حسابداری آژانس – درس‌نامه ۶

حسابداری

حساب­‌های پرداختنی و بدهی‌ها

حساب‌های پرداختنی و بدهی‌ها آژانس‌ها عبارت‌اند از:

  • اسناد پرداختنی
  • حساب­‌های پرداختنی تجاری
  • حساب­‌های پرداختنی/ پیش دریافت­‌ها
  • تسهیلات مالی
  • حساب­‌های پرداختنی/ استرداد

بدهی یعنی تعهد مالی؛ عمدتاً بدهی­‌ها از طریق خرید کالا، وام، تعهد و نظایر آن ایجاد می­‌شوند و  به دو دسته اصلی تقسیم می‌­شوند:

  • بدهی‌های جاری
  • بدهی­‌های غیرجاری

اسناد پرداختنی

اسناد پرداختنی شامل اسناد و چک‌هایی است که متعلق به شرکت باشد؛ این اسناد در قبال بدهی به اشخاص حقیقی یا حقوقی که نسبت به آن‌ها دین دارند و پرداخت دیون انجام می‌­دهند صادر می‌شوند. البته عمده‌ی بدهی‌­ آژانس­‌ها مربوط به شرکت‌­های هواپیمایی، کارگزاری‌ها، دارایی، بیمه، سازمان ارزش افزوده، پرسنل خود شرکت یا هزینه­‌هایی که برای شرکت انجام می­‌دهند و… است.

اسناد پرداختنی، ماهیت بستانکار دارند در سرفصل حسابداری در حساب­‌های پرداختنی قرار می­‌گیرند. ترتیب این حساب‌ها به این شکل است. در حساب پرداختنی بر اساس بانک در فصل معین حساب باز کرده و در سرفصل تفصیلی شرایط بر اساس ماه‌­ها حساب باز می‌­شود؛ اما سندی که می‌­خورد بدین ترتیب است؛ برای مثال برای پرداخت حقوق پرسنل:

سایر حساب­‌های پرداختنی /حقوق پرداختنی (بدهکار)
                     حسابهای پرداختنی/ اسناد پرداختنی (بستانکار)

و زمانی که موعد و یا سررسید چک رسید و چک از حساب برداشت شد:

حساب­‌های پرداختنی/اسناد پرداختنی (بدهکار)
                                                                 بانک (بستانکار)

حساب‌های پرداختنی به دو دسته‌ی زیر تقسیم می‌شود:

  • حساب­‌های پرداختنی/ شرکت­‌ها
  • حساب­‌های پرداختنی/ اشخاص

حساب­‌های پرداختنی شرکت‌­ها

ایرلاین‌­های داخلی

ایرلاین داخلی

ایرلاین­‌های داخلی شامل ایران‌ایر، ماهان، معراج، کاسپین، کیش‌ایر، آتا، قشم‌ایر، آسمان و نعمت (هواپیمایی کارون)می‌باشد؛ همه‌ی این ایرلاین‌ها به جز کیش‌ایر بر اساس تاریخ میلادی گزارش می‌گیرند مثلاً ۱۵-۱(may) و ۳۱-۱۶(may) ولی کیش‌ایر براساس تاریخ شمسی گزارش می‌گیرد، مثلاً ۱۵-۱ مهر و ۳۰-۱۶ مهر

ثبت حسابداری که در طول روز توسط صندوق­دار بابت فروش بلیط انجام می‌شود به این شکل است:

صندوق/ حساب‌های دریافتنی اشخاص/ شرکت­‌ها (بدهکار)
              حساب­‌های پرداختنی/ ایرلاین‌­ها/ ایران‌ایر/ نیمه اول دسامبر (بستانکار)

اما چرا از حساب «نیمه» برای ایرلاین‌ها استفاده می‌کنیم؟ در پاسخ باید گفت زمانی که حساب هزینه در نیمه‌ی خود وارد شود به راحتی قابل کنترل می‌باشد و در صورت بروز مشکلات قابل‌حل­‌ خواهد بود.

در ۱۵ روز نیمه، بلیط استردادی نیز داریم؛ مثلا اگر مسافر بلیط زیر را استرداد کرده باشد، پس از کسر مبلغ جریمه، که توسط سیستم فرانگر راه‌اندازی شده است، جریمه را کسر و سپس مبلغ را پرداخت می­‌کنیم. برای مثال:

 ۲۳۵۴۰۰۰ = (مبلغ جریمه) ۱۸۶۰۰۰ – (مبلغ بلیط) ۲۵۴۰۰۰۰

حساب­‌های پرداختنی/ ایرلاین­‌ها / آسمان داخلی/ نیمه‌ی اول سپتامبر ۲۳۵۴۰۰۰ (بدهکار)
                                            صندوق/ حساب­‌های دریافتنی/ اشخاص یا شرکت ۲۳۵۴۰۰۰ (بستانکار)

اسناد مربوط به فروش و استرداد بلیط به همین ترتیب ثبت می‌شوند و سرانجام یک روز پس از هر نیمه، گزارش حسابداری گرفته می‌شود؛ برای گزارش‌گیری ابتدا باید گزارش را از سایت ایرلاین مربوطه گرفته و با گزارش موجود در سیستم حسابداری که می‌تواند سما پرداز یا  فرانگر باشد، مقایسه کنیم که آیا بلیط‌ها به درستی در سیستم مالی ثبت شده اند یا نه؛ راه دیگر کنترل بلیط و گزارش‌گیری این است که ورودی و خروجی اطلاعات حسابداری در سیستم مالی در بخش تراز تفصیلی که به صورت «نیمه» می‌باشد را کنترل کنیم.

باید توجه داشته باشیم که در گزارش بخش RTRD مبلغ قابل پرداخت را بررسی کنیم؛ به این صورت که مبلغی که در RTRD (مبلغ چک +کمیسیون فروش-کمیسیون استرداد +ارزش افزوده) به دست آمده را به این صورت وارد می­کنیم؛ برای مثال مبلغ قابل پرداخت محاسبه شده در RTRD که با سند سیستم مالی خود چک کرده ۱،۲۵۰،۰۰۰ ريال، مبلغ کمیسیون فروش ۲۰۰،۰۰۰، و مبلغ کمسیون استرداد ۱۰،۰۰۰ ريال است و ارزش افزوده (۹%) ۱۷۱۰۰ ریال

همان‌طور که موقع فروش بلیط کمیسیون دریافت می‌کنیم، برای استرداد بلیط نیز باید کمیسیون استرداد را محاسبه کنیم میزان درصد کمسیون بسته به ایرلاین متفاوت (۵%، ۶% یا ۸%) می‌باشد بلیطی که استرداد می‌­کنیم باید کمیسیون استرداد که بر مبنای fare یا قیمت پایه است را محاسبه و دریافت نماییم.

بر اساس قانون مصوّب ارزش افزوده، هر درآمدی که آژانس کسب می‌­کند، اگر از شرکتی باشد که دارای گواهینامه‌ی ارزش افزوده، کد اقتصادی، شناسه‌ی ملی،کد پستی و آدرس باشد، با ارائه‌ی گواهی ارزش افزوده‌ی آژانس بر حسب ثبت نام در سایت ارزش افزوده، ایرلاین­‌ها و شرکت­‌های طرف قرارداد مبلغ ۶% از درآمد خالص برای مالیات و ۳% برای عوارض که جمعاً ۹ درصد می‌شود از درآمد خالص com استرداد و com فروش محاسبه کرده و از مبلغ چک یا پرداختی به ایرلاین کسر می­‌شود.

واچر

لازم به توضیح است آژانس­‌هایی که عضو یاتا (انجمن جهانی ایرلاین­‌ها) نباشند و کد یاتا نداشته باشند فقط می­‌توانند از ایرلاین‌­های داخلی و بلیط ایران‌ایر خارجی، ماهان خارجی، قشم‌ایر خارجی و آسمان خارجی را خریداری کنند و نمی‌توانند از ایرلاین­‌های خارجی بلیط خریداری کنند، به این درخواست واچر می­‌گویند.

در واچر نام مسافر، درخواست مسیر، شماره یا پاسپورت، نام ایرلاین، ایرلاین درخواست شونده، مبلغ پایه (fare) و کمیسیون دریافتی و مبلغ پرداختی ثبت می‌­شود. البته برای آن دسته از آژانس­‌ها که کد یاتا ندارند می­‌توان این مسئله را عنوان کرد که می­‌توانند از آژانس­‌های همکار روی سربرگ شرکت، با دریافت com کمتر، درخواست خرید کنند که در قسمت‌­های حسابداری پرداختی در بخش معین به نام واچر حساب و در بخش تفصیلی شماره‌ی واچر را ثبت می‌کنیم. اما آژانس­‌هایی که کد یاتا دارند با بستن قرارداد و گذاشتن ضمانت‌نامه اسناد موردنظر را دریافت می­‌کنند که اکثر آن‌ها کمیسیون ۹% یا ۴٫۵% دارند برای این ایرلاین­‌ها به همان روش ایرلاین‌های داخلی عمل می­‌کنیم.

ایرلاین­‌های خارجی

ایرلاین خارجی

گزارش فروش ایرلاین‌­های خارجی مانند امارات، قطر، ترکیش، لوفت هانزا، اتریش، الاتحاد، آلیتالیا، آذربایجانی، اکراینی و گلف ایر از سیستم آمادئوس توسط مدیر فنی گرفته می‌شود.

در RTRD که گزارش آن از آمادئوس گرفته می‌شود؛ مبلغ فروش، استرداد، کمیسیون فروش و کمیسیون استرداد محاسبه شده است ولی ارزش افزوده ثبت نشده که وظیفه‌ی حسابداری این است که پس از محاسبه‌ی کمیسیون و ارزش افزوده مبلغ آن را از مبلغ قابل پرداخت کسر و آن را پرداخت کنند. فرقی که این گزارش‌ها با گزارش‌های سیستم فرانگر دارد این است که در سیستم گزارش‌­گیری ایرلاین‌­های داخلی ارزش افزوده را کسر می‌­کنند ولی در گزارش مربوط به ایرلاین‌های خارجی این چنین نیست.

نکته‌ی قابل توجه این‌که گزارش‌های هواپیمایی لوفت هانزای اتریش هفتگی است؛ هفته‌ی اول، هفته‌ی دوم، هفته‌ی سوم و هفته‌ی چهارم. کمیسیون محاسباتی در لوفت هانزای اتریش ۵/۳ درصد و در کی.ال.ام و ایر فرانس ۷ درصد که البته در بخشنامه­‌های اعلانی مبلغ کمیسیون آن تغییر و زمان پرداخت ایرلاین­‌ها با هم فرق می­‌کند.

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

حسابداری

حسابداری آژانس – درس‌نامه ۱۱

مالیات بر ارزش افزوده مالیات بر ارزش افزوده، مالیات غیر مستقیمی است که مصرف‌کننده (خریدار) آن را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *