خانه / کارگاه‎ها / آموزش سئو سایت / بررسی سایت الکسا

بررسی سایت الکسا

الکسا چیست؟

الکسا، عنوان سرویسی در سایت amazon.com است که در آدرس alexa.com ارائه می‌شود. هدف از این سرویس رتبه‌­بندی ایستگاه­‌های اینترنتی  با توجه به ترافیک آنها و در نظر گرفتن یک سری آمارها و محاسبات می­‌باشد.

رتبه

مورد نخست که با آیکون زمین مشخص شده رتبه جهانی سایت و مورد بعد که با پرچم یک کشور مشخص شده، رتبه سایت شما را در کشوری که بیشترین نرخ بازدید را دارد نشان می­دهد. توجه: فرض کنید رتبه سایت شما در آلمان ۱۰۰ و در آمریکا ۱۰۰۰ باشد و ۲۰% ترافیک سایت از آلمان و ۳۰% ترافیک از آمریکا باشد. چون نرخ ترافیک شما از آمریکا بیشتر است رتبه ۱۰۰۰ در آمریکا نمایش داده می‌­شود.

الکسا

تعامل بازدیدکنندگان

 
 Bounce Rate: این پارامتر مشخص می­‌نماید چند درصد از بازدیدکنندکان پس از دیدن اولین صفحه وبسایت شما را ترک کرده‌­اند. هر چه میزان این مقدار کمتر باشد وضعیت سایت شما بهتر است. معمولا بالای ۸۰% بد، ۵۰% متوسط و زیر ۳۰% عالی است. این مورد زمانی بیشتر خودنمایی می­‌کند که طراحی سایت خیلی ضعیف باشد و کاربران رغبتی به دیدن مابقی سایت نداشته باشند.

الکسا

Daily   Page views per Visitor   : این پارامتر مشخص می‌نماید بطور میانگین بازدیدکنندگان چند صفحه از وب سایت شما را ملاحظه کرد‌ه‌‌اند، هرچه بیشتر باشد بهتر است.

الکسا Daily Time on Site:  این پارامتر مشخص می‌نماید بطور میانگین بازدیدکنندگان چند دقیقه از وب سایت شما دیدن کرده‌‌اند. هرچه بیشتر باشد بهتر است.

منابع آماری  سایت الکسا

پیش از هر چیز باید بدانیم که منبع گردآوری اطلاعات آماری سایت الکسا چیست و رتبه‌بندی سایت‌ها و وبلاگ‌ها چگونه توسط این سرویس انجام می‌شود؟

پاسخ این است که بیشترین تکیه الگوریتم الکسا بر روی اطلاعاتی است که از تولبار (Toolbar) یا همان نوارابزار خود که در مرورگر کاربران و توسط آنها نصب‌شده است به دست می‌آید، وقتی این تولبار در مرورگر نصب و فعال باشد، هر صفحه‌ای را که مشاهده کنید، اطلاعات آماری همزمان که به شما نشان داده می‌شود، برای سایت الکسا فرستاده شده و مورد پردازش قرار می‌گیرد، لذا فاکتور اصلی برای الکسا تعداد بازدیدها توسط کاربرانی است که این تولبار را نصب‌کرده‌اند، فاکتور بعدی که در رتبه‌بندی الکسا نقش دارد، میزان زمان صرف شده در هر صفحه و در کنار آن تعداد صفحاتی است که توسط کاربران بازدید می‌شود، در واقع این دو نکته از نظر الکسا سیگنال‌هایی برای سنجش میزان محبوبیت و کیفیت مطالب یک وب‌سایت یا وبلاگ است؛ اما باید توجه داشت که منبع اطلاعات الکسا تنها به تولبار آن ختم نمی‌شود. و این سایت ابزارهای دیگری نیز برای این رتبه‌بندی دارد.

ابزارک نمایش بازدید الکسا (Alexa Traffic Widget)

در کنار تولبار الکسا، یک منبع دیگر نیز توسط این سایت برای سنجش رتبه مورداستفاده قرار می‌گیرد که همان ابزارک یا Widget نام دارد، Widget به‌طور خلاصه به برنامه‌های کوچک قابل اجرا در صفحات وب گفته می‌شوند که باوجود سادگی و ظرافت، می‌توانند پردازش‌هایی را مدیریت یا اطلاعات آماری خاصی را جمع‌آوری کنند، این ابزارک توسط الکسا در آدرس زیر ارائه می‌شود:

http://www.alexa.com/siteowners/widgets

مزیتی که این روش در مقایسه با تولبار دارد این است که در اینجا نیازی نیست الزاماً کاربر در مرورگر خود نوار ابزار الکسا را نصب‌کرده باشد، بلکه با بارگذاری صفحه، این ابزار به‌طور خودکار اجرا خواهد شد، لذا ملاحظه می‌کنید که با استفاده از آن بسیاری از بازدیدهایی که تا پیش از این خبری از آن‌ها به الکسا نمی‌رسید، زیر ذره‌بین آن قرار می‌گیرند که این موجب افزایش رتبه سایت یا وبلاگ خواهد شد، البته باید توجه نمود که ظاهراً اطلاعات این ابزارک ها در درجه اهمیت کمتری از تولبار الکسا قرار دارد، به این معنی که الگوریتم الکسا به دلایلی (شاید به این دلیل که به نحوی عدالت و تعادل بین سایت‌ها و وبلاگ‌هایی که از ابزارک استفاده می‌کنند و آن‌هایی که این کار را نمی‌کنند، رعایت و برقرار شود و تحلیل‌ها چندان غیرواقعی به نظر نرسند)، اهمیت خیلی کمتری به آن‌ها می‌دهد (طبق آخرین مقایسه‌ها چیزی در حدود حداکثر ۲۵ درصد ممکن است افزایش رتبه مشاهده شود(.

اما عیبی که این روش و به‌طورکلی قرار دادن ابزارهای سوم شخص (third party) در صفحات وب دارد، احتمال از دسترس خارج شدن یا بارگذاری طولانی‌مدت آن‌ها است که در این صورت اگر کدها را به فرض در ابتدای قالب سایت یا وبلاگ خود کپی کرده باشید، به احتمال زیاد شاهد بارگذاری خیلی کند صفحه خود خواهید بود، همان طور که گفتیم این مشکل ممکن است برای سایر ابزارهای مشابه نیز اتفاق بیفتد، البته برای حل آن روش هایی پیشنهادشده است که شاید ساده‌ترین و مؤثرترین آن، قرار دادن کدها در انتهای قالب باشد، به این صورت کدهای اصلی و محتوای صفحه ابتدا بارگذاری شده و سپس نوبت به ابزارها می‌رسد.

تاثیر تصاویر و فایل های جاوا اسکریپت در رتبه الکسا

تا اینجا صحبت از این بود که بازدیدکنندگان وارد سایت یا وبلاگ ما شده و آمار آن‌ها بر رتبه الکسا تأثیر می‌گذارد، اما یک فرضیه دیگر را نیز می‌توان در این مورد مطرح کرد و آن وجود تصاویر یا فایل‌های جاوا اسکریپت مربوط به سایت ما در صفحات سایر سایت‌ها و وبلاگ‌ها است، به‌طور مثال سایت‌هایی که ابزارهای آنلاین ارائه داده و معمولاً کدی در اختیار سایر کاربران قرار می‌دهند، عمدتاً رتبه گوگل و الکسای بهتری دارند، علت اصلی این موضوع صرف‌نظر از کیفیت و کمیت خدمات آن‌ها که مسلماً درمجموع نقشی کلیدی دارد، می‌تواند (در مورد پیج رنک گوگل) وجود لینک به سایت مبدأ در ابزارها و (در مورد رتبه الکسا) به‌احتمال زیاد محاسبه شدن فایل‌هایی که از سرور سایت مبدأ فراخوانی می‌شود، در رتبه سایت باشد، همین اتفاق ممکن است در مورد تصاویری که از سرور یک سایت در صفحات دیگر وب بارگذاری می‌شود رخ دهد، یعنی با بارگذاری هر فایل از سرور یک سایت و نمایش آن در صفحه‌ای دیگر، الکسا تأثیر مثبتی برای سایت مبدأ قائل می‌شود که این درنهایت موجب بهبود رتبه کلی آن خواهد بود، در حالی که ممکن است بازدید مستقیم و واقعی از صفحات آن سایت به این اندازه صورت نگیرد.

تاثیر موضوع و نوع فعالیت سایت یا وبلاگ در رتبه الکسا

یک نکته دیگر که در تحلیل آمارهای الکسا باید به آن دقت شود، نوع فعالیت و موضوع سایت یا وبلاگ است، تجربه ثابت کرده، سایت‌ها و وبلاگ‌هایی که اکثر مخاطبان آن‌ها از تجربه‌ای نسبی در وب برخوردارند، معمولاً رتبه الکسای بهتری دارند که البته دلیل آن روشن است، چرا که تولبار الکسا برای بسیاری از کاربران عادی پدیده‌ای ناشناخته و بعضاً نصب آن غیرضروری است، لذا بیشتر، کاربرانی این تولبار را در مرورگر خود نصب‌شده دارند که با آن آشنا باشند، این کاربران نیز معمولاً در وب به دنبال مطالب مورد علاقه خود هستند و اگر فعالیت و حوزه کاری یک سایت در ارتباط بیشتر با نوع نیازهای آن‌ها باشد، مسلماً رتبه الکسای بهتری نیز خواهد داشت، این در حالی است که ممکن است برخی سایت‌ها با بازدید واقعی بیشتر، رتبه کم تری در الکسا داشته باشند، البته این مطلب بیشتر در مورد سایت‌هایی با بازدید و شهرت متوسط می‌تواند صدق کند و سایت‌هایی که شناخته‌شده هستند معمولاً توسط اکثر افراد دیده می شوند.

رتبه وبلاگ ها و ساب دامین ها در الکسا

الکسا برای وبلاگ‌های برخی سرویس‌دهنده‌ها و ساب دامین ها (دامنه‌های زیر مجموعه)، به‌جای نمایش رتبه اصلی آن صفحه، رتبه صفحه اول را نمایش می‌دهد، به فرض اگر سایت سرویس‌دهنده با آدرس yoursite.com دارای رتبه فرضی ۱۲۳ باشد، ممکن است برای آدرس زیر دامنه‌ای یا ساب دامین blog.yoursite.com نیز رتبه ۱۲۳ نمایش داده شود، البته این موضوع در مورد سایت‌ها چندان مسئله‌ی مهمی به نظر نمی‌رسد، اما برای وبلاگ‌ها باعث می‌شود تا امکان نمایش رتبه حقیقی از آن‌ها گرفته شده و بعضاً برخی از کاربران با شگفتی مواجه شوند!

خدمات الکسا

۱- در الکسا شما می‌توانید اطلاعات و رتبه‌بندی هر سایتی را که تمایل داشتید ببینید بدون اینکه صاحب آن سایت باشید و یا حتی دسترسی به اطلاعات داخلی سایت داشته باشید. بنابراین در خیلی از موارد تنها ابزار ارزیابی یک سایت همین سایت الکسا هست.

۲- الکسا علاوه بر نمایش اطلاعات ترافیک سایت و رتبه‌بندی سایت‌ها به‌صورت جهانی و منطقه‌ای امکان استخراج لیست ۵۰۰ سایت برتر را هم بر اساس نام کشور و هم براساس موضوع فعالیت سایت ارائه می‌دهد ،که برای تبلیغات دادن به سایت‌ها استخراج این لیست فوق‌العاده ارزشمند است.

۳- الکسا امکان مشاهده نمودار ترافیک یک سایت و همچنین مقایسه این نمودار بین چند سایت را به ما می‌دهد. نمودار الکسا نشان‌دهنده تاریخچه‌ای از وضعیت سایت است که به ما نشان می‌دهد نوع ترافیک یک سایت چگونه است.

۴- الکسا در حد کمی آنالیز اطلاعات کاربران سایت و همچنین کلمات کلیدی که سایت توسط آن‌ها در موتور جستجو پیداشده است را نشان می‌دهد.

به بررسی بیشتر جزییات سایت می‌پردازیم:

الکسا

صفحه اول سایت شامل چند سربرگ است که سربرگ Features  نشان‌دهنده ویژگی‌های ارائه‌شده برای کاربرانی که هزینه این خدمات را پرداخته‌اند درسایت است  قسمت Seo audit tool  شامل ابزارهایی برای ممیزی سئوی سایت است که با خرید بسته‌های ماهانه در سه نوع   basic, insight, advancedبا توجه به نوع سایت شما را ممیزی می‌کند و نمره‌هایی را برای قسمت‌های مختلف به سایت شما می‌دهد. یک نمونه قسمتی از این نمره دهی را در عکس زیر می‌بینید:

الکسا

پس از این نمره دهی اشکالات و موانع موجود در سر راه سایت شما را برای بهینه شدن بیشتر یافته و به شما گزارش می‌دهد و همچنین برای حذف این موانع به شما اقدامات و دستورالعملهایی را به صورت قدم به قدم پیشنهاد می کند. بعد از این که شما اقدام به رفع مشکلات نمودید مجددا سایت شما را اسکن نموده و باز هم به آن نمره می دهد تا مشخص شود اقدامات انجام شده موثر بوده است یا خیر این ممیزی تا زمانی که شما اشتراک الکسا  را خریده اید با توجه به نوع بسته شما هر دوهفته یکبار روی سایت شما انجام میشود.

قسمت بعدی Key Word Difficulty  می‌باشد. این قسمت به شما کمک می­کند که در صورتی که مطلبی درون سایت خود قرار می­دهید کلمات کلیدی مناسبی برای آن قرار دهید که این امر خود به رشد رتبه سایت شما هنگام سرچ در مورد آن مطلب کمک بسیاری می­کند:

به طور مثال به عکس زیر توجه کنید در این قسمت فرد به دنبال کلمات کلیدی در رابطه با ساعت ضدآب بوده است و ۲۲۵ کلمه کلیدی به او پیشنهاد شده است که میزان Relevance, popularity , competition  هرکدام از این کلمات نیز مشخص شده که با تغییر بازه برای این سه شاخص تعداد کلمات کم یا زیادتر می‌شود.

الکسا

الکسا

الکسا

قسمت بعدی on page seo analysis  است که هر کدام از صفحات سایت شما از نظر بهینه بودن بررسی می‌کند:

الکسا

الکسا

قسمت بعدی از ویژگی‌ها Competitive Intelligence Tool  است که در این قسمت الکسا با توجه به نوع سایت شما نگاهی اجمالی به آندسته از رقبای شما که در این زمینه در رتبه‌های برتر قرار دارند انداخته و بررسی میکند که چه ابزارهایی برای آن‌ها در کسب این رتبه موثر بوده و آن‌ها را در صورت امکان برای شما نیز به کار میگیرد تا سایت شما نیز رشد کند.

 

الکسا

الکسا

 

شیرین حبیب‌زاده مدیر سئو فرانگر

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

ساختار و آدرس صفحات

یکی از مواردی که در بهینه سازی سایت برای موتور جستجو باید به آن دقت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *