خانه / آموزش آنلاین / راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی / یک تورلیدر باید بداند! (درسنامه چهارم)

یک تورلیدر باید بداند! (درسنامه چهارم)

که داشتن اطلاعات اصل شغل اوست.

تورلیدر

از برخی جهات تورلیدری مانند معلمی است با این تفاوت که حساسیت بیشتری نسبت به کار او وجود دارد. یک معلم باید بر تمام مطالبی که قصد تدریس آن را دارد مسلط باشد و آمادگی هرگونه سوالی را داشته باشد. حتی ممکن است یک معلم از مسائلی غیر از درسی که آن را تدریس می‌کند مورد سوال واقع شود. تورلیدری نیز همین است و شما به عنوان یک تورلیدر باید اطلاعاتی بسیار گسترده و جامع داشته باشید. تفاوتی هم که وجود دارد قضیه را ترسناک‌تر می‌کند چرا که در یک مدرسه، معلم با کودکانی سروکار دارد که طبعاً اطلاعات کمتری دارند اما ممکن است در تور شما متخصصی باستان شناس یا یک جامعه شناس حضور داشته باشد و مطالبی که شما توضیح می‌دهید برای او بسیار پیش پا افتاده باشد و به راحتی نقص اطلاعات شما را تشخیص دهد.

یک تور ممکن است مقاصد و مکان‌های بازدید زیادی داشته باشد. از بازدید از یک غار آبی گرفته تا یک سایت تاریخی متعلق به دوره سلجوقیان! آیا لازم است که شما از تمام این موارد اطلاعات کسب کنید؟ جواب بله است!

تورلیدری شغلش با دامنه‌ی وسیعی از زمینه‌ها در ارتباط مستقیم است. تاریخ، جغرافیا، معماری، مردم شناسی، آداب معاشرت، سنت‌ها و اعیاد، کشاورزی، صنعت، آب‌وهوا و مدیریت زمینه‌هایی هستند که با کار شما ارتباطی مستقیم دارند. گفته می‌شود یک تورلیدر باید اطلاعاتش شبیه به اقیانوسی با عمق کم باشد. به این معنی که شما در تمام این زمینه‌ها باید اطلاعات داشته باشید. اما لزومی ندارد در این زمینه‌ها مقاله به چاپ رسانده باشید! صرفاً کافیست که اطلاعاتی جامع داشته باشید که از تمام افراد تور اطلاعاتتان بیشتر باشد. دلیل این مسأله این است که شما باید جذبه و مرجع بودن خودتان را در تور به عنوان یک مدیر حفظ کنید.

اگر تورلیدری تازه کار باشید ممکن است از حضور افراد متخصص در تور استرس بگیرید. اما یک تورلیدر باتجربه این مساله را یک اتفاق خوب می‌داند. به عنوان مثال، ممکن است یک زیست شناس در تور شما شرکت کرده باشد که بصورت قطعی اطلاعاتش در زمینه‌ی جانداران، چند برابر شماست. در این صورت شما فرصت این را در اختیار دارید که از او اطلاعات زیادی بدست بیاورید که در کارتان پیشرفت کنید و لزومی ندارد با او رقابت کنید یا حضور او را خطری برای جذبه و مدریرت خودهستند،

اما مهمترین آگاهی و دانش در کار تورلیدر، اطلاعاتی است که جایی نوشته نشده است و با پیگیری و ایجاد ارتباط بدست می‌آید. همیشه سعی کنید جزئی‌ترین اطلاعات را، هم در مورد کلیت شغل خود و اتفاقاتی که در اطرافتان می‌افتد و هم در مورد مقاصدی که بیشتر تور اجرا می‌کنید، داشته باشید. از قیمت جدید غذاهای یک رستوران تا اطلاعات حمل و نقل شهری در این مقصد بهتر است اطلاعات دست اول داشته باشید.

تورلیدری در اصل مدیریت کردن این ظرافت‌هاست و آگاهی و دانش اصل آن است. سعی کنید همیشه به روز باشید و تا می‌توانید مطالعه کنید. آکادمی فرانگر همیشه در دسترس شماست تا اطلاعاتتان را زیاد کنید. ما را به دوستان و همکارانتان معرفی کنید.

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

دریاچه

زیباترین دریاچه‌های ایران

  در این پست در قالب اینفوگرافیک اطلاعات جامع و مختصری از دریاچه‌های ایران را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *