حسابداری آژانس – درس‌نامه ۱

حسابداری در آژانس

روش حسابداری در آژانس مانند شرکت­‌های خدماتی است؛ تمام فروش بند الف/ ب/ پ/ قطار/ گواهینامه از طریق صندوق که گلوگاه حسابداری است وارد بخش حسابداری می‌­شوند و همان‌طور از حسابداری خارج می‌­شوند. پس حسابداری قلب آژانس و قلب هر شرکت دیگری است.

قبل از هر چیز باید بدانیم در حسابداری نحوه صحیح تعریف کدینگ از موارد بسیار مهم می‌باشد؛ تقسیم‌بندی در گروه، سرفصل­‌‎های کلی­‌تری دارد؛ در سرفصلِ کل حساب­‌ها ریزتر می­‌شوند و در سرفصل معین حساب‌ها جزئی‌­تر، در سرفصل تفصیلی بسیار ریزتر می­‌شود؛ در بعضی موارد، سرفصل تفصیلی به ۱ و ۲ تقسیم می‌شود. به مثال طبقه‌بندی زیر توجه کنید:

سرفصل­‌ها (کدینگ)

حسابداری کاری سلیقه­‌ای است و هرکسی با سرفصل­‌هایی که مدنظرش دارد کار می‌­کند، اما کلیت سرفصل­‌ها بدین شکل است:

 • دارایی­‌ها (دارایی­‌های جاری، دارایی­‌های غیر جاری)
 • سایر دارایی‌­ها (حساب‌های دریافتی، سایر حساب‌های دریافتی)
 • بدهی­‌ها (بدهی­‌های جاری، بدهی­‌های غیر جاری)
 • حقوق صاحبان سهام (سرمایه‌ی پرداخت‌شده، اندوخته‌ی قانونی، سایر اندوخته­‌ها، سود و زیان انباشته)
 • درآمدها (فروش بلیط، فروش تور، فروش بلیت قطار)
 • سایر درآمدها
 • هزینه­‌ها
 • حساب‌های انتظامی (حساب‌های انتظامی، طرف حساب‌های انتظامی)
 • حساب‌های دائم (افتتاحیه، اختتامیه)

ابتدا از دارایی­‌های جاری شروع می­‌کنیم، اما قبل از اینکه وارد بحث دارایی­‌ها شویم، بهتر است توضیحی ابتدایی در مورد اصطلاحات حسابداری ارائه دهیم؛ بدهکار و بستانکار به چه معنا می‌باشد؟

بدهی یعنی این مبلغ یا عدد را باید پرداخت کنیم اگر مثالی داشته باشیم می‌­توانیم این‌طور بیان کنیم که:

شما آقا یا خانم x به من ۲۰۰ تومان پول پرداخت کردید. اگر این حالت را به صورت (من ۲۰۰ تومان بدهکارم) فرض کنیم یا (شما ۲۰۰ تومان بستانکارید) یعنی اینکه شما نسبت به داده­ای که به من داده­‌اید، ۲۰۰ تومان طلبکار شده‌اید یا به اصطلاح بستانکار هستید. این تعریف خیلی ساده‌ی بدهکار و بستانکار است.

دارایی‌های جاری

دارایی­‌های جاری شامل بخش­‌های زیر می‌­شود و ماهیت آن بدهکار دائمی است و اگر از این حالت دربیاید از لحاظ حسابداری نقض می‌شود، به اصطلاح دفاتر از نظر دارایی رد می­‌شوند.

موجودی نقد

موجودی نقد شامل مواردی است که عبارت‌اند از:

 • صندوق
 • موجودی نزد بانک­‌ها
 • تنخواه‌گردان
 • چک­‌های وصول شده

موجودی صندوق

صندوق یکی از مهم‌­ترین بخش­‌ها در آژانس است و به راحتی می­‌تواند گلوگاه حسابداری باشد، زیرا تمام عملیات مالی اعم از فروش داخلی، خارجی، تور داخلی، خارجی، قطار و… از این قسمت انجام می­‌شوند.

موجودی صندوق با نام «وجوه در راه» هم نامیده می‌­شود و مهم‌­ترین روش آن تسویه هرروز و واریز به بانک است؛ عملیات صندوق بدین شرح است؛مثلا وقتی یک بلیط را می­‌فروشیم (بلیط ایران ‌ایر داخلی به مبلغ ۵۴۵٫۰۰۰ ریال) صندوق پول را دریافت می­‌کند و سند به این صورت ثبت می‌شود:

صندوق ۵۴۵٫۰۰۰ (بدهکار)

          حساب­‌های پرداختی/ ایرانایر ۵۴۵٫۰۰۰ (بستانکار)

در طی روز در حالتی که دریافتی داشته باشیم بدین ترتیب سند می‌زنیم. گاهی اوقات حالتی پیش می­‌آید که پرداختی داریم؛ برای مثال استرداد بلیط داریم.

استرداد بلیط

استرداد همان‌طور که از معنی­ آن پیداست یعنی مستردد کردن یا برگشت دادن؛ بر اساس قوانین استرداد بلیط، پس از کسر جریمه از کل هزینه‌ی بلیط، مابقی هزینه به مسافر پرداخت می­­‌شود که البته شرکت فرانگر با فایل استرداد خودکار این کار را آسان‌تر و راحت‌تر کرده است؛ در استرداد، به این ­گونه سند می­‌خورد:

حساب­‌های پرداختی/ ایران‌ایر ۲۳۶٫۰۰۰ (بدهکار)

                                                  صندوق ۲۳۶٫۰۰۰ (بستانکار)

اما چرا ایرلاین­‌ها جزء حساب‌های پرداختی هستند؟ همان‌طور که می­‌دانید، مبلغ بلیطی که ما دریافت می­‌کنیم متعلق به ما نیست، و باید به ایرلاین پس بدهیم؛ در این حالت این حساب را جزء حساب پرداختی قرار می‌­دهیم.

مرحله‌ی بعد، عملیات صندوق در طی روز است و صندوق یک مانده دارد لازم به توضیح است که ماهیت صندوق بدهکار است یا صفر؛ در صندوق ماهیت بستانکار نداریم و اگر بستانکار باشد، مطمئن باشید در عملکرد صندوق دچار اشتباه شده‌­اید. در پایان روز صندوق، برای مثال ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ريال در طی روز مانده دارد، بهتر است مانده‌ی صندوق را به بانک واریز کنیم. شرح حساب بدین شکل است:

بانک ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ريال (بدهکار)

                  صندق ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ريال (بستانکار)

این عملیات مربوط به صندوق در حالتی است که مسافر از پول نقد برای پرداخت استفاده می‌کند اما گاهی اوقات مسافر پول نقد به همراه ندارد و از دستگاه کارت‌خوان استفاده می‌کند؛ در حال حاضر قانون بانک مرکزی بدین شکل است که وقتی کارتی کشیده ‌می‌شود مبلغ آن صبح روز بعد وارد بانک می‌­شود و مدتی در حسابداری بانک به سر می‌برد؛ پس حواله‌­ها یا همان بدهی­‌های بانکی صبح روز بعد وارد بانک می­‌شوند.

حواله‌­های مربوط به کارت‌های بانکی را در روز بعد، یعنی روزی که وارد بانک می‌شوند، سند می­‌زنیم و وارد صندوق می­‌کنیم. سعی کنید هیچ‌گاه تا زمانی که پول وارد بانک نشده در صندوق ثبت نکنید.

نوع دیگری از واریزهای صندوق حواله‌­های بانکی هستند. این نوع حواله‌­ها در شرایطی پدید می‌آیند که مسافر کارت به کارت می‌کند یا وجهش را در بانک واریز می­‌کند؛ در این حالت، سند بدین صورت ثبت می‌شود:

بانک/حساب پس­‌انداز (بدهکار)

                    حساب­‌های پرداختنی (بستانکار)

در مورد حواله­ یا پوزهای بانکی هم به این شکل سند می‌­زنیم، اگرچه تاریخ وارد شده در قبض­‌های کارت‌خوان برای مثال ۹۶/۱۰/۱۹ است، ولی در بانک ۹۶/۱۰/۲۰ وارد شده است؛ پس بدین شکل سند می­‌خورد:

۹۶/۱۰/۲۰

بانک/ حواله (بدهکار)

             حساب­‌های پرداختنی (بستانکار)

 

نوع دیگری از دریافتی­‌ها از طریق چک است؛ اگر چک تاریخش به روز باشد سند به این صورت ثبت می‌شود:

اسناد در جریان وصول (بدهکار)

                حساب­‌های پرداختنی (بستانکار)

اما اگر چک دریافتی بدهکار باشد، شرایط فرق می­‌کند که با توجه به سایر حساب­‌ها (حساب­‌های دریافتی و اسناد دریافتی) سند می‌­خورد؛ اما حالت‌هایی هم پیش می­‌آید که ممکن است ما باید پرداخت داشته باشیم؛ برای مثال استرداد بلیط

حسابهای پرداختی/ ایرلاین‌­ها (بدهکار)

                                                   بانک (بستانکار)

 

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

حسابداری

حسابداری آژانس – درس‌نامه ۱۱

مالیات بر ارزش افزوده مالیات بر ارزش افزوده، مالیات غیر مستقیمی است که مصرف‌کننده (خریدار) آن را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *