خانه / آموزش آنلاین / راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی / یک تورلیدر باید بداند! (درسنامه دوم)

یک تورلیدر باید بداند! (درسنامه دوم)

ویژگی‌های راهنمای تور

در این بخش می‌خواهیم بعضی از ویژگی‌های راهنمای تور را بیان کنیم. این بخش را به سه زیر بخش تقسیم می‌کنیم تا راحت‌تر بتوانیم پیام را منتقل کنیم. ویژگی‌های شخصیتی، ویژگی‌های مدیریتی و ویژگی‌های ظاهری. بسم‌الله!

تورلیدر

ویژگی‌های شخصیتی

منظور از ویژگی‌های شخصیتی مواردی است که عموماً از کودکی در فرد وجود دارد. اگر هرکدام از این ویژگی‌ها را نداشته باشید در آن بخش دچار مشکل می‌شوید. اما همان‌طور که اول هم گفتیم لازم است که صبور، منظم و توانا در ارتباط باشید تا حداقل لازم برای تورلیدر شدن را داشته باشید. ویژگی‌های شخصیتی بدون شک قابل توسعه و بهبود هستند. البته هیچ شخصیتی را نمی‌توان به‌صورت ذاتی برتر از دیگری دانست و منظور ما در اینجا ویژگی‌های مناسب برای حرفه‌ی تورلیدری است که بعضی‌هایشان هم کاملاً اکتسابی هستند و فرد بامطالعه و ارتباط به دست می‌آورد.

اشتیاق

البته این مورد را توصیه می‌کنیم در هر شغلی داشته باشید اما اهمیت آن در شغل تورلیدری بسیار بیشتر است. یک نفر به‌عنوان راهنمای تور باید به کارش بسیار علاقه‌مند باشد. به دلیل اینکه شغل راهنمایی تور بسیار پرتنش است و با افراد زیادی باید ارتباط برقرار کرد، اگر فردی به کارش مشتاق نباشد و با تمام وجود برای آن انرژی نگذارد، دچار مشکل خواهد شد.

آگاهی و دانش

راهنمای تور باید دریایی از اطلاعات باشد اما به عمق کم! به‌عنوان یک تورلیدر هیچ‌گاه از شما انتظار نمی‌رود که اطلاعات بسیار جامعی از یک مسئله داشته باشید اما باید دانشی حداقلی از مسائلی که در طول تور با آن مواجه می‌شوید داشته باشید. به‌عنوان مثال اگر دارید توری را در یک جای طبیعی راهنمایی می‌کنید، بهتر است که اطلاعاتی حداقلی از زمین شانسی آن ناحیه داشته باشید یا جانداران آن را بشناسید. یا اگر از گنبد سلطانیه به‌عنوان بزرگترین گنبد آجری جهان دیدن می‌کنید، بهتر است اطلاعاتی در مورد معماری و روش ساخت انواع گنبد در جهان داشته باشید.

جذبه

جذبه از ویژگی‌هایی است که بسیار حساس است و داشتن آن هنر بالایی می‌خواهد. تورلیدر باجذبه هم مهربان است و هم صریح، هم قابل اتکاست و هم حسابرس، هم می‌بخشد و هم حق دیگران را می‌گیرد. اگر تورلیدر هستید سعی کنید جذبه داشتنتان به ارتباطتان با گروه آسیب نزند و مهربانی‌تان باعث نشود مورد سوءاستفاده قرار بگیرید. یک تورلیدر باجذبه هم برای شنیدن درد دل افراد گروه آماده است و هم برای شنیدن شکایت آن‌ها. درنهایت بگذارید بگویم که یک فرد باجذبه ابریشمی زیباست که ناحق را می‌بُرد!

اعتمادبه‌نفس

شاید هیچ شغلی در دنیا به اندازه‌ی تورلیدری به اعتمادبه‌نفس نیاز ندارد. اگر نسبت به توانایی‌های خود مدام در شک و شبهه باشید و خود را به خاطر هرآنچه ندارید مدام سرزنش کنید، شما برای تورلیدری مناسب نیستید؛ زیرا در این حرفه داشتن اعتمادبه‌نفس و بها دادن به توانایی‌ها و دانش خودتان بسیار ضروری است. یک نفر تورلیدر همیشه به‌روز است و خود را از لحاظ علمی و آگاهی تقویت می‌کند. اما آگاه نوبدن به تمام مسائل ممکن نباید او را در کارش تحت تأثیر قرار دهد.

انعطاف‌پذیری

درست است که ما تأکید کردیم مراقب کتلت شدن کوکویتان باشید اما هرگز نمی‌توان انتظار داشت که چنین اتفاقی نمی‌افتد. یک برنامه‌ی تور به دلایل مختلف ممکن است دچار تغییر شود که این تغییرات ممکن است به هر دلیلی باشد. تا جایی که می‌توانید سعی کنید دلیل تغییر در برنامه نباشید. اما اگر تغییری رخ داد، بهتر است ابتدا آمادگی قبلی داشته باشید و روحیه‌ی خود را حفظ کنید. گروه شما را می‌بیند و تغییر به وجود آمده ممکن است بر آن‌ها تأثیر بگذارد. بنابراین ابتدا باید خود را مدیریت کنید و تغییر را به‌نوعی اعمال کنید که مسافران لذت ببرند.

ابتکار عمل

گاهی تغییرات ایجادشده راه‌حلی از قبل تعیین شده دارند و برای آن‌ها برنامه مشخصی وجود دارد. اما در مواردی هم لازم است شما خودتان برنامه‌ای جایگزین را اعمال کنید. این مسئله ابتکار عمل شما را می‌خواهد تا به‌نوعی شرایط را مدیریت کنید که مسافران تغییر بوجود آمده را فال نیک بگیرند!

اصالت

اگر راجع به مسئله‌ای صحبت می‌کنید، ابتدا آن را بشناسید و به جزئی از وجودتان تبدیلش کنید. هر آنچه هستید را نمایش دهید نه یک شخصیت مصنوعی که با شما سنخیتی ندارد. اگر رفتارتان مصنوعی باشد هم جذبه‌ی خود را از دست می‌دهید و هم در ادامه، اعتمادبه‌نفستان را. هر “خودی” قوی‌تر است از هر “غیر خود مصنوعی‌ای”. شما همان‌گونه که هستید، باجذبه و قدرتمند هستید و نیازی به رفتار مصنوعی دارید.

شوخ‌طبعی

چندی پیش در یک وب‌سایتی، تبلیغ توری را دیدم که نوشته بود: تور شاد شاد کویر با دلقک‌ترین تورلیدرها! منظور ما از شوخ‌طبعی چنین چیزی نیست و سعی کنید دلقک نباشید. شوخ‌طبعی باید در ذات شما باشد و البته هرچه اطلاعاتتان بیشتر باشد، راحت‌تر هستید با این مسئله. اگر آن اصالت را از دست بدهید، دلقکی هستید که بازیچه‌ی آژانس‌ها و مسافران می‌شوید. شوخ‌طبع و خنداننده باشید اما نه به هر قیمتی!

ثبات شخصیت

تا جایی که می‌توانید سعی کنید از تصمیمات و جواب‌های عجولانه پرهیز کنید زیرا مجبور می‌شوید بعداً نظر خود را تغییر دهید. در مورد یک مسئله تا جایی که ممکن است فکر کنید و سپس تصمیم بگیرید. این‌گونه شما یک فرد قابل‌اعتماد هستید که حرفش سند است.

تورلیدر

ویژگی‌های مدیریتی

یادتان باشد که تورلیدر در نوع خود یک مدیر است که باید مسائل مختلف را در کنار هم قرار دهد و راه‌حل‌های مختلف را بررسی کند. هنر تورلیدر بیشتر در همین مسائل است و او باید بین اجزای مختلف هماهنگی و هارمونی ایجاد کند و درنهایت این هماهنگی را در گروه نیز نشان دهد. یک گروه ممکن است با مسائل مختلفی ازجمله نگرانی، شایعه و حتی جروبحث مواجه شود که تورلیدر اولین و بهترین مرجع برای گذر از این مسائل است و همه از او انتظار دارند. برخی از این نکات را برایتان بیشتر توضیح می‌دهیم.

مدیریت زمان

مبادا در قسمتی از برنامه، زمان از دستتان رد رود. این مورد ازجمله بدترین اشتباهاتی است که شما را زیر سؤال می‌برد. اگر زمان بیشتری به یک بازدید اختصاص دهید، به این معنی است که طبق برنامه‌ی تورگردان، شما فرصت کمتری برای بازدیدی دیگر خواهید داشت. یا اگر برعکس شود، شما وقت مسافران را هدر داده‌اید. مدیریت زمان تنها به مدیریت کردن برنامه‌هایی نیست که به شما مربوط است، بلکه ممکن است در گروهتان افرادی وجود داشته باشند که تأخیر داشته باشند، یا اتفاقی پیش‌بینی‌نشده مثل تصادف یا بیماری رخ دهد. الف) وظیفه‌ی شما این است که آموزش‌های لازم را در مورد اهمیت سرساعت رسیدن افراد به آن‌ها بدهید. همچنین بدون هیچ‌گونه تعارفی راه‌حل‌های دیگر را به‌صورت دقیق و با لحنی مناسب به گروه گوشزد کنید. به‌عنوان مثال بگویید اگر کسی فلان ساعت در فلان مکان حاضر نباشد، به این معنی است که علاقه دارد زمان بیشتری را در اختیار خود باشد. در این صورت می‌توانید خود را به فلان صورت به گروه برسانید. در صورتی هم که برای یکی از اعضای گروه نیازی پزشکی و فوریتی رخ داد، باید سعی کنید زمانی از سایر افراد از دست نرود و با خبر کردن آمبولانس، هرچه سریعتر فرد مصدوم یا بیمار به مرکز درمانی منتقل شود تا گروه به ادامه‌ی سفر خود برسد.

مدیریت تعارض

افرادی که در گروه شما هستند ممکن است دارای علایق، سلایق، اعتقادات، افکار و شرایط محیطی متفاوتی باشند. تمام این موارد می‌تواند زمینه‌ای برای ایجاد تعارض باشد! تعارض به هیچ‌وجه به معنی دعوا و دلخوری نیست بلکه معنای آن اختلاف‌نظری است که افراد در مقابل هم جبهه گیری کنند. در این حالت تورلیدر باید با استفاده از جذبه‌ی خود شرایط را کنترل کند و تعارض و اختلاف‌نظر را به زمینه‌ای برای دوستی بیشتر تبدیل کند. اگر در جایی کار به داوری کشید، بهتر است که دقتتان را تا می‌توانید بالا برید تا اتفاق ناخوشایندی نیفتد.

مدیریت استرس

یک سفر بالا و پایین زیادی دارد و ممکن است اتفاقات زیادی در این زمان رخ دهد. این اتفاقات گروه شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد و اولین واکنش افراد غیرارادی به اتفاقات، استرس است. استرس به هر دلیل اتفاق می‌افتد. ممکن است شخصی آسیب ببیند، بیماری یک نفر عود کند یا لاستیک اتوبوس در شب وسط جاده پنچر شود! اولین کار برای از بین بردن استرس، از بین بردن دلیل آن است و باید شما سریع مشکل را مدیریت کنید تا حل شود. لازمه‌ی این کار، اعتمادبه‌نفس خود شما و خوب بودن رابطه‌تان با گروه است. اگر گروه شما را به‌عنوان فردی مورد اعتماد بشناسد، به مدیریت شما در این شرایط هم اعتماد دارد. برای تقویت فردی مدیریت استرس توصیه می‌کنیم همیشه خواب خوبی داشته باشید و ورزش را کنار نگذارید. در طول سفر هم برنامه‌ی خواب مناسب توانایی کل گروه برای مدیریت استرس را افزایش می‌دهد.

مدیریت مشارکتی

ماهیت این فاکتور کمی با فاکتورهای دیگر متفاوت است. در یک سفر سعی کنید که خودتان دیکتاتور مطلق نباشید و به دیگران نیز میدان دهید و به آن‌ها مسئولیت‌هایی را بسپارید. البته مراقب باشید که این مسئولیت‌ها تا حد امکان ساده باشند چون در صورتی که اشتباهی رخ دهد شما مسئول نهایی هستید و باید پاسخگو باشید. اما اگر مسئولیت‌هایی کوچک را تحت نظارت خود به افراد بسپارید، حس خوبی را در گروه پخش کرده‌اید و سفر از تمام جنبه‌ها لذت‌بخش خواهد شد. یکی از بزرگترین آفات برای یک تورلیدر منزوی شدن در گروه است به‌طوری که مانند یک دیکتاتور فقط از او تبعیت شود. با مدیریت مشارکتی از این آفت در امان خواهید بود!

مدیریت شایعه

شایعه به اخباری گفته می‌شود که در یک جامعه منتشر می‌شود و روحیه‌ی افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد و حتی ممکن است عملکرد آن‌ها را نیز تغییر دهد. شایعاتی ممکن است در هر زمان در طول سفر شما رخ دهد. مثلاً ممکن است بگویند که برنامه‌ای تغییر خواهد کرد یا رابطه‌ی خاصی بین تورلیدر و فردی برقرار است (رابطه از نوع کدورت، ارتباط فامیلی و …). در این شرایط به‌هیچ‌عنوان سکوت نکنید و در مورد شایعه‌ای که رخ‌داده صحبت کنید. هرچه صحبت شما موجزتر و کوتاه‌تر باشد بهتر است و فقط تکذیب کنید تا از اتفاقات بعدی جلوگیری شود.

ویژگی‌های ظاهری

علاوه بر اینکه به‌عنوان یک تورلیدر باید شخصیتی قابل‌اعتماد و جذاب داشته باشید، باید در ظاهر نیز بتوانید افراد تیمتان را تحت تأثیر قرار دهید. ویژگی‌های ظاهری یک تورلیدر شامل مواردی می‌شود که در اینجا به توضیح آن‌ها می‌پردازیم.

سلامت

تصور کنید با چشمانی قرمز از تب و باحالت عطسه و صدایی گرفته بخواهید یک تور را راهنمایی کنید! مطمئن باشید که مسافران را از رفتن به سفر با خودتان پشیمان کرده‌اید. بنابراین سعی کنید تغذیه‌ای سالم داشته باشید و با رعایت نکات مختلف، سلامت خود را حفظ کنید و  درزمانی که بیماری دارد سعی کنید توری را اجرا نکنید!

زبان بدن

زبان بدن شما تکمیل‌کننده‌ی کار شماست. سعی کنید حرکات سر و دست خود را به گونه‌ای انتخاب و تنظیم کنید که با کلام شما همخوانی داشته باشد و مسافران را به شما نزدیک کند. حرکات الکی و زیاد از حد سعی کنید نداشته باشید و درعین‌حال نباید ثابت درجای خود بایستید.

ارتباط چشمی

ارتباط چشمی تأثیر زیادی بر جذبه‌ی شما دارد و مسافران را شیفته‌ی شما می‌کند. در چنین حالتی شما مانند یک رهبر می‌توانید برنامه‌ای بسیار خاطره‌انگیز را ایجاد کنید و امتیاز بالایی به دست آورید.

صدا

صدای هر فردی ویژگی‌های خاصی دارد. صدای برخی افراد زیر و صدای عده‌ای بم است، برخی‌ها با صدای بلند صحبت می‌کنند و برخی‌ها به‌صورت ذاتی آرام صحبت می‌کنند و … . نمی‌خواهم در اینجا به‌صورت گزینشی عمل کنم چراکه قسمت عمده‌ی صدای مناسب، با تمرین به دست می‌آید. شما به‌عنوان یک تورلیدر به صدایی بلند و رسا نیاز دارید و اولین گام برای ایجاد این ویژگی، اعتمادبه‌نفس است. خودتان باشید، بر توانایی‌هایی خود اعتماد کنید و با صدایی بلند کاری را که با تمام وجود داست دارید را انجام دهید. صدای شما باید برای همه واضح باشد به‌طوری‌که نه افرادی که عقب‌تر هستند نشنوند و نه افرادی که جلو هستند از صدای بسیار بلند شما آزار ببینند. همچنین انتخاب طنین و لحن صدایتان باید به‌گونه‌ای باشد که با محتوایی که در حال بیان آن هستید، همخوانی داشته باشد؛ اما همان‌طور که گفتیم نکاتی وجود دارند که با رعایت آن‌ها نه‌تنها می‌توانید کیفیت صدای خود را حفظ کنید، بلکه آن را می‌توانید بهبود هم ببخشید. به‌عنوان مثال تا جایی که می‌توانید از مصرف دخانیات و الکی دوری کنید. همچنین اعمالی چون داد زدن در استادیوم، عروسی، تولد و … نیز برای صدایتان ضرر دارد. مصرف زیاد آب و تنفس بخار آن نیز می‌تواند کیفیت صدای شما را بهبود بخشد.

در قسمت بعد با “نباید”های یک تورلیدر آشنا خواهیم شد.

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

دریاچه

زیباترین دریاچه‌های ایران

  در این پست در قالب اینفوگرافیک اطلاعات جامع و مختصری از دریاچه‌های ایران را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *