خانه / آموزش آنلاین / بازاریابی دیجیتال خدمات گردشگری / درس‎نامه نهم – نکات مهم در ایمیل مارکتینگ

درس‎نامه نهم – نکات مهم در ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ

پیرو مطالب درس‎نامه هشتم – ایمیل مارکتینگ، این جلسه می‌خواهیم نکات بیشتری را در مورد بازاریابی ایمیلی بیان کنیم. با گفتن این نکته مهم شروع می‌کنم که باید شما حتما وقتی که دارید متن ایمیل را تنظیم می‌کنید به کاربر اطلاعات کاملی را بدهید. به‎عنوان مثال اگر ایمیل شما پیوست دارد حتما در متن ایمیل ذکر کنید که ایمیل حاوی پیوست است و در مورد هر پیوست توضیح کوتاهی بنویسید تا کاربر بتواند در مورد دانلود کردن یا نکردن آن تصمیم بگیرد. این موضوع در مورد انتخاب عنوان ایمیل هم مهم است باید عنوان ایمیل را مرتبط انتخاب کنید؛ همچنین خود کاربر باید تصمیم بگیرد که ایمیل را باز کند یا نه. عناوینی مثل “فوری” یا “ضروری” را هم در عنوان ایمیل استفاده نکنید، چون اگر واقعا محتوای ایمیل حاوی متنی ضروری نباشد کاربر را عصبانی می‌کند و ممکن است در دفعات آینده هم اصلا ایمیل را باز نکند.

در ابتدای طراحی کمپین ایمیل مارکتینگ‎تان، سعی کنید ساختار مناسبی را برای این منظور تهیه کنید. دستورالعمل‌های ارسال ایمیل را تنظیم کنید. نباید تمپلیت ارسال ایمیل‌ها با تغییر افراد تغییر کند، چون علاوه بر ایجاد بی‌نظمی که حس بدی را در مخاطب ایجاد خواهد کرد، این احساس را نیز در کاربر القا می‌کند که انگار با سازمان دیگری ارتباط پیدا کرده‌است.

گاهی ایمیل‌هایی از سازمان‌های دیگر دریافت می‌کنیم که فقط حاوی متن است و موردی یا مشکلی را جهت پیگیری یا برطرف کردن آن عنوان کرده‌ است، اما هیچ شماره تماسی اعلام نشده یا نام فرستنده‌ی ایمیل اصلا مشخص نیست و نمی‌دانیم اصلا طرف مقابل چه کسی با چه سمتی است؟ و اگر نیاز به توضیحات یا رفع ابهامات بیشتری باشد، اصلا نمی‌دانیم باید با چه کسی صحبت کنیم؟ حتما در طراحی قالب ارسال ایمیل‎تان از متن‌های ثابت به عنوان امضا استفاده کنید و در آن اطلاعات تماس و نام شرکت را بیان کنید.

ایمیل مارکتینگ

یکی از موارد مهمی که در طراحی کمپین ایمیل مارکتینگ باید مدنظر قرار بدهید این است که باید توجه کنید که برای چه کسی و به چه منظوری ایمیل ارسال می‌کنید؟ آیا آن شخص مشتری شماست و قبلا از خدمات شما استفاده کرده است یا خیر؟ در ادامه در مورد انواع مختلف ایمیل صحبت می‌کنیم.

انواع مختلف ایمیل برای ایمیل مارکتینگ

هدف ما از ارسال برخی از ایمیل‌ها، باید این باشد که صرفا در مورد برخی مسائل به مخاطب آگاهی بدهیم. به‌عنوان مثال می‌توانیم جاذبه‌های توریستی یک شهر خاص را به عنوان مقصد برای سفر تابستانی معرفی کنیم. برخی دیگر از ایمیل‌ها را به این منظور ارسال می‌کنیم که بتوانیم مخاطب را راضی کنیم که ما را نیز در فهرست انتخاب‌های خود قرار دهد. در این نوع ایمیل‌ها، به‎عنوان مثال بعد از معرفی تورهای نوروزی خود را به عنوان مجری برگزاری این تورها معرفی می‌کنیم که تجربه موفق برگزاری چند تور موفق در این زمینه را داشته‌ است.

نوع دیگری از ایمیل‌ها بدین صورت است که قصد دارد مخاطب را به سمت تصمیم نهایی هدایت کند. در این نوع ایمیل‌ها تلاش می‌شود مخاطب اقدامی عملی را برای خرید محصول یا خدمت، انجام دهد. یا لااقل برای کسب اطلاعات بیشتر، به صورت حضوری مراجعه‌ای انجام داده یا تماسی بگیرد. در این زمینه استفاده صحیح از call to action یا همان دعوت به اقدام توصیه می‌شود. این تکنیک از بازدیدکننده می‌خواهد تا کاری را انجام دهد. به‎عنوان مثال از خواننده ایمیل تقاضا می‌شود برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‎سایت مراجعه کند یا با آژانس تماس بگیرد. به‎عنوان مثال از عباراتی مانند “همین حالا تماس بگیرید”، “همین الان خریداری کنید”، “ثبت نام کنید و عضو شوید ” یا مواردی از این قبیل استفاده می‌شود.

ایمیل مارکتینگ

تا این‎جا به ایمیل‌هایی اشاره کردم که بیشتر به‎منظور متقاعد کردن مخاطب برای استفاده از خدمات‌مان بود؛ اما نوع دیگری از ایمیل وجود دارد که توسط خودمان برای مشتری ارسال می‌شود و هدف‎مان این است که مشتریان‎مان احساس کنند که هنوز مورد توجه ما هستند. در این زمینه ایمیل‌هایی شامل تخفیف برای مقاصد سفر، معرفی خدمات جدید یا نکاتی در مورد استفاده بهتر از خدمات‎مان را بیان می‌کنیم. به خاطر داشته باشیم که کسانی که یک بار از یک مجموعه خریداری می‌کنند، اگر اعتماد و رضایت‎شان جلب شده باشد، دفعات بعد بسیار ساده‌تر تصمیم به خرید خواهند گرفت. ضمن این‎که آن‎ها بهترین مبلغان خدمات هستند. میزان درگیر شدن با یک برند یا Brand Engagement هم می‌تواند از این طریق افزایش پیدا کند. گفته می‌شود هزینه جذب مشتری جدید پنج برابر بیشتر از هزینه نگهداری مشتری فعلی است، به‎علاوه این که مشتریان فعلی اغلب راحت‌تر ترغیب می‌شوند که از خدمات جدید سازمان استفاده کنند.

به شما توصیه می‌کنیم به‎عنوان مثال اگر برنامه‌ای جهت اجرای تور آنتالیا را دارید، از یک ماه قبل شروع به راه اندازی کمپین ایمیل مارکتینگ‎تان بکنید. به هر آژانس ممکن است روزانه سیصد نفر زنگ بزنند؛ اگر از این افراد ایمیل بگیریم یعنی روزانه سیصد تا اطلاعات ایمیل دریافت کرده‌ایم. به راحتی می‌شود این کار را انجام داد. می‌توانیم بگوییم اگر می‌خواهید از تورهای لحظه آخری‎مان مطلع بشیوید و همچنین از خدمات جدیدمان مطلع بشوید، ایمیل‌تان را در اختیار ما بگذارید. کار جمع‌آوری ایمیل را به روش‌های مختلفی می‌شود انجام داد که جلسه قبل در مورد آن صحبت کردیم. بعد از این کار شما ابتدا در یک ایمیل می‌توانید آنتالیا را معرفی کنید و جاذبه‌های توریستی‎شان را بیان کنید. در ایمیل دیگری می‌توانید در مورد تجربه‌تان در برگزاری موفق این تور بگویید و می‌توانید قیمت این تور را بیان کنید؛ یعنی به اصطلاح بگویید که خودتان مستقیما مجری برگزاری این تور هستید. در ایمیل دیگری می‌توانید به مشتریان‎تان اشاره کنید و بگویید که چه تعداد مشتری از این تور استفاده کرده‌اند و چه افراد مهمی در این تور حضور داشته‌اند. در ایمیل‌های بعدی‌تان می‌توانید تخفیفاتی را به مشتریان‎تان پیشنهاد بدهید. در هر هفته یک یا حداکثر دو ایمیل در این زمینه ارسال کنید.

این نکته را حتما مد نظر داشته‌ باشید که تعداد ایمیل‌های شما نباید زیاد باشد. بیشتر از یک یا دو ایمیل در هفته توصیه نمی‌شود. اگر محتوای آموزنده ایمیل‌های شما کم است و فقط جنبه‌ی تبلیغی دارد،‌ حتی ماهی یک ایمیل هم می‌تواند آزاردهنده باشد. نکته دیگری که باید مدنظر داشته باشیم این است که ما باید خط‌ مشی مشخصی برای حفظ آدرس و مشخصات کاربران داشته باشیم. در ایمیل‌های خود همیشه اشاره کنید که اطلاعات کاربران برای شما مهم است و از این اطلاعات تحت هیچ شرایطی سو استفاده نمی‌کنید. نکته دیگر این که از تصاویر در خبرنامه‌ها استفاده کنید. همه ما از متن خسته شده‌ایم. جملات کوتاه با چند تصویر ایمیل را تاثیر گذارتر خواهد کرد. باید اقرار کنیم که دیدن عکس‌ها از خواندن متن‌ها سرگرم‌کننده‌تر و جذاب‌تر است.

در ادامه این جلسه برای جمع‌بندی مطالب به اشتباهاتی که در حوزه ایمیل مارکتینگ وجود دارد اشاره می‌کنم. عدم توجه به این مطالب می‌تواند از تاثیر این کمپین بکاهد و یاحتی در بعضی موارد ممکن است خسارات جدی در فروش شرکت‌ها ایجاد کند.

ایمیل مارکتینگ

اشتباهات ایمیل مارکتینگ

اول این‎که شما هنگامی که از افراد مختلف آدرس ایمیل‎شان را می‌گیرید، باید حداقل اطلاعات را از آن‌ها دریافت کنید. اگر فقط ایمیل کافی است، نام و نام خانوادگی را نگیرید. اگر ایمیل و نام خانوادگی کافی است،‌ سطح تحصیلات را نپرسید و غیره. در فضای آنلاین زمانی که کاربران می‌بینند باید حجم زیادی از اطلاعات شخصی خود را وارد کنند، از ثبت نام کردن در فهرست‌ها صرف نظر می‌کنند. روش بسیار سریع و ساده و در دسترس برای Unsubscribe کردن را در نظر بگیرید. هر یک از اعضای فهرست شما باید بتواند در هر لحظه‌ای که اراده کرد نام خود را از فهرست حذف کند. در زمان حذف، دلیل حذف نام‎شان از دریافت ایمیل را نپرسید و به اجبار توضیحات اضافی نخواهید. باید مسیری وجود داشته باشد که دریافت کنندگان ایمیل در پاسخ به آن، بتوانند سوالات خود را مطرح کنند. ایمیل مارکتینگ یک ابزار تعاملی است و باید مسیر دو طرفه گفتگو و ارتباط در آن باز باشد.

برخی از شرکت‌ها و سازمان‌ها، با ایمیل، مانند تراکت تبلیغاتی برخورد می‌کنند. تعداد زیادی از ایمیل‌ها را خواسته و ناخواسته در فضای مجازی پخش می‌کنند و آدرس مشخصی هم برای Reply کردن و پاسخ دادن یا مطرح کردن سوالات تکمیلی در نظر نمی‌گیرند. شما باید سازوکاری را برای این موضوع در نظر بگیرید.

 

امیر قهرمانی مدیر آکادمی فرانگر

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

بنچ مارکینگ

درس‎نامه سیزدهم – بنچ مارکینگ سایت اکسپدیا (قسمت اول)

در درس‎نامه‎های قبلی به معرفی ابزارهای سئو (SEO) از جمله سایت الکسا و پبنگدام و …