خانه / آموزش آنلاین / آموزش رزرواسیون هتل / رزرواسیون هتل(قسمت چهارم)

رزرواسیون هتل(قسمت چهارم)

انتخاب بهترین گزینه برای مسافران

امروزه با ایجاد سایت‌های رزرواسیون آنلاین کار خیلی از آژانس‌های مسافرتی جهت فروش هتل راحت شده، اما در طرف دیگر کار مسافران بسیار سخت شده است. آن‌ها باید از بین صدها گزینه یک گزینه را برای خود انتخاب کنند، اما هستند هنوز افرادی که به آژانس‌های مسافرتی مراجعه کنند و از آن‌‌ها جهت انتخاب اقامتگاه خود مشاوره می‌گیرند.

برای اینکه بتوان بهترین مشاوره را به مسافرین خود بدهیم و بهترین گزینه را برای آن‌ رزرو کنیم باید از قبل به آن مقصد سفر کرده باشیم و همه‌ی خیابان‌ها و هتل‌های آنجا را بشناسیم. خب این کار تقریباً نشدنی است برای اینکه ما بتوانیم محصول خود را به فروش برسانیم، باید اشراف کامل بر محصول داشته باشیم. از موتورهای جست‌وجوگر و گوگل و مپ و سایت‌های پربازدید هتل مثلBooking  و Expedia غافل نشویم.

این ابزار به‌راحتی ما را به آن شهری که شما برای مسافر خود به دنبال هتل می‌گردید می‌برند و تمامی اطلاعات را به‌راحتی و رایگان در اختیار شما قرار می‌برند. شما به‌راحتی می‌توانید با ۳ پرسش اساسی بهترین مکان را به مسافر پیشنهاد کنید. در ابتدا از مسافر خود سؤال می‌کنید که آیا هتل خاصی مدنظر دارد یا خیر. درصورتی‌که جواب منفی بود از روش سه پرسش و سه پیشنهاد استفاده کنید.

 • سؤال اول: هتل شما چند ستاره باشد؟
 • سؤال دوم: هتل شما در چه منطقه‌ای قرار داشته باشد؟
 • سؤال سوم: آیا داشتن صبحانه برای شما اهمیت دارد؟

با پاسخ دادن به این سه پرسش شما می‌توانید از طریق اعمال فیلترهایی که در سایت‌های رزرواسیون شما قرار دارد سه گزینه‌ی اول را به‌صورت اجمالی بررسی کنید. پیشنهاد می‌شود هتل‌های انتخابی را در سایت Booking بررسی کنید.

 • هتل باید نمره‌‌ی بالای ۷ داشته باشد
 • امتیاز موقعیت هتل باید عددی بالای ۸ باشد
 • به نوع متراژ اتاق دقت کنید

ممکن است برخی اتاق‌ها خیلی کوچک باشند یا بدون پنجره باشند، یا سرویس بهداشتی اختصاصی نداشته باشند، که در این صورت در همان هتل اتاق بهتری را به مسافر پیشنهاد دهید.

سه هتل با شرایط گفته شده به مسافر پیشنهاد دهید: درصورتی‌که قیمت هتل‌های پیشنهادی شما برای مسافر بالا بود؛

 • از ستاره‌ای هتل کم کنید
 • صبحانه را حذف کنید
 • در شعاع بیشتری نسبت به منطقه‌ی مورد نظر مسافر جست‌وجو را انجام دهید

پس‌ازاینکه دوباره جست‌وجو را انجام دادید سه پیشنهاد دیگر به مسافر ارائه دهید، در این مرحله اگر هتل‌ها را بررسی اجمالی می‌کنید، در سایت Booking منتظر امتیازهای پایین باشید. اما درصورتی‌که باز هم مسافر از قیمت هتل ناراضی بود جست‌وجوی خود را در سطوح پایین‌تری انجام دهید و هتل‌های سطح پایین‌تری را پیشنهاد دهید؛ عموماً مسافری که ۹ پیشنهاد شما را رد کند از شما خرید نخواهد کرد اما درصورتی‌که مسافر در هر مرحله مسافر یکی از پیشنهادهای شما را نپسندید حتماً به‌صورت کامل در مورد هتل مطالعه کنید:

 • فاصله‌ی هتل تا فرودگاه تا مکان‌های دیدنی، اماکن خرید، سوپرمارکت‌ها و رستوران‌ها، ایستگاه‌های اتوبوس و مترو را بررسی کنید.
 • عکس‌های هتل را ببینید اما کاملاً به آن‌ها اعتماد نکنید.
 • چند نظر از نظرات مسافران قبلی آن هتل را مطالعه کنید.
 • شرایط کنسلی هتل را مطالعه کنید و برای مسافر توضیح دهید.
 • شرایط چک این و چک اوت را به مسافر توضیح دهید.
 • مبلغ Deposit هتل و اینکه برخی از هتل‌ها برای Deposit نیاز به Credit Card دارند، درصورتی‌که این کارت‌های اعتباری بین‌المللی برای مسافر ایرانی رایج نیست.
 • متراژ اتاق و امکانات آن را به مسافر توضیح دهید.
 • اگر برای مسافر، هتل‌آپارتمان رزرو می‌کنید دقت کنید که هتل‌آپارتمان‌ها شرایط متفاوتی نسبت به هتل دارند.

هتل‌آپارتمان‌ها شرایط سرویس خانه‌داری ندارند و از مسافران مبلغی را جهت نظافت دریافت خواهند کرد. حتماً این موضوع را با مسافر خود در میان بگذارید. هتل‌آپارتمان‌ها ‌Reception ندارند پس در بیشتر آن‌ها علاوه بر آدرس محل اقامت دنبال یک آدرس دیگر به همراه یک شماره تلفن بگردید. چراکه مسافر باید به محل مراجعه کند و کلید آپارتمان خود را از آنجا دریافت کند.همیشه در نظر داشته باشید، هتلی که برای مسافر می‌گیرید یعنی برای خود در نظر گرفته‌اید و خودتان قرار است در آن اقامت داشته باشید. نکته دیگر اینکه به مسافر خود گوش زد کنید که همیشه ارزان‌ترین هتل‌ها خیلی گران هستند پس بهتر است به‌جای هزینه کردن برای تاکسی و مترو و وقت خود، آن مبلغ را صرف رزرو هتلی با موقعیت مکانی بهتر کنید. بارها پیش‌آمده که مسافر برای رزرو هتل خود مبلغ کمی را هزینه کرده است و سپس مجبور شده است مبلغ خیلی بالاتری را پرداخت کرده تا هتل خود را عوض کند. به‌جرئت می‌توان گفت هتل مهم‌ترین بخش سفر است و بد بودن آن خاطره‌ی بدی را برای مسافر مسافرین رقم خواهد زد.

 

دبی

یکی از مسیرهای پرتردد و محبوب در دنیا دبی است که یکی از ایالت‌های کشور امارات می‌باشد. مسافرین ایرانی برای ورود به این شهر باید از قبل جهت دریافت ویزا اقدام کنند.

ویزاهای امارات به‌صورت ۱۴ روزه یک‌بار ورود، یک‌ماهه یک‌بار ورود، یک‌ماهه چند ماه ورود، ۳ ماهه یک‌بار ورود و سه ماهه چند بار ورود می‌باشد. غالباً مسافران از ویزای ۱ روزه یک بار ورود استفاده می‌کنند. دبی به دلیل داشتن ساحل‌های زیبا، مراکز خرید و همچنین قالب شهری مدرن بسیار محبوب و دیدنی می‌باشد. برای بررسی، شهر دبی را به چند قسمت تقسیم می‌کنیم:

منطقه‌ی دیره

هتل

شامل بافت قدیمی شهری می‌باشد. مرکز خرید سیتی سنتر در این منطقه واقع شده است. سه خیابان معروف رقه، متینه و المرقبات بهترین مکان‌ها برای اقامت می‌باشند در اطراف سیتی سنتر هم گزینه‌های خوبی برای اقامت یافت می‌شود.

خیابان شیخ زائد

هتل

اتوبان بزرگ شیخ زائد از خود دبی شروع می‌شود و تا بعد از پالم جبل علی ادامه دارد. برای انتخاب دقیق‌تر هتل در اتوبان شیخ زائد بهتر است شیخ زائد را به سه قسمت تقسیم کنیم:

از ابتدای خور دبی تا World Trade Center

این منطقه محبوب‌ترین منطقه ازلحاظ موقعیت مکانی هتل‌هاست ضمن اینکه مسافرین زیادی که برای بازدید از نمایشگاه‌های دبی سفر می‌کنند، این منطقه را برای اقامت انتخاب می‌کنند.

از World trade center تا Dubai Mall

این منطقه شامل هتل‌های بسیار بزرگی است هتل‌های ۵ ستاره سطح بالایی هستند؛ به دلیل نزدیکی به Dubai Mall و Down Town این منطقه از محبوبیت بالایی برخوردار است.

از Dubai Mall تا Mall of the Emirate

این محدوده از شیخ زائد شامل شهرک‌های متنوعی از قبیل Internet City و Albarsha می‌باشد. که نزدیکی به Mall of the Emirate این منطقه را متمایز کرده است. همچنین دانشجویانی که دانشجوی دانشگاه آزاد دبی هستند در Internet City و Knowledge Village اقامت خواهند داشت.

از Mall of the Emirate، تا پالم جبل علی

این محدوده دارای شهرک‌های صنعتی می‌باشد و کمتر مسافری خواهان اقامت در این محدوده می‌باشد. همچنین تعداد هتل‌ها در این منطقه بسیار کم می‌باشد.

(Jumeirah Beach Residence (JBR

منطقه‌ی ساحلی JBR به علت داشتن سواحل زیبا از محبوبیت خاصی برخوردار است. هتل ریزورت‌های خوبی در این منطقه وجود دارد.

Palm Jumeirah

شهر دبی دو جزیره‌ی مصنوعی به شکل پالم ساخته است شامل پالم جمیرا و جبل علی. پالم جمیرا به‌صورت کامل ساخته شده است و هتل‌های ۵ ستاره‌ی بسیار لوکس در این منطقه قرار دارند مانند هتل آتلانتیس، والدورف، آستاریا، وان اند اونلی و … . اما پالم جبل علی به علت کمبود بودجه همچنان ناقص مانده است.

(Jumeirah Lake Tower (JLT و Dubai Marina

از لوکس‌ترین مناطق دوبی به شمار می‌رود و هتل بسیار لوکس Grosvenor House در این منطقه واقع شده است.

Festival City

از مناطق تازه ساخته شده‌ی دبی است که با ساخت مرکز خرید Festival City و ایجاد فضای سبز و آب‌نماهای دیدنی مسافران زیادی را به خود جلب کرده است. از هتل‌های معروف این منطقه می‌توان به Holiday innو Crown Plazaو Intercontinental اشاره کرد.

استانبول

استانبول هم یکی دیگر از شهرهای دیدنی دنیاست که به علت عدم نیاز به ویزا برای ایرانیان از محبوبیت بالایی برخوردار است. استانبول محل تلاقی شرق و غرب زمین است. محل تلاقی ادیان مختلف، فرهنگ‌های شرقی و غربی. استانبول بی اندازه زیباست. تنگه بوسفر که استانبول را به دو منطقه‌ی آسیایی و اروپایی تقسیم می‌کند به زیبایی این شهر افزوده است. استانبول شهر هفت تپه و هفت مسجد است. این شهر به علت داشتن مراکز تاریخی و مراکز خرید متنوع، سالانه مسافران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند.

عموماً مسافرین ایرانی که به این شهر سفر می‌کنند، قسمت اروپایی را برای اقامت برمی‌گزینند. معروف‌ترین میدان استانبول میدان تکسیم می‌باشد.

هتل

این منطقه پر از هتل‌های ۱ الی ۵ ستاره و همچنین هتل‌آپارتمان ‌است. در قسمت شمالی این میدان منطقه‌ی شیشلی و مرکز خرید معروف جواهیر قرار دارد.

منطقه‌ی بشیکتاش منطقه‌ای لوکس با هتل‌هایی بسیار گران‌قیمت که معروف‌ترین آن‌ها هتل Ciragan Place می‌باشد.

هتل

قسمت اروپایی استانبول نیز توسط خلیج طلایی به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم می‌شود. که قسمت جنوبی بافت قدیمی شهر و بیشتر موزه‌ها، مساجد و مکان‌های تاریخی را شامل می‌شود. افرادی که برای خرید عمده به استانبول می‌آیند در آکسارای و لالعلی اقامت خواهند داشت.

بانکوک

بانکوک پایتخت کشور تایلند و یکی از شهرهای پرتردد برای گردشگران است بانکوک دارای چند محله‌ی اصلی است که برای اقامت مسافرین گزینه‌های خوبی است.

Sukhumvit

بهترین محل برای اقامت در بانکوک خیابان Sukhumvit می‌باشد. این خیابان حدود ۲۰ کیلومتری، کاملاً زنده و در مرکز شهر قرار دارد. هر چه که یک مسافر نیاز داشته باشد، ازجمله رستوران، سوپرمارکت، مراکز خرید، ترن هوایی، و … در این خیابان وجود دارد. البته ناگفته نماند که ترافیک بسیار سنگینی در این خیابان وجود دارد. که برای مسافران بهتر است که طول این خیابان را پیاده‌روی کنند تا اینکه از تاکسی استفاده کنند. یکی دیگر از معایب اقامت در این منطقه علاوه بر ترافیک، دور بودن از جاذبه‌های تاریخی و گردشگری است.

منطقه‌ی SILOM

منطقه‌ی SILOM درست شبیه منطقه‌ی Sukhumvit در مرکز شهر واقع شده است اما بسیار شلوغ‌تر و ازلحاظ بهداشتی بسیار ضعیف‌تر است.

هتل

هتل‌هایی که در این منطقه قرار دارند، عموماً از استانداردهای بالایی برخوردار نیستند علاوه بر این به علت وجود خیابان Pat pong، در این منطقه اقامت برای خانواده‌ها اصلاً مناسب نیست ولی از لحاظ دسترسی به ترن هوایی، رستوران، سوپرمارکت و … بسیار عالی می‌باشد.

منطقه‌ی Pratunam

هتل

در این منطقه تعداد زیادی مراکز خرید عمده فروشی وجود دارد؛ بازار معروف «پراتونام» و برج بلند «Baiyok» در این منطقه واقع شده است. اما ترافیک، ترافیک و باز هم ترافیک!!! همچنین درو بودن از ترن هوایی یکی دیگر از معایب این منطقه می‌باشد. به‌طوری‌که برای رسیدن به نزدیک‌ترین ایستگاه ترن هوایی حداقل ۱۵ دقیقه پیاده‌روی لازم است. (آن‌هم پیاده‌روی‌های شلوغ)

منطقه‌ی River Side

هتل

منطقه‌ی River Side کمی از مرکز شهر و هیاهوهایش دور است و خبری از ترافیک‌های سنگین نیست. این منطقه برای افرادی که از شلوغی بیزارند، بسیار مناسب می‌باشد. همچنین در این منطقه ویلاهای لوکس برای اقامت گروه‌های خانوادگی پیدا می‌شود.

بارسلونا

بارسلونا دومین شهر مهم اسپانیا و پایتخت آن ایالت خودگردان کاتالونیا، یکی دیگر از توریستی‌ترین شهرهای اروپا محسوب می‌شود. تا حدود ۳۰ سال پیش بارسلونا یک شهر بندری محسوب می‌شد که فقط ازلحاظ پهلو گرفتن کشتی‌های تجاری حائز اهمیت بود؛ اما پس از ثبت کلیسای گوتیکو، ساگرادا فامیلا و ایجاد ساحل شنی، برای تفریح، اهمیت این شهر از بعد گردشگری بیشتر شد و سالانه مسافران زیادی قصد بازدید از این شهر را می‌کنند. بارسلونا شهری مدرن و در عین حال همراه با معماری سنتی است. خیابان معروف La rambla بهترین مکان برای اقامت گردشگران می‌باشد. خیابان La rambla از تقاطع خیابان Gran via شروع می‌شود و تا ساحل لارامبلا ادامه می‌یابد.

دیدنی‌ترین میدان بارسلون در محل تلاقی خیابان‌های گران و یا ولارامبلا می‌باشد که میدان کاتالونیا نام دارد.

هتل

خیابان Depelaye خیابان فرعی است که Granvia و Larambla را به هم متصل می‌کند و دقیقاً بر روی میدان کاتالونیا قرار دارد. تمامی هتل‌هایی که در حوالی میدان کاتالونیا خیابان Depelaye و Larambla قرار دارد، بهترین گزینه برای گردشگران ازلحاظ موقعیت مکانی می‌باشد. اما اگر هتل‌ها در این منطقه گران بودند، هتل‌های منطقه‌ی اشمپل در قسمت شمالی خیابان گران و یا می‌تواند گزینه مناسبی برای اقامت گردشگران باشد.

رم

رم یا شهر ابدی پایتخت کشور ایتالیا با تاریخی بسیار غنی مناسب برای افراد علاقه‌مند به موزه‌ها و بناهای تاریخی می‌باشد. از آن‌جایی که قیمت هتل در ایتالیا علی‌الخصوص در شهر رم نسبت به سایر شهرهای اروپایی مقرون به‌صرفه‌تر می‌باشد، نگرانی در مورد قیمت هتل‌ها، امری بیهوده می‌باشد. اما باید توجه داشت که هتل‌های شهر رم بسیار قدیمی و دارای امکانات فرسوده می‌باشند که قطعاً باب میل گردشگران نخواهد بود.

Central Station

Central Station یکی از موقعیت‌هایی است که ازلحاظ دسترسی به مکان‌های دیدنی و وسایل نقلیه‌ی عمومی بسیار مناسب بوده اما باید در نظر داشت که این منطقه خیلی شلوغ و پر رفت‌وآمد و تقریباً برای گردشگران ایرانی، که همیشه پول نقد همراه دارند، و کمتر از کارت‌های اعتباری استفاده می‌کنند، ناامن می‌باشد.

اطراف کلوسئوم هم می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای رزرو هتل باشد، اما بهترین منطقه برای اقامت گردشگران، خیابان Via Veneto می‌باشد که در قلب شهر رم واقع شده است.

رم

رم یا شهر ابدی پایتخت کشور ایتالیا با تاریخی بسیار غنی مناسب برای افراد علاقه‌مند به موزه‌ها و بناهای تاریخی می‌باشد. از آن‌جایی که قیمت هتل در ایتالیا علی‌الخصوص در شهر رم نسبت به سایر شهرهای اروپایی مقرون به‌صرفه‌تر می‌باشد، نگرانی در مورد قیمت هتل‌ها، امری بیهوده می‌باشد. اما باید توجه داشت که هتل‌های شهر رم بسیار قدیمی و دارای امکانات فرسوده می‌باشند که قطعاً باب میل گردشگران نخواهد بود.

Central Station

Central Station یکی از موقعیت‌هایی است که ازلحاظ دسترسی به مکان‌های دیدنی و وسایل نقلیه‌ی عمومی بسیار مناسب بوده اما باید در نظر داشت که این منطقه خیلی شلوغ و پر رفت‌وآمد و تقریباً برای گردشگران ایرانی، که همیشه پول نقد همراه دارند، و کمتر از کارت‌های اعتباری استفاده می‌کنند، ناامن می‌باشد.

اطراف کلوسئوم هم می‌تواند گزینه‌ی خوبی برای رزرو هتل باشد، اما بهترین منطقه برای اقامت گردشگران، خیابان Via Veneto می‌باشد که در قلب شهر رم واقع شده است.

هتل

منطقه Spanish Step نیز شب‌های بسیار زنده‌ای دارد و برای گردشگران جوان بسیار مناسب می‌باشد گرچه اطراف واتیکان منطقه‌ی خوبی در رم به شمار می‌رود اما برای اقامت مسافرین، گزینه‌ی خوبی نمی‌باشد.

ونیز

ونیز شهری در شمال ایتالیا که به‌صورت جزیره‌های کوچک است که به‌وسیله‌ی کانال‌های آبی از هم جدا شده‌اند.

برای اقامت در ونیز سه منطقه پیشنهاد می‌شود:

منطقه‌ی Santa Lucia

ایستگاه اصلی قطار ونیز در این منطقه می‌باشد. این منطقه، توریستی‌ترین منطقه ونیز می‌باشد و آثار تاریخی دیدنی همچون San Marco در این محدوده می‌باشد.

منطقه‌ی Lido

منطقه‌ی Lido، که خارج از جزیره و تقریباً ۱۵ کیلومتر تا ونیز فاصله دارد. قیمت هتل‌ها در این منطقه به‌مراتب نسبت به منطقه San Marco کمتر می‌باشد. این منطقه  یک نوار پایین ضلع جنوب شرقی جزیره واقع است.

منطقه Mestre

منطقه Mestre در شمال غربی Venice قرار دارد و حدود ۱۰km با San Marco فاصله دارد.

جزایر مورانو به خاطر هنر شیشه‌سازی و بورانو به دلیل برگزاری فستیوال‌های رنگ متعدد و تورچلو به‌عنوان قدیمی‌ترین جزیره در این منطقه از اهمیت خاصی برخوردار هستند.

به قلم عباس جعفری فعال در حوزه گردشگری

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

هتل

رزرواسیون هتل (قسمت اول)

اقامتگاه‌ها اقامتگاه یا accommodation به معنی محلی برای توقف و یا استراحتگاه می‌باشد. اقامتگاه‌ها بسته …

یک دیدگاه

 1. خیلی اطلاعات مفیدی و جامعی دارین .از تلاشتون ممنون.سلامت باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *