندلی و احساس راحتی کردن، به دیگران احساس آرامش و راحتی دهید.

اشیاء

قرار دادن یک شئ در مقابل بدنتان مقاومت و خجالت شما را نشان می‌دهد. مواردی را که لازم دارید را در کنار خود قرار دهید تا به مردم نشان دهید که در پشت آن‌ها پنهان نیستید.

خیلی نزدیک

شما می‌خواهید به کسی که می‌خواهید با او وارد مکالمه شوید نزدیک باشید، اما در حباب شخصی آن‌ها بودن ممکن است باعث ناراحتی شما شود و به نظر برسد که شما از اشارات اجتماعی اصلی چیزی نمی‌دانید. از کسی که دوست صمیمی شما نیست، بهتر است چهار فوت فاصله بگیرید.

لبخند جعلی

مردم به راحتی می‌فهمند که چه زمانی لبخند شما جعلی است، پس بهتر است خودتان را اذیت نکنید. یک لبخند واقعی فقط با صورت نشان داده نمی‌شود؛ این لبخند می‌تواند در تمام‌صورت شما ازجمله چشم‌هایتان دیده شود. اگر نیاز به لبخند داشتید، سعی کنید به یک فکر یا خاطره‌ی خوش فکر کنید.

پلک زدن بیش‌ازحد

پلک زدن طبیعی است اما پلک زدن بیش‌ازحد معمولا نشانه‌ای از اضطراب و نگرانی است. عادت‌های پلک زدن خود را درحالی‌که به آینه نگاه می‌کنید تمرین کنید.

نگاه کردن به زمین

این به مردم این نکته را می‌رساند که شما خجالتی یا بی‌علاقه هستید.

زبان بدن مثبت عامل مهمی در تکنیک‌های ارتباطی غیرکلامی است. اگر به دنبال راهی برای بهبود زبان بدن خود هستید تا کسب‌وکارتان موفقیت‌آمیز شود، این دوره زبان بدن را برای کارآفرینان خود در نظر بگیرید.

چگونه با زبان بدن بفهمیم کسی واقعاً دوست ماست؟

 نشانه‌های رایج احترام و دوستی بدین قرار است:

 • لبخندهای گرم و صمیمانه
 • سینه و پاها به هنگام صحبت به سمت شما نشانه رفته باشند.
 • گوش دادن به صحبت‌های شما، بدون قطع کردن رشته کلام
 • سهیم شدن در صحبت و گفت‌وگو
 • خوشحال شدن صمیمانه از موقعیت‌های شما
 • توجه شما را به خود جلب نکردن
 • برقراری تماس چشمی
 • متمایل شدن به سمت شما وقتی حرف می‌زنید.
 • سرتکان دادن به علامت تائید وقتی حرف می‌زنید.
 • کج کردن سر به هنگام صحبت شما
 • صحبت کردن در وقت نیاز

اگر او جنس مخالف است و تمامی این نشانه‌ها را دارد، بی‌شک او به شما علاقه‌مند شده است!

زبان بدن از چهار قسمت مختلف بدن ارسال می‌شود

انسان‌ها از چهار قسمت اصلی پیام زبان بدن خود را منتقل می‌کنند و این چهار قسمت درواقع به‌خوبی بیان‌کننده وضعیت درونی و افکار انسان‌ها هستند که با توجه به حالات و حرکات این چهار قسمت، می‌توان در شناخت افراد و موفقیت خود استفاده کرد. این چهار قسمت عبارت‌اند از: صورت ،چشم‌ها، بازوها و دست‌ها، بالاتنه و پاها.

سروصورت

با اعضای صورت مثل بینی و گوش‌ها بازی نکنید و به‌اصطلاح ور‌ نروید زیرا حس بد و ناخوشایندی را به طرف مقابلتان منتقل می‌کند. لبخند بزنید زیرا که آرایش صورت شما و عامل جذابیت شما خواهد بود. لبخند زدن انرژی مثبت و حالت آرامش‌بخش ایجاد می‌کند.

سه حالت نیز برای سر وجود دارد که عبارت‌اند از: سر رو به بالا که به معنای بی‌طرف بودن و یا تایید است، کج شدن سر به یک‌طرف نشانه علاقه‌مند بودن است و سر به سمت پایین حاکی از دید منفی و حالت انتقادی است.

چشم‌ها

چشم‌ها بسیار صادق هستند و حالت درونی ما را نشان می‌دهند. برقراری ارتباط چشمی را در مذاکرات و روابط فراموش نکنید؛ این به نفع شما خواهد بود. تماس چشمی نباید به صورت دائم و به صورت زل زدن و خیره شدن باشد، همچنین در هنگام برقراری تماس چشمی لبخند زدن باعث انتقال احساس خوب و مثبت می‌شود.

دست‌ها و بازوها

دست‌ها دارای حالات گوناگونی هستند؛ دست‌‌ها به‌صورت باز که به معنای صداقت، حقیقت، وفاداری و فروتنی است؛ مانند سوگند خوردن. مالیدن دو دست به هم‎دیگر که به معنای داشتن هیجان، نظر مثبت و برنده شدن است. دست گره‌خورده به هم دارای دو معنای وجود اعتمادبه‌نفس و یا احساس دشمنی و درمانده بودن است. گرفتن مچ دست نیز بیان‌کننده‌ی اعتمادبه‌نفس و بی‌باک بودن و یا وجود استرس و عصبی بودن است.

پاها

پاها نیز دارای حالات گوناگون و مختلفی هستند که هرکدام معانی خاص خود را داردند، پاهای تاشده که می‌تواند نشان‌دهنده‌ی دید و نگرش منفی و یا حالت تدافعی باشد و این امر برای خانم‌ها نوعی وقار محسوب می‌شود. همچنین وجود پای تاشده به این شکل که پای راست بر پای چپ قرار می‌گیرد که در این حالت باید حتماً مجموعه‌ای از حرکات و رفتار در نظر گرفته شود که می‌تواند بیان‌کننده حالت حمایتی باشد، مانند نشستن در سالن کنفرانس و سخنرانی‌ها.

سخن آخر

در دنیای امروز که ارتباطات به شکل گسترده و فراگیر وجود دارد، ارتباطات غیرکلامی از اهمیت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و کسانی موفق‌‌تراند که سعی در شناخت بیش‌ازپیش خود داشته باشند و شناخت زبان بدن و آگاهی و تسلط بر آن و کمک از این زبان در ارتباطات و مذاکرات بی‌شک عاملی تعیین‌کننده برای موفقیت و پیشرفت ماست.

خیلی از مواقع ما انسان‌ها با عدم آگاهی نسبت به زبان بدن واکنش‌ها و رفتارهایی را نشان می‌دهیم که به‌هیچ‌وجه نمی‌خواهیم چنین واکنش و رفتاری از ما سر بزند و برای ما عواقب و تبعاتی را به دنبال داشته باشد، پس اگر خود را دوست داریم و یا برای پیشرفت و موفقیت و خودشناسی خودمان ارزش قائلیم باید به دنبال موارد و اهدافی باشیم که به ما در این زمینه‌کمک می‌کند. زبان بدن و آگاهی نسبت به آن یکی از این موارد است که حتما باید به آن توجه بیش‌ازپیش شود و حتی به‌صورت آموزش همگانی دربیاید. به امید رشد و آگاهی بشر.

درباره مهدی حبیب زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *