خانه / آموزش آنلاین / راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی / کمک‎های اولیه / کمک های اولیه سکته‎ قلبی – ویژه تور لیدرها

کمک های اولیه سکته‎ قلبی – ویژه تور لیدرها

سلام به همه همکاران و لیدرهای گرامی …

یکی از بیماری‌هایی که ممکن است در حین برگزاری تورهای‌تان با آن روبرو شوید، به‎خصوص در مورد همکارانی که در تورهای ورودی کار می‌کنند و اغلب مسافران بالای پنجاه سال دارند و یا همکارانی که تورهای بازنشستگان را لیدری می‌کنند، سکته قلبی یا MI می‌باشد.

کمک‎های اولیه سکته قلبی

با توجه به این‎که کمک‌های اولیه در لحظات اولیه سکته‌های قلبی می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد و حتی از مرگ یک نفر جلوگیری کند، همکاران لیدر باید اطلاعات لازم در زمینه علایم سکته قلبی و کمک‌های اولیه را به‌خوبی بدانند.

قدر مسلم این‎که لازم نیست شما همکار گرامی اطلاعات وسیعی در حد پرسنل درمانی داشته باشید؛ اما اگر علایم را به‌خوبی بشناسید و به موقع عمل کنید، می‌توانید نقش بسیار تعیین کننده‌ای در مرگ یا حیات یک مسافر داشته باشید.

در مرحله اول این بحث کمی از علایم بروز سکته برای‎تان خواهم گفت. بیماری‌های عروق کرونر اولین عامل مرگ و میر در سراسر دنیا و از جمله کشور خودمان ایران است. این بیماری منجر به ساخت چربی می‌شود واین چربی‌ها مانند سدی در رگ‌های قلبی انباشته می‌شوند و جریان خون را مسدود می‌کنند و عامل بروز سکته می‌شوند.

علایم سکته قلبی

اگر با مسافری برخورد کردید که در سینه خود احساس درد دارد از او بخواهید سریعا دست از هرگونه فعالیتی بکشد و در وضعیت استراحت قرار بگیرد.

به علایم توجه زیادی داشته باشید… معمولا درد به‌صورت حس ناراحتی، تنگی در قفسه سینه، احساس سوزش و یا فشار غیرطبیعی در وسط قفسه سینه حس می‌شود.

درد ممکن است حالت رفت‌وآمد داشته و به آرامی آغاز شده و به‎تدریج بیشتر شود و در عرض چند دقیقه به حداکثر مقدار خود برسد.

کمک‎های اولیه سکته قلبی

اما یک نکته مهم که می‌تواند به شما همکاران گرامی در مورد تشخیص سکته کمک کند این است که دردهای سکته‌ای معمولا با فشار به قفسه سینه بیشتر نمی‌شوند.

اگر بیمار با نفس کشیدن عمیق و یا فشار به قفسه سینه درد بیشتری حس می‌کند این درد ناشی از فعالیت‌های ورزشی یا فشار به بدن و یا یک وعده غذایی سنگین است و ربطی به دردهای قلبی ندارد. از بیمار بپرسید آیا غذای سنگینی خورده است ویا حرکات ورزشی داشته است؟ اگر جواب بیمار منفی بود فرض را بر وجود حمله قلبی بگذارید و به‌دنبال کمک‌های اولیه در این زمینه باشید.

و اما یک نکته مهم

در زمان حمله قلبی در کنار درد قفسه سینه، معمولا یک یا چند علامت دیگر همراه بیمار خواهد بود. مثل تنگی نفس، سرگیجه، تپش قلب، تعریق و یا حتی اسهال وتهوع. همکاران گرامی تعریق زیاد همراه با درد قفسه سینه به‎خصوص عرق سرد از نشانه‌های بارز حمله قلبی است.

کمک‎های اولیه سکته قلبی

کمک‌های اولیه سکته‎ قلبی

اگر در حال سفر هستید و در جاده هستید، اولین کار شما این است که سریعا با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید و شرایط بیمار را توضیح داده و تقاضای کمک کنید.

سریع باشید و دست و پای‎تان را گم نکنید. در مورد حمله‌های قلبی سرعت عمل تعیین‌کننده است. سریعا بالای سر بیمار برسید و از اطرافیان بیمار در زمینه داروهای که بیمار مصرف می‌کند سوال کنید.

و در حین پرسش بیمار را در وضعیت مناسبی بخوابانید. لباس‌های تنگ را آزاد کنید. به‎هیچ وجه نگذارید بیمار حرکت کند.

نبض و تنفس را چک کنید. اگر بیمار نبض و تنفس دارد به او قرص زیرزبانی نیتروژن گلیسیرین بدهید. و اگر بیمار نبض و تنفس ندارد احیای قلبی ریوی را تا رسیدن گروه امداد آغاز کنید.

یکی از موارد بسیار مهم در برخورد با بیماری که دچار حمله قلبی شده است، گزارش درست از وضعیت بیمار به اورژانس ۱۱۵ است.

توصیه‌های همکاران در اورژانس را با دقت هر چه تمام‌تر انجام دهید.

همکاران گرامی لیدر یکی از مهارت‌هایی که حتما باید در آموزش آن بکوشید فراگیری عملیات احیا (CPR) است. احیای قلبی-ریوی یا همان سی پی ار می‌تواند بسیار کمک کننده باشد، به‎شرط این‎که به‎درستی انجام گیرد.

در ضمن، همکاران گرامی راهنما حتما در جعبه کمک‌های اولیه خود قرص زیر زبانی نیترو گلیسرین را داشته باشید.

در زمینه انجام صحیح احیای قلبی-ریوی و همچنین استفاده صحیح و دوز مصرفی نیترو گلیسیرین حتما باهم صحبت‌های کاملی خواهیم داشت. و در انتها این‎که حتما علایم حمله قلبی را بیاد داشته باشید. به‎خصوص اگر با مسافران سن بالا سفر می‌کنید. در مجالی دیگر به ادامه بحث خواهیم پرداخت.

سفرهاتون بی خطر همکاران گرامی…

 

پانته‎آ بابایی راهنمای تور وکارشناس پرستاری

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

فصل تابستان - آفتاب سوختگی

کمک‎های اولیه به هنگام آفتاب سوختگی

سلام و درود بر همکاران گرامی. یکی از رایج‌ترین سوختگی‌های سطحی پوست به‎خصوص در فصل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *