پانسمان زخم -ویژه تور لیدرها

سلام به همه همکاران گرامی

یکی از مباحث مهم در بحث کمک‌های اولیه، پانسمان زخم باز و کنترل خونریزی است که با توجه به اهمیت آن کمی باهم به گفتگو می‌نشینیم.

پانسمان زخم ویژه تور لیدرها

بی‎تردید همه شما همکاران گرامی زخم باز دیده‌اید یا اگر از نزدیک شاهد آن نبوده‌اید، حداقل در فیلم‌ها ملاحظه کرده‌اید. بد نیست که بدانیم زخم‌های باز انواع دارند که شامل موارد زیر می‌شوند:

خراشیدگی و ساییدگی

در این نوع زخم فقط لایه خارجی پوست آسیب‌دیده و بیمار سوزش زیادی احساس می‌کند، اما معمولا خونریزی زیادی دیده نمی‌شود.
در بعضی مواقع بخصوص در بچه‌ها جسم خارجی به صورت سطحی در پوست فرورفته که می‌توان به‌راحتی با استفاده از سرم شستشو یا آب و صابون و یا حتی آب خالی زخم را تمیز کرده و سپس ضد عفونی و پانسمان نمود (مراحل پانسمان و ضد عفونی و کنترل خونریزی در زخم‌ها به طور کامل در این بحث گفته خواهد شد). همکاران گرامی توجه داشته باشید که اگر در همین نوع زخم سطحی جسم خارجی به‎طور عمیق در زخم فرو‌‌رفته بود، هرگز و هرگز جسم خارجی را بیرون نکشید. فقط دور زخم را تمیز نموده و اطراف جسم خارجی را پانسمان کنید.

بریدگی

معمولا در این نوع زخم لبه‌های زخم صاف می‌باشند و گاهی خونریزی زیادی را نیز به همراه دارد. مثل بریدگی با چاقوی تیز آشپزخانه.

پاره شدگی

معمولا لبه‌های زخم ناصاف است و در اثر اجسام تیز ایجاد می‌شود، مثل پارگی با شیشه. عموما خونریزی زیاد و محل زخم دردناک است.

کنده شدگی

زخمی است که قسمتی از پوست یا عضله جدا شده است که خونریزی بسیار زیادی دارد.

سوراخ شدگی

زخم عمیقی در اثر وارد شدن یک جسم نوک تیز ایجاد می‌شود. اغلب خونریزی شدید نداریم اما اگر در شکم و قفسه سینه باشد احتمال مرگ مصدوم وجود دارد.

قطع عضو

اغلب بسیار خطرناک وخونریزی دهنده است واغلب به دلیل یک جسم برنده صنعتی ایجاد می‌شود.

واما در برخورد با هریک از این انواع زخم‌ها چه کنیم؟

اول این‎که حتما در سفرهای‎تان جعبه کمک‌های اولیه مناسب به‎همراه داشته باشید.

لطفا به تاریخ وسایل داخل جعبه از جمله گاز استریل، باند، پماد و محلول ضدعفونی کننده توجه کنید و در موقع مناسب آن‌ها را تعویض کنید.

جعبه کمک‎های اولیه ویژه تور لیدرها

حتما دستکش یک‎بار مصرف و یا چند کیسه فریزر تمیز همراه داشته باشید.

اگر یکی از مسافران شما در حین سفر دچار هریک از انواع این زخم‌ها شد، اولین مرحله این است که خونسردی خود را حفظ کنید و به دو نکته بسیار مهم توجه کنید:

اول این‎که میزان خونریزی بیمار چه قدر است و زخم او از چه نوعی است؟

اگر زخم بیمار یک ساییدگی یا خراشیدگی معمولی است که خونریزی کمی دارد و بیمار از سوزش زخم گله دارد، یک جفت دستکش دست کنید یا از کیسه فریزر استفاده کنید و زخم را با سرم شستشو یا آب و صابون یا آب خالی کاملا بشویید و تمیز کنید. می‌توانید از یکی از افراد حاضر در گروه کمک بگیرید تا محلول سرم را روی زخم بریزد و شما هم‎زمان زخم را تمیز کنید.

بیاد داشته باشید همیشه و در همه حال کنترل خونریزی بر استریل کردن زخم ارجحیت دارد؛ بنابراین اگر مصدوم خونریزی دارد اول با یک باند تمیز یا گاز استریل روی زخم فشار دهید تا خونریزی قطع شود بعد اقدام به تمیز کردن زخم کنید.

بعد از کنترل خونریزی و شست و شوی زخم نوبت به استریل کردن زخم یا همان ضدعفونی کردن می‌رسد.

بیاد داشته باشید هرگز از پنبه استفاده نکنید و هرگز محلول بتادین را مستقیم روی زخم نریزید چون باعث تعویق در بهبودی زخم می‌شود.

زخم را از داخل به خارج به صورت دورانی ضد عفونی کنید و این‎کار را چند بار با گاز استریل آغشته به بتادین همراه با دستکش انجام دهید.

سپس روی زخم را با گاز استریل تمیز و باند بسته و با چسب از چهار طرف فیکس کنید.

یکی از موارد مهم در کنترل خونریزی در زخم‌های باز این است که اگر شما با یک گاز و فشار دست خودتان سعی در کنترل خونریزی داشتید، هرگز گاز اول را حتی در صورت خیس شدن کامل از روی زخم بر ندارید بلکه یک گاز تمیز دیگر روی آن بگزارید و مسئله مهم دیگر این‎که هرگز دلمه‌های ایجاد شده روی زخم را نکنید.

در زخم‌هایی که لبه‌های زخم از هم فاصله گرفته‌اند سعی کنید لبه‌های زخم را به هم نزدیک کرده و سپس پانسمان فشاری برای کنترل خونریزی را اعمال کنید. سعی کنید پانسمان کاملا روی زخم قرار گیرد وجا به جا نشود. اگر پانسمان جا به جا شد حتما آن را عوض کنید.

هرگز در هنگام پانسمان زخم‌های باز از پمادهای آنتی بیوتیک بدون تجویز پزشک استفاده نکنید.

در کنده شدگی‌ها سعی کنید قسمتی از پوست یا عضله کنده شده را در جای اولیه خود قرار دهید و روی زخم را ببندید و سریعا به مراکز درمانی مراجعه کنید یا اورژانس ۱۱۵ را خبر کنید.

اگر جسم خارجی در زخم فرو رفته، به هیچ وجه سعی در بیرون آوردن آن نکنید.

اطراف آن جسم را ضد عفونی کرده و سپس اطراف جسم را پانسمان کنید و سریعا فرد را به اولین مرکز درمانی برسانید.

در قطع عضو با وارد کردن فشار مستقیم به عضو از خونریزی شدید جلوگیری کنید. عضو را بالا نگه دارید. عضو قطع شده را در یک گاز استریل یا دستمال تمیز بپیچید و آن را داخل کیسه یخ قرار دهید و همراه مصدوم به مراکز درمانی برسانید.

یک توصیه جالب استفاده از عسل در پانسمان زخم‌هاست. عسل نقش بسیار مهمی در ترمیم زخم‌های باز و خاصیت ضد باکتری و ضد قارچی جالبی در ترمیم زخم‌ها دارد.

همکاران گرامی یکی از موارد بسیار مهم در انجام کمک‌‎های اولیه حفاظت شخصی در انجام کمک‌های اولیه است. اگر بیمار خونریزی دارد حتما مراقب باشید خون مصدوم در چشم یا دهان شما نپاشد و هم‎چنین استفاده از دستکش را فراموش نکنید.

در ضمن تزریق واکسن هپاتیت B به همه همکاران گرامی توصیه می‌شود.

 

پانته‎آ بابایی راهنمای تور وکارشناس پرستاری

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

فصل تابستان - آفتاب سوختگی

کمک‎های اولیه به هنگام آفتاب سوختگی

سلام و درود بر همکاران گرامی. یکی از رایج‌ترین سوختگی‌های سطحی پوست به‎خصوص در فصل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *