خانه / آموزش آنلاین / راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی / تور لیدری و اهمیت کمک‎های اولیه

تور لیدری و اهمیت کمک‎های اولیه

سلام به همه‎ی همکاران و دوستان گرامی …

باتوجه به اهمیت فراگیری و به‎کار گیری صحیح کمک‎های اولیه به‎خصوص برای همکاران عزیز راهنمای تور، بران شدیم تا در این زمینه گپ و گفتی دوستانه داشته باشیم.

کمک-های-اولیه-تور-لیدری

چرا یک تور لیدر باید به کمک‎های اولیه مسلط باشد؟

دانستن کمک‎های اولیه برای همکاران عزیز ضروری است چرا که هدایت و راهنمایی یک تور شامل پیش بینی، پیش گیری، و کمک در مواقع ضروری است. یکی از ضرب المثل‎های آشنای ما ایرانیان این است که حادثه هرگز خبر نمی‎کند. همچنین، بسیاری از همکاران عزیز تجربه حوادث نه‎چندان دل‎پذیری را در تورهایشان داشته‎اند.

دانش کمک‎های اولیه می‎تواند از ویژگی‎های یک تور لیدر حرفه‎ای باشد. عدم آگاهی یک راهنما در مواقعی که نیاز به کمک‎های اولیه است، ممکن است حتی گاهی منجر به فوت یا عوارض جدی در مورد مسافر شود. وعلاوه بر همه این مطالب ذکر شده، همه‎ی ما انسان‎ها دارای حس زیبا و خدادادی هستیم، به‎نام نوع دوستی، که ما را ترغیب به یادگیری مبانی کمک‎های اولیه می‎کند.

شاید بعضی از عزیزان بر این باور باشند که آموزش کمک‎های اولیه نیازمند اطلاعات پزشکی و پرستاری است که در واقع اصلا نیازی به این اطلاعات نیست. همه افراد می‌توانند با آموختن اصول کمک‎های اولیه و انجام صحیح و به‎موقع آن از مرگ و یا شدت عارضه در یک هم‎نوع جلوگیری کنند.

کمک-های-اولیه-تور-لیدری

احتمالا در بسیاری از تورهای داخلی تجربه زمین خوردن کودکان، شکستگی بینی، شکستگی سر و … را داشته‎اید. همچنین در تورهای ورودی به دلیل بالا بودن سن توریست‎ها، با موارد متعددی از مشکلات قلبی، تنفسی، دیابت  فشار خون، زمین خوردن، بیهوشی و … برخورد کرده‎اید. در بسیاری از موارد، حادثه آن‎قدر سریع اتفاق می‌افتد که باید سریع به مصدوم کمک کرد و حتی ثانیه‎ها هم ارزشمند می‎شوند.

تسلط یک راهنمای تور به کمک‎های اولیه چه از نظر دانشی و چه از نظر عملکرد به‎موقع یکی از توانایی‎های لازم برای اجرای تور است. این تسلط علاوه بر اینکه می‎تواند باعث نجات جان یک فرد در گروه شود، می‎تواند ایجاد حس امنیت و اعتماد را در مسافران شکل دهد که یکی از ضروریات شغل تور لیدر است. بسیاری از همکاران از نظر علمی، تسلط به مطالب کمک‎های اولیه دارند اما در مقام عمل، توانایی پیاده کردن دانش خود را ندارند. آنان اغلب در چنین مواردی دچار استرس و سردرگمی می‌شوند و به‎دلیل حساسیت شغلی، این استرس به تمام افراد گروه و مسافران و حتی فرد آسیب دیده منتقل شده و شرایط دو صد چندان بدتر می‎شود.

هدف اصلی از آموزش کمک‎های اولیه نجات یا زنده نگاه داشتن شخص یا اشخاص آسیب دیده است. این تلاش باید با توجه به امکاناتی که در اختیار تور لیدر است، به بهترین روش انجام پذیرد و تا رساندن مصدوم به بیمارستان و یا مراکز درمانی و یا رسیدن گروه امداد ادامه یابد. سرعت عمل، خونسردی، توجه به بیمار و آشنا بودن به کمک‎های اولیه از شرایط لازم برای یک تور لیدر در موقع بروز حادثه می‌باشد.

جعبه کمک‎های اولیه نیز از ملزومات سفر است که حتما راهنمایان عزیز باید همراه خود یا در ماشین داشته باشند. در ادامه به وسایل لازم این جعبه اشاره خواهیم کرد. بسیاری از آسیب‎ها و جراحت‎های خفیفی که در تورها اتفاق می‎افتد نیازی به احیا و مراقبت پزشکی وبیمارستانی ندارد. اما با آموزش کمک‎های اولیه می‎توان به‎راحتی به مصدوم کمک کرد و آرامش را به گروه و مسافران وحتی خود فرد مصدوم بازگرداند.

واما سوال اصلی …

کمک‎های اولیه چیست؟

کمک‎های اولیه یک سری مراقبت‎های خیلی فوری است که بلافاصله پس از وقوع حادثه و قبل از رسیدن اورژانس و یا رسیدن به مراکز درمانی باید انجام گیرد. اگر این اقدامات درست و به‎موقع انجام شود می‎تواند مرگ را به زندگی و معلولیت را به بهبود تبدیل کند. بیشتر مردم عادی کمک‎های اولیه را نمی‌دانند وممکن است با ندانم کاری وضعیت مصدوم را وخیم‎تر کنند. و البته که این توقع از همکاران عزیز تور لیدر است تا در این زمینه هم رهبری گروه را به‎دست گرفته و هم مانع از مداخله افراد نابلد در این موارد شوند.

اهداف کمک‎های اولیه چیست؟

 1. کمک به بهبود وضعیت بیمار
 2. تسریع در روند بهبودی
 3. کاهش اسیب وصدمات به بیمار
 4. تسریع در انتقال به مراکز درمانی

ویژگی‎های یک امدادگر چیست؟

 1. خونسردی
 2. سرعت عمل
 3. اگاهی داشتن
 4. مهارت
 5. احترام به افکار و عقاید وملیت‎ها واقوام (در شغل تور لیدری این موضوع اهمیت خاصی دارد)
 6. نظم و انضباط

چه وسایلی باید همراه یک راهنما در تور باشد؟

جعبه-کمک-های-اولیه-تورلیدر

جعبه کمک‎های اولیه ویژه تور لیدرها باید موارد زیر را داشته باشد (این موارد تمام تجهییزات و داروها را شامل نمی‎شود):

 1. دستکش لاتکس
 2. ماسک
 3. باند معمولی
 4. قیچی
 5. پنس ترمومتر (درجه تب)
 6. بتادین و پنبه
 7. گاز استریل
 8. قرص مسکن و قرص ماشین

همکاران عزیز توجه داشته باشید که وسایل ذکر شده از مهم‎ترین وسایل هستند که باید حتما در کیف کمک‎های اولیه وجود داشته باشند وگاهی ممکن است همکاران عزیز با توجه به مهارت بیشتری که در زمینه کمک‎های اولیه دارند، مجهزتر باشند که بسیار هم عالی و در خور تحسین است .

رضایت مصدوم

یکی از مسائل بسیار مهم در اجرای اقدامات کمک‎های اولیه، رضایت مصدوم است. این رضایت پیش شرط امداد است و راهنما قبل از شروع کمک‎های اولیه در صورت هوشیار بودن مصدوم حتما باید این رضایت را جلب کند . حتما از مسافری که به سن قانونی رسیده و هوشیار است، برای اقدامات اولیه رضایت بگیرید و او را متقاعد کنید که برای انجام اقدامات اطلاعات و مهارت لازم را دارید. گاهی لازم است این اعتماد را به همراهان مصدوم نیز بدهید.

اگر مصدوم بیهوش است و پاسخ نمی‌دهد، فرض را بر این بگذارید که مصدوم رضایت داده و اگر والدین یا اولیای قانونی مصدوم حضور ندارند، جان بیمار را برای گرفتن رضایت به خطر نیندازید و اقدامات را تسریع کنید.

همکاران و دوستان گرامی ادامه گفت‎وگو را می‎گذاریم در مجالی دیگر…

به امید اینکه همه شما خوبان همان‎طوری که در اجرای تورها مسلط و عالی هستید، مهارت و دانش کافی را در زمینه کمک‎های اولیه نیز داشته باشید.

 

پانته‎آ بابایی راهنمای تور وکارشناس پرستاری

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

تورلیدر

یک تورلیدر باید بداند! (درسنامه اول)

راهنمایی تور یکی از جذاب‌ترین شغل‌های دنیاست. تمام اجزای این شغل از ابتدای برنامه‌ریزی تا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *