خانه / آموزش آنلاین / راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی / یک تورلیدر باید بداند! (درسنامه سوم)

یک تورلیدر باید بداند! (درسنامه سوم)

تورلیدر

گناهان یک تورلیدر

جدا از تمام مواردی که برای تورلیدر بهتری شدن به شما توصیه کردم، مواردی وجود دارد که به هیچ وجه نباید در این حرفه انجام دهید. این موارد شخصیتی نیستند و ممکن است برای هر فردی رخ دهد و بسیار تبعات بالایی دارد.

برخورد سرد با مسافر

اولین مرجع مسافران برای پرسیدن هرگونه سوال شما هستید! حتی گاهی مسافران سؤالات بسیار تخصصی نیز از شما می‌پرسند. (در بخش‌های بعدی در مورد برخورد با سؤالات مسافران صحبت می‌کنیم.) علاوه بر سؤال پرسیدن، هرکسی راجع به هر مسئله‌ای ممکن است که نظری داشته باشد چراکه در یک تور انواع آدم‌ها با علایق، سلایق، اهداف و اعتقادات مختلف حضور دارند و می‌توانند رد مسائل مختلف نظر دهند. در صورتی که به هر دلیل چه در کل برنامه (به خاطر تفاوت‌ها اعتقادی) یا به‌صورت موردی (به خاطر تفاوت سلیقه) با فردی به سردی برخورد کنید، گروه را متلاشی کرده‌اید. دلیل این‌همه سخت‌گیری در این است که افراد به‌سرعت نسبت به چنین رفتاری واکنش نشان خواهند داد و این واکنش می‌تواند به شکل سرخوردگی، پرخاشگری یا تلافی‌جویی باشد که معنی آن متلاشی شدن گروه است.

رفتار خودپسندانه

شما به‌عنوان تورلیدر بدون شک آگاه‌ترین فرد گروه هستید و اطلاعات عمومی و اختصاصی زیادی دارد؛ اما باید تمام مسائل را از پنجره‌ی ویژگی تواضع خود ببینید. سعی کنید هیچ‌گاه خود را برتر از کسی نشان ندهید و یا خود را فردی کامل ندانید. چراکه همیشه انسان می‌تواند بهتر باشد و برای هرکسی هنوز موارد زیادی وجود دارد که باید یاد بگیرد!

آدم آهنی بودن

نظم و دقت برای یک راهنمای تور بسیار مهم است اما اگر شما را به یک آدم‌آهنی تبدیل کند، ارزشی نخواهد داشت. دقیق و منظم باشید اما همیشه برای هر مسئله‌ای انعطاف‌پذیر هم باشید. همیشه لازم نیست که در جواب خواسته‌های نامتعارف، قانون و دستورالعمل‌های کاری‌تان را به رخ مسافران بکشید و گاهی لازم است که با انعطاف و خوش برخوردی به دیگران کمک کنید و با آن‌ها مهربان باشید.

از سرباز کردن

در یک‌کلام، دیگران را به دنبال نخود سیاه نفرستید. در بخش‌های بعدی به شما خواهم گفت که در مواجهه با سؤالات مسافران چه روندی را در پیش بگیرید تا نه خود شما تحقیر شوید و نه مسافران را از سرخود بازکرده باشید! تمام مسائل و صحبت‌هایی که در طول تور ردوبدل می‌شوند، دارای ارزش و اعتبار هستند.

سؤالات چالش‌برانگیز یک تور

چهار دسته سؤال وجود دارند که در طول یک تور چالشی محسوب می‌شوند و شما به‌عنوان راهنما باید استراتژی مناسبی را در مواجهه با آن‌ها داشته باشید. در ادامه این چهار دسته را معرفی می‌کنیم.

جواب را ندانستن!

درست است که گفتم باید تا جایی که ممکن است اطلاعاتتان را گسترده کنید اما همیشه مسائلی وجود دارد که شما دانشی از آن‌ها ندارید و این طبیعی است؛ بنابراین از مواجهه با چنین سؤالاتی باید خیلی خوشحال شوید چراکه به دانش شما اضافه خواهد کرد؛ اما چگونه؟ شما در جواب چنین سؤالاتی با صراحت نمی‌دانم» بگویید! اما این آخر بحث نیست به‌هیچ‌وجه و دو کار می‌توانید در ادامه بکنید. اول اینکه از سایر اعضا با صدایی بلند بپرسید آیا کسی جواب این سؤال را بلد است؟ و یا اینکه بگویید من بررسی می‌کنم و جواب را به شما می‌گویم!

بحث‌وجدل ایجاد کردن

چنین سؤالاتی عموماً یا با مذهب سروکار دارند یا باسیاست، شما باید بدانید که نمی‌توانید مانع از سؤال پرسیدن افراد شوید و بهتر است فقط به این اشاره‌کنید که ادامه‌ی صحبت در این موضوع، فقط به رابطه‌ی افراد گروه لطمه می‌زند و ادامه‌ی سفر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. راه دیگر این است که شما به‌سرعت این سؤال را از خود پرسشگر بپرسید و یا اینکه باحالت دوستانه‌ای به آن‌ها بگویید که معلوم است که من نظر خود را نخواهم گفت!»

سؤالات شخصی

شما موظف به پاسخ سؤالات شخصی نیستید اما برخورد شما در مواجهه با چنین سؤالاتی باید حرفه‌ای باشد و اجازه ندهید کسی از شما دلخور شود. بهترین پاسخی که تا امروز برای سؤالات شخصی کشف‌شده است این جمله است: ببخشید؟!» و البته حالت چهره‌ی شما نیز بسیار مهم است. بعدازاین پاسخ پرسشگر از سؤال خود منصرف خواهد شد! البته مرز سؤالات شخصی را خود شما مشخص می‌کنید. هرچقدر این مرز انعطاف‌پذیرتر باشد، شما راهنمای جذاب‌تری هستید؛ اما این انعطاف‌پذیری هم باید حدی داشته باشد و فراموش نکنید که فاکتورهای کنترلی مناسب رو در زمان مناسب اتخاذ کنید.

سؤالات تحقیرآمیز

ممکن است یکی از مسافران با قصد محک زدن شما یا از روی شیطنت از شما سؤالی بپرسد. در این مواقع بجای عصبانی شدن و یا انتقام‌جویی، سؤال را به‌خوبی بشناسید و با طنز و شوخی به آن جواب دهید. اگر هم فردی جدی هستید و در این مواقع نمی‌توانید شوخ‌طبع بمانید، بگویید که بعداً در مورد این مسئله صحبت خواهم کرد.

گروه‌های سنی

شغل تورلیدری به مشاغل زیادی شباهت دارد. شما هم یک معلم هستید، هم یک مشاور و هم یک پزشک. در این شغل شما هم با افراد تحصیل‌کرده مواجه هستید و هم افرادی که تحصیلات بالایی ندارند. هم افراد درون‌گرا در گروه هستند و هم افراد برونگرا! ممکن است هم راهنمای توری از کودکان باشید هم بازنشستگان؛ بنابراین برای اجرای تور آمادگی هر مسئله‌ای را داشته باشید و خودتان را برای ارتباط با هر گروه سنی آماده کنید. از بین گروه‌های سنی دو گروه حساسیت بیشتر دارند که به آن‌ها اشاره می‌کنم.

کودکان:

منظور از کودکان افراد زیر ۱۸ سال است که تجربه‌ی زیادی ندارند اما برعکس به‌شدت به دنبال تجربه کردن و یادگیری هستند. این افراد خود گروه‌های سنی مختلفی دارند اما به‌صورت کلی در برخورد با این گروه سنی، سعی کنید دوستانه و صمیمانه برخورد کنید به‌طوری‌که برای آن‌ها یک الگو باشید. انتظار شیطنت‌های زیادی را داشته باشید و خود را آماده کنید که ببخشید و لبخند بزنید. در مواجههِ با این گروه باید فاکتورهای کنترلی متنوعی مانند تشویق یا قهر کردن داشته باشید تا آن‌ها را کنترل کنید.

سالمندان:

این گروه از افراد نیز شرایط متفاوتی را در زندگی خود تجربه کرده‌اند و در یک‌کلام بگوییم، متعلق به زمانی دیگر هستند! اعتمادبه‌نفس سالمندان زودتر از دیگر گروه‌ها شکسته می‌شود. به همین دلیل باید با آن‌ها رفتاری انگیزشی را داشته باشید و به آن‌ها یادآوری کنید که از داشتنشان در گروه احساس خوبی دارید.

سخن آخر

صنعت گردشگری روزبه‌روز درحال‌توسعه است و این صنعت در سطوح مختلف به نیرو نیاز دارد. جبهه‌ی اصلی این سطوح، شغل راهنمای گردشگری است که اجرای تور را بر عهده دارد و حساسیت زیادی بر کار او وجود دارد. بااین‌وجود این شغل بسیار جذاب هم هست. خود را برای شغل تورلیدری آماده کنید وزندگی پر از هیجانی را شروع داشته باشید. تورلیدری بی‌نظیر است!

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

دریاچه

زیباترین دریاچه‌های ایران

  در این پست در قالب اینفوگرافیک اطلاعات جامع و مختصری از دریاچه‌های ایران را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *