حسابداری آژانس – درس‌نامه ۱۳

حسابداری

مالیات عملکرد

مالیات بر عملکرد یا همان مالیات بر درآمد به نوعی از مالیات گفته می‌شود که مودیان مالیاتی پس از تنظیم مبالغ سود و زیان شرکت مذبور در یک دوره مالی به میزان ۲۵% از آن را که طبق ماده قانونی مشخص شده در موعد مقرر به حساب سازمان امور مالیاتی واریز می‌نمایند.

بنابراین پس از تنظیم صورت حساب سود و زیان باید به میزان ۲۵% رقم سود خالص شرکت به عنوان مالیات بر عملکرد محاسبه و ثبت گردد. در پایان یک دوره مالی کلیه درآمدها و هزینه‌ها در دفاتر حساب به عنوان مبالغ سود و زیان ثبت می‌گردند.یکی از اقدامات اولیه پس از تنظیم حساب‌های موقت و واسطه محاسبه و پرداخت مالیات است.

مالیات به عنوان یک مقوله اقتصادی تاثیر‌گذار، نیازمند مشارکت حداکثری مردم می‌باشد اما برای رسیدن به این مشارکت و فرهنگ‌سازی مالیاتی، قطعا ارائه اطلاعات و گزارش در خصوص هزینه کرد مالیات از سوی دست اندرکاران نظام مالیاتی کشور حایز اهمیت است.

تاریخ تهیه اظهارنامه عملکرد هر سال ۴ ماه پس از تاریخ پایان سال مالی می باشد. دقت در شناسایی درآمد دقیق بسیار مهم می‌باشد چون استعلام از شرکت‌های هواپیمائی برای اداره دارایی  بسیار معرض و مشخص می‌باشد و کوچکترین مغایرت کتمان درآمد به حساب آمده و رد دفاتر را به همراه دارد.

درآمد ها از طریق استعلام از شرکت‌های هواپیمایی قابل پیگیری می باشد. خرید و فروش های انجام شده در سامانه معاملات فصلی قابل ردگیری هستند؛ بنابراین دقت داشته باشید که هزینه و یا درآمدی نباشد که در دفاتر قانونی آژانس لحاظ نگردیده باشد.

نکتهای در مورد اظهارنامه بهتر است بگوییم: برای ارسال اظهارنامه‌ی سال قبل، حساب­ها را بررسی و کنترل و آماده کنید و با توجه به عملکرد یک ساله، مانده را به حساب اظهارنامه منتقل ­کنید. برای شرکت های خدماتی ضریب مالیات ۲۵% سود خالص می‌باشد؛ یعنی فروش ( درآمد ) منهای هزینه ها برابر سودخالص می‌باشد که از این سود ۲۵% محاسبه و به عنوان مالیات آژانس اظهار می‌گردد که به آن مالیات اظهاری گفته می‌شود که تا پایان تیر ماه سال بعد قابل پرداخت می‌باشد.

در زمان رسیدگی دفاتر این عدد با تشخیص ممیز دارایی تغییر می‌کند و ما به التفاوت باید پرداخت گردد؛ این در صورتی است که دارایی و آژانس به توافق رسیده باشند.

 

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

حسابداری

حسابداری آژانس – درس‌نامه ۱۰

محاسبه مالیات مالیات حقوق را  به دو صورت آنلاین و آفلاین می‌توان ارسال کرد؛ برای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *