خانه / آموزش آنلاین / بازاریابی دیجیتال خدمات گردشگری / درس‎نامه یازدهم – ابزار سئو (سایت الکسا و پینگدام)

درس‎نامه یازدهم – ابزار سئو (سایت الکسا و پینگدام)

سئو - ابزار الکسا

این جلسه را می‌خواهیم به بررسی ابزار الکسا اختصاص دهیم؛ که در تحلیل‌های سئو (SEO) و آنالیز وب‎سایت‌ها کاربرد زیادی دارد. سایت الکسا در سال ۱۹۹۶ تاسیس شد و هدف آن، ارزیابی و سنجش ترافیک اطلاعات در فضای وب و آرشیو کردن صفحات وب بود. این سایت در سال ۲۰۰۲ توسط آمازون خریداری شد. رتبه‌ی الکسا معیاری برای ترافیک یک سایت و میزان فعال بودن آن است. رتبه خوب الکسا نشان دهنده اعتبار برای سایت‌های خبری و فروشگاه‌های آنلاین می‌باشد، چون ترافیک معیار ارزیابی قدرت این‎گونه سایت‌هاست. اگر سایت یا وبلاگ کوچکی داشته باشیم که محتوای آن خاص باشد، عملا توجه به الکسا معنایی ندارد.

حضور قوی‌تر در موتور‌های جستجو می‌تواند اثربخش‌تر باشد. به‎معنای این‎که مستقل از رتبه‌ی سایت، تلاش کنیم در جستجو‌های نخست، نام سایت ما هم بیاید. یکی از خطاهای رایج در فضای مجازی، هم‌معنی گرفتن بهینه‌سازی برای موتور‌های جستجو یا SEO و بهتر کردن رتبه‌ی یک سایت (گوگل یا الکسا یا …) است. تفاوت SEO و Rank دقیقا مشابه «تخصصی بودن» و «فراگیر بودن» است. مهم‌ترین اولویت موتور‌های جستجو «تخصصی بودن و مرتبط بودن محتوای سایت» است، در حالی که در رتبه‌بندی، فراگیر بودن و مراجعه‌ی گسترده‌ی عمومی معیار مهم‌تری محسوب می‌شود. رتبه‌ الکسا می‌تواند مفید یا گمراه کننده باشد. تمرکز بر روی این رتبه برای سایت‌هایی که تعداد مخاطبان آن‌ها زیاد است، ضروریست؛ اما تمرکز بر بهبود رتبه‌ الکسا برای سایت‌هایی که هدف اولیه‌ی آن‌ها نشر محتوای تخصصی برای مخاطب محدود است می‌تواند یک آفت باشد.

نکته‌ای که در اینجا قابل ذکر است این‎ است که باید به این توجه کنید که اعتبار سایت‌هایی که تبلیغات جذب می‌کنند و فضاهایی را برای بنر‌ها Banners اختصاص می‌دهند بر اساس رتبه‌ی الکسا سنجیده می‌شود. چون این معیار نشان می‌دهد بازدید این نوع سایت‌ها زیاد است. اگر به سایت www.alexa.com مراجعه کنید می‌توانید در آن رنک وب‎سایت‎تان را بررسی کنید. اگر آدرس سایت‎تان را در الکسا تایپ کنید، یک‎سری اطلاعات راجع به وب‎سایت شما ارائه می‌دهد. از جمله این‎که رتبه وب‎سایت شما در کشور خودتان چند است، همین‎طور رتبه وب‎سایت شما را در سطح جهان ارائه می‌دهد. در الکسا سه معیار مهم مورد بررسی قرار می‌گیرد که در ادامه به بررسی این سه معیار می‌پردازیم.

سئو - ابزار الکسا

Bounce Rate

این معیار نشان می‌دهد، چند درصد از کاربران سایت، پس از خواندن یک صفحه،‌ بدون گشتن و سر زدن به صفحات دیگر، سایت را ترک کرده‌اند. طبیعتا اگر این عدد پایین باشد بهتر است و نشان دهنده این است که‌ مستقل از این‎که یک کاربر از طریق کدام لینک یا صفحه وارد سایت شده، همچنان ترجیح می‌دهد صفحه‌های دیگر را نیز ببیند. معمولا اگر این عدد بالای ۸۰% باشد نشانه نمره بد و اگر ۵۰% باشد نمره متوسط و اگر زیر ۳۰% باشد امتیاز عالی بشمار می‎آید. این مورد زمانی بیشتر خودنمایی می‌کند که طراحی سایت خیلی ضعیف باشد و کاربران رغبتی به دیدن مابقی سایت نداشته باشند.

daily page views per visitor و daily time on site

در گزارش الکسا در قسمت daily page views per visitor و daily time on site می‌توانید متوسط تعداد صفحه‌هایی را که هر کاربر می‌خواند به همراه، متوسط زمانی که هر کاربر در سایت شما می‌ماند را مشاهده کنید که طبیعتا هر چه این اعداد بالاتر باشند بهتر است.

سئو - ابزار الکسا

Search Traffic

معیار دیگری که الکسا بررسی می‎کند Search Traffic است که نشان دهنده این است که چند درصد از مخاطبان یک سایت از طریق موتورهای جستجو مانند گوگل و یاهو وارد سایت شده‌اند.

سئو - ابزار الکسا

در گزارش الکسا در قسمت top keywords from search engines می‌توانیم ببینیم کاربر با جستجوی کدام کلمات کلیدی در موتورهای جستجو به وب‎سایت ما هدایت می‌شود. در نموداری که در گزارش الکسا می‌توانیم آن را مشاهده کنیم روند تغییر رتبه سایت ما را در طول زمان را نشان می‌دهد. در قسمت up stream sites می‌توانیم ببینیم کاربران درست قبل از این که وارد وب‎سایت ما بشوند چه سایت‌هایی را مشاهده کرده‌اند و همچنین در قسمت total sites linking to می‌توانیم مشاهده کنیم چه وب‎سایت‌هایی به سایت ما ارجاع داده‌اند یا به اصطلاح لینک داده‌اند. این گزینه یکی از موارد مهمی است که ما باید همواره در بررسی رقبای‎مان در نظر بگیریم و وب‎سایت‌های شرکت‌های رقیب را بررسی کنیم و فعالیت آنان را زیر نظر بگیریم تا ببینیم چه سایت‌هایی به آنان لینک داده‌اند.

هر چه تعداد لینک‌ها به یک سایت بیشتر باشد اعتبار آن سایت نزد موتورهای جستجو بیشتر است. در مورد لینک سازی در جلسه‌های آتی بیشتر صحبت خواهیم کرد. در قسمت دیگری از گزارش الکسا می‌توانیم بررسی کنیم که از هرکشور چه میزان از بازدید کنندگان از سایت وجود داشته است. اگر به قسمت features در سایت الکسا مراجعه کنیم و سپس به قسمت find similar websites مراجعه کنیم می‌توانیم لیست برخی از سایت‌هایی که زمینه کاری مشابه کسب و کار ما را دارند را مشاهده کنیم و ویژگی‌های آنان را مقایسه کنیم و از آن برای بهبود عملکرد وب‎سایت خودمان بهره ببریم.

خواسته یا ناخواسته، رتبه الکسا جای خود را بین کاربران باز کرده و اهمیتی نسبی در عرصه وب و مخصوصا تجارت الکترونیک پیدا کرده است؛ به طور مثال تبلیغ دهندگان بیشتر تمایل دارند که با سایت‌های مرتبط با اهداف‎شان با توجه به رتبه الکسای آن‌ها همکاری کنند، از طرفی اطلاعات سایت الکسا بعضا در تجزیه و تحلیل بهتر و هدف گذاری مخاطبان و نیازهایشان می‌تواند تاثیر مثبتی داشته باشد، یا در مقایسه چند سایت مشابه از لحاظ محبوبیت، تعیین‌کننده باشد.

در الکسا شما می‌توانید اطلاعات و رتبه‌بندی هر سایتی را که تمایل داشتید ببینید بدون اینکه صاحب آن سایت باشید و یا حتی دسترسی به اطلاعات داخلی سایت داشته باشید؛ بنابراین در خیلی از موارد تنها ابزار ارزیابی یک سایت همین سایت الکسا می‌باشد. الکسا علاوه بر نمایش اطلاعات ترافیک سایت و رتبه‌بندی سایت‌ها به صورت جهانی و منطقه‌ای، امکان استخراج لیست ۵۰۰ سایت برتر را هم بر اساس نام کشور و هم بر اساس موضوع فعالیت سایت ارائه می‌دهد که برای دادن تبلیغات به سایت‌ها، استخراج این لیست فوق‌العاده ارزشمند است.

تا این‎جا خدماتی که سایت الکسا به صورت رایگان به کاربران ارائه می‌دهد را بررسی کردیم؛ اما یک‎سری از امکانات وب‎سایت الکسا در صورت پرداخت هزینه برای ما فعال می‌شوند.

Features و Seo audit tool

در صفحه اول سایت که شامل چند سربرگ است، سربرگ Features نشان دهنده ویژگی‌های ارائه شده برای کاربرانی است که هزینه این خدمات را پرداخته‌اند. قسمت Seo audit tool شامل ابزارهایی برای ممیزی سئوی سایت می‌باشد که با خرید بسته‌های ماهانه در سه نوع basic، insight و advanced با توجه به نوع سایت، الکسا سایت شما را ممیزی می‌کند و نمره‌هایی را برای قسمت‌های مختلف به سایت شما می‌دهد.

پس از این نمره‌دهی اشکالات و موانع موجود در سر راه سایت شما را برای بهینه شدن بیشتر یافته و به شما گزارش می‌دهد و همچنین برای حذف این موانع به شما اقدامات و دستورالعمل‌هایی را به صورت قدم به قدم پیشنهاد می‌کند. بعد از این‎که شما اقدام به رفع مشکلات نمودید مجددا سایت شما را اسکن نموده و باز هم به آن نمره می‌دهد تا مشخص شود اقدامات انجام شده موثر بوده است یا خیر. این ممیزی تازمانی‎که شما اشتراک الکسا را خریده‌اید با توجه به نوع بسته شما هر دو هفته یک‎بار روی سایت شما انجام می‌شود.

Keyword Difficulty

قسمت بعدی Keyword Difficulty می باشد. این قسمت به شما کمک می‌کند که در صورتی که مطلبی داخل سایت خود قرار می‌دهید کلمات کلیدی مناسبی برای آن قرار دهید که این امر خود به رشد رتبه سایت شما هنگام جستجو در مورد آن مطلب کمک بسیاری می‌کند.

سئو - ابزار الکسا

On page seo analysis

قسمت بعدی On page seo analysis است که هر کدام از صفحات سایت شما را از نظر بهینه بودن بررسی می‌کند. ی

Competitive Intelligence Tool

کی دیگر از ویژگی‌هایی که با پرداخت اشتراک برایتان فعال خواهد شد Competitive Intelligence Tool می‌باشد. در این قسمت الکسا با توجه به نوع سایت شما نگاهی اجمالی به آن دسته از رقبای شما که در این زمینه در رتبه‌های برتر قرار دارند انداخته و بررسی می‌کند که چه ابزارهایی برای آن‎ها در کسب این رتبه موثر بوده و آن‌ها را در صورت امکان برای شما نیز به کار می‌گیرد تا سایت شما نیز رشد کند.

خب تا این جا ابزار الکسا را بررسی کردیم. در ادامه به بررسی ابزار دیگری می‌پردازیم. آیا برای شما هم پیش آمده که برای سایت خود از یک سرویس میزبانی ایرانی یا خارجی استفاده کنید و کاربران از سرعت و عملکرد سایت شکایت داشته باشند، اما میزبان بگوید که این مشکلات به اینترنت آن‌ها برمی‌گردد؟ آیا با این مشکل مواجه شده‌اید که سایت شما کند باشد و زمانی که به طراح وب خود شکایت می‌کنید،‌ بگوید طراحی من عالی است و مشکل از اینترنت یا هاست یا مواردی از این قبیل است؟

ابزار پینگدام

ابزارهای مختلفی برای پاسخگویی به این سوالات وجود دارد که در این‎جا ما ابزار پینگدام را بررسی می‌کنیم. اگر به آدرس tools.pingdom.com مراجعه کنیم و آدرس سایت‎مان را در نوار ابزار آن تایپ کنیم می‌توانیم یک‎سری اطلاعات مفیدی در مورد وبسایت‎مان کسب کنیم.

یکی از معیارهایی که در این سایت ارائه می‌شود Performance Grade یا عملکرد سایت می‌باشد که خب طبیعتا هر چه عددش بالاتر باشد بهتر است. معیار دیگر Requests یا تعداد درخواست‌های سایت از پایگاه داده‌اش می‌باشد که عملا تعداد بیشتر آن سرعت سایت را کمتر خواهد کرد. اگر چه با توجه به نوع عملکرد سایت و نحوه طراحی آن، در بسیاری از مواقع ممکن است تعداد این درخواست‌ها خیلی قابل کاهش نباشد.

معیار دیگر Load Time می باشد؛ یعنی چه مدت طول می‌کشد که سایت کامل بالا بیاید. این زمان از سرور‌ها سنجیده می‌شود، حتی اگر اینترنت شما واقعا کند باشد و مثلا سرعت باز شدن سایت برای خودتان بیش از ده ثانیه باشد، هنوز Pingdom به شما سرعت واقعی‌تری را براساس میانگین سرعت دسترسی از سرور‌های مختلف نشان می‌دهد. Page Size معیار دیگری است که نشان می‌دهد که هر بار یک نفر این سایت را باز می‌کند، چه میزان ترافیک را متحمل می‌شود. ما باید سعی کنیم با کم کردن حجم تصاویر بارگذاری شده در سایت و طراحی مناسب وب‎سایت این عدد را کاهش دهیم.

در درس‎نامه‎ی بعدی ابزار‎های تحلیلگر دیگری از جمله سایت گوگل ترندز و سیمیلار وب را معرفی و بررسی خواهیم کرد.

امیر قهرمانی مدیر آکادمی فرانگر

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

بنچ مارکینگ

درس‎نامه سیزدهم – بنچ مارکینگ سایت اکسپدیا (قسمت اول)

در درس‎نامه‎های قبلی به معرفی ابزارهای سئو (SEO) از جمله سایت الکسا و پبنگدام و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *