خانه / آموزش آنلاین / راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی / کمک‌های اولیه در شکستگی‌ها

کمک‌های اولیه در شکستگی‌ها

انواع شکستگی‌ها

شکستگی‌ها

شکستگی ممکن است در اثر یک ضربه مستقیم باشد؛ مثلاً در اثر تصادف و اصابت سپر ماشین به پای مصدوم که ناشی از ضربه “مستقیم” است. در بعضی از موارد استخوان به‌صورت “غیرمستقیم” می‌شکند مثلاً فردی با دست‌های باز می‌افتد یا روی شانه سقوط می‌کند؛ در چنین حالتی استخوان ترقوه که در بالای قفسه سینه قرار دارد، دچار شکستگی می‌شود.

خود شکستگی‌ها به انواع مختلف تقسیم می‌شود که این تقسیم‌بندی ازاین‌جهت دارای اهمیت است که اقداماتی که برای شکستگی انجام می‌شود، متفاوت است.

شکستگی می‌تواند از نوع بسته باشد یعنی شکستگی در یک عضو ایجادشده ولی این شکستگی باپوست در تماس نیست و زخمی در سطح پوست دیده نمی‌شود. زمانی که می‌گوییم شکستگی باز است که استخوان شکسته شدن به سطح پوست راه پیدا کند یا در سطح پوست زخم و جراحت ایجاد شود؛ بنابراین ما در شکستگی‌های باز با دو مورد مشکل روبه‌رو هستیم خونریزی در اثر شکستگی و احتمال عفونت به دلیل زخم باز، و باید هم خونریزی را کنترل و هم از آلودگی بیشتر زخم جلوگیری کنیم .

نوع دیگری از انواع شکستگی نوع مرکب آن است که علاوه بر شکستگی اعصاب این ناحیه و هم چنین عروق مجاور عضو شکسته آسیب دیده اند.

نشانه‌های شکستگی

 • درد در ناحیه شکستگی یا عضو شکسته
 • تورم و یا تغییر شکل عضو
 • عدم تحرک عضو

نکته بسیار مهم در کمک‌های اولیه شکستگی‌ها

نکته اساسی در امدادرسانی در شکستگی‌ها این است که واقعاً باید تلاش کنیم عضو شکسته شده را کاملاً بی‌حرکت نگه‌داریم چراکه حرکت دادن باعث آسیب بیشتری به بافت‌های مجاور می‌شود؛ بنابراین عدم تحرک علاوه بر اینکه درد بیمار را کاهش می‌دهد و از ایجاد شوک جلوگیری می‌کند، می‌تواند از صدمه زدن به چینی‌جاهای مجاور هم جلوگیری کند.

شکستگی قفسه سینه

قفسه سینه یک جعبه خرد و شکننده‌ای است که از ریه‌ها، قلب و قسمت‌های مختلف سینه انسان محافظت می‌کند. استخوان‌های دنده غلاف قفسه سینه را تشکیل می‌دهند. استخوان‌های وسط که دنده‌ها را به هم متصل می‌کنند، جناغ سینه نام دارد. دنده‌ها جناغ را به مهره‌های پشت وصل می‌کنند.

در بدن هر انسان ۱۲ جفت دنده وجود دارد که با باز و بسته شدن آن‌ها در وقت تنفس فضای بازتر در اختیار ریه‌ها قرار می‌گیرد.

نشانه‌های شکستگی قفسه سینه

 • درد قفسه سینه هنگام نفس کشیدن
 • سرفه‌های توأم با خلط بخصوص خلط خونی

 

در حوادث معمولاً دنده‌ها دچار شکستگی می‌شوند و کمتر اتفاق می‌افتد که استخوان جناغ بشکند.

نکته مهم در شکستگی قفسه سینه این است که مصدوم نباید حرکت اضافه داشته باشد. معمولاً در شکستگی قفسه سینه استحکام و سفتی قفسه سینه از بین می‌رود. در خیلی از موارد احتمال دارد شکستگی باپوست در تماس باشد و یا در مواردی ممکن است شکستگی باعث آسیب زدن به بافت ریه و اعضایی که در زیر قفسه سینه قرار دارد، بشود.

علائمی که معمولاً در شکستگی قفسه سینه می‌بینیم این است که ممکن است فرد احساس تنگی نفس شدید داشته باشد و احساس خفگی کند و نفس‌کشیدن برای او سخت باشد.

وقتی به قفسه سینه او نگاه می‌کنیم، می‌بینیم که حرکات قفسه سینه کاملاً غیرارادی است و اگر ریه هم آسیب‌دیده باشد احتمال دارد که فرد خون کف‌آلود بالا بیاورد.

کمک‌های اولیه در شکستگی قفسه سینه

کمک‌های اولیه

آن قسمت از قفسه سینه را که دچار شکستگی شده است را حمایت کنیم و حرکاتش را محدود کنیم. به این منظور قسمت صدمه‌دیده را با دستمان حمایت می‌کنیم فرد را در حالت نیمه نشسته قرار می‌دهیم و سعی می‌کنیم به سمتی که دچار شکستگی شده متمایلش کنیم. یک‌تکه بالشتک ضخیم و نرم  را روی قسمت شکسته شده قرار می‌دهیم و دست مصدوم را روی قسمت شکسته شده میاوریم وسعی می‌کنیم با یک باند پهن دست و قفسه سینه را به هم محکم کنیم به این شکل ما قسمت شکسته شده را هم با باند و هم به‌وسیله دست خودمان حمایت می‌کنیم.

معمولاً در چنین شرایطی فرد می‌تواند تنفسش را داشته باشد و احتمال دارد مشکل تنفسی پیدا نکند و ما باید فرد را در چنین شرایطی با حمایت از ناحیه آسیب‌دیده به اولین مرکز درمانی منتقل کنیم و یا منتظر رسیدن اورژانس ۱۱۵بمانیم.

شکستگی استخوان لگن

استخوان لگن می‌تواند در حوادث مختلف ازجمله در تصادفات و سقوط از ارتفاع دچار شکستگی شود. شکستگی استخوان لگن می‌تواند به‌صورت یک‌طرفه یا دوطرفه اتفاق بیفتد.

نکته مهم در شکستگی لگن این است که احتمال دارد به دنبال شکستگی لگن اعضایی که در داخل لگن و شکم قرار دارند ازجمله مثانه و مجرای ادرار دچار آسیب شوند بنابراین لازم است توجهات لازم در شکستگی لگن را در نظر بگیرید و هرگونه بی‌احتیاطی باعث ایجاد جراحت ،شکستگی و یا مشکلات دیگری برای فرد می‌شود.

شکستگی‌های لگن بیشتر در بین سالمندان شایع است. درد این نوع شکستگی معمولاً در قسمت میانی پهلو احساس می‌شود.

علائم شکستگی لگن

معمولاً ناحیه شکستگی دارای درد و حساسیت است و فرد علیرغم اینکه سالم به نظر می‌رسد ولی قادر نیست روی پای خود بایستد و در صورت شکستگی شدید هر نوع حرکتی در ناحیه ران می‌تواند دردناک باشد. اگر مجرای ادراری آسیب‌دیده باشند ممکن است خروج ادرار همراه خون باشد و این یک علامت هشداردهنده و مهم است و در مواردی هم ممکن است درد به حدی شدید باشد که فرد دچار شوک شود.

اقدامات اولیه تا قبل از رساندن مصدوم به مراکز درمانی

 • خواباندن مصدوم روی سطح صاف
 • ثابت کردن بدن
 • گذاشتن پتو در زیر پاها

مهم‌ترین کار این است که تلاش کنیم حرکت را محدود و استخوان لگن را حمایت کنیم تا از ایجاد ضایعه بیشتر جلوگیری شود. باید مصدوم را به پشت بخوابانیم و سعی کنیم فرد را دریک وضعیت راحت قرار دهیم. برای این کار یک پتوی تاشده را زیر زانوهایش می‌گذاریم و به دنبال او می‌توانیم از دو باند پهن استفاده کنیم .دو باند پهنی که در ناحیه لگن بسته می‌شود و این دو باند پهن را معمولاً به‌نوعی قرار می‌دهیم که گره در سمتی قرار بگیرد که شکستگی وجود ندارد.

اگر احیاناً مصدوم قصد ادرار کردن داشت ما ممانعت می‌کنیم چراکه ادرار کردن می‌تواند صدمه به بافت‌ها را بیشتر کند و اقدامات بعدی ما را دشوارتر کند. می‌توانیم با قرار دادن بالشتک‌های زیر زانوهایش مصدوم و مچ پای او مصدوم را با ایمنی بیشتری حمل کنیم .

شکستگی بازو

معمولاً شکستگی در بازو یا براثر ضربه مستقیم صورت می‌گیرد یا براثر ضرباتی که در ناحیه آرنج یا ساعد ایجاد می‌شود. معمولاً مفصل آرنج بخصوص در کودکان دچار شکستگی می‌شود و بسیار دارای اهمیت است چراکه شکستگی‌های آرنج به دلیل مجاورت با اعصاب مهم و حیاتی  هستند و باید به آن‌ها توجه شود.

علائم شکستگی بازو

 • معمولاً فرد قادر به تکان دادن عضو آسیب‌دیده نیست
 • تغییر حالت در عضو مشاهده می‌شود
 • گاهی تورم و کبودی را خواهیم دید

اقدامات اولیه در شکستگی‌های بازو

اگر فرد بتواند آرنجش را حرکت دهد و قادر به حمل آرنجش باشد اولین اقدام این است که به‌آرامی دست آسیب‌دیده را به سینه مصدوم تکیه می‌دهیم و با بالشتکی که بین آرنج و قفسه سینه قرار می‌دهیم با یک باند پهن دست را با قفسه سینه حمایت می‌کنیم و به قفسه سینه فیکس می‌کنیم.

در مورد شکستگی‌های که در ناحیه آرنج ایجادشده و مصدوم نمی‌تواند آرنج خود را حمل کند باید ابتدا مصدوم را بخوابانیم دست آسیب‌دیده را کاملاً در مجاورتش قرار دهیم و در چنین مواقعی سعی نکنیم آرنج فرد مصدوم را حمل کنیم چون صدمه وارده را بیشتر خواهیم کرد؛ بنابراین وقتی دست آسیب‌دیده را کاملاً درکنار بدن مصدوم قرار دادیم باید با سه باند که تهیه‌کرده‌ایم دست را به بدن فیکس کنیم.

کمک‌های اولیه

ما می‌توانیم از خود مصدوم نیز بخواهیم دست آسیب‌دیده را با دست سالمش حمایت کند؛ همچنین می‌توانیم با سه باندی که به ترتیب بین دست و لگن و بازو و سینه و آرنج و قفسه سینه بسته می‌شود، دست را کاملاً به قفسه سینه محکم کنیم و از ایجاد حرکت بیشتر جلوگیری کنیم.

سخن آخر

مجموعه‌ای از سرفصل‌های مهم آموزشی کمک‌های اولیه را که شامل تعریف کمک‌های اولیه و خصوصیات امدادگر، بررسی وضعیت بیمار، اقدامات اولیه در شکستگی‌ها، خونریزی‌ها، سکته‌های مغزی، آفتاب‌سوختگی‌ها، تصادفات جاده‌ای و… را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم و همچنان یادآور می‌شویم که اشراف بر کمک‌های اولیه برای یک راهنمای تور یکی از ضروریات کاری محسوب می‌گردد و امید داریم که همه‌ی شما عزیزان در بازآموزی این مهم کوشا باشید و هیچ سفری را بدون جعبه‌ی کمک‌های اولیه برگزار نکنید.

 

 

پانته‎آ بابایی راهنمای تور وکارشناس پرستاری

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

تورلیدر

یک تورلیدر باید بداند! (درسنامه اول)

راهنمایی تور یکی از جذاب‌ترین شغل‌های دنیاست. تمام اجزای این شغل از ابتدای برنامه‌ریزی تا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *