خانه / پرواز، تور و هتل / اصطلاحات تور / معرفی انواع فروش تور

معرفی انواع فروش تور

تور

اعزام مسافر در تورهای داخلی به ۲ صورت است:

  • فروش شناور

برای روشن شدن مطلب بهتر است با یک مثال به موضوع بپردازیم، شما یک تور را از آژانس طاهاگشت که برگزار کننده و مجری اصلی می‎باشد خریداری نموده و آن را به قیمت بالاتر به مسافر می‎فروشید. به عنوان مثال مسافری دارید که می‎خواهد با همسرش به مشهد مسافرت کند و از تمامی خدمات تور بهره‎مند شود. شما با آژانس طاهاگشت که می‎دانید در برگزاری تور مشهد قوی است و برگزار کننده مستقیم تور می باشد تماس می‎گیرید. او قیمت تور را  برای هر مسافر ۷۸۵ هزار تومان  به شما اعلام می‎کند. شما همان تور را به مسافر ۷۸۵ هزار تومان قیمت می‎دهید.

در فروش شناور تور نیز باید دقیقا ساعت پرواز،تاریخ، خدمات و گشت‎های آژانس طاهاگشت را به مسافر اعلام کنید (نه کمتر و نه بیش تر). در بیشتر مواقع آژانس مجری از کل مبلغ تور مبلغی را به عنوان کمیسیون (کامیشن) شما در نظر می‎گیرند. در مثال بالا، قیمت تور ۷۸۵ هزار تومان بوده و آژانس طاهاگشت ۱۵ هزار تومان به عنوان کمیسیون شما در نظر می‎گیرد و دیگر شما نیازی به اضافه کردن نرخ و اعلام آن به مسافر ندارید. چرا که از همین ۷۸۵ هزار تومان سهم شما (سود شرکت شما) است. اگر آژانس کارگزار برای شما کمیسیونی در نظر نداشته باشد، خود می‎توانید با توجه به قیمت بازار، سودی معقول را به نرخ پکیج فوق اضافه و به فروش رسانید.

  • فروش مستقیم

در این روش شما خود پرواز، بلیط قطار و اتوبوس را چک کرده و رزرو می‎نمایید. همچنین با هتل یا رزرواسیون تماس گرفته و اقامت مسافر را رزرو می‎کنید یا حتی با ترانسفر و لیدر هماهنگ می‎کنید. لیدر باید کارت لیدری داشته باشد. همچنین ترانسفر به منظور انتقال مسافر را از فرودگاه، راه آهن و یا پایانه به هتل و بالعکس می‎باشد.

پس از مدتی فعالیت در شرکت هواپیمایی و مسافرتی و به‎دست آوردن تجربیات کافی، خودتان می‎توانید قضاوت کنید که با توجه به شرکتی که در آن مشغول هستید، در کدام مسیر و در چه تاریخ‎هایی می‎توان به سود بیشتر در فروش شناور و یا در فروش مستقیم دست یافت.

در برگزاری تور، تمامی مسئولیت‎ها در جلب رضایت و هماهنگی‎های لازم از نگاه حقوقی جهت برنامه سفر مسافر به عهده آژانس برگزار کننده (مادر) می‎باشد. اما شرکت فروشنده شناور حتما باید کلیه شرایط را به صورت مکتوب به مسافر اعلام کرده باشد.

نمونه‎ای از پیکج تور داخلی

در این نمونه کمیسیونی برای آژانس همکار در نظر گرفته نشده و چون نت می باشد آژانس هواپیمایی که قصد فروش تور شیراز را از طریق آژانس هواپیمایی طاها گشت را دارد باید خودش مبلغی معقول به این تور اضافه و سپس به فروش برساند.

تور داخلی

* در قسمتی که نرخ ۲ تخته و ۳ تخته اعلام شده است، منظور قیمت هر نفر در اتاق ۲ تخته و ۳ تخته می‎باشد. همان‎طور که مشاهده می‎کنید، اقامت در اتاق ۲ تخته گران‎تر از اتاق ۳ تخته است، چرا که مبلغ اتاق تقسیم بر ۳ شده و نرخ پایین‎تر می‎آید.

نکته: تور اینفو: منظور از تور اینفو تورهایی است که همکاران و پرسنل آژانس‎های هواپیمایی توسط یک کارگزار یا آژانس مادر به‎صورت رایگان و یا با تخفیف ویژه دعوت می‎شوند. هدف از برگزاری این تورها تشویش کانترهای پرفروش و یا آشنایی با مسیرهای جدیدی است که کارگزار قصد برپایی آن تور را دارد.

 

نوشته شده توسط نگین چپریان، مدرس بند ب

درباره سعید سویزی

مدیر محتوای وبسایت آکادمی فرانگر

بیشتر بخوانید

تور

انواع پکیج تور مسافرتی و نحوه محاسبه قیمت تمام شده

پیش از این طی مقالاتی که در این خصوص ارائه گردید، به دسته بندی انواع …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *