خانه / آموزش آنلاین / بازاریابی دیجیتال خدمات گردشگری / درس‎نامه دوم – اصطلاحات و انواع داد و ستدهای حوزه تجارت الکترونیک

درس‎نامه دوم – اصطلاحات و انواع داد و ستدهای حوزه تجارت الکترونیک

همان‎طور که در جلسه قبل که تحت عنوان درس‎نامه اول – مفاهیم و اهمیت تجارت الکترونیک در وب‎سایت آکادمی فرانگر منتشر شده است، گفتیم، در این جلسه می‌خواهیم با هم بعضی از اصطلاحات حوزه تجارت الکترونیک را به همراه ارائه مثال بررسی کنیم.

خرید آنلاین

تجارت الکترونیک به صورت‌های مختلفی براساس درجه دیجیتالی شدن آن مطرح می‌شود. درجه دیجیتالی شدن براساس شاخص‌هایی از جمله فرایند کار و تحویل و توزیع تعیین می‌شود. محصول، فرایند و توزیع می‌تواند به صورت فیزیکی یا دیجیتال باشد.

به سازمانی که تمامی فعالیت‌های خودش را به صورت دیجیتالی انجام می‌دهد سازمان Pure EC می‌گویند؛ یعنی سازمان تماما الکترونیک است. تجارت می‌تواند بطور کامل یا جزئی به صورت الکترونیکی انجام شود. اگر سازمانی تنها در یکی از این زمینه‌ها به صورت دیجیتال عمل می‌کند، در واقع تجارت Partial EC انجام می‌دهد. به عنوان مثال خرید یک پیراهن به صورت Online و یا خرید یک لپ تاپ از شرکت آمازون یک EC جزیی یا Partial EC است. خریدن یک کتاب به صورت الکترونیکی از شرکت آمازون یک فرایند Pure EC است.

Conversion rate یا نرخ تبدیل

اصطلاح مهمی است که در تجارت الکترونیک و به طور ملموس در حوزه بازاریابی اینترنتی به‎کار می‌رود. این معیار نشان دهنده درصدی از بازدیدکنندگان وب‎سایت است که واقعا خرید انجام می‌دهند.

نرخ تبدیل یا Conversion rate، آن ایده ناب و یا احساس نیازی است که شما با استفاده از آن می‌توانید کاربران سایت‎تان را ترغیب به خرید کنید. به‎طور مثال شما وب‎سایتی دارید که روزانه ۱۰۰۰ بازدید از آن صورت می‌گیرد ولی فروش ۱۰۰ تایی را تجربه می‌کنید، در حالت دیگر سایت رغیب شما با بازدید روزانه‌ی ۵۰۰ تایی با فروش ۳۰۰ تایی همراه است. با این مثال شما متوجه شدید که سایت رغیب‎تان بهتر توانسته است یک بیننده را تبدیل به خریدار کند و در واقع Conversion rate بالاتری دارد.

 SEO یا بهینه‌سازی وب‎سایت برای موتورهای جستجو

یکی از اصطلاحاتی که به دلیل اهمیت آن ما یک بخش را در آینده به آن اختصاص خواهیم دادSearch Engine Optimization)  SEO) است. بهترین ترجمه‌ای که می‌شود برای آن بیان کرد بهینه‌سازی وب‎سایت برای موتورهای جستجو است. سئو روندی است که طی آن، حضور و نمایش یک وب‎سایت خاص در نتایج موتورهای جستجو، بدون پرداخت هزینه مستقیم تحت تاثیر قرار می‌گیرد. این روش را روش ارگانیک یا natural هم می‌گویند. هر چقدر یک سایت به ازای کلمات کلیدی بیشتر در رتبه‌های بالاتری نمایش داده بشود یعنی SEO سازی بهتری دارد. یکی از مهمترین اصول سئو، تولید محتوای مفید است.

SEO

خب تا این‌جا با چند اصطلاح مهم حوزه تجارت الکترونیک به صورت مختصر آشنا شدیم در ادامه جلسه در مورد انواع داد و ستدهای موجود در حوزه تجارت الکترونیک صحبت خواهیم کرد.

انواع داد و ستدهای حوزه تجارت الکترونیک

اولین نوع داد و ستدی که بررسی خواهیم کرد تجارت Business to Business) B2B) هست. همان‎طور که از اسم این نوع تجارت می‌شود متوجه شد، این تجارت همواره بین دو عرضه‌کننده صورت می‌گیرد.

تجارت

به عنوان مثال سايت شرکت BMW مناسب برای این نوع تجارت طراحي شده‌ است. در طراحي نرم‌افزاري اين سايت ابزارهاي لازم جهت تبادل اطلاعات تجاري و همچنين مبادلات تجاری براي شركت‌های مختلف صنعت خودرو با شركت BMW طراحي شده به‎طوری‎که كه يک شركت صنعت خودرو مي‌تواند در زمینه‌های ثبت سفارش قطعه و دريافت آن و هر زمينه مورد نياز دیگر با شركت BMW ارتباط برقرار کند و اين ارتباط اينترنتی زمينه ارتقا كيفی سطح توليدات شركت‌ها را فراهم مي‌کند.

۸۵% حجم معاملات تجارت الکترونیک در جهان به صورت B2B انجام می‌شود.

دومین نوع داد و ستدی که در حوزه تجارت الکترونیک وجود دارد تجارت (B2C (Business to Consumers است. در اين روش فروشنده شخصيت یک شرکت و خريدار مصرف كننده است. در این شکل تجارت، کسب و کار باید بازار‌های الکترونیکی فعال برای فروش محصولات و خدمات به مصرف‌کننده را توسعه بدهد.

میزان داد و ستد به این روش حدود ۲ تریلیون دلار در سال ۲۰۰۹ بود. موفقیت در این حوزه به شاخص‌های زیادی وابسته است که در ادامه جلسات به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

تجارت الکترونیک به صورت B2C با فروش آنلاین کتاب توسط شرکت Amazon به مشتریانش آغاز شد. این سایت ابتدا به عنوان سایت فروش کتاب راه اندازی شد و با این کار شهرت جهانی پیدا کرد. آمازون به طور چشم‎گیر و موفقیت آمیزی با شرکت‌های دیگر قراردادهایی را انعقاد می‌کند تا بتواند کالاها و خدمات آن‌ها را در وب‎سایت خود عرضه کند. تقریبا همه چیز از کتاب گرفته تا لوازم خانگی در انبار آمازون پیدا می‌شود. این انبارهای پر از محصولات گوناگون را کارکنان معمولی اداره می‌کنند و آمار مدیریت ۳۵ سفارش در ثانیه است، یعنی این گروه شرایط کاري بسیار طاقت‌فرسایی را تجربه می‌کنند که در چنین شرایطی به درآمدهای میلیون دلاری ختم می‌شود.

نوع دیگر داد و ستدی که ما بررسی می‌کنیم، تجارت (C2C  (consumer to consumer است. در اين روش هر دو طرف مصرف‌كننده هستند. تبلیغات شخصی الکترونیکی یا خدمات برای خرید و فروش توسط مصرف‌کنندگان در سایت‌های روزنامه الکترونیکی و وبسایت‌های شخصی هم یکی از شکل‌های مهم تجارت الکترونیک C2C است. مثال بارز تجارت C2C وب سایت eBay هست. شرکت eBay در سال ۱۹۹۵ توسط یک برنامه‌نویس ایرانی-آمریکایی به نام “پیر امیدیار” راه اندازی شد. سایت eBay در واقع یک حراجی الکترونیکی است!

ebay

برای خرید وسیله در این سایت عموما ۲ روش وجود دارد:

روش اول از طریق قیمت ثابتی است که فروشنده تعیین می‌کند و اولین کسی که این میزان مبلغ را بپردازد صاحب آن وسیله می‌شود.

روش دوم از طریق به مزایده گذاشتن وسیله و اعلام یک قیمت اولیه‌ی پایه توسط فروشنده است. در این حالت فروشنده زمانی را که بین ۱۴ روز تا ۲ ماه است تعیین می‌کند و در پایان این دوره زمانی، وسیله به بالاترین قیمت پیشنهاد فروخته می‌شود.

در مورد گارانتی وسیله‌ی فروخته شده لازم به ذکر است که شخص فروشنده می‌تواند زمانی را در قسمت مشخصات کالای خودش مشخص کند که مثلا تا ۱۰ روز، این وسیله قابل بازگشت است. در صورت انجام گرفتن معامله بین ۲ فرد، شرکت eBay به خاطر خدماتی که ارائه داده است، سهمی بین ۵-۲۵% قیمت کالا را برای خودش اختصاص می‌دهد.

تا این‌جا توانستیم یک سری از مهم‌ترین اصطلاحاتی که در حوزه تجارت الکترونیک وجود دارد را با مثال آن بررسی کنیم. جلسه بعد در مورد شبکه‌های اجتماعی صحبت می‌کنیم. دلیل اهمیت شبکه‌های اجتماعی و نحوه فعالیت در هرکدام را بررسی می‌کنیم تا بفهیم چطور می‌شود از این ابزارها در زمینه‌هایی از جمله برندینگ ، اطلاع‌رسانی به مشتری‌ها، تبلیغات و مسائلی از این قبیل استفاده کرد.

 

امیر قهرمانی مدیر آکادمی فرانگر

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

بنچ مارکینگ

درس‎نامه سیزدهم – بنچ مارکینگ سایت اکسپدیا (قسمت اول)

در درس‎نامه‎های قبلی به معرفی ابزارهای سئو (SEO) از جمله سایت الکسا و پبنگدام و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *