خانه / آموزش آنلاین / بازاریابی دیجیتال خدمات گردشگری / درس‎نامه دهم – سئو (SEO) وب‎سایت

درس‎نامه دهم – سئو (SEO) وب‎سایت

این جلسه می‌خواهیم در مورد سئو صحبت کنیم و روش‌هایی عملی برای بهبود سئو وب‎سایت ارائه دهیم.

سئو seo

سئو مخفف search engine optimization هست؛ و بهترین ترجمه‌ای که می‌توان برای آن بیان کرد بهینه‌سازی وب‎سایت برای موتورهای جستجو می‌باشد. منظور ما از Search engine همان موتور جستجو گوگل است، چون در اکثر کشورها از موتور جستجوی گوگل استفاده می‌شود. در نتیجه ما سعی می‌کنیم مواردی را که گوگل در رتبه سایت‌ها رعایت می‌کند را اعلام کنیم. بگذارید ابتدا با تعریف سئو شروع کنیم. سئو، مجموعه‌ای از استراتژی‌ها، تاکتیک‌ها و تکنیک‌هاست که با هدف افزایش تعداد بازدیدکنندگان ارگانیک یک سایت از طریق کسب موقعیت بهتر در فهرست نتایج موتورهای جستجو، انجام می‌شود. در این حوزه ما دو مفهوم داریم به نام بازدید ارگانیک یا طبیعی (Organic Visit) و بازدید خریداری شده (Paid visit). سئو به دنبال کسب نتایج بهتر در بازدسید‌های ارگانیک ات؛ یعنی شما با استفاده از رعایت اصول سئو بتوانید به طور طبیعی در نتایج بهتری از جستجو دیده بشوید. بازدید خریداری شده منظور استفاده از گوگل ادوردز هست که برخی سایت‌ها به عنوان تبلیغات به گوگل پولی را می‌پردازند تا سایت آن‌ها به ازای جستجوی برخی کلمات کلیدی مشخص در صفحات اول گوگل ظاهر بشود.

اما اهمیت این‎که وب‎سایت در صفحه اول و یا لینک اول جستجوی گوگل ظاهر بشود چیست؟ جالب است بدانید اولین گزینه ‌در نتیجه‌ی جستجوی گوگل ۳۳٪ ترافیک و گزینه دوم حدود ۱۷٪ ترافیک را به خود اختصاص می‌دهد. به عبارتی می‌شود گفت ۶۰٪ کل کلیک‌ها مربوط به سه لینک اول در موتورهای جستجو است. ۴۰٪ درصد باقیمانده بین صدها لینک صفحات بعد توزیع می‌شود. طبق گفته گوگل هر ماه بیش از صد میلیارد جستجو توسط موتورهای جستجو انجام می‌شود که از این تعداد، در هفتاد و پنج میلیارد مورد، صفحه‌ی دوم هرگز مشاهده نمی‌شود. هفتاد تا هشتاد درصد جستجوگران هم به لینک‌هایی که به صورت تبلیغ (با پرداخت پول) توسط موتورهای جستجو از جمله گوگل نمایش داده می‌شوند، نگاه نمی‌کنند.

سئو seo

ارزان‌ترین و معتبرترین مسیر ورود به یک سایت توسط موتورهای جستجو استفاده از راه‎کارهای بهینه‌سازی وب‎سایت است. اگر سایت‌ها به استانداردهای موتورهای جستجو، دستورالعمل‌ها و توصیه‌های آن‌ها عمل کنند هم موجب رونق فعالیت در فضای مجازی می‌شود و هم حس بهتری به کاربر خواهد داد. زیرا شیوه طراحی الگوریتم‌های موتورهای جستجو،بر مبنای «هدایت کاربر به سمت محتوای مطمئن، مفید، معتبر و اصیل» می‌باشد. گفته می‌شود اثربخشی موتورهای جستجو در هدایت ترافیک ورودی به سایت حدود ۳۰۰٪ بیشتر از شبکه‌های اجتماعی است.

خود گوگل گفته‌است که اگر می‌خواهید سئو سایت خود را بهبود دهید، سعی کنید به آن فکر نکنید؛ و فقط سعی کنید رضایت کاربران را به‎دست بیاورید. طبق گفته گوگل سایت‌هایی که بتوانند بهترین خدمت را به کاربران ارائه بدهند در فهرست نتایج جستجو در جایگاه بالاتری قرار می‌گیرند. گوگل در سال‌های اخیر توجه زیادی به تولید محتوا از نوع با کیفیت دارد ولی واقعا معیار کیفیت یک محتوا چیست؟ و چگونه می‌توانیم موضوعات مناسب را انتخاب کنیم. خیلی از سایت‌های اینترنتی با مشکل نبود موضوع برای تولید محتوا مواجه هستند و نمی‌توانند مطالب مفیدی را در زمینه کاری خودشان پیدا کنند. به‎طور قطع می‌توان گفت که هیچ شرکت یا سایتی وجود ندارد که نتواند در زمینه تولید محتوای مرتبط با کار خود فعالیت کند؛ زیرا اگر واقعا هیچ اطلاعات و موضوعاتی پیرامون زمینه کاری شما وجود ندارد چگونه کار شما می‌تواند برای شما درآمدزایی داشته‌باشد. به‎طور حتم مهم‌ترین معیار برای کیفیت محتوا، رضایت کاربران و معرفی شما به دیگران است.

سئو seo

با توجه به اینکه ما در جلسات قبل در مورد استراتژی محتوا، بازاریابی محتوا و انواع محتوا صحبت کردیم، الان با آمادگی بیشتری می‌توانیم این بخش از جلسه‌مان را پیش ببریم. طبق تجربه ما، پایه اصلی سئو تولید محتوای مناسب است. می‌شود گفت اگر محتوای مناسبی را در حوزه کاری خودمان تولید کنیم ۸۰ درصد راه را رفته‌ایم. بقیه مسائل مربوط می‌شود به رعایت بعضی از اصول از جمله لینک‌سازی و انتخاب مناسب کلمات کلیدی که در جلسات بعد بیشتر در موردش صحبت می‌کنیم؛ اما این جلسه را بیشتر به سئو محتوا اختصاص می‌دهیم. همیشه این نکته را مدنظر داشته باشید که گوگل تمام کسانی را که به سایت شما می‌آیند را رصد می‌کند، تعداد صفحاتی که فرد دیده، یا میزان زمانی که در آن صفحه صرف استفاده از مطالب کرده را رصد می‌کند. پس می‌توان گفت، شما باید تمام تلاش خودتان را بکنید تا بتوانید کاربر را بیشتر در سایت‎تان نگه دارید. یکی از اصول پایه‌ای که در این زمینه مطرح می‌شود، تولید محتوایی است که در هیچ جای دیگری از فضای مجازی منتشر نشده باشد. محتوای اصیل و بدون کپی.

الگوریتم پاندا یکی از الگوریتم‌هایی است که گوگل ارائه داده تا سایت‌های اسپمر و سایت‌هایی که کارشان تولید محتوای بی‌کیفیت و کپی شده‌است را شناسایی کند و به آن رتبه بالایی ندهد. فرمول الگوریتم پاندا بدین صورت است که امتیاز شما را در گوگل براساس کیفیت محتوا، مدت زمان هر بازدید و تعداد بازدید از محتوای شما طبقه‌بندی می‌کند. مسئله‌ای که در اینجا مهم است اینکه محتوای تکراری در سایت خود قرار ندهید. چون این مسئله موجب نارضایتی کاربران می‌شود و به تبع آن، رتبه سایت شما افت پیدا می‌کند. از جمله نکات دیگری که باید در تولید محتوا مد نظر داشته باشید، شناسایی عبارات کلیدی که بیشتر جستجو می‌شوند و صفحه‌ای از سایتتان را به محتوای مربوط به آن عبارات کلیدی اختصاص بدهید.

شما می‌توانید محتوای تازه به مطلب قدیمی‎تان اضافه کنید. به‎عنوان مثال یک پاراگراف توضیح به مطالب قدیمی اضافه کنید یا می‌توانید به صورت هدفمند محتوا تولید کنید. منظور ما از تولید محتوای هدفمند استفاده از ابزار گوگل ترندز و مشاهده رقابت در برخی کلمات کلیدی در صفحه اول جستجو هست. در جلسه‌های آینده ما یک‎سری ابزارها که در این حوزه مهم هستند را بررسی می‌کنیم. از جمله سایت الکسا، گوگل ترندز و سیمیلار وب. بعد از آشنایی با این ابزارها بیشتر می‌توانید این موضوع را درک کنید.

توصیه اکید ما به شما این است که همواره سعی کنید تجربه‌ی خوبی از حضور کاربران در سایت خود ایجاد کنید. به‎عنوان مثال حتما باید تیتر مطالب خودتان با محتوای ارائه شده هم‎خوانی داشته باشد. در غیر این صورت موجب نارضایتی کاربران می‌شود و سریع از سایت شما خارج می‌شوند. سعی کنید هنگام ارائه محتوای‎تان به موضوعات مربوطه که در سایت‎تان وجود دارد، اشاره کنید و لینک آن را قرار دهید. این موضوع از طرفی باعث افزایش زمان ماندن کاربر در وب‎سایت شما می‌شود و از طرفی دیگر موجب می‌شود. کاربر از تمام صفحات سایت شما دیدن کند و شما بیشتر بتوانید خود را به او معرفی کنید.

سئو seo

نکته مهم در این جا این است که سعی نکنید به هر قیمتی بابت معرفی لینک‌های‎تان از کاربر کلیک بگیرید. سعی کنید واقعا مطالب مفید و لینک‌های مفید را به کاربران توصیه کنید. همان‎طور که قبلا نیز اشاره کردیم گوگل تمامی رفتار کاربران در وب سایت ما را رصد می‌کند. چندی پیش، یک سایتی را بررسی می‌کردیم که رتبه آن در گوگل افت کرده بود. با بررسی که انجام دادیم فهمیدیم که محتوای این سایت به کاربر لینک‌های غیر مفید پیشنهاد می‌دهد؛ زیرا برخی مطالب سایت براساس منابع خارجی نوشته شده بودند و در انتهای مطالب لینک به محتوای اصلی داده شده بود. افراد بعد از کلیک کردن بر روی آن لینک به سایتی ارجاع داده می‌شدند که محتوای آن انگلیسی بود و خب بعد از دیدن این که مطالب انگلیسی است سریعا از آن خارج می‌شدند و به اصطلاح زمان ماندن در لینک پیشنهادی توسط این وب‎سایت کم بود. همین امر موجب شده بود گوگل تصور کند که لینک ارائه شده کاربر را گم‎راه کرده است و به اصطلاح لینک غیر مفید تلقی شده و به همین دلیل این وب‎سایت را جریمه کرده بود.

در هنگام ارائه محتوا سعی کنید عنوان و خود محتوا تا حد امکان خیلی خاص نباشد و خواننده را به مراجعه‌های بعدی ترغیب کند. به‎عنوان مثال به جای این عنوان “آخرین نکات قوانین ویزا” بهتر است مطلبی با عنوان “نکاتی در مورد قوانین ویزا سال جدید” در وب‎سایت‎تان قرار دهید. همواره سعی کنید مطالب‎تان به‎صورتی نباشد که کاربر بیاید یک‎بار آن‌ها را بخواند و بیاموزد و برود.

از معرفی لینک‌ها و سایت‌های معتبر و سایت‌هایی که رتبه بالاتری از وب‎سایت شما دارند، نترسید. مثل دنیای واقعی که شما را از روی دوستان‎تان می‌شناسند، از این‎که در دنیای مجازی با چه کسانی حرف می‌زنید و دور هم جمع شده‌اید، در مورد شما قضاوت می‌شود. همواره سعی کنید وب‎سایت‌هایی که در مورد موضوع مورد بحث‎تان فعالیت می‌کنند را معرفی کنید.

سئو seo

شما قطعا با تجربه‌ای که دارید می‌توانید محتوای مناسبی را برای مشتریان‎تان ارائه دهید. سعی کنید از محتوای بصری شامل تصاویر، اینفوگرافیک و ویدئو هم استفاده کنید، این نوع محتواها مخاطب را بیشتر درگیر می‌کند و موجب می‌شود بیشتر در سایت‎تان بماند و از محتواهای‎تان استفاده کند. در واقع یک موضوع مهمی که در حوزه سئو مطرح می‌شود این است که کاربری که به سایت شما می‌آید، زیاد بماند و از محتوای‎تان استفاده کند. حتما به عنوان محتوای خود اهمیت بدهید محتوایی که پاسخ سوالات کاربر را می‌دهد، قطعا رتبه خوبی در نتایج جستجو کسب می‌کند. سعی کنید از مطالبی که با عنوان چطور یا چگونه آغاز می‌شوند استفاده کنید. در عنوان صفحه سعی کنید از اعداد استفاده کنید این موضوع موجب افزایش نرخ کلیک وب‎سایت شما می‌شود چون بیشتر می‌تواند کاربر را جذب کند. به عنوان مثال محتوایی بنویسید با عنوان ” ده نکته که باید در سفر به آنتالیا بدانیم”.

از عناوین تکراری برای صفحات وب‎سایت‎تان استفاده نکنید. سعی کنید برتری خودتان را در ۷۰ کاراکتر نشان بدهید. چون از عنوان هر محتوا فقط هفتاد کاراکتر اول آن در جستجوهای گوگل نمایش داده می‌شود. پس تمام سعی‎تان را بکنید که با عنوان مناسب بهتر بتوانید کاربر را جذب کنید. به‎عنوان مثال از عناوینی مانند بهترین پیشنهاد، ارزان‌ترین تور و مواردی از این قبیل استفاده کنید، اما دوباره این موضوع مهم را تکرار می‌کنم، اصلا سعی در کلیک گرفتن از مخاطب به هر قیمتی نباشید. حتما سعی کنید عنوان مطالب‎تان با محتوای آن مرتبط باشد.

 

امیر قهرمانی مدیر آکادمی فرانگر

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

بنچ مارکینگ

درس‎نامه سیزدهم – بنچ مارکینگ سایت اکسپدیا (قسمت اول)

در درس‎نامه‎های قبلی به معرفی ابزارهای سئو (SEO) از جمله سایت الکسا و پبنگدام و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *