حسابداری آژانس – درس‌نامه ۲

تنخواه‌گردان

در شرکت­‌ها یا آژانس­‌ها، هزینه‌هایی وجود دارد که نمی‌توان آن را از طریق صندوق پرداخت کرد بنابراین فردی که مورد تأیید مدیر مالی یا مدیرعامل باشد به‌عنوان تنخواه‌گردان معرفی می‌شود.

تنخواه‌گردان/ آقا یا خانم….. (بدهکار)

                               بانک یا صندوق (بستانکار)

برای مثال فرض کنید ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ريال از طریق چک بابت تنخواه گردان پرداخت می‌­شود بنابراین شخصی که تنخواه‌گردان است، بدهکار می­‌شود؛ ثبت تنخواه‌گردان به این صورت است:

تنخواه‌گردان/ آقا یا خانم….. (بدهکار)

                  حساب­‌های پرداختی یا اسناد پرداختی (بستانکار)

و زمانی که چک نقد شود سند به این صورت ثبت ‌می‌شود:

حساب­‌های پرداختی یا اسناد پرداختی (بدهکار)

                                                                 بانک (بستانکار)

بهتر است برای تنخواه شماره قرار دهیم، بدین ترتیب که اولین تنخواه/ تنخواه شماره‌ی ۱ باشد و به همین ترتیب تا پایان سال ادامه یابد؛ در مرحله‌ی بعد برای تنخواه فرم درست کرده و این فرم را تحویل تنخواه‌گردان بدهیم. این فرم را می­‌توان به سلیقه‌ی خود درست کرد؛ در این‌جا نمونه‌ای از آن برای شما قرار می‌دهیم.

وقتی که تنخواه‌گردان، تنخواهش تمام شد، باید لیست هزینه­‌ها همراه با فاکتورهای پیوستی را از تنخواه‌گردان دریافت کنیم، که بدین شکل سند می‌خورند:

هزینه­‌ها/هزینه­‌های عمومی اداری یا بانکی (بدهکار)

                                             تنخواه‌گردان آقا / خانم….. (بستانکار)

این در حالی است که تنخواه‌گردان کل مبلغ را خرج کرده باشد؛ اما اگر حالتی پیش آید که مقداری از مبلغ مانده باشد، برای مثال مبلغ تنخواه ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ريال، هزینه­‌های انجام ‌شده ۴٫۸۰۰٫۰۰۰ ريال، مانده‌ی تنخواه ۲۰۰٫۰۰۰ ريال، دو راه برای نگه داشتن تنخواه وجود دارد:

راه اول

تنخواه گردان مبلغ ۲۰۰٫۰۰۰ ريال را واریز بانک کند و تنخواه را همراه با فیش بانکی تحویل دهید که در این حالت این‌گونه سند می­‌خورد:

بانک ۲۰۰٫۰۰۰ ريال (بدهکار)

                  تنخواه‌گردان ۲۰۰٫۰۰۰ (بستانکار)

 راه دوم

مبلغ تنخواه را که ۵٫۰۰۰٫۰۰۰ ريال است را کامل به تنخواه‌گردان ندهیم، بلکه مبلغ ۴٫۸۰۰٫۰۰۰ (۴٫۸۰۰٫۰۰۰=۲۰۰٫۰۰۰-۵٫۰۰۰٫۰۰۰) به او بدهیم که این‌گونه سند می‌­خورد:

تنخواه‌گردان۴٫۸۰۰٫۰۰۰ (بدهکار)

                   بانک، بستانکار ۴٫۸۰۰٫۰۰۰ (بستانکار)

باز هم متذکر می­‌شویم که ماهیت تنخواه‌گردان بدهکار است یا صفر، برای آن ماهیت بستانکار به ‌هیچ ‌عنوان مورد تأیید نیست و حتماً باید با مجوز مدیر مالی یا مدیر عامل باشد؛ بهتر است اولین پرداختی به تنخواه‌گردان توسط چک باشد.

 

سرمایه­‌گذاری کوتاه ­مدت

وقتی مدیر، مدیران یا صاحبان شرکت با گذاشتن سرمایه­‌های مالی، جانی و وقت خود برای کمک به راه‌اندازی شرکت سعی و تلاش می­‌کنند، بهتر است برای پشتیبانی این افراد و بهره‌­مند شدن از سرمایه­‌گذاری خود در حساب سپرده‌ی بانک از درآمد یک‌ساله و برداشت یک‌ساله‌ی شرکت حساب باز کرده تا آن‌ها بتوانند از این شرکت بهره‌ی لازم را ببرند. در این حالت این‌گونه سند می­‌خورد:

سرمایه‌­گذاری/ حساب سپرده (بدهکار)

                                            حساب بانک (بستانکار)

و در قبال سپرده­‌گذاری، بانک سود می­‌دهد که سند آن به این صورت ثبت ‌می‌شود:

حساب پس­‌انداز/ سپرده (بدهکار)

                                      سود/ سپرده (بستانکار)

در ضمن لازم به ذکر است طی ماده‌ی ۱۴۵ قانون مالیات‌های مستقیم، سود سپرده‌ی بانکی شامل مالیات نمی‌شود.

بانک‌ها

حساب بانک­ جزء مهم­‌ترین بخش در هر شرکتی هستند و تمام عملیات شرکت و گردش آن توسط بانک‌ها انجام می­‌شود. در مورد بانک می­‌توان این توضیح را داد که بهتر است از گردش مالی بانک روزانه پرینت گرفته شود و روزانه حساب بانک را با حساب دفتری که در سیستم مالی باز کرده­ایم، کنترل کنیم برای مثال:

از دفتر تفصیلی، تاریخ ۱/۶/۹۷ الی ۱/۶/۹۷ دارایی­‌های جاری/ بانک‌­ها/ بانک ملی این سرفصل را پرینت می‌­گیریم، سپس پرینت بانک ملی را هم چاپ می‌کنیم سپس حساب‌ها را کنترل می‌کنیم.

اولین نکته‌­ای که باید در حساب بانک مدنظر داشته باشیم این است که باید مانده‌ی اول دوره یکی باشد؛ نکته‌ی دوم در پرینت بانک عملیات آن برعکس حساب دفتری ما باشد، یعنی اینکه ما وقتی در حساب دفتری­ خود بانک را بدهکار می­‌کنیم، بانک حساب دفتری خود را که متعلق به ماست، بستانکار می­‌کند، سپس باید مانده‌ی بانک­‌ها در نهایت و در پایان روز یکی باشد.

 

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

حسابداری

حسابداری آژانس – درس‌نامه ۱۱

مالیات بر ارزش افزوده مالیات بر ارزش افزوده، مالیات غیر مستقیمی است که مصرف‌کننده (خریدار) آن را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *