خانه / آموزش آنلاین / بازاریابی دیجیتال خدمات گردشگری / درس‎نامه چهارم – شبکه‎های اجتماعی (اینستاگرام)

درس‎نامه چهارم – شبکه‎های اجتماعی (اینستاگرام)

در این جلسه می‌خواهم نحوه فعالیت در اینستاگرام را برای‎تان توضیح بدهم. در ابتدا یک توضیحاتی درمورد اصول کلی که باید برای فعالیت در هر شبکه اجتماعی در نظر داشته باشیم را بیان می‌کنم.

شبکه اجتماعی اینستاگرام

می‌خواهیم بررسی کنیم که مردم در شبکه‌های اجتماعی به‌دنبال چه می‌گردند؟ اسکات آتمن، نویسنده کتاب پرفروش Content Marketing Hacks فهرستی از چیزهایی که مردم دوست دارند به اشتراک بگذارند، ارائه کرده است که می‌تواند درباره مواردی شامل: تولید محتوای متنی، تصویری و اینفوگرافیک ایده‌های خوبی را به ما بدهد:

اول از همه، محتواهایی که به ما یادآوری می‌کنند زندگی کوتاه است! در لحظه زندگی کنیم.

دومین محتوایی که در این لیست آمده‌ است، محتواهایی است که به ما یادآوری می‌کند که رویاهای ما می‌توانند به حقیقت بپیوندند که دلیل اصلی آن پر طرفدار بودن صفحات مثبت اندیشی در شبکه‌های اجتماعی است.

سومین محتوا که می‌تواند برای افراد جذاب باشد، یادآوری نکات ساده و مهم فراموش شده‌ است! مثل مهربانی کردن، فداکاری کردن.

چهارمین محتوای این لیست، محتوای خنده دار است که افراد به آن علاقه دارند، یک نمونه آن همین پرطرفدار بودن برنامه خندوانه‌ است! معمولا صفحاتی که در آن‌ها مطالب خنده‌دار هم منتشر می‌شود طرفدارهای زیادی دارد!

پنجمین محتوا، معرفی یک حقیقت شگفت‌انگیز است.

ششمین محتوا که خیلی برای افراد جذاب است، محتوای نوستالژیک است! هر چیزی که ما را به گذشته ببرد، برای‎مان جذاب است!

به این خاطر انواع محتواهای جذاب را در این قسمت گفتیم که تجربه نشان داده که صفحاتی که با یک موضوع خاص در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند، بعد از مدتی برای کاربر خسته‌کننده می‌شوند! مثلا اگر شما در صفحه اینستاگرام‎تان اطلاعاتی در مورد هواپیما ارائه بدهید، اولش شاید برای بعضی افراد جذاب باشد اما بعد از مدتی این تک بعدی بودن خسته کننده می‌شود! پس باید سعی کنیم در پست‌های‎مان تنوع داشته باشیم. به عنوان مثال برای نوستالژیک‌ها می‌توانیم بعضی مواقع عکس‌هایی از هواپیماها و مهماندارهای دهه ۵۰ را بگذاریم یا می‌توانیم مطالب شگفت‌انگیزی بگذاریم؛ مثلا بگویم آیا می‌دانستید بوئینگ ۷۴۷ از شش میلیون قسمت مجزا تشکیل شده؟ همچنین بهتر است متناسب با مناسبت‌های خاص، پستی را قرار بدهیم به عنوان مثال تبریک روز پدر، با این کار می‌توانید نشان دهید که برای آن‌ها ارزش قائلید و به فکرشان هستید.‎

خب الان بهتر است که سراغ اینستاگرام برویم.

اینستاگرام ماهانه حدود ۵۰۰ میلیون کاربر فعال دارد، از جمله ویژگی‌های اینستاگرام ارتباط بصری خوب است. استفاده از اینستاگرام خیلی راحت است و می‌شود گفت این نرم‌افزار برای معرفی تورهای لوکس، هتل‌ها و مواردی از این قبیل بسیار مناسب است.

شبکه اجتماعی اینستاگرام

نحوه فعالیت در اینستاگرام

اول از همه گفتن این نکته ضروری است که ما در اینستاگرام باید مثل شبکه‌های اجتماعی دیگر برنامه منظمی داشته باشیم. برای مثال هر دو روز یک‎بار در یک ساعت خاص پست بگذاریم! این کار حس خوبی به کاربر می‌دهد.

بهتر است در قسمت بایو پروفایل‎مان آدرس وب‎سایت‎مان را قرار دهیم، بنویسیم چرا افراد بهتر است ما را دنبال کنند، چه چیزی می‌توانند با دنبال کردن ما به دست بیاورند. همیشه کاربر این سوال در ذهنش هست که چرا باید یک صفحه‌ای را دنبال کند! همیشه ما باید از دید مشتری به خدمات‎مان نگاه کنیم و سعی کنیم با جملاتی آن‌ها را راضی کنیم که صفحه ما را دنبال کنند برای مثال:

اولین آژانس گردشگری در زمینه سفر و گردشگری! نمی‌تواند کسی را ترغیب کند که ما را دنبال کنند، بلکه بهتر است بنویسیم با دنبال کردن ما از تازه‌های گردشگری و سفر آگاه شوید! در این مثال از دید مشتری به خدمت شما نگاه کردیم و خلاهای موجود در ذهن مشتری را با معرفی خدمت پر کردیم.

سعی کنید با قرار دادن عکس‌های مشتریان‎تان، مشتری مداری خود را نشان بدهید.

توصیه دیگر ما این است که از ویدئو استفاده کنید. از ویدیو‌های ۱۵ تا ۶۰ ثانیه‌ای در پست‎های‎تان استفاده کنید.

یکی از تکنیک‌هایی که می‌توانیم از آن استفاده کنیم این است که در مناسبت‌های خاص بن تخفیف ارائه بدهیم و به‎دین وسیله سعی کنیم مشتری‌ها را تشویق کنیم که بروند و از سایت ما هم دیدن کنند! توصیه دیگر آکادمی فرانگر برگزاری مسابقه عکس است! به مشتریان‎تان پیشنهاد بدهید بهترین عکس سفرشان را برایتان دایرکت کنند و همینطور در صفحه شخصیشان هم با هشتگ برندتان و تگ کردن شما همان تصویر را آپلود کنند. کسی که بیشترین لایک در صفحه خود داشته باشد، برنده مسابقه می‌شود و می‌توانید به او خدمات بدهید.

در سال ۲۰۰۷ یکی از کاربرهای توییتر با هشتگ، شروع به طبقه‌بندی مطالب کرد، در توییتر یک فرهنگ جا افتاده است که برای هر توییت، حداقل یک هشتگ استفاده بشود. استفاده از هشتگ باعث می‌شود که مطالب در جستجوها ساده‌تر پیدا بشوند.

کاربران اینستاگرام برای جستجوهای خود از هشتگ استفاده می‌کنند، اگر هشتگ‌هایی که استفاده می‌کنید مناسب باشد، شانس بیشتری برای دیده شدن دارید، بیاید با هم یک استراتژی تعریف کنیم:

اول از همه بین بیست تا پنجاه هشتگ انتخاب کنید و فقط از آن‌ها استفاده کنید، شاید اول آن کار بیهوده‌ای به نظر بیاید ولی این کار باعث می‌شود در انتخاب عکس‌ها ناخودآگاه یک هماهنگی بیشتری به وجود بیاید.

توصیه ما این است که در اینستاگرام برای هر پست بین سه تا پنج هشتگ استفاده کنید.

قبل از گذاشتن هشتگ‌، آن‎ها را در اینستاگرام جستجو کنید همیشه ببینید که قبلا چه کسانی از این هشتگ‌ها استفاده کردند. همین‎طور ببینید که چه تعداد عکس با آن‌ها تگ شده‌ است، ممکن است بقیه ایده‌های بهتری برای هشتگ داشته باشند.

شبکه اجتماعی اینستاگرام

خیلی از نکاتی که در این جلسه گفته می‌شود را می‌توانید در اکانت اینستاگرام اکسپدیا به‎عنوان یک نمونه موفق در این زمینه ببینید. از همان ابتدا از قسمت بیو تا هشتگ‌گذاری‌ها را می‌توانید در اکانت آن بررسی کنید.

سایت Instagram stats هم یک سایت خوب است و می‌توانید از آن استفاده کنید، این سایت یک سرویس تحلیل است که به شما یک سری اطلاعات ارائه می‌دهد که می‌تواند شما را در پیدا کردن بهترین زمان پست گذاشتن کمک کند. یا به عنوان مثال می‌تواند بگوید چه روزی و چه ساعتی کدام پستتان بیشترین لایک دریافت کرده و کدام هشتگی که شما استفاده کرده‌اید به آن بیشتر توجه شده‌ است! و اکانت اینستاگرام‎تان را با آن تحلیل کنید تا بهتر بتوانید نحوه فعالیت‎تان در اینستاگرام را برنامه‌ریزی کنید.

نکته آخر که می‌خواهم به آن اشاره کنم و جمع‎بندی حرف‌هایم باشد این است که یادمان باشد که اینستاگرام جای فروش نیست! فروش را به سمت وب‎سایت‎تان ببرید و همیشه به این موضوع توجه کنید که هدف در اینستاگرام، اعتماد سازی است! این که بگوییم که در کارمان متخصص هستیم، بهترین خدمات را ارائه می‌دهیم، نشان بدهیم که مشتری مداری داریم و سعی می‌کنیم خدمات ارزنده‌ای به مشتری‌های خود ارائه دهیم.

امیدواریم که با پایان این جلسه اطلاعات مفیدی کسب کرده باشید! در جلسه بعد در مورد نحوه فعالیت در دیگر شبکه‌های اجتماعی (لینکدین و تلگرام) صحبت خواهیم کرد.

 

امیر قهرمانی مدیر آکادمی فرانگر

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

بنچ مارکینگ

درس‎نامه سیزدهم – بنچ مارکینگ سایت اکسپدیا (قسمت اول)

در درس‎نامه‎های قبلی به معرفی ابزارهای سئو (SEO) از جمله سایت الکسا و پبنگدام و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *