خانه / آموزش آنلاین / بازاریابی دیجیتال خدمات گردشگری / درس‎نامه هفتم – بازاریابی محتوا و انواع محتوا

درس‎نامه هفتم – بازاریابی محتوا و انواع محتوا

در این جلسه می‌خواهیم ادامه‎ی مبحث درس‎نامه‎ی قبل یعنی بازاریابی محتوا را ادامه دهیم و در مورد آن و انواع محتواهایی که می‌شود ایجاد کرد صحبت کنیم. اجازه بدهید با یک مقدمه در مورد انواع روش‌های تبلیغ و بازاریابی بحث آن را شروع کنیم.

بازاریابی محتوا

از جمله روش‌هایی که یک آژانس می‌تواند از آن برای تبلیغات و بازاریابی استفاده کند تبلیغ از طریق انتشار ویدیو یا تیزر تبلیغاتی است که در مورد نحوه تهیه آن در درس‎نامه سوم- شبکه‎های اجتماعی (فیس بوک و آپارات) صحبت کردیم. روش دیگر تبلیغ از طریق انتشار در رسانه‌‎ی تبلیغاتی است. به‎دین صورت که آژانس‌ها می‌توانند با نشریه‌ها و روزنامه‌ها برنامه‌ای برای معرفی خدمات‎شان ترتیب بدهند. تبلیغ از طریق خبرنامه، تبلیغ از طریق شبکه‌های اجتماعی و تبلیغ از طریق طراحی و اجرای کمپین تبلیغاتی روش‌های دیگری هستند که برخی از آژانس‌ها از آن استفاده می‌کنند. تبلیغ از طریق خرید بنر هم می‌تواند جزئی از تکنیک و استراتژی‎های تبلیغاتی و بازاریابی آژانس‌ها باشد، هر چند در بیشتر مواقع صرف آن هزینه برای تبلیغ هوشمندانه در فضای مجازی بیشتر نظر افراد را جلب می‌کند. نکته قابل ذکر در این‎جا این است که ما باید بدانیم مشتریان چطور با ما آشنا شده‌اند، باید پیوسته تحلیل کنیم و روی آن سرمایه‌گذاری کنیم.

مواردی که ذکر شد از جمله مواردی هستند که اکثر آژانس‌های مسافرتی در برنامه بازاریابی خود در نظر می‌گیرند ولی مفهومی به نام بازاریابی محتوا که طی چند سال اخیر رواج یافته، به‎طور کلی همه این موارد را تحت تاثیر قرار داده است. بازراریابی محتوا آن‎قدر مهم است که می‌توان گفت اگر سازمانی حتی ده‌ها روش تبلیغات را پیاده‌سازی کند ولی در آن محتوای مفید برای مشتریان ارائه ندهد به طور حتم تلاش بیهوده‌ای انجام داده است.

انواع محتوا

در اینجا لازم است برای اینکه بتوانیم درک درستی از محتوا داشته باشیم در مورد انواع محتواها صحبت کنیم.

بازاریابی محتوا

محتوای صوتی

یک نوع محتوا می‌تواند محتوای صوتی باشد. این نوع از محتوا اگر به خوبی تهیه بشود قطعا مورد استقبال قرار خواهد گرفت و بسیاری از افراد مایل به استفاده از چنین محتوایی هستند. نکاتی که باید در تهیه این نوع محتوا مد نظر داشته باشید این است که باید بدانید اجازه‌ی دانلود فایل‌های صوتی برای مخاطبان بسیار مهم است. برخی بر این باورند که بهتر است فایل صوتی را در وب‎سایت قرار دهند و اجازه دانلود را ندهند، بدین ترتیب زمان ماندگاری کاربران روی سایت افزایش می‌یابد و رتبه‌ی سایت بهبود پیدا می‌کند، ولی باید به این نکته نیز توجه داشته باشیم که احساس مالکیت برای همه مهم است. برای افراد مهم است هر وقت که بخواهند به فایل‌های صوتی گوش دهند و در گوشی موبایل یا در ماشین‎شان از آن فایل صوتی استفاده کنند. نکته دیگر این است باید سعی کنید که فایل‌های صوتی را با چند کیفیت مختلف برای دانلود قرار دهید، چون دادن حق انتخاب در هر زمینه‌ای برای افراد خوشایند است.

فهرست

نوع دیگری از محتوا فهرست‌ها هستند. همه افراد فهرست‌ها را دوست دارند. حتی اگر از آن‌ها استفاده نکنند. فهرستی از سایت‌های معتبر در زمینه گردشگری، فهرستی از بهترین مکان‌های تفریحی در سفر به مالزی یا مواردی از این قبیل می‌تواند یک محتوای جالب باشد. باید در نظر داشته باشید که در فهرست تا حد امکان بی‌طرفی وجود داشته باشد. در ضمن طولانی بودن فهرست قطعا یک مزیت محسوب می‌شود. البته به شرطی که اصول طبقه‌بندی هم رعایت شود. اگر به جای ده برند برتر جهان در زمینه سفر، فهرست هزار برند برتر جهان منتشر شود، احتمالا برای مخاطب جذاب‌تر خواهد بود؛ اما طبیعی است که مخاطب انتظار دارد، هزار برند، به شکل‌های مختلف گروه‌بندی شده باشند.

مثلا: ده برند اول جهانی، ده برند اول آسیا، بیست برند اول تکنولوژی

اینفوگرافیک و اسلاید

اینفوگرافیک و اسلاید نوع دیگری از محتواست. هر نوع نمایش گرافیکی اطلاعات، با هدف کمک کردن به سیستم بینایی برای درک سریع‌تر اطلاعات اینفوگرافی نامیده می‌شود. این اطلاعات می‌تواند طبقه‌بندی داده‌ها، نمایش روند تغییرات و ساختار و الگوی توزیع اطلاعات باشد. باید توجه کنیم که اینفوگرافیک زمانی ارزش دارد که حول محور تخصصی کسب و کار متمرکز باشد. نکته دیگر اینکه اینفوگرافیک زمانی بیشترین تاثیر را دارد که به‌عنوان یک محتوای مکمل مورد استفاده قرار بگیرد. به‌عنوان مثال بهتر است از اینفوگرافیک در انتهای متن به عنوان جمع‌بندی آورده شود.

اینفوگرافیک از جمله محتواهایی است که افراد دوست دارند آن را منتشر کنند، پس ما حتما باید کیفیت اینفوگرافیک را در ابزارهای موبایلی هم بررسی کنیم. مواردی از جمله فونت، ابعاد و رنگ آن را مورد بررسی قرار بدهیم تا مطمئن شویم که پیام به درستی می‌تواند منتقل بشود. به طور کلی در زمینه تهیه و انتشار اینفوگرافیک و اسلاید باید همیشه سعی کنیم که محتواهای‎مان به هویت سایت یا صفحه اینستاگرام ما مرتبط باشد. به‌عنوان مثال می‌توانیم اسلایدی را در مورد آمارهای روز گردشگری دنیا، معرفی نقاط گردشگری و یا مسائلی از این قبیل تهیه کنیم یا می‌توانیم اینفوگرافی در زمینه ویزا و گذرنامه تهیه کنیم. این نوع مطالب را می‌توانیم در صفحات اجتماعی خود منتشر کنیم، می‌توانیم در سایت‎مان قرار بدهیم و یا به‌عنوان مثال می‌توانیم اسلایدهای‎مان را در سایت slide share آپلود کنیم تا میزان بازدید و آشنایی با برند ما افزایش پیدا کند.

سوالات متداول

نوع دیگری از محتوا تنظیم FAQ ها یا سوالات متداول در زمینه‌های مختلف است. در این زمینه ما باید یک موضوع خاص را در نظر بگیریم و به سوالاتی که عموم افراد در مورد آن سوال دارند، پاسخ بدهیم. به‎‌‌عنوان مثال می‌توانیم یک FAQ تهیه کنیم با عنوان متداول‌ترین سوالاتی که علاقه‌مندان به مهاجرت به کانادا می‌پرسند. باید نیت ما از تنظیم FAQ درست باشد. در واقع هدف ما از تنظیم FAQ جلب اعتماد افراد در این زمینه است که ما در کارمان متخصص هستیم.

انتشار محتوا

بعد از معرفی انواع محتوایی که یک آژانس مسافرتی می‌تواند تولید کند، می‌خواهم در مورد ترویج محتوای تولید شده صحبت کنم. شما قطعا برای تولید محتوای مناسب وقت و هزینه صرف می‌کنید و می‌خواهید افراد بیشتری را جذب محتوای خودتان کنید. شما می‌توانید محتوای خودتان را در وبسایت‎تان منتشر کنید، می‌توانید بخشی از محتوا را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید و یا می‌توانید آن را تحت عنوان یک خبرنامه برای مشتریانت‎ان ایمیل کنید. راه دیگری که وجود دارد این است که شما می‌توانید محتوای‎تان را در سایت‌ها و وبلاگ‌های مرتبط تبلیغ کنید.

هدف ما از تولید محتوا این است که در مورد خدمات‎مان اطلاع‌رسانی کنیم، اکانت‌های شبکه اجتماعی‎مان را فعال نگه داریم، مشتری بیشتری جذب کنیم یا افراد را به مشتری‌های وفادار خودمان تبدیل کنیم، مشتری‌های‎مان را از تخفیف‌ها و آفرهایمان آگاه کنیم و به‎این وسیله بتوانیم همیشه در فهرست انتخاب‌های یک فرد برای استفاده از یک خدمت خاص قرار بگیریم؛ اما ممکن است در بعضی مواقع به همه این اهداف دسترسی پیدا نکنیم. دلیل شکست کمپین بازاریابی محتوای ما چه می‌تواند باشد؟

دلایل شکست یک کمپین بازاریابی

یکی از مهم‌ترین دلایلی که موجب می‌شود کمپین بازاریابی ما شکست بخورد این است که ما خدمت جدیدی ارائه نمی‌دهیم. خیلی ساده شما می‌توانید عنوان محتوایی که تولید کردید را در گوگل سرچ کنید. اگر ۲ میلیون نتیجه با عنوان محتوای شما در گوگل یافت شود، چرا باید انتظار داشته باشید که افراد محتوای شما را مطالعه کنند؟ به‌عنوان مثال اگر عبارت “جاذبه‌های گردشگری مشهد” را در گوگل جستجو کنید می‌توانید ببینید که ۱٫۵ میلیون نتیجه برای این عبارت یافت می‌شود. در این میان، فقط در صورتی محتوای شما مورد توجه قرار می‌گیرد که یک تفاوت اساسی با دیگر محتواها داشته باشد. بگذارید صادق باشیم، مشتریان شما روبات نیستند. پس چرا باید محتوای مشابهی را بارها و بارها بخوانند؟

دلیل دیگر شکست کمپین بازاریابی محتوا می‌تواند این باشد که شما بیش از حد می‌فروشید. هیچ‌کس از خواندن مدام بروشور خوشش نمی‌آید. منظورم این است که آیا می‌دانید چندبار بین مطالعه کاربران وقفه ایجاد کرده‌اید تا از شما چیزی بخرند؟ این فکر من است. در حقیقت، مردم بیشتر دوست دارند مشکلات خود را حل کنند و چه بهتر که شما راه‌حل مشکلاتشان را در اختیار آن‌ها قرار بدید؛ بنابراین، نگاهی به محتوای خود بیاندازید و اگر جمله‌هایی با بوی فروش پیدا کردید، در انتشار آن‌ها تجدید نظر کنید. محتوای خود را دوباره ایجاد کنید، از مشکلات کاربران شروع کنید و راهکارهای عملی برای آن‌ها ارائه دهید. وقتی این کار را انجام دادید، آن وقت توانسته‌اید که یک ارتباط اعتمادآمیز با مخاطبان خود ایجاد کنید. ایجاد ارتباط مناسب بین خود و مشتریان‎تان، باید هدف اصلی کمپین‎های شما باشد.

دلیل دیگر نتیجه نگرفتن از کمپین محتوا این است که شما مخاطبان‎تان را خوب نمی‎شناسید. ممکن است بدانید هدف شما چه مخاطبانی است، اما آیا آن‎ها را کاملا می‌شناسید؟ آیا به ترس‌ها، آرزوها، مشکلات و راه لذت بردن‎شان از محتوا پی برده‌اید؟ یا فقط با خود تصور کرده‌اید: خب مخاطبان ما مجسمه‌هایی هستند که می‌آیند و محتوای ما را می‌خوانند. سپس، ما پیشنهادهای خرید را به گردنشان می‌اندازیم. برای شناخت کامل کاربران و مشتریان خود، نه‎تنها باید تمام اطلاعات آماری مورد نیاز خود را بدست آورید، بلکه باید در تحقیقات بازار خود بر روی روانشناسی کاربران خود نیز مطالعه کنید. باید هرچه می‌توانید درباره مشتریان خود یاد بگیرید. وقتی توانستید کاملا مشتریان خود را درک کنید، می‌توانید با آن‌ها سخن بگویید و تعامل برقرار کنید.

یک دلیل دیگر برای شکست کمپین بازاریابی محتوا این است که افراد نمی‌توانند محتوای شما را پیدا کنند. افراد به احتمال زیاد اصلا نمی‌دانند چنین محتوایی ایجاد شده‌ است؛ بنابراین، اگر شاهکاری در بازاریابی محتوای خود انجام داده‌اید، فقط کافی است روشنایی روز به آن بخورد تا بدرخشد. نکاتی که کمی قبل‌تر در مورد ترویج محتوا به آن اشاره کردم را جدی بگیرید.

امیر قهرمانی مدیر آکادمی فرانگر

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

بنچ مارکینگ

درس‎نامه سیزدهم – بنچ مارکینگ سایت اکسپدیا (قسمت اول)

در درس‎نامه‎های قبلی به معرفی ابزارهای سئو (SEO) از جمله سایت الکسا و پبنگدام و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *