خانه / آموزش آنلاین / مدیر فنی بند ب / هتل و تور / انواع پکیج تور مسافرتی و نحوه محاسبه قیمت تمام شده

انواع پکیج تور مسافرتی و نحوه محاسبه قیمت تمام شده

پیش از این طی مقالاتی که در این خصوص ارائه گردید، به دسته بندی انواع تور و نحوه بستن پکیج تور مسافرتی اعم از تورهای داخلی یک‎روزه و چند روزه، تورهای خروجی و تورهای ورودی به‎طور کلی اشاراتی داشتیم. در این مطلب به بررسی دقیق‎تر و عملیاتی‎تر انواع تورهای مسافرتی و نحوه محاسبه قیمت تمام شده تور می‎پردازیم.

تور

پکیج تورهای گروهی

در این نوع از پکیج مسافران بر اساس تاریخ از پیش تعیین شده و مدت زمان مشخص اجرای تور اقدام به ثبت نام و خرید خدمات تور می نمایند و در صورت به حد نصاب رسیدن تعداد مسافران و یا تکمیل ظرفیت ، تور اجرا می گردد.همانطور که پیشتر در رابطه با خدماتی که در یک پکیج تور ارائه می شود اشاره گردید ، برای نحوه محاسبه قیمت این خدمات در پکیج تور ، رعایت این موارد ضروری می باشد.

۱٫ حمل و نقل

 • تور هوایی

اگر تور به‎صورت هوایی اجرا گردد، تهیه بلیط به سه روش بلیط سیستمی، بلیط چارتر و بلیط پوینت (point) صورت می‎پذیرد. در پکیج هایی که با بلیط سیستمی بسته می‎شوند، معمولا پایین‎ترین نرخ کلاس پروازی به‎صورت رفت و برگشت در مسیر مورد نظر و در تاریخ معین از سیستم دریافت می شود و مبنای محاسبه قرار می گیرد. به‎همین دلیل در تبصره‎ای در ذیل پکیج به این نکته اشاره می‎گردد. بنابراین ممکن است قیمت تور برای مسافران به‎دلیل تقدم و تاخر در زمان ثبت نام و خرید تور متغیر باشد. از آن‎جایی که هنگام رزرو بلیط سیستمی در هر بار رزرو نمی‎توان بیش از تعداد ۹ نفر در لیست مسافران را قرار داد، لذا در هر بار رزرو ممکن است نرخ کلاس پروازی تغییر یابد. حتی در مواردی که تعداد مسافران بیش از یک نفر باشد، ممکن است هنگام رزرو بلیط سیستمی برای یک یا دو نفر روی یک کلاس پروازی با نرخ پایین‎تر جا باشد و برای باقی نفرات از نرخ کلاس پروازی بالاتر استفاده گردد. در عین حال پروازهای سیستمی دارای قابلیت ارائه نرخ خردسال (از ۲ تا ۱۲ سال) با بهای کمتر نسبت به نرخ بزرگ‎سال و همچنین نرخ کودک زیر ۲ سال می باشند.

اما در پکیج هایی که با پرواز چارتر (فول چارتر یا سیت چارتر) بسته می‎شوند، از آن‎جایی که خرید صندلی پرواز از قبل و به‎صورت کلی با نرخ ثابت انجام شده، قیمت تور در پکیج از زمان ابتدا تا انتهای فروش ثابت بوده و تقدم و تاخر زمانی در خرید تور موجب تفاوت نرخ تور نمی‎گردد. از طرفی ذکر این نکته نیز لازم است که چون بلیط‎های چارتری در دوره‎های زمانی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت پیش خرید می‎شوند ، طبیعتا به‎علت مصادف شدن بعضی از زمان‎های اجرای تور با تعطیلات یا مناسبت‎هایی در این ایام، قیمت پرواز توسط آژانس چارتر کننده بر اساس قانون عرضه و تقاضا مشمول افزایش نرخ می‎گردد (مثلا قیمت پرواز در برخی از مسیرها اوایل هفته با اواخر هفته متفاوت است). بر همین اساس در زمان‎هایی که آژانس با کاهش میزان متقاضیان تور مواجه می‎گردد، ممکن است قیمت تور را از نرخ اعلام شده بر روی پکیج کاهش دهد که در این حالت اصطلاحا به آن تورهای لحظه آخری یا آفری گفته می‎شود. لازم به ذکر است که قیمت گذاری در پروازهای چارتری مشمول نرخ خردسال نمی‎گردد.

آخرین روش در قیمت پرواز مربوط به روش تهیه بلیط به‎صورت Point است. در این روش با وجود پیش خرید بلیط توسط آژانس از ایرلاین مربوطه، بر اساس مفادی که در قرارداد وجود دارد ایرلاین به‎صورت موردی اقدام به اعلام نرخ پرواز می‎کند و آژانس مربوطه بر اساس نرخ اعلامی از سوی ایرلاین اقدام به قیمت گذاری پکیج می‎نماید.

 • تور زمینی

در اجرای تور به‎صورت زمینی (معمولا اتوبوس)، آژانس مجری بر اساس تجربه قبلی و شناخت از میزان ظرفیت فروش تور از وسایل نقلیه عمومی با ظرفیت‎های متفاوت استفاده می‎کند. در این حالت وسیله نقلیه انتخابی با ظرفیت مشخص و تعداد روز معین از قبل به‎صورت پیش قرارداد به‎طور دربستی رزرو و قیمت نهایی بر تعداد ظرفیت صندلی‎های وسیله نقلیه سرشکن می شود. در این حالت آژانس مجری باید تعداد نفرات را نه بر اساس تعداد صندلی بلکه بر اساس تعدادی که احتمال می‎دهد توانایی جذب آن‎ها را دارد محاسبه کند. و تعدادی را به عنوان ضریب ریسک یا خطا در نظر بگیرد که به آن نقطه شکست ( Break Point ) می گویند که اگر چنان‎چه تعداد نفرات ثبت نامی در تور به حد نصاب لازم نرسید، فروش تور را متوقف کرده تا دچار ضرر و زیان ناشی از عدم به فروش رسیدن تمامی ظرفیت تور نگردد. بر همین اساس نیز بندی در قرارداد اجرای گشت‎های داخلی و خارجی که از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تنظیم گردیده وجود دارد که اگر چنانچه تور به حد نصاب لازم (که همان نقطه شکست می باشد) نرسد، آژانس مجری مجاز به ابطال تور و عودت وجوه دریافتی از مسافران می‎باشد.

گشت تور

۲٫ اقامت

همان‎طور که در مبحث انواع مراکز اقامتی اشاره گردید، مراکز اقامتی بر اساس نرخ نامه‎ای که از طرف اتحادیه با توجه به درجه و امکانات هتل به آن‎ها اعلام می‎گردد و این نرخ می‎تواند در زمان‎های مختلف با توجه به تعداد و حجم مسافران در مقاطع مختلف سال متفاوت باشد، اقدام به ارائه خدمات می‎کنند که به آن نرخ پایه یا نرخ Board گفته می‎شود. مکان‎های اقامتی برای آژانس‎ها و کارگزارانی که به‎طور موردی یا دائمی از خدمات آن‎ها استفاده می‎کنند تخفیفات خاصی ارائه می‎دهند که بر همین اساس نرخ مراکز اقامتی را به شکل ذیل دسته بندی می‎کنیم:

هتل-بزرگ-رامسر

 • Rack Rate یا همان نرخ Board که به مسافرانی ارائه می‎شود که به‎طور انفرادی به آن‎ها مراجعه می‎کنند و شامل تخفیف نمی‎گردد.
 • Travel Agency Rate (TA Rate): این نرخ همان نرخ تخفیف دار ویژه آژانس‎های مسافرتی یا کارگزاران است که پایین‎تر از نرخ Board بوده و بر اساس تعداد مسافران و همچنین میزان کارکرد آژانس یا کارگزار مربوطه میزان این تخفیف متغیر است و شامل تخفیف برای مسافران با تعداد کم و موردی (TA Individual Rate) و مسافران با تعداد بالا و پیوسته (TA Group Rate) می‎باشد. اصولا مراکز اقامتی نرخ خدمات خود را بر اساس هر اتاق هر شب ارائه می‎کنند که مبنای اقامت برای هر اتاق ريال اقامت در اتاق دو تخته است (متداول نرین شیوه در بستن پکیج). ولی برای اقامت در اتاق بک تخته یا اقامت در اتاق دو تخته با تخت اضافه نیز نرخ مربوطه را دارند. برای محاسبه قیمت اتاف برای هر نفر در اتاق دو تخته در پکیج تور باید نرخ اعلامی بخش بر دو شده و در تعداد شب‎های اقامت ضرب گردد.

۳٫ ترانسفر و مراسم استقبال و بدرقه و گشت شهری

این خدمات که اصولا توسط کارگزار در شهر یا کشور مقصد ارائه می‎گردد به دو روش تعیین نرخ می‎شود.

 • کارگزار فردی را با وسیله نقلیه معین ( ا توجه به تعداد نفرات) در مقصد به استقبال مسافران در مبادی ورودی اعزام می‎کند و نرخی را به‎صورت کلی به آژانس اعلام می‎نماید. نرخ اعلامی از طرف کارگزار برای ارائه خدمات فوق به تعداد مسافران سرشکن شده و مبنای محاسبه قیمت در پکیج تور قرار می‎گیرد.
 • کارگزار نرخ ثابتی را برای ارائه خدمات فوق فارغ از تعداد نفرات برای هر نفر اعلام می‎کند و این نرخ مبنای محاسبه قرار می‎گیرد.

۴٫ راهنما

هزینه راهنمای تور اگر چنانچه از ابتدای حرکت تور همراه تور باشد بر اساس نرخ توافقی با آژانس به ازای هر روز کاری محاسبه شده و مانند بهای پرداختی به وسیله نقلیه به تعداد مسافران سرشکن می‎شود. در این مورد نیز بهتر است نقطه شکست یا همان Break Point مبنای محاسبه قرار گیرد.

تور-لیدر

۵٫ روادید

از آن‎جایی که ارائه خدمات روادید برای هر مسافر با گذرنامه جداگانه به‎صورت انفرادی صورت می‎گیرد، هزینه این خدمات نیز به‎همان شکل مورد محاسبه قرار می‎گیرد.

۶٫ بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی نیز به‎صورت انفرادی و بر اساس نرخ مصوب شرکت‎های بیمه در قیمت تور محاسبه می‎گردد.

پکیج‎های خاص

در مواردی که کم و بیش در آژانس‎های مسافرتی اتفاق می‎افتد، مسافرینی برای خرید خدمات تور مراجعه می‎کنند که بنا به دلایلی برنامه سفر آن‎ها یا مدت زمان درخواستی آن‎ها با پکیج تورهای گروهی هم‎خوانی ندارد و از طرفی مایل به دریافت خدمات تور از آژانس مربوطه می‎باشند و یا بعضا تقاضای سفر با ایرلاین مشخصی غیر از ایرلاین موجود در پکیج را دارند. در این حالت آژانس اقدام به تهیه پکیج خاص بر اساس درخواست مسافرین خود می‎نماید. در ذیل به بررسی این نوع پکیج‎های خاص می‎پردازیم.

 • Free Independent Travelers ( FIT )

در این نوع پکیج خدمات درخواستی و تمامی اجزاء پیش بینی شده در پکیج تور مسافرتی به گروهی از مسافران که در قالب یک گروه کوچک خانوادگی یا دوستانه هستند ارائه می‎گردد.

 • Group inclusive Travelers ( GIT )

این پکیج نیز مانند FIT تهیه و تنظیم می‎گردد، با این تفاوت که تعداد نفرات در این پکیج از پکیج قبلی بیشتر بوده و اغلب شامل گروه هایی که به‎صورت دانشجویی،، سازمانی و نظایر آن تصمیم به سفر سیاحتی می‎گیرند، می‎باشد.

 • Meeting . Incentive . Conference . Exhibition ( MICE )

همان‎طور که از عنوان این بخش پیداست، این پکیج برای گروه هایی تهیه می‎گردد که اهداف غیر سیاحتی داشته و بیشتر جهت شرکت در همایش‎های علمی، نمایشگاهی، آموزشی و یا ورزشی اقدام به سفر می‎کنند.

 

نوشته شده توسط آقای ابوالقاسم حقیری مدیر فنی بند ب آژانس نوروز گشت

 

درباره سعید سویزی

مدیر محتوای وبسایت آکادمی فرانگر

بیشتر بخوانید

مراکز اقامتی

آشنایی با انواع مراکز اقامتی و خدمات مربوطه

وقتی قصد سفر دارید و مدت سفر شما در مقصد یا مقاصد مورد نظر یک …

4 دیدگاه‌ها

 1. سلام، آیا هزینه خورد و خوراک در بستن پکیج لحاظ نمی شود؟

 2. سلام وقت بخیر چطور میتونم اموزش گابریل از پایه ببینم

  • سلام، مراکز آموزشی زیادی هستند که شما می‎تونید بهشون مراجعه کنید. از جمله مرکز آموزش ایران‎ایر، دانشکده صنعت هواپیمایی کشوری و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *