خانه / آموزش آنلاین / بازاریابی دیجیتال خدمات گردشگری / درس‎نامه پانزدهم – مدل‎های درآمدی سایت اکسپدیا (قسمت سوم بنچ مارکینگ این سایت)

درس‎نامه پانزدهم – مدل‎های درآمدی سایت اکسپدیا (قسمت سوم بنچ مارکینگ این سایت)

این جلسه به ادامه بررسیمان در مورد اکسپدیا می‌پردازیم و مدل‌های درآمدی این سایت را بررسی می‌کنیم.

سایت اکسپدیا

به‎طور خلاصه، حوزه فعالیت‌های مجموعه عظیم اکسپدیا را می‌شود در سه بخش رزرواسیون، خدمات و تحقیق و برنامه‌ریزی طبقه‌بندی کرد. در بخش رزرواسیون خدماتی از جمله رزرو بلیط هواپیما، هتل، تور‌های تعطیلات، کشتی تفریحی و ماشین را ارائه می‌دهد. در بخش خدمات مطالبی از جمله راهنمای سفر، اطلاعات هتل‌ها و ویدیوهایی از شهرهای مقصد را قرار می‌دهد. به‎علاوه اپلیکیشن‌هایی را برای راحتی کاربران خود فراهم آورده‌است. قیمت‌گذاری و قرارداد‌ها، بهترین صندلی‌های هواپیما و این که مسافرین در شهرها در کجا مستقر می‌شوند نیز در در بخش تحقیق و برنامه‌ریزی این شرکت انجام می‌شود.

در طی ۴ سال گذشته، میزان جستجوی پروازهای شرکت‌های هوایی مختلف در سایت‌های رزرواسیون بلیط هواپیما، از ۱۵ مورد به ۴۸ مورد توسط هر نفر افزایش یافته‌است. آیا این رقم جالبی نیست؟ به خاطر دارید که آخرین باری که یک مکان اقامت یا یک بلیط هواپیما را از طریق سایت‌های وب جستجو کردید، چه زمانی بود؟ اکسپدیا در زمینه تحقیق و توسعه فعالیت زیادی دارد و رفتار مشتریان خود را زیر نظر دارد و از این طریق به کسب و کار خود توسعه می‌دهد. افرادی که به جستجوی اطلاعات مربوط به رزرواسیون هتل یا بلیط هواپیما یا بررسی مقاصد گردشگری معرفی شده توسط کاربران سایت‌های گردشگری مشهور، مثل اکسپدیا می‌پردازند، همواره دوست دارند اطلاعاتی را بر روی کاغذ به طور مکتوب ثبت کنند.

سایت اکسپدیا

معمولا با وجود اینکه دنیا دیجیتالی شده‌است، اما همواره علاقه مردم به کاغذ و خودکار از بین نرفته! خب همین چالش برای اکسپدیا مهم بوده‌ است و تیم تحقیقاتی این شرکت را مجاب کرده تا برای این معضل فکری بکنند. چاره کار تولید نرم‌افزاری به نام Scratchpad هست که شما می‌توانید نیازهای اطلاعاتی خود را در این ادیتور آنلاین ثبت و ضبط کنید. این نرم‌افزار با آدرس expedia.com/scratchpad به مشتریان و مخاطبان و کاربران این سایت کمک می‌کند تا هر اقدام و فعالیتی را در این پرتال، ضبط و ذخیره کنند تا هر وقت نیاز داشتن بدون درج چیزی بر روی کاغذ، به آن مراجعه کند. برای استفاده از این خدمات باید در سایت ثبت نام کنید و یک اکانت بگیرید. در واقع اسکرچ پد اکسپدیا، شبیه ویش لیست آمازون هست، کل اطلاعات بررسی شده کاربر در بخش اسکرچ پد اکسپدیا ذخیره و مانند صندوق پستی پست الکترونیک، برای وی در قالب منوی آبشاری نمایش داده می‌شود.

سایت اکسپدیا

خب تا این جای خیلی از ویژگی‌ها و امکاناتی که این وبسایت به کاربران آن ارائه می‌دهد را مورد بررسی قرار دادیم. در ادامه می‌خواهیم به بررسی مدل‌های درآمدی این وبسایت بپردازیم.

مدل مستقیم یا (Merchant)

روش اول مدل مستقیم یا (Merchant) نام دارد. در این مدل اکسپدیا رزرو اتاق‌های هتل، صندلی‌های هواپیما، اجاره خودرو و خدمات مسیرها را از فراهم‌کنندگان مسافرتی میسر می‌کند. عمده درآمد این روش از رزرو هتل‌ها می‌باشد؛ در این روش اکسپدیا مستقیما پرداخت‌های مالی را دریافت می‌کند. در زمان رزرو، به صورت نقدی از مسافر دریافت می‌کند و معمولا چند هفته بعد به فراهم‌کنندگان ایرلاین پرداخت می‌کند. در صنعت هتل، معمولا بعد از استفاده مسافر پرداخت‌ها انجام می‌شود. رشدی که در سال ۲۰۱۳ نسبت به سال قبل از آن رخ داد به‎دلیل افزایش شب‌های اقامت در هتل‌ها بوده‌ است.

مدل آژانسی

روش دوم مدل آژانسی است. در مدل آژانسی، اکسپدیا در تراکنش نقش یک نماینده را ایفا می‌کند و رزروهای انجام شده توسط مسافر را به فراهم‌کننده خدمات مسافرتی ارسال می‌کند و خودش کمیسیون یا پرداختی از فراهم کننده خدمات مسافرتی دریافت می‌کند. برای نمونه، برای تراکنش‌های ایرلاین، هتل و خودرو، اکسپدیا از پارتنرهای «سیستم توزیع جهانی» دریافتی دارد که رزروها از طریق سیستم‌های کامپیوتری آن‌ها انجام می‌شود.

۳۳% رشدی که در سال ۲۰۱۳ نسبت به سال قبل از آن رخ داد به‎دلیل بیزینس سفرهای شرکتی بوده است.

مدل تبلیغاتی

روش سوم مدل تبلیغاتی است که در آن، اکسپدیا دسترسی به منبع ترافیک و تراکنش‌ها را از طریق کانال‌های مختلف و پیشنهادات تبلیغاتی متنوع روی سایت Trivago و سایت‌های دیگر را برای تبلیغات کنندگان مسافرتی و غیرمسافرتی فراهم می‌کند. افزایش ۱۴۴% این روش در سال ۲۰۱۳ به‎طور عمده به درآمد تولید شده توسط Trivago بر می‌گردد.

این سه مدل درآمدی اکسپدیا را حتما به آن دقت کنید. خصوصا مدل سوم که پتانسیل فعالیت آن در کشور ما وجود دارد. امیدوارم که تا اینجا توانسته باشیم چارچوب خوبی برای بنچ مارکینگ ببرایتان ایجاد کنیم. اگر شما طبق این چارچوب پیش بروید و در مورد هر نمونه موفق این مسائل را در نظر بگیرید می‌توانید ایده‌های خوبی برای گسترش و بهبود وب‎سایت‎تان به‎دست بیاورید. در واقع همانطور که دیدید هر ویژگی و امکانات وب‎سایت اکسپدیا می‌توانست یک ایده جدید، جهت بهبود کسب و کارمان داشته‌باشد. همیشه سعی کنید در حوزه کاری خودتان نمونه‌‌های موفق خارجی و داخلی رو بنچ مارک کنید.

به‎عنوان مثال ده سایت اول در جستجوی گوگل را بررسی کنید. رتبه در نتایج گوگل خودش به‎تنهایی می‌تواند یک معیار خوب برای موفق بودن نمونه‌تان برای بنچ مارکینگ باشد. در ادامه ویژگی‌های یک سایت فروش آنلاین را بررسی می‌کنیم و بعد از آن، به ادامه بنچ مارکینگ‎مان می‌پردازیم و برخی از ویژگی‌ها و امکاناتی که نمونه‌های خارجی در وب‎سایت فروش آنلاین‎شان در نظر گرفتن را برای‎تان ارائه می‌کنیم. امیدواریم که بیان این موارد بتواند دید خوبی در مورد نحوه طراحی و بهبود وب‎سایت‎تان به شما ارائه بدهد.

وب‎سایت ما در واقع خود سازمان یا شرکت ما هست. اگر از زاویه دیگری نگاه کنیم یک مشتری ممکن است، اصلا شرایط یا امکان مراجعه حضوری به شرکت ما را نداشته باشد؛ بنابراین در تجارت الکترونیک بخش بزرگی از اعتبار ما از طریق وب‎سایت‎مان ایجاد می‌شود. همیشه این تاکید را داریم که برای طراحی وب‎سایت‎تان از یک تیم خبره کمک بگیرید. حتما باید از این تیم، برنامه زمان‎بندی برای پیشرفت پروژه را بخواهید و این مورد را در قرارداد ذکر کنید. تمام مواردی را که از این تیم درخواست دارید برای پیاده‌سازی هر چه بهتر ایده‌های‎تان در یک چک لیست به آن‌ها ارائه بدهید.

در ادامه یک‎سری از نکاتی که باید در طراحی سایت در نظر بگیرید را برای‎تان ارائه می‌دهیم تا بهتر بتوانید در مورد تهیه چک لیست خود تصمیم بگیرید. البته همیشه این را در نظر داشته باشید که اکثر این موارد بهتر است به‎صورت مشورتی باشد و از نظر دیگران هم بهره ببرید.

نکته اول این‎که شما باید سعی کنید صفحه اول سایت‎تان را خیلی جذاب طراحی کنید، سعی کنید با در نظر گرفتن افکت‌ها و ظرافت‌های ساده و خیره‌کننده در این راستا قدم بردارید. صفحه اول سایت‎تان باید مطابق با رشته فعالیت مجموعه‌تان باشد، رعایت برخی نکات ساده از جمله الاینمنت‌ها یا در نظر گرفتن روانشناسی رنگ‌ها در این زمینه را به شما توصیه می‌کنیم.

یادتان باشد سایت شما با یک سایت تفریحی متفاوت است! برای سایت‌های تفریحی معمولا رنگ‌های زرد، صورتی یا بنفش توصیه می‌شود، یا به‎عنوان مثال برای برخی سایت‌ها که در حوزه محیط زیست و یا مواردی از این قبیل فعالیت دارند رنگ سبز مناسب است! اما واقعیت این‎که بهتر است در سایت‌های تجاری از رنگ‌های آرام مانند آبی یا سفید استفاده کنیم. البته در بسیاری از موارد این‌ها سلیقه‌ای به نظر می‌رسند ولی نکته مهمی که در این قسمت باید مدنظر داشته باشید این است که در استفاده از رنگ‌ها در طراحی سایت‎تان افراط نکنید، چون استفاده از رنگ‌های زیاد و متنوع باعث می‌شود که ناخود آگاه چشم کاربر به سمت آن‌ها کشیده بشود و توجه کاربر را از موضوع اصلی دور کند. سعی کنید سایت خود را از لحاظ چیدمان، کاربرمحور و کاربر پسند بودن اصول و استانداردها، رعایت کرده باشید.

یادتان باشد شما فقط یک فرصت و آن هم چند ثانیه وقت دارید تا نظر کاربران را به سایت‎تان جلب کنید در غیر این صورت ممکن اس، فرد به سایت دیگری مراجعه کند. با رعایت این نکات می‌توانیم در مسیر تجارت الکترونیک اولین قدم محکم موفقیت را برداریم.

حتما به بحث ریسپانسیو بودن سایت توجه کنید. ریسپانسیو یا واکنش‎گرا بودن یک وب‎سایت به این معنی است که وب‎سایت با هر ابزار و مرورگری به خوبی دیده بشود. گفته می‌شود در سال ۲۰۲۰ پنجاه درصد از کاربران جستجوهای خود را به وسلیه ابزارهای موبایلی انجام خواهند داد. پس حتما به این نکته توجه کنید که سایت ما باید در هر سایز مانیتور، گوشی و تبلت به خوبی دیده بشود و با مرورگرهای مختلف سازگاری داشته باشد. در این مورد گرافیست‌ها و برنامه‌نویس‌ها باید کاملا با یک‎دیگر هماهنگ باشند و از تغییرات روز دنیا در این بخش اطلاع داشته باشند. به عنوان مثال ۵۰ درصد از کاربران از مرورگر گوگل کروم استفاده می‌کنند، اگر یک افکت ظاهری روی این مرورگر باز یا خونده نشود طبیعتا بخشی از کاربران‎مان را به همین نسبت از دست خواهیم داد یا اگر پیام تصویری یا مفهومی قرار است انتقال داده بشود، ما این فرصت را از دست خواهیم داد.

خب به آخر این دوره از سری جلسات آموزش تجارت الکترونیک شرکت فرانگر رسیدیم. امیدوارم مطلب گفته شده برای‎تان مفید بوده باشد و بتوانید از آن در کسب و کار خود بهره ببرید.

امیر قهرمانی مدیر آکادمی فرانگر

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

ابزار سئو - گوگل ترندز

درس‎نامه دوازدهم – ابزار سئو (سایت گوگل ترندز و سیمیلار وب)

در این درس‎نامه سایت‎ گوگل‎ ترندز (Google Trends) و سیمیلاز وب (SimilarWeb) به عنوان تحلیلگر و ابزار سئو معرفی شده و نحوه‎ی استفاده و قابلیت‎های آن‎ها شرح داده می‎شوند. اگر قصد دارید رتبه‎ی سایت آژانس هواپیمایی و یا مرکز گردشگری خود را در گوگل بهبود ببخشید، استفاده از این ابزار به شما توصیه می‎شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *