حسابداری آژانس – درس‌نامه ۱۰

حسابداری

محاسبه مالیات

مالیات حقوق را  به دو صورت آنلاین و آفلاین می‌توان ارسال کرد؛ برای ارسال لیست حقوق یک ماه پس از ماه مورد نظر وقت داریم تا لیست به سازمان مالیاتی کشور ارسال گردد مثلا زمان ارسال لیست حقوق مهر ماه تا پایان آبان ماه می باشد.

به سایت http://salary.tax.gov.ir وارد شده و نام کاربری و کلمه عبور را وارد می‌کنیم؛ این نام کاربری و کلمه عبور برای ارسال مالیات عملکرد و ارسال لیست خرید و فروش فصلی و ثبت نام کد اقتصادی یکسان می باشد که پس از ثبت نام کد اقتصادی از سازمان امور مالیاتی کشور به صورت محرمانه پست می‌شود.

برای ارسال لیست حقوق به صورت آفلاین باید به سایت ذکر شده وارد شد و در پایین صفحه نسخه نرم افزار را می‌توان دانلود نمود برای وارد شدن به نرم افزار دانلود شده به صورت پیش فرض نام کاربری و کلمه عبور هر دو ADMIN می‌باشد.

حسابداری

در ابتدا در قسمت اطلاعات هویتی اطلاعات کارفرما را وارد نموده که باتوجه به نوع مودی (حقیقی یا حقوقی) وارد کردن اطلاعات نام مودی و شناسه ملی و شماره شعبه و کد اقتصادی برای مودی حقوقی و برای مودی حقیقی اطلاعات نام مودی و کد ملی الزامی می‌باشد؛ در این مرحله ثبت کارفرما را زده و به مرحله بعد که اطلاعات کارکنان می باشد وارد می‌شویم.

حسابداری

برای وارد کردن مشخصات کارکنان ایجاد کارمند را می‌زنیم و موارد ستاره دار را پر می‌کنیم؛ منظور از محل خدمت شهر خدمت می‌باشد مثلا تهران. اگر اشتباهی در معرفی افراد صورت گرفته باشد می توان از ویرایش‌ کارمند اشتباه را تصحیح نمود.

حسابداری

این عملیات فقط یک بار انجام می‌شود و فقط در مواردی که کارمند جدیدی اضافه شود به این قسمت بازگشته و اطلاعات شخص جدید را  اضافه می‌کنیم.

لیست حقوق

نام لیست با توجه به ماه و سال خود اضافه می‌گردد در این قسمت از طریق دکمه‌ای که در پایین صفحه می باشد به مرحله بعد رفته و لیست حقوق ثبت می‌کنیم.

حسابداری

در این مرحله اسامی افرادی که در ماه ذکر شده در لیست بیمه لحاظ شده اند را انتخاب می کنیم؛ افرادی که ترک‌کار نموده اند و در لیست حقوق نیستند را نباید انتخاب کنبم پس از انتخاب اسامی ذخیره موقت کارمندان در لیست را می‌زنیم و وارد مرحله بعد می شویم . برای وارد کردن حقوق کارکنان روی کد ملی آنها دوبار کلیک می کنیم.

وقتی روی کد ملی کارمند دو بار کلیک می‌کنیم صفحه‌ای باز می‌شود که شامل چندینSHEET می‌باشد که حقوق دریافتی را درSHEET “حقوق و مزایای مستمر نقدی” وارد می‌کنیم و اگر مشمول مالیات باشد یعنی عدد حقوق از سقف معافیت مالیاتی سال جاری بیشتر باشد در SHEET دیگری به نام “حقوق و مزایای غیر مستمر غیر نقدی” در قسمت مالیات متعلقه عدد مالیات را محاسبه و دستی وارد می‌نماییم.

معافیت مالیاتی تصویب شده سال ۱۳۹۷ کارکنان تا سقف ۲۷۶/۰۰۰/۰۰۰ ریال یعنی ماهیانه به مبلغ ۲۳/۰۰۰/۰۰۰ ریال می‌باشد. به این معنی که اگر حقوق کسی ماهیانه زیر ۲۳/۰۰۰/۰۰۰ ریال باشد مشمول مالیات بر حقوق نمی‌باشد و از ۲۳/۰۰۰/۰۰۰ ریال تا سقف سالانه ۱/۱۰۲/۰۰۰/۰۰۰ ریال برابر ۱۰ درصد می‌باشد. نرخ مالیات بر درآمد سالانه مشمول مالیات حقوق سایر اشخاص در سال ۱۳۹۷ بر اساس مقررات به شرح جدول زیر می‌باشد.

از تا نسبت به مازاد نرخ مالیات
۱ ۲۷۶/۰۰۰/۰۰۰ معاف
۲۷۶/۰۰۰/۰۰۱ ۱/۱۰۲/۰۰۰/۰۰۰ ۲۷۶/۰۰۰/۰۰۰ ۱۰%
۱/۱۰۲/۰۰۰/۰۰۱ ۱/۳۸۰/۰۰۰/۰۰۰ ۱/۱۰۲/۰۰۰/۰۰۰ ۱۵%
۱/۳۸۰/۰۰۰/۰۰۱ ۱/۹۳۲/۰۰۰/۰۰۰ ۱/۳۸۰/۰۰۰/۰۰۰ ۲۵%
۱/۹۳۲/۰۰۰/۰۰۱ ۱/۹۳۲/۰۰۰/۰۰۱ ۳۵%

اطلاعات حقوق را از  طریق دکمه‌ای در پایین صفحه ذخیره می‌کنیم و وارد مرحله بعد می‌شویم؛ نرم افزار حقوق و مزایای نقدی را جمع و به این صفحه منتقل می‌کند؛ مالیات هم همین‌طور جمع و انتقال داده می‌شود.

تاریخ ثبت در دفتر روزنامه برابر تاریخ سند ثبت حقوق می یاشد نحوه پرداخت را نقدی انتخاب می‌کنیم سپس مبلغ پرداختی را دستی وارد می‌کنیم در این قسمت خلاصه لیست را ذخیره کرده و از خلاصه لیست پرینت می‌گیریم ولی باید توجه داشته باشیم این خلاصه لیست قابل ارائه به دارایی نمی‌باشد بنابراین وارد مرحله بعد شده و فایلی با فرمتTXT تهیه می‌‌کنیم و تهیه فایل را می زنیم و فایل را به اسم ماه و سال لیست حقوقی ذخیره می کنیم؛ این فایل قابل بارگذاری در سایت مربوطه می‌باشد و خروجی این نرم افزار سه فایل با پسوندهای WP ,WH ,WK می‌باشد.

نحوه‌ی ثبت لیست به این صورت می‌باشد که ارسال فایل را انتخاب نموده  فایل‌های مورد نظر را با توجه به هماهنگ کردن پسوند فایل در جاهای مشخص شده بارگذاری می‌کنیم و دکمه ثبت لیست را می‌زنیم.

حسابداری

حتما باید از خلاصه لیست پرینت گرفته شود زیرا این خلاصه لیست جهت ارائه به دارایی قابل قبول می‌باشد و شامل تاریخ و کد پیگیری ارسال می باشد؛ بهتر است خلاصه لیست و فیش واریزی و رسید پرداخت هر ماه را در زونکنی جداگانه جهت مالیات حقوق بایگانی کنیم  که در صورت نیاز قابل دسترس باشد.

 

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

حسابداری

حسابداری آژانس – درس‌نامه ۱۱

مالیات بر ارزش افزوده مالیات بر ارزش افزوده، مالیات غیر مستقیمی است که مصرف‌کننده (خریدار) آن را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *