خانه / آموزش آنلاین / بازاریابی دیجیتال خدمات گردشگری / درس‎نامه هشتم – ایمیل مارکتینگ

درس‎نامه هشتم – ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ

در این جلسه می‌خواهیم در مورد ایمیل مارکتینگ صحبت کنیم. بدانیم چطور از ایمیل برای بازاریابی و حفظ ارتباط بهتر با مشتری‌هایمان بهره ببریم. با تعریف آن شروع می‌کنیم. در واقع ایمیل مارکتینگ یعنی هوشمندانه ایمیل دادن به کسانی که به ما اجازه داده‌اند به آنان ایمیل بزنیم. جالب است بدانید که طبق آمارها بازگشت سرمایه از طریق ایمیل مارکتینگ ۴۰ است؛ یعنی به ازای هر هزار تومن هزینه ما برای بازاریابی از طریق ایمیل، ۴۰ هزار تومان عایدی نصیب ما خواهد شد. این در حالی است که گفته می‌شود بازگشت سرمایه از طریق بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو ۲۲ و بازگشت سرمایه از طریق تبلیغات بنری ۲ می‌باشد.

یک فرهنگ غلط که در این زمینه وجود دارد و ما شاهد آن هستیم این است که می‌بینیم بعضی افراد یک لیست ایمیل را خریداری می‌کنند. نرخ باز شدن این گونه ایمیل‌ها خیلی پایین است. ما فقط باید به کسانی ایمیل بزنیم که از علاقه آن‌ها به کسب و کار خودمان باخبر باشیم. ما باید همیشه به مشتریان‎مان احترام بگذاریم. اگر بخواهیم ایمیل بزنیم حتما باید از آن‌ها اجازه بگیریم و حتما باید این اجازه را به آن‌ها بدهیم که هر وقت خواستند عضویت خود را لغو کنند.

اول از همه ما باید یک مجموعه ایمیلی از مشتریانمان جمع‌آوری کنیم. می‌توانیم اینکار را با اکانت‌های گوشیمان شروع کنیم و ابتدا ایمیل آن‌ها را دریافت کنیم. از هر طریق دیگری هم که شده باید سعی کنیم ایمیل افرادی که به موضوع سایت ما و کسب و کار ما علاقه دارند را جمع آوری کنیم. خیلی‌ها کلی هزینه می‌کنند و در سایت‌های پربازدید تبلیغات می‌دهند. شما تصور کنید که مثلا در روز هزار نفر آن تبیلغ را ببینند و به‎فرض مثال صد نفر بر روی آن تبلیغ کلیک کنند و از این طریق وارد سایت شما بشوند. از این تعداد شاید ده نفر خرید کنند یا از خدمات شما استفاده کنند، بقیه چه کار می‌کنند؟! قطعا آن‌ها کسانی بودند که به نوعی به کسب و کار شما علاقه داشتند ولی حالا به دلایلی در آن زمان نخواستند خرید کنند. برای جذب مشتریان به سایت، هزینه زیادی متحمل شده‌اید، پس نمی‌خواهید به همین راحتی آن‌ها را از دست بدهید. حداقل کاری که می‌توانید بکنید این است که ایمیل‎شان را برای دریافت خبرنامه دریافت کنید تا ارتباط‎تان با آن‌ها حفظ شود. پس یکی از موثرترین راه‌ها، ایجاد یک خبرنامه است. این موضوع را هم در نظر داشته باشید، زمانی که افراد عضو خبرنامه شما شدند باید در قدم اول، یک ایمیل تشکر برای آن‌ها ارسال شود.

بازاریابی-ایمیلی

باید تا جایی که می‌توانید فهرست ایمیل‌های خودتان را به‌روز کنید. به‌عنوان مثال در کنفرانس‌ها و نمایشگاه‌هایی که شرکت می‌کنید هم می‌توانید ایمیل افرادی که به کار شما علاقه‌مندند را دریافت کنید.

شما می‌توانید یک ای بوک با یک محتوای خوب تهیه کنید و آن را به کاربران پیشنهاد بدهید. به‌عنوان مثال یک ای بوک شامل تجربیات خودتان با یک محتوای خوب در مورد مکان‌های دیدنی شهرها و اطلاعات مقاصد سفر در ایران تهیه کنید و آن‌ها را به کاربران پیشنهاد بدهید و در ازای دریافت آن ای بوک از کاربران ایمیلشان را دریافت کنید. حتی می‌توانید یک مسابقه طراحی کنید و برای ثبت نام در آن مسابقه از کاربران ایمیلشان را دریافت کنید. ولی همواره در نظر داشته باشید در ازای اطلاعات تماسی که مشتریان در اختیار شما قرار می‌دهند، شما هم باید مطالبی با ارزش مانند خبرنامه، یک سمینار رایگان و یا اطلاعات بیشتر در مورد محصولات و خدمات خود را در اختیار آن‌ها قرار بدهید.

قطعا با تجربه‌ای که در کارتان دارید می‌توانید محتوای خوب را شناسایی کنید و مطلب مفیدی را به مشتریانتان ارائه بدهید. همیشه این را در نظر داشته باشید که جذب مشتری جدید نیازمند صرف هزینه و زمان است. باید همیشه سعی کنید مشتریان فعلی خودتان را نگه دارید و پیشنهادات ویژه‌ای برای آن‌ها تدارک ببینید. موضوعی که در ایمیل مارکتینگ مهم است، این‎که براساس قدرت تولید محتوا، برنامه‌ای جهت ایمیل زدن تهیه کنیم. می‌توان گفت هشتاد درصد محتوای ایمیل باید محتوای مفید داشته باشد و فقط بیست درصد آن صرفا تبلیغاتی باشد. محتوایی مانند آموزش جملات رایج به زبان‌های مختلف، خلاصه مقاصد تورها، تصاویر دیدنی هتل‌ها و مکان‌های دیدنی و قوانین کشورهای مقصد می‌تواند محتوای مفیدی تلقی بشود. بهتر است تقویمی برای ارسال ایمیل‌های خودمان داشته باشیم. منظم بودن در ارسال ایمیل قطعا حس خوبی به کاربر خواهد داد. ایمیل‌های مناسبتی هم مرسوم است که ارسال بشوند، البته بهتر است که همراه با ارائه تخفیف باشد. به‌عنوان مثال اگر برای تبریک مناسبت عید نوروز ایمیلی ارسال می‌کنید باید همراه با یک محتوای مفید، به‎عنوان مثال معرفی مکان‌های دینی شهرها و همین‎طور ارائه تخفیف ویژه برای مشتریان باشد.

ایمیل مارکتینگ

توصیه ما به شما ارسال یک ایمیل در هفته است که بهتر است در روزهای آخر هفته هم باشد. اگر تمایل دارید ایمیل‌های بیشتری ارسال کنید، حتما برنامه‌ای برای خود تنظیم کنید. به‎عنوان مثال برنامه‌ای بدین شکل را در نظر داشته باشید: شنبه‌ها خبرنامه معرفی یک هتل، سه شنبه‌ها خبرنامه معرفی یک جای دیدنی و چهارشنبه‌ها خبرنامه پیشنهادهای ویژه.

حالا در مورد نحوه نگارش ایمیل‌ها صحبت کنیم. یکی از نکات مهم در این زمینه درست انتخاب کردن عنوان ایمیل است. اگر اصولی باشد می‌تواند کاربر را جذب کند و نرخ باز شدن ایمیل‌ها را افزایش می‌دهد. عنوان ایمیل بهتر است سوالی باشد. به‎عنوان مثال ” آیا تا به حال پارک جنگلی گیسوم را دیده‌اید؟” یا اگر بتوانید عنوان ایمیل را شخصی‌سازی کنید هم جذاب است. به‎عنوان مثال ” آقای مهدی احمدی مقصد بعدی سفر شما کجاست؟” حتی المکان سعی کنید از کلمات مناسب برای جلب توجه مخاطب استفاده کنید. به‌عنوان مثال به جای این که بنویسید «خبرنامه بهمن ماه» بهتر است، بنویسید “۲۰ نکته که هنگام سفر در نوروز که بهتر است بدانید “یا به جای این که بنویسید”تور ترکیه فقط ۵ میلیون”، بنویسید “آخرین روزهای بهار را در ترکیه آبتنی کنید “.

به‎طور کلی همواره استفاده از عدد و رقم در عنوان ایمیل جذاب واقع می‌شود. به ‎نوان مثال ایمیلی که با این عنوان می‌تواند جذاب باشد:” آیا می‌دانید با یک میلیون تومان به کجا می‌توان سفر کرد؟” استفاده از محدودیت زمانی برای ارائه تخفیف‌هایتان نیز توصیه می‌شود. به‌عنوان مثال بهتر است بنویسید” ارزان‌ترین قیمت برای تور بارسلونا تا ۳۰ تیر ”

هنگامی‎که اولین پیش‌نویس نامه خود را تهیه می‌کنید هرچه در دل دارید بیرون بریزید. هر چیزی که به ذهنتان می‌رسد را بر روی کاغذ بنویسید. سپس برگردید و قسمت‌های اضافی را حذف کنید. خوانندگان ایمیل خود را بشناسید. چه کسی را می‌خواهید با متن ایمیل خود جذب کنید؟ مطالب خود را به صورت خاص بنویسید و بر روی خوانندگانی که هدف اصلی شما هستند تمرکز کنید. برای تأثیرگذاری بیشتر، قبل از نوشتن متن نامه در ابتدا یک جمله مختصر برای جلب توجه خواننده بنویسید. این جمله مختصر خواننده را جذب می‌کند و آن را برای خواندن بقیه مطالب تحریک می‌کند. همچنین برای وادار کردن او به کلیک بر روی لینک مورد نظر قلاب‌هایی را برای گرفتن توجه خواننده در متن نامه بگنجانید تا حس کنجکاوی او بیشتر شود. به‌عنوان مثال بنویسید: «اما صبر کنید! اطلاعات بیشتری در اینجا برای شما داریم».

ایمیل مارکتینگ

این نکته را نیز همواره در نظر داشته باشید که افراد به ایمیلی توجه می‌کنند و پاسخ می‌دهند که توسط یک شخص نوشته شده باشد، نه توسط یک روبات. پس متن ایمیل‌ها را بهتر است خودتان تنظیم کنید. در صورت امکان با مشتریان محاوره‌ای سخن بگوید؛ زیرا آن‌ها می‌خواهند چهره‌ی پشت نقاب شرکت شما را ببینند. همواره در ایمیل‌های خود این امکان را به خواننده بدهید تا در صورت نیاز از عضویت در خبرنامه شما خارج شود.

ممکن است خواننده، علاقه‌ای به مطالب شما نداشته باشد. کاری نکنید که شخص مورد نظر هر روز بدون خواندن نامه شما، با عصبانیت آن‌ را حذف کند. در قسمت پایین ایمیل برای جلب اعتماد بیشتر مشتری توصیه می‌شود که آدرس فیزیکی شرکت به همراه شماره تلفن شرکت را قرار دهید. نکته دیگر این‎که باید توجه داشته باشید که نباید تعداد زیادی عکس را به ایمیل ضمیمه کنید. برخی از افراد ایمیل‎شان را از طریق موبایل بررسی می‌کنند و ذخیره شدن عکس‌ها در حافظه موبایل‎شان باعث می‌شود حافظه آن پر شود و باعث ناراحتی آن‌ها خواهد شد. باید سعی کنید متن ایمیل‎مان کوتاه باشد و در آن بیش از ۳ یا ۴ پیام را انتقال ندهیم. چون کاربران بیشتر از آن را نمی خوانند.

همچنین باید سعی کنیم که قالب مشخصی برای ایمیل دادن داشته باشیم و تصاویر زیادی داخل آن نباشد. بهتر است برای این‎کار از یک گرافیست کمک بگیرید. در ادامه نکاتی را بیان می‌کنم که برای جلوگیری از اسپم شدن ایمیل‌ها بهتر است، رعایت‎شان کنید.

سعی کنید از لغاتی مانند «این‎جا را کلیک کنید» استفاده نکنید. از حروف بزرگ زبان انگلیسی کمتر استفاده کنید. برای جلب توجه معمولا کلمات با حروف بزرگ زبان انگلیسی نوشته می‌شوند. قطعا استفاده از کلمات با حروف بزرگ ریسک اسپم شدن ایمیل را بالا می‌برد. در عنوان ایمیل بهتر است از واژه «امتحان» یا «تست» استفاده نکنیم. از علائم نگارشی مانند ویرگول، نقطه ویرگول و مواردی از این قبیل بهتر است کمتر استفاده کنیم. فایل‌هایی با فرمت zip و exe نباید به ایمیل ضمیمه بشوند. از کلمه «رایگان» در عنوان ایمیل بهتر است استفاده نکنیم، زیرا این امر نوعی حس بدگمانی یا اسپم بودن را به مخاطب القا می‌کند. در ادامه به معرفی یکی از ابزارهای ایمیل مارکتینگ می‌پردازیم.

ایمیل مارکتینگ

اول اینکه اصلا چرا باید از این گونه سایت‌ها استفاده کنیم؟ این گونه ابزارها زیرساخت‌های فنی پیچیده‌ای دارند که احتمال اسپم شدن ایمیل‌های ارسالی شما را کمتر می‌کنند، از سرعت ارسال بالا برخوردار هستند؛ مثلا از طریق این نرم افزارها شما میتونید ۵۰۰۰۰ ایمیل را در کمتر از ۲ دقیقه ارسال کنید، به شما امکان شخصی سازی ایمیل‌ها را می‌دهند و همین‎طور فرم اشتراک را در اختیار شما قرار می‌دهند تا از طریق آن لیست خود را جمع‌آوری کنید.

مزیت دیگر استفاده از این ابزارها این است که به شما گزارشات کاملی از ایمیل‌های ارسالی را ارائه می‌دهند. چند نفر ایمیل شما را باز کرده، چند نفر اسپم کرده، چند نفر روی لینک های شما کلیک کرده‌اند، چه کسانی روی یک لینک خاص کلیک کرده‌اند و … . خودمان باید تست کنیم چه زمانی بهتر است ایمیل ارسال کنیم، چه متنی بهتر است، پیشنهاد ویژه فروش در چه ساعتی بهتر است بدهیم، نرم افزارهای ارسال ایمیل گزارش تعداد ایمیل‌های باز شده را می‌دهند. با استفاده از این اطلاعات می‌توانیم تست کنیم و حالت بهینه را پیدا کنیم. یک سر به آدرس mailchimp.com بزنید. میل چیمپ یکی از ابزارهای معروف در زمینه ایمیل مارکتینگ است. این ابزار گزارشاتی ارائه می‌دهد که می‌توانید آن‌ها را ببینید و تحلیل کنید که چقدر از ایمیل‌ها و در چه زمانی باز می‌شوند. از این طریق، می‌توانید بهترین زمان ارسال ایمیل را پیدا کنید. بعد طبق آن، برای ایمیل زدن‎تان یک برنامه بچینید. با استفاده از این ابزار می‌توانید در ماه به دو هزار کاربر مجزا ایمیل ارسال کنید که می‌توانید در ماه برای هر کاربر شش ایمیل هم ارسال کنید؛ یعنی به عبارتی ۱۲ هزار ایمیل در هر ماه. اگر می‌خواهید ایمیل‌های بیشتری ارسال کنید باید از حالت غیر رایگان این نرم افزار استفاده کنید که به عنوان مثال برای ارسال ایمیل به ۳۰۰۰ کاربر در ماه آن هم به تعداد نامحدود باید ۴۰ دلار بپردازید.

امیدوارم مطالب این جلسه برای‎تان مفید واقع شده باشد. در درس‎نامه نهم، نکات بیشتری در مورد ایمیل را با هم بررسی می‌کنیم.

 

امیر قهرمانی مدیر آکادمی فرانگر

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

بنچ مارکینگ

درس‎نامه سیزدهم – بنچ مارکینگ سایت اکسپدیا (قسمت اول)

در درس‎نامه‎های قبلی به معرفی ابزارهای سئو (SEO) از جمله سایت الکسا و پبنگدام و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *