گردشگری سیاه

گردشگری سیاه

از دهه‌ی ۱۹۹۰ نوع جدیدی از گردشگری، به نام گردشگری سیاه (Dark Tourism)، به انواع گردشگری افزوده شد که البته گردشگری تلخ نیز نامیده می‌شود. در این نوع سفر، گردشگران به دیار آثار غمباری مانند بازماندگان جنگ، شهرهای زلزله‌زده، مناطق سیل‌زده، بازماندگان حملات شیمیایی و… می‌روند. دقیقا نمی‌توان گفت این نوع گردشگری چگونه شروع شده است اما گفته می‌شود که تاریخچه آن به یونان باستان برمی‌گردد و مردم در این زمان به دیدن شهرهای جنگ‌زده می‌رفتند.

در قرون وسطی اعدام‌هایی در آمفی‌تئاترهای روم انجام می‌شد و افرادی برای تماشای آن جمع می‌شدند و بعد از مدتی این محل‌ها کارکردهای دیگری هم پیدا کرد. مثلاً رومی‌ها در استادیوم‌های این آمفی‌تئاترها مراسمی از جنگ میان حیوانات و جنگجویان ترتیب می‌دادند و مردم به تماشای این صحنه‌های تلخ می‌پرداختند. بد نیست بدانید گردشگری سیاه خودش هم انواعی دارد که شامل موارد زیر می‎شود:

  • گردشگری حبس: شامل زندان‌ها یا سایت‌های بدنام محبوسان
  • گردشگری جنگ: سایت‌های جنگی و اردوگاه‌های مرگ
  • گردشگری قساوت: سایت‌های معروف مرگ
  • گردشگری وقایع مرگبار طبیعی: زلزله سونامی سیل و طوفان

مناطق معروف گردشگری سیاه در دنیا

سایت هولوکاست

هولوکاست (همه سوزی) به کشتار دسته‌جمعی و نسل‌کشی حدود یازده میلیون نفر -که شش میلیون نفر از آن‌ها یهودیان بودند- به دست آلمان نازی، در جنگ جهانی دوم اطلاق می‌شود. حدود دو سوم جمعیت یهودیان اروپا در طی هلوکاست کشته شدند. ایجاد اردوگاه‌های کشتارجمعی و اتاق‌های گاز که اغلب در لهستان ساخته‌شده بودند تا آن زمان سابقه نداشت. این اردوگاه‌ها شامل اردوگاه‌های اشویتس، بلزک، مایدانک و… است.

باغ مردان گچی در پمپئی

در این بخش از شهر پمپئی اجساد گچی ۱۳ تن از ساکنان این شهر که در حال فرار بودند کشف شد. این افراد با مواد مذاب پوشانده و به‌مرور تبدیل به مجسمه‌های توخالی شدند. این امر پمپئی را به یکی از پنج جاذبه گردشگری اروپا تبدیل کرده‌است.

مردان گچی پمپئی

حادثه چرنوبیل اکراین

این شهر در اوکراین قرار دارد. پس از حادثه هسته‌ای این شهر خالی از سکنه شد. این حادثه به عنوان بدترین حادثه اتمی غیر نظامی دنیا شناخته می‌شود.

چرنوبیل - گردشگری سیاه

زندان الکاتراز در سانفرانسیسکو و طوفان دریایی سندی در شرق امریکا که خسارت شدیدی در پی داشت نیز از مقاصد گردشگری سیاه هستند.

مقاصد گردشگری سیاه در ایران

شهر بم بعد از زلزله

شهر بم بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین بنای خشتی و تاریخی جهان بود که قدمتی دوهزار ساله دارد در سال ۱۳۸۲ پس از زلزله‌ای مهیب ۹۰% شهر تخریب شد. متأسفانه ارگ بم نیز آسیب فراوانی دید.

ارگ بم - گردشگری سیاه

زندان قصر در تهران

قبل از انقلاب اسلامی بیش از ده هزار زندانی در این زندان اسیر بودند و بعد از انقلاب تا سال ۱۳۸۳ باز بود و بعد از آن به موزه تبدیل شد و از سال ۱۳۹۱ مورد بازدید عموم مردم قرار گرفت.

زندان قصر - گردشگری سیاه

کوهای خلج در مشهد

در روستایی به نام مغان در شمال مشهد کوه‌هایی هستند که به آن‌ها جنگل نیز گفته می‌شود. این روستا خالی از سکنه است که علت آن را شنیدن صداهای ناله و گریه در غروب ذکر می‌کنند. برخی نیز معتقدند موجودات نامریی در این کوه‌ها زندگی می‌کنند.

ریگ جن

این منطقه‌ی کویری در جنوب سمنان قرارگرفته و تقریباً متروکه، غیرقابل عبور و ناشناخته است. بسیاری از گردشگران اخیراً به کاوش درباره‌ی آن پرداخته‌اند. بومیان منطقه معتقدند هرکس که به این ناحیه واردشده، دیگر بازنگشته است و تصور بر این است که باتلاق‌هایی در این منطقه وجود دارند که باعث تغییر مسیر انسان می‌شوند.

کویر ریگ جن - گردشگری سیاه

غار خالو حسین کوهکن

حسین کوهکن که او را خالو حسین و یا فرهاد دوم می‌نامند، مردی است که در شهر پاوه زندگی می‌کند. وی یک پای خود را از دست داده است. او در طی ۱۹ سال توانسته است هفت اتاق در دل کوه ایجاد کند و حتی برای خود آرامگاه نیز بنا کرده‌‍است. او اینکار را از طریق بیل الکتریکی انجام داده است. دیدن حسین کوهکن و کنده‌کاری‌هایش یکی از دیدنی‌هایی است که گردشگران را به سمت خود می‌کشاند.

 

پانته‎آ بابایی راهنمای تور وکارشناس پرستاری

درباره مهدی حبیب زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *