خانه / آموزش آنلاین / آموزش رزرواسیون هتل / رزرواسیون هتل(قسمت سوم)

رزرواسیون هتل(قسمت سوم)

رتبه‌بندی هتل‌‌ها


رتبه‌بندی هتل‌ها در هر منطقه، قوانین مربوطه‌ی خود را دارند مثلاً:

یونان آلمان
هتل ۱ ستاره گرید E Tourist class
هتل ۲ ستاره گرید D Standard class
هتل ۳ ستاره گرید C Comfort class
هتل ۴ ستاره گرید B First class
هتل ۵ ستاره گرید A Luxury class

رایج‌ترین نوع رتبه‌بندی هتل‌ها همین ستاره‌ها هستند که نام‌گذاری آن‌ها در تمام کشور‌ها مرسوم است و از یک تا پنج ستاره تقسیم‌بندی می‌شوند؛ اما اینکه ستاره‌ی هتل چه معنایی دارند و چگونه یک هتل در دبی ۳ ستاره است اما هتلی مشابه آن در پاریس ۴ ستاره دارد؟
اگر در مقالات و صفحات مجازی جست‌وجو کرده باشید حتماً دیده‌اید که برای هر ستاره از هتل امکاناتی را نام برده‌اند. باید گفت در حقیقت این ستاره‌ها بر اساس استاندارد هتلداری در آن کشور داده می‌شود؛ به‌طور مثال هتل‌های سه ستاره در شهرهایی همچون دبی و سنگاپور، از هتل‌های هم‌رتبه‌ی خود در شهرهایی همچون پاریس، رم، ازلحاظ کیفیت و سرویس‌دهی به‌مراتب بهتر می‌باشد؛ چون سطح هتلداری در این کشورها از استاندارد بالاتری برخوردار است.
اصولاً سه معیار اصلی برای دادن ستاره به هتل‌ها در همه‌ی کشورها لحاظ می‌شود:
۱٫ موقعیت جغرافیایی هتل شامل دسترسی به وسایل نقلیه‌ی عمومی، نزدیکی به مراکز خرید و مراکز تفریحی و عمومی
۲٫ ساختمان و امکانات هتل شامل تعداد طبقات هتل، امکاناتی مانند استخر، سالن کنفرانس، رستوران و …
۳٫ نیروی انسانی که نحوه‌ی پوشش، نحوه‌ی برخورد و آموزش آن‌ها
هرکدام از این معیارها شامل فاکتورهای ریزودرشت دیگری می‌باشد که همین اتفاق باعث ناهمگونی در رابطه کیفیت-ستاره می‌شود. اما چیزی که واضح است این است که در یک هتل یک ستاره باید پایین‌ترین سطح نیاز مسافر مرتفع گردد و در یک هتل ۵ ستاره یک مسافر مشکل‌پسند از همه‌چیز راضی باشد. سایر هتل‌ها با توجه به این دو، ستاره بندی می‌شوند.

انواع پذیرایی در هتل‌ها

Room Only: در این حالت مسافر هیچ وعده غذایی در هتل نخواهد داشت مگر اینکه هزینه‌ی آن را پرداخت کند که با حروف اختصاری Ro نمایش داده می‌شود.

Bed & Breakfast: در این حالت مسافر فقط وعده‌ی غذایی صبحانه را دارد. که با حروف اختصاری BB نمایش داده می‌شود.

Half Board: در این حالت مسافر علاوه بر صبحانه، نهار و یا شام نیز سرو می‌کند که معمولاً ناهار می‌باشد؛ با حروف اختصاری HB نمایش داده می‌شود.

Full Board: در این حالت هر سه وعده‌ی غذایی در هتل سرو می‌شود. حروف اختصاری FB است.

Full Board Plus: در این حالت که درست مانند FB می‌باشد، علاوه بر وعده‌های غذایی نوشیدنی نیز سرو می‌شود، همراه با وعده‌های غذایی. همچنین استفاده از مینی بار اتاق نیز رایگان می‌باشد. نماد اختصاری آن FB+ است.

All Inclusive: بالاترین سطح پذیرایی یک هتل بوده. در این بورد علاوه بر سرویس غذایی، عصرانه، اسنک بار و نوشیدنی تا ساعت ۱۲ شب ارائه می‌شود. اما در بیشتر هتل‌های ساحلی در کشور ترکیه مثل آنتالیا، مرمریس، کوش آداسی، آلانیا، بودروم، در فصول پر مسافر، ۲۴ ساعته خدمات به مسافرین ارائه می‌شود. که اصطلاحاً به Ultra All Inclusive معروف است؛ ولی به‌طور طبیعی در فصولی که مسافر کمتری دارند سرویس‌دهی تا ساعت ۱۲ شب می‌باشد.

اتاق‌های هتل

هتل‌ها به همه‌ی مسافران یک سرویس رایگان ارائه نمی‌دهند، بنابراین مسافران خود را تفکیک کرده و سرویس‌های متفاوتی را به هر دسته اراده می‌کنند. دسته‌بندی مسافران هتل در نوع اتاق آن‌ها (Type Room) نمود پیدا می‌کند. هر هتلی اتاق مخصوص به خود را دارد و مثل Standard Room، Deluxe Room، Superior Room، Executive Room، Economy Room، Junior Suite، Senior Suite و … . این‌ها فقط اسامی پرتکراری هستند که هتل‌ها برای اتاق‌های خود انتخاب می‌کنند و نمی‌توان به‌صورت مشخص گفت که مثلاً گفت که مثلاً Superior Room نسبت به Deluxe Room برتری دارد و یا بالعکس. اما چیزی که واضح است، اتاق‌های استاندارد شروع اتاق‌های هر هتلی است و اگر هتلی اتاق‌هایی تحت عنوان Economy Room یا Budget Room داشته باشد، شروع اتاق‌ها این اتاق‌هاست. درنتیجه اسامی اتاق‌ها کاملاً بر اساس انتخاب هتل می‌باشد و هیچ‌گونه توالی و اولویتی نسبت به هم ندارند.

در مورد هتل‌های زنجیره‌ای، اسامی اتاق‌ها با یک الگوریتم خاص نام‌گذاری می‌شود؛ مثلاً هتل‌های ۵ ستاره‌یMarriot International با Deluxe Room شروع می‌شود. اتاق‌های گروه Hilton با نام Guest Room و اتاق‌های مجموعه‌ی Hyatt با عنوان King Room شروع می‌شود. در دسته‌بندی اتاق‌ها عواملی نظیر متراژ اتاق، طبقه قرارگیری در ساختمان، منظره‌ی اتاق، دیزاین و طراحی داخلی، نوع سرویس بهداشتی و حتی خدماتی در هنگام ورود و خروج به هتل مؤثر می‌باشد.

دسته‌بندی هتل‌ها از لحاظ کاربری

اصولاً مسافرت به دلایل خاصی انجام می‌شود گاه مسافرت برای تفریح، گاهی برای شرکت در یک رویداد علمی-فرهنگی و یا شرکت در یک اتفاق تجاری و یا ورزشی است.

امروزه در صنعت هتلداری برای هر طیف از مسافران هتل‌ها و اقامتگا‌ه‌های به خصوصی به وجود آمده، تا به مسافر کمک کند به آن منظوری که سفر کرده بود نزدیک‌تر بشود. به‌طور عمده هتل‌ها به ۴ دسته توریستی، فرودگاهی، نمایشگاهی، همایشی و تجاری دسته‌بندی می‌شوند.

هتل‌های توریستی

همان‌طور که از اسم آن‌ پیداست رسالت اصلی این هتل‌ها سرویس دادن به مسافرانی است که جهت استراحت، گردش ، بازدید از اماکن دیدنی مسافرت می‌کنند، است. این هتل‌ها عموماً در مراکز شهر و یا در نزدیک اماکن گردشگری هر شهر به جهت بازدید از آن شهر و یا در کنار ساحل و دامنه کوهستان، به جهت استراحت قرار دارد. امکانات در این هتل‌ها بسته به ستاره‌های آن متغیر است. یعنی ممکن است مسافر یک هتل یک ستاره انتخاب کند که کمترین امکانات را دارد و یا ممکن است یک هتل ۵ ستاره با امکانات زیاد را انتخاب کند که کاملاً بسته بودجه مسافر دارد. در این نوع هتل‌ها تنوع اتاق‌ها زیاد می‌باشد و احتمالاً برای مسافر مهم خواهد بود که اتاقش روبه‌دریا باشد یا رو به استخر هتل.

هتل‌های فرودگاهی

تعداد هتل‌های فرودگاهی نسبت به سایر دسته‌بندی‌ها کمتر می‌باشد. کاربرد این هتل‌ها بیشتر برای پرسنل پرواز فرودگاه‌ها و همچنین برای مسافرانی است که زمان ترانزیت بالایی دارند. عموماً این نوع هتل‌‌ها به‌صورت ساعتی هم‌اتاق‌های خود را در اختیار مسافرین قرار می‌دهند. معمولاً کلمه‌ی Air Port در انتهای اسم هتل قرار می‌گیرد.

هتل‌های نمایشگاهی

هتل‌های نمایشگاهی در کنار و نزدیکی مراکز بزرگ نمایشگاهی دنیا بنا شده‌اند. این هتل‌ها غالباً در طول سال اتاق‌های خود را باقیمت نسبتاً پایینی عرضه می‌کنند.، اما در طول برگزاری یک نمایشگاه خاص، قیمت‌هایشان به چند باربر می‌رسد و اصطلاحاً شارژ نمایشگاه می‌خورند. در تاریخ نمایشگاه‌های بزرگ، هتل‌های نمایشگاهی را باید چند ماه قبل رزرو کرد. هتل‌های نمایشگاهی تنوع اتاق کمتری دارند. عموماً اتاق‌‌های ساده و نبود امکاناتی همچون استخر، سالن ماساژ و … از ویژگی‌های این نوع هتل‌هاست.

هتل‌های همایشی و تجاری

این نوع هتل‌ها برای برگزاری نشست‌های بزرگ، همایش‌‌ها، سمینارها و همچنین اقامت دادن به شرکت‌کنندگان تأسیس شده‌اند. اتاق‌های بزرگ، لابی بزرگ برخورداری از چندین سال همایش مجهز از ویژگی‌ این نوع هتل‌ها هستند. عموماً در نام این هتل‌ها از کلمه‌ی Convation استفاده می‌شود.

نکته: ممکن است یک هتل همایشی از هر لحاظ برای مسافران توریستی بسیار مناسب باشد، اما مسافرانی که به‌قصد گردش و تفریح وارد این هتل‌ها می‌شوند به دلیل رفت‌وآمدهای زیاد، شلوغ بودن لابی‌ها و … حتماً در این هتل‌ها راحت نخواهند بود.

به قلم عباس جعفری فعال در حوزه گردشگری

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

هتل

رزرواسیون هتل (قسمت اول)

اقامتگاه‌ها اقامتگاه یا accommodation به معنی محلی برای توقف و یا استراحتگاه می‌باشد. اقامتگاه‌ها بسته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *