خانه / آموزش آنلاین / مدیر فنی بند ب / شناخت صنعت گردشگری / آشنایی کلی با کار در آژانس هواپیمایی

آشنایی کلی با کار در آژانس هواپیمایی

اگر به سفر، برنامه ریزی و سازماندهی سفر علاقمندید، اشتغال در شرکت‎های هواپیمایی و خدمات مسافرتی مناسب‎ترین پیشنهاد برای شماست.

کارمند موفق آژانس هواپیمایی

کارمند آژانس مسافرتی به فروش تور و بلیط‎های داخلی و خارجی، اخذ روادید و رزو هتل می‎پردازد. او اطلاعات لازم در مورد چگونگی و شرایط سفر را در اختیار مسافر قرار می‎دهد. آشنایی نسبی هر کارمند به شهرها و مناطق گردشگری از جنبه‎ی جغرافیا، فرهنگ،تاریخ و سیاست و …. مطلوب و ضروری به‎نظر می‎رسد و نیز چنان‎چه تحصیلات کارمندان مرتبط با شاخه‎های گردشگری باشد، موفقیت بیشتری حاصل خواهد شد، اما کارفرمایان معمولا میزان علاقه و استعداد فرد را اولویت قرار می‎دهند.

کارمند فروش اولین شخصی است که با مسافر (مشتری) برخورد داشته و تا حدودی نماینده آژانس تلقی می‎شود. بنابراین او باید دارای قدرت بیان خوب، روابط عمومی بالا، تسلط نسبی به زبان انگلیسی و نیز دارای آراستگی ظاهری باشد. برای ورود به این شغل الزاما به مدرک تحصیلی خاصی نیاز نیست و فرد می‎تواند پس از شرکت در دوره های آموزشی که زیر نظر سازمان میراث فرهنگی و یا هواپیمایی کشوری برگزار می‎شود، مدرک معتبر دریافت نموده و پس از جذب در سمت کارآموزی طی دوره زمانی لازم و کسب تجربه نسبی، به‎عنوان کارمند استخدام شود.

درمورد میزان حقوق و درآمد باید گفت بسیار متغییر است. در بیشتر آژانس‎ها برای کارمند حقوق ثابت در نظر گرفته شده و به ازای سقفی از فروش، درصدی به عنوان سود برایشان در نظر گرفته می شود. در این میان، آژانس‎هایی را که خیلی فعال و قوی نبوده و با پرداخت حقوق کم، بدون بیمه و هیچ گونه مزایایی از کارمندان انتظار فروش در حد معقول را دارند را نیز نباید از یاد برد.

 

نوشته شده توسط نگین چپریان، مدرس بند ب

درباره سعید سویزی

مدیر محتوای وبسایت آکادمی فرانگر

بیشتر بخوانید

آژانس مسافرتی

آشنایی با صنعت توریسم و سازمان‌های وابسته (مفاهیم اولیه)

مقدمه توریسم یا گردشگری به‌عنوان یکی از پرکاربردترین و درآمدزاترین صنایع در بین تمام جهان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *