خانه / آموزش آنلاین / مدیر فنی بند ب / اخلاق حرفه‎ای گردشگری / الگوی رفتاری و اخلاق حرفه‌ای گردشگری

الگوی رفتاری و اخلاق حرفه‌ای گردشگری

کانتر تور

در روزگاری که صنعت جهانگردی و گردشگری می‌تواند کمک بارزی به اقتصاد کشورها و شهرها داشته باشد، الگوی رفتاری و اخلاق حرفه‌ای گردشگری علاوه بر آن‎که می‎تواند کمک شایانی به این اساس مهم نماید، امری بس ضروری نیز به شمار می‌رود. چراکه کم شمردن این امر می‎تواند علاوه بر اینکه لطمه‌هایی جبران ناپذیر به آینده‌ی گردشگری یک منطقه گردش بزند، ممکن است با عدم رعایت آن حتی به مرحله‌ی جذب گردشگر و رزرو اولیه در زمان حال نیز نرسد!

گردشگری را می‌توان در اماکن مختلفی یافت اعم از: موزه‌ها و آثار باستانی، طبیعت‌ها و پارک‌ها، مکان‌های تجهیز شده با وسایل تفریحی و سرگرم‌کننده مانند شهربازی‌ها و…

و یک گردشگر مانند بیشتر طبیعت گردان ممکن است خود اقدام به برگزاری تور دوستانه در بین هم گروهی‌های خود نماید و یا سفری انفرادی به کوهستان را تجربه کند. و یا همانند خیلی از تورهای درمانی و یا علمی که بعضا ثبت‌نام آن از طریق مسئول امور فرهنگی بیمارستان‌ها و یا دانشگاه‌ها انجام می‌پذیرد، به‌وسیله‌ی رابط که همان مسئولین ارگان‌ها می‌باشد از طریق آژانس هواپیمایی رزرو می‌شود.

و در بیشترین حالت آژانس هواپیمایی خود اقدام به برنامه‌ریزی و بستن پکیج از قبل می‌نماید و آن را برای تاریخی مشخص و یا نامحدود پس از اطلاع‌رسانی و تبلیغات به‌صورت انفرادی و یا گروهی به فروش می‌رساند.

موضوع از آن‎جایی مهم‌تر می‌شود که بدانیم اولین قدم در جهت توسعه و حفظ گردشگری در هر مجموعه و مکان گردشی رعایت اصول رفتاری و اخلاقی مناسب با مسافر است. فردی که به‌قصد رزرو تور و یا حتی صدور بلیط one way به آژانس مسافرتی مراجعه می‌کند، اولین فردی که با او روبرو می‌شود، کانتر آن آژانس است. به عبارتی می‌توان گفت کانتر نماینده‌ی هتل، ایرلاین و اماکن گردشگری موردنظر فرد است و اگر کانتر:

برخورد غیرحرفه‌ای با مسافر داشته باشد و ادب را رعایت نکند، مثلا از حضور مسافر در آژانس به گرمی و با بلند شدن به پای مسافر برحسب ادب استقبال نکند و یا پشت تلفن بی‌میلی بخرج دهد و بدون انرژی پاسخ گوی مسافر باشد.

استانداردهای یک سفر را رعایت نکند. مثال: تور شبی را به مسافر پیشنهاد دهد که پرواز رفت آن ساعت ۲۳:۰۰ و برگشت آن پس‌فردا ساعت ۰۵:۰۰ بامداد باشد و در واقع مسافر یک روز در مقصد برای سفر داشته است.

نظافت و آراستگی فردی را رعایت نکند. مثال: کانتر در فصل مناسبی پیشنهاد تور هندوستان را به مسافر بدهد. مسافر طبق چیزی که از دوستان و آشنایان شنیده است شهرهای هندوستان از بهداشت مناسبی برخوردار نیست. خود کانتر هم ظاهر تمیز و مرتبی ندارد. و وقتی اصرار کانتر را مبنی بر انتخاب هندوستان می‌بینید با خود به نتیجه می‌رسد که چون این فرد خودش پاکیزه نیست پس حتما هندوستان برای او آسان است ولی برای خودش سخت می‌گذرد.

و مواردی دیگر.

در تمامی این شرایط و از این قبیل، مسافر از سفر خود منصرف می‌شود. پس کانتر اولین الگوی گردشگری در آژانس هواپیمایی به شمار می‌رود.

 

متأسفانه به‌طور مکرر در بین همکاران به مواردی برمی‌خوریم که بسیار غیر حرفه‎ایست. زمانی که کانتر مسافر را مشتری نام می‌برد، وقتی شخص مراجعه‌کننده به آژانس به‌جای مسافر مشتری نام‌گذاری می‎شود، ناخودآگاه افکار به سمت نوعی دلالی هدایت می‌شود. مثلا کانتر گمان می‌کند: من کاسب هستم و ایشان مشتری من است. تا جایی که امکانش باشد سود بیشتری از وی می‌گیرم. در پی آن پس از ورود مسافر به مقصد گردشگری، مسافر باکیفیت پایین خدمات و یا ضعف امکانات هتل و یا لیدر نسبت به هزینه‌ی پرداختی بابت تور مواجه می‌شود. با کانتر رزرو کننده تماس می‌گیرد و اعتراض می‌کند. و از مسافر گفتن و از کانتر انکار کردن. .چون کانتر خود را فروشنده‎ای می‌پندارد که جنسش را فروخته و کارش با مشتری تمام‌شده و جنس فروخته‌شده پس‎گرفته نمی‌شود!

میزی که کارمند صدور تیکت و یا فروش تور پشت آن نشسته است کانتر نامیده می‌شود و کانتر حرمت دارد. این را در سن هجده سالگی زمانی که پشت کانتر آدامس جویدم و با برخورد سخت مدیر فنی مواجه شدم، از او شنیدم. پس حرمت کانتر خود را نگه‌دارید که مبادا مسافر با اعتراض و داد و بیداد حرمت کانتر شما را بشکند! خود را فروشنده و یا دلال و واسطه‌ی فروش فرض نکنید و مسافر را مشتری خود که تاجایی که می‌توانید از او پول دربیاوری، نپندارید. مسافر با مشتری زمین تا آسمان فرق دارد. مسافر حقوقی دارد که در هیچ صنفی این حجم از حق و حقوق مشتری برایش تعریف نشده است. فقط کافیست یک‌بار حقوق مسافر را نادیده بگیرید. آن‌وقت است که حتی اگر او فرصت و حوصله‌ی پیگیری از طریق مراجع را نداشته باشد؛ و فقط به‎دلیل تجربه تلخ سفر قبلی از رزرو از طریق آژانس‌های مسافرتی منصرف شده باشد، کل صنف گردشگری و آژانس‌ها زیر سؤال برود. حتما بارها این جملات را از عموم مردم شنیده‎ایم که:

آژانس‎ها دروغ میگویند، فلان هتل خیلی کثیف است. آژانس‎ها پرواز را گران می‎دهند، برو پای پرواز ارزان‌تر گیرت می‌آید.

پس با رفتار کاسبی فروش سایر همکاران و خود را خراب نکنید!

وقتی از الگوی گردشگری صحبت به میان می آید، علاوه بر رفتارهای فردی باید به تجربه‌ی سفر کانتر هم اشاره کرد. یعنی هر کانتر در هر مسیری که فعالیت دارد باید تجریه‎ی دیداری از آن مکان گردشگری را داشته باشد. کانتر صدور بلیط سیستمی که خود سابقه پرواز با ایرلاین‎ها و کلاس‌های گوناگون پروازی را داشته باشد، خیلی بهتر از همکاری که فقط برحسب گذرانیدن دوره‌های تیکت مسافر را راهنمایی می‌کند بر انتخاب و رضایت مسافر تأثیر می‌گذارد. و یا کانتر تور داخلی یا خارجی که خود مسیرهای مختلفی را سفر کرده است با اشاره به خیابان‌ها و حتی مراکز خرید مناسب آن مقصد و آداب و رسوم مردمان آن نقطه گردشگری، می‌تواند مسافر را برای انتخاب بهترین مسیر راهنمایی کند. طرز بیان کانتری که خود از نزدیک آن مسیر را دیده با کانتری که فقط طوطی‌وار توضیحاتی می‌دهد بسیار متفاوت است و مسافر این را به‌خوبی درک می‌کند!

مثال: کانتری که به مسافر توضیح می‌دهد در سنگاپور جویدن آدامس ممنوع است و استفاده از آن جریمه مالی و حتی حبس دارد و اعلام می‌کند که خود من شاهد آن بوده‌ام، الگوی گردشگری خوبی برای مسافرش می‌شود و سفر پیش‌بینی شده و بهتری را برای مسافرش رقم می‎زند!

پس الگوی گردشگری مناسبی برای مسافرین خود باشید!

کارمندان-پرشور

پیشنهاد برای همکاران عزیز:

  • برای بهتر کردن رفتار خود با مسافر می‌توانید در کلاس‌های کوتاه‌مدت مربوط به آداب معاشرت که معمولا در هتل‌ها برگزار می‌شود شرکت کنید.
  • سعی کنید در مسیرهای داخلی حتی برای چند ساعت به شهرهای گردشگری مراجعه کنید و کیفیت هتل‌ها و لوکیشن‎ها را از نزدیک بررسی کنید. و اگر از لیدر محلی استفاده می‌کنید با وی ملاقاتی داشته باشید.
  • در مسیرهای خارجی حتما از تورهای اینفو استقبال کنید تا با قوانین آن کشور و شهرهای مربوط به آن آگاه باشید و مسافر را نیز آگاه کنید تا الگوی گردشگری مناسبی برای مسافران خود باشید.
  • از ارسال پیامک دروغین و تبلیغاتی مانند تور مشهد هوایی ۳۰ هزار تومان و یا تور استانبول هوایی ۱۵۰ هزار تومان اجتناب کنید. مسافران با این تبلیغات خنده‌دار آشنایی کامل دارند. همیشه صداقت را در نظر داشته باشید. شاید روزی شما واقعا تور اف خورده‌ای داشته باشید و اطلاع‌رسانی کنید، ولی دیگر به شما اعتماد نکنند و حتی تماس هم نگیرند!

 

نگین چپریان، مدرس بند ب

درباره سعید سویزی

مدیر محتوای وبسایت آکادمی فرانگر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *