خانه / آموزش آنلاین / آموزش رزرواسیون هتل / رزرواسیون هتل (قسمت دوم)

رزرواسیون هتل (قسمت دوم)

ویلا

ویلا یک کلمه فرانسوی است و اصطلاحاً به خانه‌ای گفته می‌شود که از چهار طرف به بیرون نما دارد که عموماً بر دامنه‌های کوه و یا در کنار دریا قرار دارند. علاوه بر این ویلا یک نوع اتاق در ریوزرت‌ها هم می‌باشد یعنی یک ریزورت می‌تواند درون خود ویلاهای یک تا چهار خوابه داشته باشد که عموماً بالاترین نوع واحد اقامتی آن ریزورت می‌باشد که دارای تعدادی اتاق‌خواب، آشپزخانه، سالن نشیمن، سرویس بهداشتی و حتی استخر سونا جکوزی و حیاط اختصاصی دارد.

طبیعتاً ویلاها برای گروه‌های دوستان یا خانواده‌ها که تعداد بین ۴ تا ۱۰ نفر می‌باشند، بسیار مناسب هستند. ویلاهایی که در قالب ریوزرت‌ها هستند روی تمامی سیستم‌های رزرواسیون آنلاین نمایش داده می‌شوند.

خوب است بدانیم ساخت ویلاها از زمان روم باستان آغاز گردید به‌طوری‌که افراد با طبقه بالای اجتماعی بناهای خود را در میان باغ‌های وسیع ساخته که بعد از فروپاشی امپراتوری روم توسط کلیسا کاربری آن به صومعه و عبادتگاه تغییر یافت. در قرون‌وسطی با تعمیر و تغییر آن‌ها دوباره به‌صورت ساختمان‌های اشرفی مورداستفاده قرار گرفتند.

تخت خواب و صبحانه(Bed & breakfast)

یکی دیگر از اقامتگاه‌هایی که بیشتر در اروپا و آمریکا طرفداران زیادی دارند، B&Bها هستند. B&Bها خانه‌هایی هستند که صاحبان آن‌ها، اتاق‌هایی را جهت پذیرایی از گردشگران آماده می‌کنند و میهمانان می‌توانند از فضاهای اشتراکی خانه مثل آشپزخانه، سالن نشیمن، حیاط و … استفاده کنند. اخیراً برخی از این اقامتگاه‌ها برای میهمانان خود سرویس‌های بهداشتی اختصاصی و مجزا تهیه‌کرده‌اند و همچنین خانه‌های خود را به سرویس اینترنت رایگان مخصوص مجهز کرده‌اند.

با توجه به اینکه نام این اقامتگاه‌ها Bed & breakfast می‌باشد؛ اما لزوماً به میهمانان صبحانه نمی‌دهند مگر آنکه هزینه‌ی آن را پرداخت کنند. اقامت در B&B درست مثل این است که مسافران در مقصد موردنظر خود یک دوست، آشنا و یا فامیل داشته باشند و روزهای سفر خود را میهمان آن‌ها باشند.

میزبانان تمامی محل‌هایی که مسافران در آن شهر بازدید. راه‌های رسیدن به آن مکان‌ها. رستوران‌ها. مراکز خرید و … را به مسافران پیشنهاد می‌دهد. فراموش نشود که B&B ها به تمیزی هتل‌ها نیستند و کیفیت هتل را ندارند اما گرمی و راحتی خانه را در طول سفر به همراه دارند.

از معروف‌ترین و محبوب‌ترین B&B ها می‌توان به Maxwell house که در شهر walla walla در ایالت واشینگتن اشاره کرد که خود رفته‌رفته به یکی از جاذبه‌های گردشگری این شهر تبدیل‌شده و سالیانه میزبان صدها مسافر می‌باشند

 B&B ها را در برخی سایت‌های آنلاین می‌توان رزرو کرد که با پسوند Bed & breakfast مشخص‌شده هستند. دقت شود در هنگام رزرو، شرایط این اقامتگاه‌ها به مسافر گفته شود. چون بیشتر اتاق‌های مختص میهمانان معمولاً اتاق‌های کوچک در طبقات بالا و زیرشیروانی‌ها هستند. ممکن است برای برخی از مسافران که مشکل حرکتی دارند، سخت باشد. همچنین ممکن است برخی از این اقامتگاه‌ها دارای سرویس‌های بهداشتی اشتراکی باشند.

نکته: چون اسم این اقامتگاه‌ها Bed & breakfast می‌باشد، لزوماً دارای سرویس صبحانه نمی‌باشند و ممکن است برای صبحانه از مسافر شارژ دریافت کنند.

نحوه نام‌گذاری B&B ها این‌گونه است که در ابتدا عبارت Bed & breakfast گفته می‌شود و سپس نام صاحب‌خانه یا خیابانی که خانه در آن واقع است و یا یک مکان دیدنی در نزدیک آن خانه پس از عبارت Bed & breakfast می‌آید.

هتل‌آپارتمان

هتل‌آپارتمان‌ها یک اقامتگاه مناسب برای مسافرینی که حداقل یکی از دو ویژگی زیر را داشته باشند:

  • به‌صورت گروهی (دوستانه یا خانوادگی) مسافرت می‌کنند
  • برای مدت نسبتاً طولانی در سفر هستند

در هتل‌آپارتمان‌ها همان قوانین هتل‌ها وجود دارد اما یک سری تفاوت اساسی با هتل‌ها دارند که عبارت‌اند از:

  • نسب به هتل‌ها امکانات کمتری در اختیار مسافران قرار می‌دهند؛ مثلاً در هتل‌ها لابی بزرگ، استخر، سونا، جکوزی، رستوران، کافی‌شاپ رسپشن ۲۴ ساعته و … وجود دارد درحالی‌که این امکانات در هتل‌آپارتمان‌ها دیده نمی‌شود.
  • در هتل‌ها مسافران فقط یک اتاق به همراه سرویس بهداشتی در اختیار آن‌ها قرار داده می‌شود درصورتی‌که در هتل‌آپارتمان‌ها هر واحد اجاره‌ای یک واحد آپارتمان مبله با کلیه امکانات در اختیار مسافر قرار داده می‌شود.
  • در هتل‌آپارتمان‌ها مسافران امکان آشپزی و شست‌وشو را دارند درحالی‌که این امکانات در هتل‌ها دیده نمی‌شود.

نوع واحدهای آپارتمانی عموماً از استودیو (studio) شروع می‌شود؛ استودیوها اتاق‌های مسطحی هستند که هیچ جداکننده‌ی ثابتی مثل دیوار در آن وجود ندارند؛ بنابراین روزها به اتاق نشیمن و شب‌ها به اتاق‌خواب تبدیل می‌شود.

بعد استودیو، واحدهای یک تا ۵ خوابه وجود دارند که مثلاً در واحد ۵ خوابه ۵ اتاق‌خواب، یک سالن نشیمن، آشپزخانه و احتمالاً چند سرویس بهداشتی وجود خواهد داشت.

تفاوت هتل‌آپارتمان با آپارتمان‌ها در این است که برای اجاره آپارتمان مسکونی نیاز است که کلیه قوانین و شرایط مالک و مستغلات لحاظ گردد که کاری هزینه‌بر و زمان‌بر است؛ بنابراین برای واحدهای آپارتمان که به مسافران اجاره داده می‌شود قوانین هتل در نظر گرفته می‌شود ازاین‌جهت به آن‌ها هتل‌آپارتمان گفته می‌شود.

رزرو هتل‌آپارتمان‌ها به‌راحتی از روی کلیه سیستم‌های رزرواسیون آنلاین امکان‌پذیر است دقت شود که عبارت appartment در انتهای اسم هتل آورده می‌شود. علاوه بر این نیز در قسمت انواع اتاق‌ها اگر عبارت studio یا مثلاً one bed room آورده شده باشد، نتیجه می‌گیریم واحد اقامتی یک هتل‌آپارتمان است.

نکته: برخی از هتل‌ها تعدادی از اتاق‌های خود را برای اقامت‌های طولانی در نظر می‌گیرند که با پسورد residence در سیستم‌های آنلاین نشان داده می‌شود

سایر اقامتگاه‌ها

اقامتگاه‌ها بسته به فرهنگ و سبک زندگی در کشورهای مختلف متنوع می‌باشند. چند نمونه از پرکاربردترین و شاید جالب‌ترین اقامتگاه‌ها به شرح زیر است:

chalet یا کلبه‌های کوهستانی

این نوع اقامتگاه‌ها کلبه‌هایی هستند از جنس چوب که عموماً در کوه‌های آلپ برای افرادی که برای کوهنوردی اسکی به آنجا می‌روند، ساخته‌شده است؛ البته در مناطق ساحلی هم کلبه‌هایی روی آب ساخته می‌شوند.

 

هتل‌های کپسولی

این نوع هتل‌های عموماً در چین و تایلند و سنگاپور یافت می‌شوند که درواقع اتاق‌های بسیار بسیار کوچکی هستند که فقط شامل یک‌تخت می‌باشند و شاید به دیوارهای آن یک تلویزیون کوچک هم نصب‌شده باشد دارای سرویس بهداشتی اشتراکی و از جنس فایبرگلاس یا پلاستیک فشرده می‌باشد.

 

یورت(yurt)

یورت‌ها اقامتگاهایی هستند که در صربستان، مغولستان و ترکیه وجود دارند. چادرهای سیاهی هستند که به شکل دایره از جنس پوست حیوانات ساخته می‌شوند؛ البته نسل این نوع اقامتگاه‌ها در حال انقراض است.

 

ایگلو (Igloo)

ایگلوها درست مانند خانه‌های اسکیموها هستند که در زیر برف ساخته می‌شوند و سقف شیشه‌ای دارند؛ علاقه‌مندان به برف و یخ، مشتری پر و پا قرص ایگلوها هستند.

به قلم عباس جعفری فعال در حوزه گردشگری

 

 

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

هتل

رزرواسیون هتل (قسمت اول)

اقامتگاه‌ها اقامتگاه یا accommodation به معنی محلی برای توقف و یا استراحتگاه می‌باشد. اقامتگاه‌ها بسته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *