مفاهیم حسابداری آژانس

حسابداری آژانس

امروزه آشنایی با مفاهیم حسابداری برای همه‌ی کسانی که در جامعه فعالیت می­‌کنند امری اجتناب­‌ناپذیر است؛ حتی برای افرادی که در یک خانواده زندگی می­‌کنند نیز امری الزامی می‌باشد.

سعی ما بر ارائه‌ی مطالبی است تا افرادی که تاکنون آموزش حسابداری ندیده‌اند و با مفاهیم آن آشنا نیستند، با این مبحث آشنا شود تا در هر شاخه‌ای در صنعت بزرگ هواپیمایی قادر به فعالیت باشند، کسب درآمد کنند و تا پایان عمر کاری خود از این شغل بهره ببرند.

صنفی که تمرکز اصلی ما در مورد آن است و سعی می‌کنیم مفاهیم آن را بازکنیم، آژانس‌های هواپیمایی هستند؛ صنفی که خود مستلزم تخصص و مهارت‌های خاص مخصوص به خود است. امیدواریم بتوانیم به بهترین وجه ممکن این صنف را توضیح داده و مباحث آن را بازکرده تا راهی برای بازار کار افراد جوان و نوپا ایجاد و به کاهش نرخ بی‌کاری در جامعه کمک کنیم.

آژانس هواپیمایی

آژانس هواپیمایی چه شرکتی است؟ کارش چگونه است؟ تخصص کارمندان در چه زمینه‌ای باید باشد؟ چگونه می‌توان از آن کسب درآمد کرد؟ اصطلاحات آن چیست؟ و نحوه حسابداری در آن چگونه است؟

آژانس هواپیمایی شرکت یا مؤسسه‌ای خدماتی است (می‌تواند اشخاص حقیقی و یا حقوقی باشد)؛ تفاوت آن با شرکت­های خدماتی هواپیمایی دیگر یا بازرگانی این است که این مؤسسه انبار یا موجودی کالا ندارد و برای هرگونه فعالیتی نیاز به مجوز مخصوص و افرادی با تخصص خاص دارد.

بلیط هواپیما

بلیط هواپیما به ۲ دسته‌ی سیستمی و چارتری تقسیم می‌شوند که در ادامه در مورد هرکدام به تفکیک توضیح داده خواهد شد:

بلیط سیستمی

تمام شرکت‌های هواپیمایی متصل به سیستم‌های یکپارچه‌ای در حال فروش بلیط پروازهای خود هستند و این پروازها را در مسیرهای مختلف داخلی و خارجی به‌صورت انحصاری در اختیار شرکت‌های خدمات مسافرتی و نمایندگی‌های مربوطه قرار
می‌دهند.

قیمت بلیط به آیتم­‌های مختلفی بستگی دارد:

  • انواع کلاس­های پروازی (فرست، بیزنس، اکونومی)
  • زمان خرید
  • ایرلاین

بلیط چارتری

بعضی از آژانس‌ها با خرید و گذاشتن ضمانت‌نامه و خرید ۱۰ صندلی یا ۲۰ صندلی از ایرلاین‌های داخلی یا خارجی با نرخی کمتر از نرخ مصوب و بستن قرارداد که طی آن ۱۰ صندلی از هواپیما پرواز ساعت ۸ صبح در مسیری مشخص اقدام می‌کند، به اصطلاح ۱۰ عدد SEAT برداشت می‌کنند حالا با محاسبه‌ی قیمت تمام شده نرخ را اعلام می‌کند در چارتر CHD وجود ندارد و نرخ کامل محاسبه می‌شود.

نکته‌ی دیگر اینکه بلیط قابل استرداد نیست. یکی از معایب بلیط چارتری این است که برخلاف بلیط سیستمی هیچگونه تخفیفی برای کودکان قائل نمی‌شود و هزینه بلیط پرواز کودکان همانند بزرگسالان محسابه می‌شود؛ اما در مقابل، قیمت ارزان بلیط چارتری یکی از مزایای مهمی است که موجب شده تا اکثر مسافران به خرید این نوع بلیط گرایش پیدا کنند.

علاوه بر این، بلیط‌های چارتری با نزدیک شدن به ساعت پرواز به علت عدم قابلیط کنسلی و تغییر زمان پرواز، ارزان‌تر از نرخ اصلی فروخته می شوند.

در خرید بلیط چارتر باید به نکات زیر توجه داشت

بلیط چارتر قابل خریداری از شرکت‌های هواپیمایی نیست؛ بلکه این نوع بلیط‌ها را تنها می‌توان از آژانس‌ها و شرکت‌های چارترکننده خریداری کرد.

این شرکت‌ها به صورت سالیانه و یا فصلی تمام یا بخشی از مسیرهای هوایی پرتردد را اجاره می‌کنند؛ به دلیل رزرو عمده بلیط‌ها از قبل و فروش آن‌ها به مسافران در آینده، بهای این بلیط‌ها را شرکت‌های چارترکننده تعیین می‌کنند و تعیین قیمت‌ها در اختیار شرکت‌های هواپیمایی نیست. به همین دلیل قیمت بلیط‌های چارتر بسیار متغیر است. دلیل این مساله، نوسان قیمت این نوع بلیط‌ها در زمان‌های مختلف و بر اساس شرایط شرکت چارترکننده است.

چنانچه شرکت چارترکننده به هر دلیلی نتواند تمامی بلیط‌های خود را به فروش برساند، خود مجبور به پرداخت بهای همه آنهاست؛ بنابراین با نزدیک‌تر شدن زمان پرواز، شرکت چارترکننده بلیط‌هایش را به بهای ارزان‌تری ارائه می‌کند تا میزان ضرر را به کمترین مقدار ممکن کاهش دهد.

درباره مهدی حبیب زاده

بیشتر بخوانید

حسابداری

حسابداری آژانس – درس‌نامه ۱۱

مالیات بر ارزش افزوده مالیات بر ارزش افزوده، مالیات غیر مستقیمی است که مصرف‌کننده (خریدار) آن را …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *