تورهای بازنشستگان و نکاتی در این خصوص

تور بازنشستگان

یکی از نکات مهم در حرفه‌ی تور لیدر، توانایی اجرای تور برای گروه‌های سنی متفاوت می‌باشد. طبیعتا اجرای تور برای گروه سنی جوان و میان‎سال پرطرفدارتر است؛ اما بی‌تردید یک راهنمای ماهر و حرفه‌ای باید توانایی برگزاری تور برای همه گروه‌های سنی و حتی سالمندان و بازنشستگان را نیز داشته باشد.

گروه سالمندان و بازنشستگان از گروه‌های بسیار مهم در عرصه گردشگری هستند. چرا که بسیاری از بازنشستگان فرصت لازم برای گشت‌وگذار را دارند و علاوه برآن بسیاری از سازما‌ن‌ها تسهیلات ویژه‌ای را برای سفر بازنشستگان در نظر می‌گیرند که گاهی این تسهیلات در غالب تورهای گردشگری داخلی، خارجی و یا زیارتی شکل می‌گیرد.

گرچه روی سخن ما بازنشستگان عزیز ایرانی و تورهای داخلی است، اما با توجه به این‎که در سفرهای ورودی به ایران هم بسیاری از توریست‌ها در سنین بازنشستگی از ایران دیدن می‌کنند، می‌توانیم به صورت کلی در زمینه‌ی اجرای تور برای بازنشستگان و سالمندان نکاتی را مطرح کنیم.

اول طرح یک پرسش:

آیا برای این‎که راهنمای تور بازنشستگان باشیم باید شرایط خاصی را داشته باشیم؟

قطعا برای اینکه بتوانیم از پس تورهای نه چندان آسان بازنشستگان بربیاییم، علاوه بر مهارت‌های کلی تور لیدری، نیاز به یک سری توانایی‌های خاص هم داریم. از جمله اینکه افراد مسن و سالمندان را دوست داشته باشیم و قدرت برقراری ارتباط با این گروه سنی را داشته باشیم.

همکاران عزیزی که در این زمینه تجربه کاری دارند به‌خوبی می‌دانند که این گروه از مسافران با توجه به تجارب زیاد در حوزه‌های مختلف، مسافران خاصی محسوب می‌شوند که رعایت منزلت اجتماعی و سنی در این گروه باید به‌عنوان اولین اصل در نظر گرفته شود.

به‌عنوان یک راهنما حتما با درجه‌ی بیشتری از احترام و ادب با این گروه از مسافران برخورد نمایید. در زمان معارفه گروه از الفاظی مانند پدرجان یا باباجان یا مادرجان بپرهیزید و حتما افراد را با نام فامیلیشان خطاب کنید. شرایط جسمی این گروه از مسافران را در نظر بگیرید و طراحی تور را با توجه به شرایط جسمی و علایق این گروه انجام دهید.

فراموش نکنید که این گروه از مسافران دارای اطلاعات بسیار زیادی از مسایل گوناگون هستند، پس اولا با اطلاعات کامل به اجرای تور بپردازید و در ضمن حتما از اطلاعات آن‎ها نیز استفاده کنید. در این مورد معمولا انرژی مثبت خوبی در جمع شکل می‌گیرد و به قول خودمانی یخ جمع آب می‌شود وهمچنین خود ما به‌عنوان یک راهنما مطالب زیادی را یاد می‌گیریم.

در برگزاری تورهای بازنشستگان حتما زمان‌بندی مناسب برای استفاده از سرویس‌های بهداشتی را فراموش نکنید.

بسیاری از این عزیزان دارو مصرف می‌کنند پس حتما حواسمان به توزیع به‌موقع آب و لیوان باشد.

برخلاف آنچه تصور می‌شود این عزیزان همراهان خوبی برای شادی‌های متعارف در تور هستند و فضای شاد در تور برایشان بسیار جذاب است. البته که با توجه به شئونات و در چهارچوب‌های تعریف شده باید باشد.

حتما برای فریضه نماز برنامه‌ریزی لازم را داشته باشید.

در انتخاب رستوران و غذای این عزیزان حساسیت بیشتری به خرج دهید.

حتما از قبل با رستوران هماهنگ کنید، بخصوص در زمینه میزان نمک و چربی غذا بیشتر دقت کنید.

در طی سفر حتما از این عزیزان بخواهید برایتان خاطره تعریف کنند. یکی از سرگرمی‌های شیرین این گروه سنی تعریف خاطرات است. صحبت در زمینه نوه‌ها و بچه‌ها هم از جمله علایق مشترک این گروه سنی است.

حتما جعبه کمک‌های اولیه را همراه خود داشته باشید و قبل از سفر کمی اطلاعات در مورد فشارخون، دیابت و بیماری‌های قلبی کسب کنید.

از سرپا نگه داشتن زیاد گروه برای توضیح سایت‌ها بپرهیزید وسعی کنید اطلاعات اولیه را در ماشین بیان کنید.

از شوخی‌های نامتعارف بپرهیزید. در تمام مدت تور کاملا همراه گروه باشید و حتی‌المقدور از افراد سرحال‌تر گروه برای کمک یاری بگیرید.

عکس دسته جمعی را فراموش نکنید. این گروه علاقه زیادی به عکس‌های دسته جمعی دارند.

برقراری لحظات شاد و خاطره‌انگیز برای این گروه سنی کار سختی نیست، فقط مستلزم آن است که با روحیات و علایق آن‌ها آشنا باشیم و هرگز رعایت احترام را فراموش نکنیم.

در آخر تور حتما از آن‌ها بخواهید نقطه نظراتشان را – چه مثبت وچه منفی – در برگه‌های ارزیابی بنویسند.

اگر برای یکی از این عزیزان در حین سفر مشکل جسمی پیش آمد، بدون این‎که سردرگم شوید، ابتدا از همراه بیمار اطلاعات بگیرید که آیا قبلا سابقه چنین مشکلی داشته و بلافاصله بدون اتلاف وقت با اورژانس ۱۱۵ تماس بگیرید و راهنمایی‌های لازمه را دریافت کنید.

آ‎‎ن‎چه تجربه شخصی خودم نشان داده است، جز این نیست که همسفری با این گروه از عزیزان تجربه‌ی خوشایند و بی نظیری برایمان به ارمغان خواهد آورد؛ و قطعا در پایان سفر مثل همه‌ی سفرهایمان، با خاطره‌های خوب فراوانی خداحافظی خواهیم‌کرد.

یادمان نرود که این گروه سنی نیاز بیشتری به سفر و توجه دارند و همسفران نابی هستند که اگر بدانیم چه طور کنارشان باشیم، سفری بی‌بدیل برایمان رقم خواهد خورد.

 

پانته‎آ بابایی راهنمای تور وکارشناس پرستاری

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

تور-لیدر

خصوصیات و انواع تور لیدرها

یکی از روش‌هایی که کشورهای دارای جاذبه‌های گردشگری از طریق آن به کسب درآمد می‌پردازند، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *