کمک‎های اولیه در سافاری

یکی از تفریحات مفرح و هیجان انگیز در کویر سافاری است. که البته طرفداران زیادی در بین جوانان و همه سنین دارد. گاهی این تفریح پرهیجان می‌تواند دردسر ساز باشد (البته در صورت عدم رعایت نکات ایمنی).

سافاری کویر

با ما باشید با توصیه‌هایی در این زمینه

شکستگی

اگر در حین سافاری خدای ناکرده دچار ضربه به نواحی کمر یا استخوان دنبالچه شدید و یا این‎که یکی از مسافران یا هم‌سفران شما دچار شکستگی در نواحی مختلف شد چه کنیم؟؟؟؟ اولین قدم حفظ خونسردی خودتان به‌عنوان یک امدادگر است.

کمک‌های اوليه در شکستگی‌ها

كنترل مجاري تنفسي، ضربان قلب و خونريزي. بررسي ناحيه شكسته شده مخصوصا در شکستگی‌های ستون فقرات، سر، جمجمه و لگن. بسيار دقت شود تا كمترين حركت ممكن به شخص و عضو آسیب‌دیده داده شود! با آن‎چه در دسترس است عضو را آتل‌بندی و بی‌حرکت نماييد. در صورت امكان محل شكستگي را با كيسه آب سرد يا يخ سرد كنيد تا هم خونريزي قطع شود و هم درد و تورم كاهش يابد. از هرگونه دست‌کاری در دررفتگی‌ها و شکستگی‌ها جدا خودداري نماييد! نبض فرد را پایین‌تر از محل ضايعه مرتب كنترل كنيد تا آتل شما جلوي گردش خون را نگرفته باشد! مصدوم را با بهترين روش حمل به نزدیک‌ترین مركز درمانی برسانيد.

آتل: وسیله‌ای است که براي بی‌حرکت کردن عضو آسیب‌دیده به‎کار می‌رود و انواع و اشکال گوناگوني دارد. مانند آتل خشک، نرم، کششي و بادي.

توجه: آتل بايد سالم و بدون زائده باشد. در آتل‌بندی از انتهای عضو (دور از قلب) به‌طرف ابتدای آن بانداژ می‌شود. قبل و بعد از آتل‌بندی نيز بايد نبض كنترل شود. در آتل‌های بادی فشار باد نيز بايد هرچند لحظه یک‌بار كنترل شود. در شكستگي ستون فقرات و شكستگي لگن حتما از آتلی استفاده شود كه سفت‌وسخت باشد (مانند برانكارد فلزی، نردبان آلومينيومي، لنگه در و …) و از ابتدا تا انتهای بدن را پوشش دهد و مصدوم بايد توسط چند امدادگر هم‌زمان از زمين بلند شده و به‌آرامی به روی آتل موردنظر گذاشته شود. پهلوها و قسمت‌های خالي و گود بدن (زير كمر و گردن) نيز به‌وسیله پارچه و يا لباس نرمی پر شود و مصدوم را با طناب يا بند به برانكارد سخت (آتل) بست؛ به شكلي كه کوچک‌ترین تكاني نخورد.

دررفتگی

خارج شدن و تغيير مكان استخوان از محل طبيعي خود در محل مفصل را گويند.

کمک‌های اوليه دررفتگی

با كيسه يخ محل را خنک كنيد و پس از آتل‌بندی مصدوم را به مركز درمانی منتقل نماييد.

کمک های اولیه تور لیدر

رگ به رگ شدن يا پيچ خوردگي

كشش و يا احتمالا پارگی رباط‌های اطراف مفصل، به‎طوری‎كه همراه با دررفتگی مفصل نباشد.

کمک‌های اوليه رگ به رگ شدن یا پیچ خوردگی

خنك كردن با كيسه يخ و انتقال مصدوم به مركز درمانی، بدون دست‌کاری عضو آسیب‌دیده.

 

معمولا کمپ‌های سافاری دسترسی سریع به اورژانس ۱۱۵ را دارند. اگر تسلط به انجام کمک‌های اولیه در این شرایط رو ندارید:

  • هرگز مصدوم رو جابجا نکنید
  • بلافاصله با ۱۱۵ تماس بگیرید و وضعیت را گزارش کنید و به توصیه‌های همکاران اورژانس عمل کنید.
  • در صورت بروز خونریزی، کنترل خونریزی یکی از اولویت‌هایی امداد است.
  • معمولا مصدومان به‎دلیل ضربه شدید و درد زیاد حالت شوک و یا ترس فراوان دارند. آرام‎سازی مصدوم و همراهان مصدوم از موارد بسیار کمک کننده در این‌گونه حوادث است.
  • در صورت انتقال مصدوم به مراکز درمانی حتما پیگیری لازمه از وضعیت مصدوم را داشته باشید و اگر امکان رفتن خودتان همراه مصدوم نیست، یکی از بستگان و یا یکی از هم‌سفران مورد اعتماد را همراه مصدوم بفرستید.
  • محافظت از وسایل مصدوم را فراموش نکنید.

 

پانته‎آ بابایی راهنمای تور وکارشناس پرستاری

درباره سعید سویزی

مدیر محتوای وبسایت آکادمی فرانگر

بیشتر بخوانید

فصل تابستان - آفتاب سوختگی

کمک‎های اولیه به هنگام آفتاب سوختگی

سلام و درود بر همکاران گرامی. یکی از رایج‌ترین سوختگی‌های سطحی پوست به‎خصوص در فصل …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *