خانه / آموزش آنلاین / راهنمایان ایرانگردی و جهانگردی / ویژگی‎های یک تور لیدر حرفه‎ای

ویژگی‎های یک تور لیدر حرفه‎ای

تور-لیدر

بررسی مساله از دو منظر متفاوت

تور لیدر بودن یکی از پرطرفدارترین مشاغل در جهان است. شما می‌توانید کارهایی که افراد فقط در تعطیلات انجام می‌دهند را به عنوان زندگی‌تان انتخاب کنید. همچنین، این فرصت را دارید که با افراد شگفت‌انگیز از سراسر جهان آشنا شوید و البته، برای این کار حقوق مناسبی دریافت کنید؛ اما تمامی این توصیفات بدان معنا نیست که صحبت از کاری سهل و آسان در میان است. خیر، مساله بسیار چالشی و نفس‎گیر است. در واقع، موضوع از دو جنبه نیازمند توجه است. در یک طرف معادله، افرادی قرار دارند که شور و شوق ورود به این حرفه، جان و جهانشان را گرفته و در طرف دیگر ماجرا، شرکت‌هایی هستند که از خیل مراجعه‌ی نیروهای بی‌تعهد، بی‌تخصص و کارنابلد خسته شده‌اند. کاری که ما در سطرهای آینده انجام می‌دهیم، ساده اما کاربردی است. در واقع، ما آن‎چه برای تبدیل شدن به یک تور لیدر حرفه‎ای نیاز است را مطرح می‌کنیم و از این طریق، شما اگر یک شخص علاقه‌مند به این حوزه هستید می‌توانید آن ویژگی‌ها را در خود بپرورانید و در صورتی که شرکتی هستید در جست‌و‌جوی یافتن نیروی گمشده و متعهد خود، می‌توانید بر اساس آن‎ها او را انتخاب کرده و به مجموعه‌ی خود اضافه کنید؛ با آکادمی فرانگر همراه باشید.

تور لیدر

بیان مساله از نمایی کلی، جان مایه‌ی تور لیدر بودن

با نگاهی به شما که قصد تور لیدر شدن دارید!

برای اینکه یک تور لیدر خوب باشید، به یک سری مهارت‌های طبیعی نیاز دارید. مهم نیست که چه مقدار آموزش دیده‌اید و مهم نیست که چه اندازه تجربه دارید، اگر فقط مهارت‌ها و استعدادهای خاص خود را داشته باشید، آن‎ها را بپرورانید و در مسیر صحیح قرار دهید، می‌توانید یک تور لیدر خوب باشید.

ما در ادامه یک سری مهارت که می‌تواند از فردی به فرد دیگر متغیر باشد را به صورت کلی در اختیارتان قرار می‌دهیم. سعی کنید جان مایه‌ی کلام را دریافت کنید و آن‎ها را نسبت به شخصیت خود مدیریت کرده و در شخصیت حرفه‌ای و کاری خود تعمیق سازید. البته، اگر کارفرما هستید، تشخیص وجود این ویژگی‌ها در نیروی کار بسیار دشوار و چالش برانگیز است، در نتیجه عجله نکنید؛ در بخش آتی، با نگاهی به نیازهای شما کار را پیش برده‌ایم.

مهارت در سخنوری، گویندگی و در دست گرفتن جمع

تور لیدر

شما غالبا باید در مقابل گروه عظیمی از افراد صحبت کنید. گروه‌ها می‌توانند از ۱۰ تا ۶۰ نفر باشند، بنابراین شما باید اصول اساسی سخنرانی برای عموم را بدانید. یک ایده‌ی عالی آن است که دوره Toastmaster یا دوره سخنرانی را بگذرانید تا راحت‎تر بتوانید به مردم احساس آرامش و راحتی بدهید. شما باید یاد بگیرید که چگونه به‎طور واضح صحبت کنید، چگونه صدای خود را بالا و پایین کنید، چگونه آرام و ملایم صحبت کنید تا مردم بتوانند شما را درک کنند و همچنین یاد بگیرید که چگونه نفس خود را کنترل کنید تا خسته نشوید. اجازه دهید مساله را این‎گونه بیان کنیم، شما باید بتوانید با کلام، کلمه و قصه گویی، جمعیت را محسور کنید.

آن‎چه‎ که در پایین نقل قول شده، مستقیم و بی‌کم و کاست، تجربه‌ی یک تور لیدر کارکشته است:

در مقابل جمع قابل توجهی ایستادن و سخن گفتن، گاهی ترسناک‌تر از چیزی است که گمان می‌کنیم، اما کمی شوخ طبعی، بداهه سرایی و گرم گرفتن با مخاطب، می‌تواند تا حد زیادی کار را ساده کند. به خاطر داشته باشید هنر ارائه از چیزی که در ذات منتقل می‌کنید تاثیر و اهمیت بیشتری دارد، پس فرض کنید که در حال تعریف قصه یا داستانی جذاب برای دوستانتان هستید، کار چگونه پیش خواهد رفت؟

به خاطر داشته باشید، مخاطب یا مسافرانی که مقابل شما ایستاده‌اند، قرار نیست در امتحان تاریخ شرکت کنند. در نتیجه درگیر شدن با آمار و ارقام، آن‎طور که باید و شاید مهم نیست. بلکه ارائه‌ی تاریخ با جزئیات جدید و لحنی جذاب و گیراست که اهمیت دارد. اگر بخواهیم کمی پا را فراتر بگذاریم باید بگوییم مخاطب مقابل شما قرار نگرفته تا خطوط تاریخی را از بر شود، بلکه او مشتاق شنیدن ذهنیت شخصی شما است. این مطلب را از او دریغ نکنید و فکر، برداشت و ذهنیت خود را در اختیارش قرار دهید.

یک راهنمای گردشگری موفق به نام آدام ادواردز، که در کالیفرنیا کار می‌کند، نکته‌ای جادویی برای ما دارد، او معتقد است جزئیات این توانایی را دارند که مخاطب را تحت‌تاثیر قرار دهند، حتی اگر آن طور که باید و شاید ریشه در حقیقت نداشته باشند.

به عنوان مثال همه می‌دانیم که امیرکبیر را چگونه در حمام کشتند. اما یک تور لیدر قدرتمند، فقط نمی‌گوید که با توطئه‌ی کثیف دربار، حکم قتل او گرفته شد. بلکه لحظات نهایی مرگ او را توصیف می‌کند. شاید جایش را نشان دهد و حتی آخرین کلماتی که به لب رانده را برای مسافران بازگو کند. اگر فردی هستید با این حد از ریزبینی و شور و اشتیاق نسبت به تاریخ آدمی، برای تور لیدر بودن بسیار مناسب هستید!

مهارت‌های عالی حل مسئله

مانند هر شغل دیگری، در این شغل نیز مشکلاتی وجود دارد، اما وقتی با گروهی از مردم هستید که باید مراقب آن‎ها باشید، مشکلات گاهی اوقات می‌توانند بسیار بزرگ باشند. مشکلات می‌توانند از خراب شدن اتوبوس‌های تور گرفته تا جا گذاشتن یکی از مسافران و مریض شدن آنها باشد. یا حتی معضلات به ظاهر ساده گاهی قابلیت تبدیل شدن به چالش‌های بزرگی را دارند. مانند یک مسافر که از گرم شدن هوا شکایت می‌کند یا مشاجره لفظی برخی از اعضای گروه. اگر می‌خواهید یک راهنمای تور خوب باشید، باید بتوانید حلال مشکلات باشید و بدانید که چطور سریع و موثر با هر مشکلی مقابله کنید. شرکت‌ها باید بتوانند به کسانی که استخدام می‌کنند اعتماد کنند.

در این قسمت هم اگر بخواهیم یک چکیده‌ی سر راست را دراختیارتان قرار دهیم، این خواهد بود که نباید شکایتی از تور به فردی غیر از شما برده شود. رفتار شما باید طوری باشد که همه شما را به چشم یک منجی و حل‌کننده‌ی مشکلات بشناسند.

تور لیدر

قدرت خوب در زبان‌های خارجی

داشتن زبان خوب، یکی دیگر از مهارت‌های عالی است که راهنمایان تور باید داشته باشند. ممکن است که شما نیازی به صحبت با زبان‌های مختلف در بسیاری از شرکت‌ها نداشته باشید، اما مهارت زبان چیزی است که در حال حاضر بیشتر و بیشتر محبوب شده و شرکت‌های بیشتری آن را طلب می‌کنند. (علاوه بر اینکه در سراسر دنیا این مساله روز به روز در حال افزایش است، در خود ایالات متحده هم، امروزه افرادی راحت‌تر استخدام می‌شوند که زبان دیگری به جز انگلیسی را بدانند) اگر شما زبان دوم دارید (یا حتی سوم)، شانس بیشتری برای استخدام دارید. زبان‌های خارجی را می توان به صورت دوره‌های آنلاین انتخاب کرد و یا اغلب می‌توانید در کلاس‌های شبانه برای یادگیری یک زبان دیگر شرکت کنید. با یک زبان خارجی، نه تنها واجد شرایط رهبری گروه های‌بین المللی تور در این دیار خواهید بود، بلکه پای خود را به مجامع بین المللی باز خواهید کرد.

مهارت‌های عالی سازمانی و رهبری

سازماندهی، یک مهارت است که در چشم بسیاری خرد انگاشته می‌شود. توسعه این مهارت باعث می‌شود که هم خودتان راحت‌تر کار بگیرید و هم کارفرما را نسبت به خود در طول همکاری خوشبین سازید. شرکت‌های تور و آژانس‌های اسکورت ترجیح می‌دهند افرادی را استخدام کنند که مهارت‌های سازمانی عالی را داشته باشند، زیرا کار کردن با آن‌ها ساده و سر راست است. آن‌ها مشکلات را یکی پس از دیگری از بین می‌برند و موجب صرفه جویی در زمان و پول می‌شوند. به علاوه اینکه، خطرات مختلف را کاهش می‌دهند.

تور لیدر

بیان مساله به شکل تکنیکی، مقابل گزینه درست تیک بزنید

شش ویژگی که تور لیدر‌های حرفه‌ای دارند

در این قسمت بر خلاف بخش قبل، کلی گویی نمی‌کنیم و سراغ توصیف و شرح مفصل نمی‌رویم. درست برعکس، کافی است بندهای مقابل را مطالعه کنید و اگر نیروی کار هستید، ببینید وضعیتتان چگونه است و در صورتی که شرکت مسافرتی هستید، وقتی در حال گرفتن مصاحبه از افراد مختلف دچار درگیری ذهنی می‌شوید، تنها با بررسی این ویژگی‌ها، می‌توانید مساله را حل کرده و نیروی کار مناسب را بیابید.

کاغذ و قلم را برای تیک زدن اماده کنید.

تور لیدر شخصیتی کاریزماتیک دارد.

او قرار است افراد را رهبری کند، راه و چاه را نشانشان دهد، آن‌ها را بیشتر در سفر نگاه دارد و مسائلی از این دست، حال می‌شود به یک شخصیت خنثی امید بست؟

تور لیدر آگاه ترین نفر جهان است.

در حال صحبت از پدیده‌ای هستید که همواره همه را عاشق می‌کرده، اما این بار چند نفر دل به سخنان شما نمی‌دهند، مشکل را سریعا شناسایی کنید، خواسته‌ی آن‌ها را دریابید، شاید سلیقه‌ی آن‌ها اصلا با آن پدیده نمی‌خواند، سریع سراغ چیزی بروید که بتواند تمام فکر و ذهن آن‌ها را درگیر خود سازد. در نتیجه اگر نسبت به شرایط و اتفاقات جهان پیرامون خود آگاهی ندارید، بهتر این است که دور این کار را خط بکشید.

ارتباط گیری مهم است.

فردی گوشه گیر و درونگرا نمی‌تواند گلیم ما را از آب بیرون بکشد. در یک سفر مسافر می‌خواهد بگوید و بخندد. یک تور لیدر یا راهنمای تور در هر سطحی، در لحظه با افراد رفیق می‌شود گویی که آن‌ها را برای سالیان دراز می‌شناخته. این مساله را فراموش نکنید، ارتباط کلید موفقیت این کار است.

داستان پردازی

صبح دیر سر کار رسیده است. چه داستانی تحویل شما می‌دهد؟ اگر با این که می‌دانستید حتی رگه‌هایی از واقعیت در آن وجود ندارد اما جالب است و دوست‌داشتنی، آن فرد یک تور لیدر به دنیا آمده…

شوخ طبعی برگ برنده است

گاهی اوقات یک جمع درگیر شرایطی می‌شود که فقط یک بذله گویی می‌تواند اوضاع را تغییر دهد. تور لیدر شوخ طبع و طناز، چند قدم از سایرین جلو‌تر حرکت می‌کند.

تور لیدر

همدلی از همزبانی بهتر است

اگر یک نفر در تور شما دندان درد دارد، نمی‌توانید بی اعتنا به او سرتان را به بقیه گرم کنید، تور لیدر قدرتمند مشکل فرد را چالش و دغدغه‌ی جمع می‌داند و از این طریق، از دل یک تور، خانواده‌ای ابدی بیرون می‌کشد.

همچنین، ویژگی‎های بیان شده در این مقاله، در مقاله‎ای دیگر تحت عنوان خصوصیات و انواع تور لیدرها معرفی شده‎ است که می‎تواند به عنوان منبع تکمیلی در کنار این مقاله مطالعه شود.

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

تورلیدر

یک تورلیدر باید بداند! (درسنامه اول)

راهنمایی تور یکی از جذاب‌ترین شغل‌های دنیاست. تمام اجزای این شغل از ابتدای برنامه‌ریزی تا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *