آداب موزه گردی

موزه

سلام به همه همکاران و دوستان گرامی

دوستان عزیز یکی از مکان‌هایی که راهنمایان تور زیاد با آن سروکار دارند و درواقع گذرشان زیاد به این مکان می‎افتد، موزه‌های مختلف هستند.

موزه‌ها مکان‌های با ارزشی هستند که درواقع گنجینه‌ی فرهنگ و تاریخ یک ملت هستند و علاوه بر آثار و اشیا گران‌بها که گویای فرهنگ تاریخ ملل مختلف است، گاهی خود ساختمان موزه نیز جز بناهای تاریخی محسوب می‌شود و گفتنی‌های فراوانی دارد.

و اما اینکه بازدید از موزه‌ها هم باید و نبایدها و یا بقول اساتید این فن، آدابی دارد. که بد نیست مروری بر این اصول داشته باشیم.

اگر قصد بازدید از یک موزه را به همراه بازدید کنندگان خود دارید، یکی از نکات مهم این است که علاقه مندانه بازدید را آغاز کنید. چراکه بازدید از موزه هم به دلیل فعالیت جسمی و هم به دلیل فعالیت ذهنی که هم‌زمان صورت می‌گیرد، یکی از فعالیت‌های انرژی‎بر محسوب می‌شود و علاقه به بازدید از موزه از فاکتورهای مهم است که می‎تواند این خستگی را با طعم شیرین علاقه برطرف کند.

درواقع بازدید از موزه یک وقت‌گذرانی ساده محسوب نمی‌شود و اگر از این منظر به بازدید از موزه‌ها بنگریم، حاصلی جز دل‌زدگی و خستگی نخواهد بود. پس اگر واقعا علاقه‌مند به بازدید از موزه‌ها هستید، در این راستا قدم بردارید .

و حتما قبل از ورود به موزه در صورت امکان اطلاعاتی را در مورد موزه و تاریخچه آن بدست آورید. در بدر زمان ورود به موزه هم می‌توانید از راهنمایان موزه و کارشناسانی که در موزه حضور دارند اطلاعات لازم را بگیرید.

موزه

یک‎سری بایدها و نبایدها در هنگام حضور در موزه‌ها باید رعایت شود که بسیاری از آن‌ها به‌صورت دستورالعمل در موزه‌ها نوشته و بسیاری هم به‌صورت نانوشته هستند و بهتر است قبل از شروع موزه گردی، به بازدید کنندگان تذکر داده شود. در ادامه به این بایدها و نبایدها که باید به اطلاع بازدیدکنندگان برسد، اشاره شده است.

بایدها و نبایدهای موزه گردی

 • موزه‌ها مرکز خرید یا زمین بازی نیستند. در محیط موزه‌ها باید ساکت بود و از سروصدای اضافی پرهیز کرد. قطعا سکوت در مورد بازدید کنندگان عزیز است و تورلیدرهای محترم برحسب وظیفه گاها به توضیح در زمینه موزه و اشیا داخل آن می‌پردازند.
 • بازدید کنندگان عزیز بهتر است هنگام مکالمه با صدای بسیار آرام صحبت کنند یا در صورت امکان از صحبت کردن بپرهیزند.
 • بازدید کنندگان تحویل وسایل شخصی و کیف‌دستی را فراموش نکنند. این کار باعث کاهش احتمال اتفاقات ناخوشایند مثل شکستن اشیا خواهد شد. در ضمن، هم بازدیدکنندگان و هم تورلیدران عزیز با سبک‌بالی بهتری بازدید خواهند کرد.
 • بازدید کنندگان در اطراف آثار هنری تجمع نکنند و از هل دادن سایر بازدید کنندگان برای بازدید آثار بپرهیزند.
 • بازدید کنندگان تماس تلفنی نگیرند. .چون هم باعث آزار دیگران می‌شود و هم خود آن‎ها فرصت لازم برای بازدید را از دست می‌دهند. اگر مجبور به تماس هستند، می‎توانند از اس‎ام‎اس استفاده کنند و یا این‎که به لابی موزه بروند و تماس بگیرند. در بسیاری از موزه‌های معروف دنیا تماس تلفنی ممنوع است.
 • بازدید کنندگان مانع از بازدید سایر بازدیدکنندگان نشوند. آن‎ها می‎توانند اثر هنری را ببینند و از کنارش عبور کنند و یا کمی عقب‌تر بایستند تا سایرین هم امکان بازدید داشته باشند.
 • استفاده از فلاش در عکاسی ممنوع است. نور حاصل از فلاش به آثار هنری آسیب می‎زند.
 • به بازدید کنندگان یادآوری کنید که اگر دوست دارند در اینستاگرام‎شان عکس بگذارند، این کار را در هنگام بازدید انجام ندهد. از بازدیدشان لذت کافی را ببرند و بعد از بازدید، در فرصت مناسب عکس‌ها را به اشتراک بگذارند.
 • به بازدید کنندگان محترم یادآوری کنید که از گرفتن سلفی با منوپاد به‌صورت جدی بپرهیزند. این وسیله می‎تواند غفلتا به آثار آسیب بزند و یا باعث مزاحمت برای سایرین در موزه شود.
 • به بازدید کنندگان محترم اطلاع دهید که لازم نیست از همه چیز و همه‌جا عکس بگیرند. بسیاری از اطلاعات و حتی عکس‌های مربوط به موزه‌ها را به‌راحتی می‌توانند از وب‎سایت‎ها، بروشورها و کاتالوگ‌های آنلاین بدست آورند. به آن‎ها بگویید که سعی کنند بیشتر از بازدیدشان لذت ببرند.
 • به بازدیدکنندگان و همراهانتان تذکر دهید که موقع راه رفتن مراقب باشند، فاصله مناسب با هر اثر رو حفظ کنند و همیشه با چند قدم فاصله آثار رو مشاهده کنند.
 • سرعت افراد مختلف در گروهتان را هماهنگ کنید. حتماً سرعت گروه را طوری تنظیم کنید که افراد مختلف از گروه و صحبت‌های شما عقب نمانند.
 • بازدید کنندگان نباید هیچ وسیله‌ای را لمس کنند. همانطور که می‎دانید، این مورد از مهم‌ترین آداب موزه گردی است. هیچ‌یک از وسایل داخل موزه نباید لمس شوند.
 • به بازدید کنندگان بگویید که از تکیه دادن به دیوارهای موزه، قفسه‌ها و ویترین‌ها جدا بپرهیزند. آن‎ها می‎توانند درصورت خسته شدن در موزه یک نیمکت پیدا کنند و برای دقایقی روی آن استراحت کنند.

موزه

 • بازدید کنندگان را از هرگونه خوردن، آشامیدن و سیگار کشیدن در محیط موزه برحذر دارید زیرا که این‎کارها ممنوع است.

و در آخر اینکه هرگز از خودتان و همراهانتان این توقع را نداشته باشید که همه آثار موجود در موزه برای شما جالب باشد و توجه شمارا جلب کند. اگر به این کار عشق و علاقه دارید نگران نباشید، در هر موزه‎ای آثاری هست که بتواند شما را شگفت‌زده کند.

موزه‌ها چشمان ما را بیناتر و روشن‎تر می‌کنند و سفری اعجاب‌انگیز به گذشته را برای‎مان فراهم می‌کنند. در حفاظت از این گنجینه‌ها کوشا باشیم .

 

پانته‎آ بابایی راهنمای تور وکارشناس پرستاری

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

تور-لیدر

خصوصیات و انواع تور لیدرها

یکی از روش‌هایی که کشورهای دارای جاذبه‌های گردشگری از طریق آن به کسب درآمد می‌پردازند، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *